• Wolontariat w ZSP7

• Dlaczego działają jako Wolontariuszki w Szkolnym Klubie "Po-MOC"? Pomagają, bo pomaganie jest dobre. Pomagają, bo pomaganie jest ważne. Pomagają, bo pomagać może każdy i wszędzie. Pomagają, bo każda pomoc jest wartościowa. Pomagają, bo warto pomagać nie tylko dla innych, ale także dla siebie. Pomagają, bo każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat. Pomagają, bo sensowna pomoc działa długofalowo i zmienia coś więcej, niż tylko zewnętrzne okoliczności.

Od dziś Wolonatriuszki nie będą już anonimowe. Łatwo je będzie rozpoznać po klubowych koszulkach. Logo na koszulki zaprojektował ucznień klasy VII - Krzysztof Juszczak.

• Zupa w Kato

• "... często ludzi bezdomnych oceniamy jako słabszych. Takie stereotypowe podejście jest bardzo krzywdzące, ponieważ może, gdybyśmy znaleźli się w podobnym bardzo tragicznym splocie sytuacji życiowych – rozwód, depresja, zadłużenie czy problemy w rodzinie – też nie dalibyśmy sobie rady. Do takiego przekonania dochodzi fakt, że często osoby bezdomne są odpychające zewnętrznie – zniechęcają swoim wyglądem, żebrzą, mają problem z alkoholem czy też są agresywne. I często zdarza się tak, że nasze podejście do nich jest takie, jak do zdobywania informacji medialnych. Czytamy tylko nagłówki, a nie wchodzimy głębiej. Nie mamy czasu, by go poświęcić na to, aby spojrzeć i dostrzec, że bezdomni to tacy sami ludzie jak my, tylko w innym, bardzo trudnym momencie życiowym..."

Zaangażowaliśmy się w projekt "Zupa w Kato"... Jak to zrobić? Wystarczy chcieć, potem rozejrzeć się dookoła, oddać Komuś trochę wolnego czasu i tak po prostu dzieją się dobre rzeczy. Cieszymy się, że obdarzono nas zaufaniem i powierzono w czwartkowe popołudnie misję ugotowania krupniku i przyrządzenia kanapek dla 100 bezdomnych osób. Czasami brakuje słów, by oddać moc niektórych spotkań... Tak właśnie było dziś w centrum Katowic.

Trochę statystyki: 13 bochenków chleba, dwie margaryny, 3 zielone ogórki, 5 pęczków rzodkiewek, 7 pomidorów, 1,5 kg szynki, 1,5 kg żółtego sera, 8 kg ziemniaków, 3 kg marchewki, 2,5 kg pietruszki, 2,5 kg selera, 7 główek czosnku, 10 cebul, 4 udka, kurczak, 4 kg porcji rosołowych, 6 opakowań papryki słodkiej i ostrej, ziele angielskie, 4 kg kaszy, 4 pory, natka pietruszki. Meldujemy, że wszystko zostało zjedzone! Skromne i szczere DZIĘKUJĘ niezawodna Ekipo.

• pomoc ma w sobie MOC!

• niesienie pomocy innym
      • odpowiedzialność
      • satysfakcja