•           Ćwiczenia oddechowe na wesoło.

Ćwiczenia oddechowe dla dzieci mogą być praktyczne i stanowić dla rodziców nieocenioną pomoc. Nie tylko pomagają lepiej kontrolować emocje ale poprawiają też zdolność skupienia uwagi, dzieci czują się po nich bardziej zrelaksowane ponieważ lepiej rozumieją swoje ciało. Wśród korzyści wymienić można nawet lepszą wymowę i sposób komunikacji na wyższym poziomie.

Doskonałym pomysłem są ćwiczenia oddechowe w formie zabawy, które pozwolą im oddychać prawidłowo.

1.GRA W WĘŻA

·         Dziecko siada na krześle z wyprostowanymi plecami

·         Ręce kładzie na brzuchu i koncentruje się na poleceniach, które od nas usłyszy

·         Teraz przez 4 sekundy wciąga powietrze nosem tak, aby czuły, że rośnie mu brzuch

·         Następnie jego zadaniem jest powolne wypuszczanie powietrza przez zaciśnięte zęby, tak by uzyskało jak najdłuższe syczenie węża

2.DMUCHANIE WIELKIEGO BALONA

·         Dziecko siada na krześle z wyprostowanymi plecami

·         Jego zadaniem jest dmuchanie wielkiego, kolorowego balona

·         W tym celu nabiera powietrze nosem i wypuszcza ustami wyobrażając sobie jak jego balon staje się coraz większy i większy

Warto zaznaczyć, że w tym ćwiczeniu dzieci, podobnie jak dorośli, wykazują tendencje do nabierania powietrza przez usta. Dokładnie to zazwyczaj robimy kiedy chcemy nadmuchać balon. Z tego względu dziecko należy korygować tak, by podczas wykonywania ćwiczenia nabierało powietrze przez nos, wypuszczanie powietrza powinno natomiast przypominać dmuchanie gigantycznego balona.

3.ODDYCHANIE W STYLU SŁONIA

·         Dziecko powinno zając pozycję stojącą, nogi lekko rozszerzone

·         Mówimy mu, że za chwilę zamieni się w słonika, więc koniecznie musi oddychać jak małe słoniątko

·         Dziecko głęboko nabiera powietrze przez nos, a kiedy to robi unosi ramiona tak jakby to była trąba słonia

·         Następnie wydycha powietrze przez usta powoli opuszczając ,,trąbę” ku dołowi

4.ODDECH LAMPARTA

·         Dziecko na podłodze przybiera postawę kota

·         Nabiera powietrze przez nos obserwując jak napełnia się jego brzuch i obniża kręgosłup

·         Przy wydechu następuje opróżnienie brzucha i lekkie podniesienie pleców

Dobrze jest, by ćwiczenia oddechowe dzieci wykonywały powoli tak by jednocześnie mogły obserwować jak reaguje ich własne ciało.

Warto wykonać codziennie kilka wybranych ćwiczeń oddechowych z dziećmi dzięki czemu nauczą się prawidłowo oddychać, co stanie się dla nich niebywałą pomocą w dalszym rozwoju.