75 wyzwań czytelniczych
- 08.02.2023 11:59
Nagrody rozdane!
W szkolnym konkursie 75 wyzwań czytelniczych wyłoniono zwycięzców. Na najlepszych czekały fantastyczne nagrody - książki napisane przez Marcina Kozioła z autografem autora. Zwycięzcom gratulujemy!
- więcej
Wspieramy WOŚP
- 08.02.2023 08:35
"Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej..."03 lutego uczniowie klasy 2b zorganizowali klasową licytację książek, gier, zabawek na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To już druga edycja takiego wydarzenia. Pierwszy raz "zagraliśmy" w 2022 roku. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów oraz wsparciu rodziców zebrano 217 zł. Kwota od razu zasiliła wirtualną skarbonkę. W tym roku zbieramy fundusze na szybką i skutczną walkę z sepsą. Wspieramy małych i dużych! MK- więcej
Nasze emocje. W głowie się nie mieści!
- 06.02.2023 13:18
Emocje towarzyszą nam bez przerwy, są z nami w każdej chwili życia i często ich nie dostrzegamy. Wpływają na zachowania, jak żyjemy, jakie interakcje podejmujemy, na nasze postrzeganie, ale też na to, jak inni nas widzą.
Wyróżniamy sześć podstawowych emocji: radość, smutek, wstręt, strach, zaskoczenie i złość, a w rozszerzonej wersji jeszcze: dumę, wstyd, zażenowanie i podniecenie. Bardziej złożone emocje zdaniem psychologów, powstają z połączenia tych podstawowych, podobnie jak kolory i mogą być ich setki, niektóre nawet ciężko nazwać. Jedne bywają przelotne, inne pozostają z nami na dłuższy czas.
Możemy wyróżnić pewien zakres emocji, grupując je w pewne kategorie, na przykład: emocje związane ze strachem to niepokój, przerażenie, onieśmielenie; emocje związane z radością to szczęście, satysfakcja, duma; emocje związane ze wstydem to zażenowanie i wyrzuty sumienia; emocje związane ze złością to irytacja, gniew, wściekłość itd.
Trudno zdefiniować czym są emocje; niby każdy to wie, ale gdyby zapytać wprost: co to są emocje, to odpowiedź nie przyszłaby łatwo. Charakterystyczne jest to, że pojawiają się nagle i wiążą się z jakimś wydarzeniem, myślami lub innym czynnikiem wywołującym. Można je porównać do drogowskazów, a w psychologicznym rozumieniu są to procesy, nadające wrażeniom subiektywną wartość i jakość.
ZSP 7 - Skrzynka na sygnały | Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 7 w Żory, ul. Szkolna 8 (edupage.org)
Jeśli chcesz podzielić się swoimi emocjami, problemami, radościami lub smutkiem, potrzebujesz słuchacza, a nie wiesz z kim porozmawiać, zerknij na stronę szkoły do zakładki ZSP7. Znajdziesz tam SKRZYNKĘ NA SYGNAŁY. Elektroniczny wynalzek, dzieki któremu możesz napisać do Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia. Link podaję poniżej:Źródło zdjęć: pixaby
Warto rozmawiać :)
Szkolny Rzecznik Praw Ucznia
Dagmara Wańczura- więcej
Bądź eko! Zbieraj z nami elektrośmieci!
- 13.02.2023 15:55
- .
- więcej
Tuaregowie...
- 03.02.2023 18:18
Zimno...
Śnieg prószy...
Tworzą się zaspy...
Taką aurę warto zrównoważyć spotkaniem w Muzeum Miejskim na warsztatach "Sahara znaczy pustynia", bo od razu robi się cieplej. Tuaregowie czyli błękitni ludzie pustyni dali się poznać uczniom klasy 2b. Okazuje się, że handel to prawdziwy żywioł Tuaregów. Tkaniny z Północnej Afryki i Sudanu, a nawet z Europy, proso i daktyle znad Nilu, broń, skóry, drewno, miedziane garnki, herbata, tytoń… Wszystko to stanowiło niezbędny element funkcjonowania tuareskiej społeczności. Część zbiorów obrazujących życie plemion koczowniczych można było zobaczyć na czasowej wystawie. Czasami warto zorganizować podróż "palcem po mapie", by przypomnieć sobie, jak przemieszcza się karawana dromaderów i co jest podstawowym napojem Tuaregów - woda z bukłaka i bardzo słodka herbata. MK- więcej