Sketchnoting, myślenie wizualne i Lekturownik, czyli niezbędnik myślograficzny ósmoklasisty to innowacyjne metody na polski z klasą.
- 14.01.2022 18:19
Jak oswoić lektury obowiązkowe przed egzaminem?
Sketchnoting to oczywiście notowanie poprzez szkicowanie, obrazowanie (ang. sketch – szkic, noting – notowanie), a zatem doskonały sposób na kreatywne zapamiętywanie i utrwalanie wiadomości z zakresu epok, biografii czy dzieł literackich w formie wizualnej – z wykorzystaniem rysunków, symboli i innych znaków myślograficznych. Szczególnie pomocny bywa w nauce języka polskiego, przedmiotu korespondującego z różnymi dziedzinami sztuk, takimi jak: literatura, filozofia, film, teatr, malarstwo, architektura, rzeźba, muzyka czy dziennikarstwo.
Sketchnoting idealnie wkomponowuje się w obszar myślenia wizualnego, gdyż bazuje na naturalnej skłonności ludzkiego mózgu do myślenia obrazami. Pozwala zatem uczniom zdolnym i ambitnym projektować własne wizualne plansze dydaktyczne, natomiast pozostałych wspomaga w opanowaniu niezbędnych wymagań egzaminacyjnych z języka polskiego.
Uczniowie klasy 8a w ramach działania innowacyjnego na języku polskim prowadzą własne Lekturowniki – niezbędniki myślograficzne ósmoklasisty, a także sporządzają myślograficzne sketchnoty, czyli mapy myślenia wizualnego, których celem jest przede wszystkim utrwalenie wiedzy o dziełach literackich. Poniżej kilka myślografii autorstwa uczniów 8a.
AR- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły