Aktualności

          • Wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”

          • Z przyjemnością informujemy, że w tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur” czworo uczniów naszej szkoły zdobyło wyróżnienie:

            • Bartosz L. (kl. 4b)
            • Emilia P. (kl. 5b)
            • Jakub B. (kl. 6a)
            • Milena Dąbrowska (kl. 8a)

            Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom osiągniętych wyników oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie, wysiłek i podjęcie matematycznego wyzwania.

            Życzymy dalszych sukcesów oraz nieustannego rozwijania matematycznych zainteresowań i pasji.

            AW

            EB

          • WIELKI BIEG INTEGRACYJNY Z OKAZJI DNI GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

          • W miniony wtorek, 16 czerwca, uczniowie klas 2b, 3a i 4a wraz z nauczycielami wzięli udział w Wielkim Biegu Integracyjnym z okazji Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wydarzenie przebiegało w radosnej i przyjaznej atmosferze, promując integrację, wzajemny szacunek oraz aktywność fizyczną.

            Po zakończeniu biegu na uczestników czekało wiele atrakcji oraz poczęstunek. Wszyscy świetnie się bawili i aktywnie uczestniczyli w przygotowanych wydarzeniach.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, sportowego ducha i wspólnie spędzony czas!
            KZ/MF/DD/KL/MC/DR


          • Wycieczka klas 3a, 4a, 5b do Kopalni Soli w Bochni.

          • W dniach 17–18.06 26r. odbyła się wycieczka do Kopalni Soli w Bochni oraz do Alvernia Planet w Nieporaz. Wzięli w niej udział uczniowie klas 3a, 4a i 5b. Pierwszego dnia grupa zwiedziła Kraków, a następnie przejechała do Bochni, gdzie odbyło się zwiedzanie kopalni oraz zaplanowano nocleg. Drugiego dnia uczniowie udali się do Alvernia Planet, gdzie korzystali z przygotowanych atrakcji i zajęć. Wycieczka była bardzo ciekawa i sprzyjała integracji klas. MC/DD/AL/MS/KK/KB







             

          • Udział w Międzynarodowym Projekcie „EMP@TYCZNA KLASA”

          •  

            " Emp@tyczna Klasa ! "

            W roku szkolnym 2025/2026 klasa 5B Zespołu Szkolno‑Przedszkolnego aktywnie uczestniczyła w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „EMP@TYCZNA KLASA” – 6. edycja. Uczniowie realizowali całoroczne działania rozwijające postawy empatii, współpracy, odpowiedzialności społecznej oraz wrażliwości na potrzeby innych. Projekt stał się ważnym elementem życia klasy – integrował uczniów, wzmacniał relacje i uczył świadomego, życzliwego funkcjonowania w grupie.

            Za udział w projekcie klasa 5B otrzymała oficjalny Certyfikat uczestnictwa w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym EMP@TYCZNA KLASA. Szczególne podziękowania kierowane są do Pani Danuty Popek, która otrzymała imienne wyróżnienie za zaangażowanie w realizację projektu.

            Jej praca, koordynacja działań, troska o rozwój społeczno‑emocjonalny uczniów oraz konsekwentne budowanie kultury empatii w klasie i szkole miały kluczowe znaczenie dla powodzenia całej inicjatywy.

            Projekt w Zespole Szkolno‑Przedszkolnym stał się nie tylko cyklem zadań, ale przede wszystkim inspiracją do tworzenia przyjaznej, otwartej i wspierającej atmosfery, w której każdy uczeń czuje się ważny. Działania podejmowane w ramach „Emp@tycznej Klasy” wzbogaciły szkolną codzienność, wzmocniły relacje rówieśnicze i pokazały, że empatia jest realną siłą budującą społeczność.

             

            p. Danuta Popek 

          • Uczniowie klasy IIa z wizytą w Urzędzie Miasta Żory

          • Uczniowie klasy IIa mieli okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawej wycieczce edukacyjnej do Urzędu Miasta Żory. Podczas wizyty dzieci, wraz z wychowawczyniami, poznały historię zabytkowego budynku magistratu znajdującego się na żorskim Rynku oraz dowiedziały się wielu interesujących informacji na temat symboli i insygniów miejskich.

            Pracownicy urzędu przybliżyli uczniom funkcjonowanie poszczególnych wydziałów i opowiedzieli o zadaniach realizowanych na rzecz mieszkańców miasta. Drugoklasiści mieli możliwość odwiedzenia m.in. Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, Wydziału Pojazdów i Kierowców oraz Wydziału Inżynierii i Środowiska.

            Duże zainteresowanie wzbudziła także sala ślubów oraz sala narad, w której odbywają się spotkania Rady Miasta Żory. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o pracy samorządu i zadawały wiele pytań dotyczących funkcjonowania miasta.

            Wycieczka była cenną lekcją wiedzy o samorządzie lokalnym i pozwoliła uczniom lepiej poznać instytucje działające na rzecz mieszkańców. Serdecznie dziękujemy pracownikom Urzędu Miasta Żory za miłe przyjęcie oraz interesujące spotkanie.

            JK | AW
          • Organizacja zakończenia roku szkolnego 2025/2026 

          • 26.06.2026 

             

            Klasa 

            Godzina 

            Sala 

            Wychowawca 

            1a 

            10:15 

            1.42 

            Maria Staroń 

            1b 

            8:00 

            2.11 

            Iwona Muras 

            2a 

            8:00 

            2.5 

            Jagoda Kwiatkowska, 

            2b 

            8:00 

            2.6 

            Klaudia Zbrzyzny 

            2c 

            7:30 

            2.7 

            Adrianna Wychrystenko 

            3a 

            8:00 

            3.11 

            Elżbieta Muc 

            3b 

            8:00 

            3.5 

            Beata Boucek 

            4a 

            8:00 

            3.6 

            Dominika Drzewiecka 

            4b 

            8:30 

            3.7 

            Aleksandra Tanistra 

            5a 

            8:30 

            2.5 

            Katarzyna Lipka 

            5b 

            8:30 

            2.6 

            Anna Lewandowska 

            6a 

            8:30 

            2.7 

            Agnieszka Kubeczko 

            6b 

            8:30 

            3.5 

            Agnieszka Wysopal 

            7a 

            8:30 

            3.6 

            Anna Ploch – Tomaszewska 

             

            9:00 - Msza Święta 

             

            11:00 - uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas ósmych 

             
          • Poznajemy zawody naszych rodziców - trener baseballa.

          • Uczniowie 4b wzięli udział w treningu baseballa, podczas którego mieli okazję spróbować swoich sił w różnych elementach tej dyscypliny. Trening poprowadził  trener p. Arkadiusz Żurkowski - tata Jagody. Dzieci ćwiczyły odbijanie piłki kijem, rzuty do celu oraz odbijanie piłek wyrzucanych przez specjalne urządzenie. Zajęcia dostarczyły uczniom wielu emocji i radości, a jednocześnie pozwoliły rozwijać sprawność ruchową. To była świetna sportowa przygoda.
            DR/AT
          • „Wiem, co jem” – zdrowe wybory żywieniowe w klasie 4

          • W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej "(Nie)zwykła matematyka" uczniowie klasy 4b uczestniczyli w zajęciach poświęconych zdrowemu odżywianiu pod hasłem „Wiem, co jem”. Celem działań było rozwijanie świadomości żywieniowej dzieci oraz kształtowanie umiejętności dokonywania zdrowych wyborów na co dzień.

            Podczas zajęć uczniowie analizowali etykiety produktów spożywczych i sprawdzali zawartość cukru w popularnych słodyczach oraz przekąskach. Efektem ich pracy było stworzenie tablicy edukacyjnej prezentującej wybrane produkty wraz z informacją o ilości zawartego w nich cukru. Dzięki temu uczniowie mogli w atrakcyjny i praktyczny sposób przekonać się, jak dużo cukru znajduje się w często spożywanych produktach.

