• Bezpieczeństwo w Internecie

      • Obecnie internet stał się codziennością - jest prawie tak powszechny jak telewizja, a może nawet bardziej. Połączenia internetowe występują obecnie już prawie wszędzie. Można z nich korzystać w banku, na poczcie, w aptece, w szkole, w biurze, czy na stacji benzynowej. Internet pokonuje barierę odległości i umożliwia szybki kontakt ludziom na całym świecie. Brzmi świetnie !!! - ale należy pamiętać, że każdy ruch w Internecie zostawia ślad oraz, że powszechność usługi powoduje wiele zagrożeń:

         

        • Nie można mieć pewności, że nasz rozmówca jest tym, za kogo się podaje.
        • Często dochodzi do wyłudzenia danych, kradzieży tożsamości, czy też włamań na nasze konta: bankowe, na portalach społecznościowych...
        • Nie wszystkie strony są godne odwiedzenia, a niektóre zawierają treści, które nie powinny się tam zaleźć. Coraz częściej spotykamy się
          z cyberprzemocą i sekstingiem

         

        Kontakt z nieodpowiednimi treściami, jak pornografia, przemoc czy wulgarne materiały, może mieć szkodliwy wpływ na dziecko, podczas gdy odpowiednio dobrane treści i aktywności online mogą pozytywnie wpłynąć na jego rozwój społeczny, emocjonalny, moralny i poznawczy. 

         

        Nie zakładajmy, że problem nie istnieje i że nie dotyczy on Waszych dzieci. Zabezpieczmy się i chrońmy je przed dostępem do niechcianych i zabronionych prawem treści - materiałów przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci, pedofilię, treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym. 

         

        Jak zabezpieczyć dziecko przed wszystkimi tymi zagrożeniami? Z badań i rozmów z dziećmi i młodzieżą wiadomo, że często ich rodzice nie mają pojęcia, co robią młodzi w Internecie. Dlatego z całą pewnością podstawą jest towarzyszenie dziecku w jego odkrywaniu Internetu. Ważne są także rozmowy o tym, jakie sytuacje mogą się przydarzyć w sieci i jak się wtedy zachować. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronach internetowych fundacji zajmujących się analizą aktywności dzieci w Internecie i promowaniem bezpiecznej aktywności dzieci w Internecie, m.in. w ramach kampanii  „Chroń dziecko w sieci”organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawna Fundacja Dzieci Niczyje) oraz NASK (państwowym instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji) w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet: