• Koronawirus

      • Koronawirusy to duża todzina wirusów, które pierwszy raz wykryte zostały w latach 60-tych XX wieku. Około 10-15% przypadków przeziębień wywoływanych jest przez te właśnie wirusy - nie są one więc czymś nowym. Wiadomym jest jednak, że wirusy potrafią mutować - powstaje wtedy nowy szczep - czasem mniej, a czasem bardziej niebezpieczny dla człowieka.

        Zakażenie

        Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV.

        Koronawirus z Chin otrzymał oficjalną nazwę SARS-CoV-2, a choroba, którą wywołuje: COVID-19.

        Nie wiadomo jakie zwierzę było ogniwem pośrednim w zakażeniu ludzi koronawirusem z Wuhan. Jednymi z podejrzanych są węże bądź bieługi.

        Koronawirusy przeważnie wywołują u ludzi łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc. 

        Lekarze ze szpitala w Wuhan odnotowali przynajmniej kilka nietypowych przypadków koronawirusa. Jako przykład objawu śmiertelnie niebezpiecznego wirusa światowe media podają historię 45-letniego pacjenta który do szpitala zgłosił się z powodu uciążliwej biegunki. Ostatecznie potwierdzono u niego koronawirusa. 

        Objawy zakażenia koronawirusem:

        • kaszel
        • katar
        • osłabienie organizmu
        • problemy z narządem wzroku
        • gorączka
        • problemy trawienne 

        Wśród innych „niestandardowych” objawów lekarze z Chin wymieniają też ból mięśni, zmęczenie, osłabienie apetytu, zapalenie spojówek i zaburzenia psychiczne.

        Koronawirus - testy, leczenie, kwarantanna
        Koronawirus z Chin (SARS-CoV-2) potwierdzany jest testami laboratoryjnymi po pobraniu wymazu z nosa i gardła. Na wynik czeka się dobę, ale kwarantanna trwa 14 dni.

        Zalecenia Ministerstwa Zdrowia
        (dla powracających z rejonów, gdzie potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 )

         

        Leczenie koronawirusa z Chin polega na leczeniu objawowym. Naukowcy cały czas pracują nad szczepionką na koronawirusa z Chin. Testy trwają. 

        żródło:
        https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch
        https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Choroby-zakazne/Koronawirus.-Objawy-leczenie-epidemia-RAPORT-SPECJALNY
        http://dzienniklodzki.pl
        https://www.medonet.pl/koronawirus-pytania-i-odpowiedzi/objawy-koronawirusa,grypa--przeziebienie--covid-19---jakie-sa-objawy---infografika-,artykul,82759468.html