            AW

          • Egzamin na kartę rowerową.

          • 10.06.2026 roku odbył się Egzamin na Kartę Rowerową klas IV oraz chętnych uczniów klas starszych. Uczniowie przstąpili w pierwszej kolejności do testu teoretycznego, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku, mimo niekorzystnej pogody do części praktycznej. Gratulujemy wszystkim, którzy wykazali się niezbędną wiedzą i umiejętnościami.
            KM
          • Premiera spektaklu musicalowego Dary czterech wróżek w wykonaniu aktorów Szkolnego Teatru Drugi wymiar na piętrze...

          • "A teatr jest po to,
            żeby wszystko było inne niż dotąd.
            Żeby iść do domu w zamyśleniu,
            w zachwycie..."

            (Joanna Kulmowa)
             11 czerwca 2026 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły czterokrotnie wystawili spektakl teatralny w formie musicalowej dla społeczności szkolnej i przedszkolnej, nad którym wytrwale pracowali podczas rocznych prób w ramach działalności Szkolnego Teatru "Drugi wymiar na piętrze". "Dary czterech wróżek" to ponadczasowa baśń, ukazująca historię skromnej  i wrażliwej na potrzeby drugiego człowieka dziewczyny Marysi, którą cztery wróżki - żółta, biała, fioletowa i różowa, zamieszkujące leśne domki w pobliżu strumienia, odbarowały klejnotami i darami. To także pouczająca opowieść, że dobro zawsze powraca ze zdwojoną siłą do tych, którzy w swoim życiu kierowali się wartościami moralnymi, takimi jak szlachetność, miłosierdzie, wrażliwość i pokora.
            Wystąpili
            niezawodni, niepowtarzalni i genialni:
            Uczniowie w rolach:
            Marysi - Julia Jedlińska 6a
            Macochy - Anna Kwoka 6a
            Córki Macochy - Zofia Klich 6a
            Dziecka i narratorki - Marcelina Zając 4b
            Królewicza - Wiktor Tomecki 4a
            Giermka - Antoni Kwoka 6a
            Nauczyciele:
            Monika Czylok -  w podwójnej roli staruszki i dziadka
            Anna Lewandowska - zielona wróżka, baśniowa narratorka
            Anna Karlińska - Bołdys - fioletowa wróżka
            Dominika Drzewiecka - żółta wróżka
            Anna Wójcik -  biała wróżka
            Alina Ryl - różowa wróżka, reżyser spektaku
             
                                
             
            Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za ogromny trud włożony
            w przygotowanie spektaklu. To prawdzwy zaszczyt mieć wokół siebie tak wspaniałych ludzi, którzy po godzinach nauki i pracy bawią się w teatr :)


            Alina Ryl, Dominika Drzewiecka, Monika Czylok, Anna Karlińska-Bołdys, Anna Wójcik, Anna Lewandowska
             
          • W sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej

          • 12 czerwca uczniowie klas 5b, 6b oraz troje uczniów z klasy 4b wzięli udział w wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego – najmniejszego, ale jednego z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce.

            Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Jaskini Łokietka, związanej z legendą o królu Władysławie Łokietku. Następnie udaliśmy się na spacer w stronę Bramy Krakowskiej – jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Ojcowskiego Parku Narodowego. Wędrując malowniczą Doliną Prądnika, podziwialiśmy niezwykłe formacje skalne oraz piękno jurajskiej przyrody.

            Kolejnym punktem programu był przejazd do Pieskowej Skały. Tam zwiedziliśmy renesansowy zamek, poznając jego historię i najciekawsze zakątki. Nie mogło również zabraknąć pamiątkowego zdjęcia przy słynnej Maczudze Herkulesa – jednej z najbardziej charakterystycznych skał na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

            Na zakończenie pełnego wrażeń dnia spotkaliśmy się przy ognisku, gdzie piekliśmy kiełbaski i dzieliliśmy się wrażeniami z wycieczki.

            Choć pogoda nie zawsze nam sprzyjała – chwilami padał deszcz, by za moment ustąpić miejsca słońcu – humory dopisywały wszystkim uczestnikom. Wycieczka była doskonałą okazją do poznania uroków polskiej przyrody, historii oraz integracji uczniów. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni niezapomnianych wspomnień.

             

          • Job-shadowing w Escola Básica Damião de Góis

          • W dniach 25 - 28.05.2026 r. nasi nauczyciele mieli okazję uczestniczyć w wizycie typu job-shadowing w Lizbonie w ramach realizowanego programu Erasmus+. Wyjazd był doskonałą okazją do poznania portugalskiego systemu edukacji, wymiany doświadczeń oraz zdobycia nowych kompetencji związanych z pracą w środowisku wielokulturowym.

            Lizbona, stolica Portugalii, zachwyca swoją historią, kulturą i wyjątkową atmosferą. Miasto położone nad rzeką Tag słynie z malowniczych uliczek, charakterystycznych żółtych tramwajów oraz otwartości mieszkańców. To miejsce, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością, tworząc inspirujące środowisko do nauki i współpracy międzynarodowej.

            Podczas pobytu nauczyciele odwiedzili portugalską szkołę partnerską Escola Básica Damião de Góis, gdzie mieli możliwość obserwacji codziennej pracy placówki oraz udziału w spotkaniach z nauczycielami. Szczególną uwagę poświęcono wsparciu uczniów z doświadczeniem migracyjnym oraz budowaniu przyjaznego i bezpiecznego środowiska szkolnego. Nauczyciele ZSP7 prezentowali w wybranych klasach informacje o naszej szkole i mieście, przeprowadzili także warsztaty, których celem była integracja grup.

            W trakcie mobilności uczestnicy zdobyli i rozwinęli następujące kompetencje:

            - poszerzyli wiedzę na temat nowoczesnego systemu edukacji, obejmującego inteligentne rozwiązania wspierające uczniów ze środowisk migracyjnych oraz rodzin wielokulturowych;
            - poznali strategie i metody wspierania oraz adaptacji uczniów ze środowisk migracyjnych;
            - usprawnili umiejętności współpracy w środowisku wielokulturowym;
            - poznali sposoby dbania o dobrostan kadry pedagogicznej pracującej z dziećmi i młodzieżą pochodzącą z różnych środowisk kulturowych i społecznych.

            Udział w projekcie był niezwykle wartościowym doświadczeniem, które pozwoliło nauczycielom zdobyć praktyczną wiedzę i inspiracje do dalszej pracy. Wymiana doświadczeń z portugalskimi nauczycielami z pewnością przyczyni się do wzbogacenia codziennej pracy szkoły oraz podniesienia jakości działań edukacyjnych i wychowawczych.

          • Konkurs recytatorski w języku obcym

          • Z radością ogłaszamy wyniki tegorocznego konkursu recytatorskiego w języku angielskim i niemieckim.

            1. miejsce – Malwina K. (klasa 2a)

            2. miejsce – Helena L. (klasa 1b)

            3. miejsce – Agata P. (klasa 3b)

            Wyróżnienie – Ewa O. (klasa 8b)

            Serdecznie gratulujemy laureatkom! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne przygotowanie i liczny udział. Cieszymy się, że konkurs cieszy się tak dużym zainteresowaniem i już teraz zapraszamy do kolejnej edycji w nowym roku szkolnym.

            Zespół Języków Obcych

          • Wycieczka klasy 3b do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie

          • Z okazji Dnia Dziecka klasa 3b wybrała się na wycieczkę do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. To była podróż w czasie, która pozwoliła uczniom zobaczyć, jak wyglądało życie na dawnej śląskiej wsi.

            Podczas spaceru po skansenie dzieci odwiedziły stare chaty, zagrody, a także dawną szkołę, w której mogły porównać współczesną klasę z tą sprzed wielu lat. Uczniowie z zainteresowaniem odkrywali, jak kiedyś mieszkano, pracowano i jak ważną rolę w codziennym życiu pełniła glina – materiał, z którego tworzono naczynia i przedmioty użytkowe.

            Po zwiedzaniu dzieci wzięły udział w warsztatach ceramicznych. Każde dziecko samodzielnie ulepiło z gliny miseczkę lub talerzyk, a następnie ozdobiło swoje dzieło koronkowym wzorem, tworząc niepowtarzalną pamiątkę. Praca z gliną była nie tylko świetną zabawą, ale też okazją do rozwijania kreatywności i sprawności manualnej.

            Wycieczka była pełna radości, nowych doświadczeń i wspólnego świętowania.

            BB / KF

          • Niespodzianka z okazji Dnia Dziecka – warsztaty robotyki w klasie 2a

          • Warsztaty robotyki.

            Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy 2a wzięli udział w wyjątkowych warsztatach robotyki, które były dla nich miłą niespodzianką. Zajęcia poprowadziła pani Agnieszka z Kreatywnych Dzieci, wprowadzając uczestników w fascynujący świat nowoczesnych technologii i programowania.

            Podczas warsztatów dzieci miały okazję poznać podstawy działania robotów, rozwijać umiejętność logicznego myślenia oraz współpracować w zespołach przy wykonywaniu ciekawych zadań. Najwięcej radości sprawiło im samodzielne sterowanie robotami i obserwowanie efektów swojej pracy.

            Zajęcia przebiegały w atmosferze świetnej zabawy połączonej z nauką. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w kolejnych aktywnościach, wykazując się kreatywnością, pomysłowością i ogromną ciekawością świata.

            Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce z Kreatywnych Dzieci za przeprowadzenie inspirujących warsztatów oraz dostarczenie naszym uczniom wielu pozytywnych emocji. To był wyjątkowy sposób na świętowanie Dnia Dziecka, który na długo pozostanie w pamięci dzieci z klasy 2a.

            JK | AW

          • Rodzinne świętowanie Dnia Dziecka i Dnia Rodziny

          • 30 maja w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie wspólne świętowanie Dnia Dziecka i Dnia Rodziny. Choć pogoda nie była dla nas łaskawa, nie przeszkodziło to uczestnikom w doskonałej zabawie i spędzeniu czasu w radosnej, rodzinnej atmosferze.

            Na dzieci i ich bliskich czekało wiele atrakcji. Uczestnicy mogli skorzystać z malowania twarzy, wykonywania tatuaży, malowania obrazów i kamieni, zaplatania kolorowych warkoczyków, zabaw sensorycznych oraz tworzenia własnych gniotków. Nie zabrakło również wielu innych kreatywnych aktywności, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

            W organizację wydarzenia aktywnie włączyli się druhowie z OSP oraz Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Miłym gestem ze strony sponsora był sklep MIX, który ufundował dla dzieci soczki.

            Szczególne podziękowania kierujemy również do firmy Jaskinia Trolla, która na czas wydarzenia udostępniła gry planszowe, karty oraz materiały pokazowe. Dzięki temu uczestnicy mogli poznać atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu, stanowiące ciekawą alternatywę dla gier komputerowych i korzystania z internetu. Podczas wydarzenia można było zobaczyć, dotknąć, a nawet spróbować zagrać w wybrane gry dostępne w ofercie Jaskini Trolla. Warto podkreślić, że firma organizuje również bezpłatne wydarzenia, podczas których można nauczyć się gry w karty Pokémon, Warhammer 40 000 oraz wiele rozbudowanych gier planszowych.

            W trakcie festynu odbyły się także zajęcia crossfit, które dostarczyły uczestnikom sporej dawki ruchu i dobrej energii. Prawdziwym finałem naszego świętowania była natomiast niezwykle wyczekiwana przez dzieci niespodzianka: Piana Party, która wywołała mnóstwo uśmiechów i niezapomnianych emocji.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i organizację tego wyjątkowego dnia, sponsorom, wolontariuszom oraz uczestnikom. Dzięki Państwa wsparciu mogliśmy wspólnie spędzić wspaniały czas pełen radości, zabawy i rodzinnej integracji.

            Organizatorzy

          • ,,Kim jest fryzjer i jak wygląda jego praca?''

          • W dniu dzisiejszym do klasy 4a przyszedł bardzo interesujący gość, mama jednego z uczniów z klasy, która z zawodu jest fryzjerem. Uczniowie uczestniczyli w ciekawych warsztatach na temat pracy fryzjera. Podczas spotkania dzieci poznały narzędzia fryzjerskie, zasady dbania o włosy oraz obowiązki fryzjera. Największą atrakcją było wykonanie fryzur uczniom przez Panią Basię. Warsztaty sprawiły dzieciom dużo radości i były bardzo interesujące.


            DD
          • Wycieczka do świata ceramiki i ognia.

          • Uczniowie 4b uczestniczyli w niezwykle interesującej wycieczce edukacyjnej do Żor. Pierwszym punktem programu były warsztaty ceramiczne, podczas których każdy mógł poczuć się jak prawdziwy artysta. Pod okiem instruktorów uczniowie poznali techniki formowania gliny oraz własnoręcznie wykonali oryginalną pracę w postaci Żorka. Zajęcia wymagały cierpliwości, kreatywności i dokładności, ale przyniosły wszystkim wiele radości i satysfakcji.

            Kolejnym etapem wyjścia była wizyta w Muzeum Ognia – nowoczesnym i interaktywnym miejscu poświęconym historii oraz znaczeniu ognia w życiu człowieka. Uczniowie mogli zobaczyć multimedialne wystawy, eksperymenty oraz ciekawe prezentacje dotyczące energii, żywiołów i pracy strażaków. Ogromne wrażenie zrobił również sam budynek muzeum, którego kształt przypomina płomień. Muzeum łączy funkcje edukacyjne i rozrywkowe, a jego ekspozycje zachęcają do samodzielnego odkrywania wiedzy.

            W wycieczce uczestniczyli również nauczyciele z Włoch.  Wycieczka była doskonałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń, rozwijania zainteresowań oraz wspólnego spędzenia czasu poza szkołą. 

            AT/BS/AS
          • ,,Noc pełna wrażeń w szkole''

          • Nocowanie w szkole klas 3a i 4a rozpoczęło się wspólną integracją i przygotowaniem miejsca spania. Następnie odbyła sie dyskoteka pełna tańców i świetnej muzyki. Uczniowie brali udział w grach, zabawach oraz konkursach, które dostarczyły mnóstwo radości i emocji. Nie zabrakło także pysznej pizzy i wspólnego wieczornego relaksu. To była noc pełna śmiechu , niezapomnianych wrażeń i doskonałej zabawy.








            DD/MC/JS/AS
          • Wolontariat - udział naszej szkoły w VIII Biegu Nadziei

          • W dniu 17 kwietnia 2026r. uczniowie klasy 8A: Milena Dąbrowska, Barbara Bortlik, Idalia GardynikNiko Moj wzięli udział jako wolontariusze podczas charytatywnego VIII Biegu Nadziei dla Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach, pomagając uczestnikom oraz dbając o sprawny przebieg imprezy. Szczególne gratulacje należą się Szymonowi Kuś, który po raz pierwszy brał udział w biegu charytatywnym na dystansie 5,5 km.

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie oraz godne reprezentowanie szkoły podczas VIII Biegu Nadziei w Żorach!

            IW