Z okazji zakończenia roku szkolnego 2019/2020, składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Drodzy Uczniowie, gratulujemy dobrych ocen i wzorowego zachowania. Jesteście mądrzejsi i bogatsi o dorobek zgromadzony w czasie całego minionego roku szkolnego.
Ósmoklasisto....!!!!
Pewnie były już dla was liczne życzenia, podziękowania i słowa otuchy na nadchodzący czas. My nie będziemy się powtarzać, prosimy o wysłuchanie piosenki, która jest mądrościa na długie lata życia. Niech zagości na zawsze w waszym sercu....
25 czerwca - Międzynarodowy Dzień Marynarza
25 czerwca obchodzimy corocznie Dzień Marynarza. Okazja ta daje nam sposobność przypomnienia sobie jak ważnym zawodem jest marynarz i w jakim stopniu polegamy na jego codziennej pracy.
Blisko 90% światowego handlu odbywa się drogą morską, na statkach. Statki przewożą żywność, paliwa, surowce oraz towary, od których jesteśmy zależni. Handel drogą morską wspiera globalną gospodarkę i nie będzie przesady w stwierdzeniu, że prawie wszystko z czym mamy do czynienia w którymś momencie swego istnienia było transportowane drogą morską lub pochodzi od czegoś co było transportowane tą drogą.
Dzisiaj wyrażamy wdzięczność, za marynarzy, którzy dowodzą statkami by dostarczyć przewożony ładunek bezpiecznie do portu, trzymając się planów podróży, bez względu na porę dnia i nocy czy panujących warunków atmosferycznych, którym muszą stawić czoła.
Bez marynarzy, nasze życie nie wyglądałoby tak jak wygląda. Mimo, że dla większości z nas marynarze są na co dzień niewidzialni.
Życie marynarza w dzisiejszych czasach jest niebezpieczne i wyjątkowe samotne. Większość czasu spędzają z dala od domu, od swoich rodzin walcząc z samotnością, izolacją i zmęczeniem. Bez względu na to z jakich produktów korzystamy na co dzień musimy mieć świadomość, że chcąc ich użyć – jesteśmy zależni i polegamy na ich trudnej pracy.
W dniu Marynarza, oddajmy hołd 1,5 milionom marynarzy za ich nieoceniony wkład w jakość naszego codziennego życia. Niech będzie to okazja do powiedzenia „Dziękujemy Wam”!
Gdybyś chciał zostać marynarzem zapraszamy w przyszłości na studia:
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte – uczelnia publiczna której siedziba zlokalizowana jest w Gdyni w Polsce.. Założona została w 1922 roku.
Placówka nadzorowana jest przez Ministra Obrony Narodowej Kształcipodchorążych, oficerów oraz cywili na kierunkach związanych z nawigacją i mechaniką morską oraz obronnością. Wywodzi się z Tymczasowych Instruktorskich Kursów dla Oficerów, Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej oraz Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej.
24 czerwca Polski Dzień Przytulania
Lubimy takie święta. Dosyć nieoczywiste, luźne, niewymuszane i totalnie spontaniczne.
Sama idea stworzenia "przytulanej" kampanii narodziła się w Australii, gdy w 2004 roku Juan Mann wyszedł na ulice Sydney z transparentem "Darmowe przytulanie". Początkowo pomysł spotkał się ze zdziwieniem przechodniów, później został ciepło przyjęty. Podobnie dzieje się w Lublinie. Jak nam powiedział Michał Dunin, jeden z koordynatorów Dnia Przytulania, w Polsce pierwsze osoby przytulały obcych ludzi na ulicach już 4 lata temu. Były to jednak pojedyncze grupki, akcja nie była zorganizowana.
24 czerwca ustanowiony został Polskim Dniem Przytulania dopiero w ubiegłym roku. Pod petycją w tej sprawie podpisało się ponad 135 tys. osób z całego kraju. Coraz więcej Polaków jest zainteresowanych udziałem w imprezie.
Polski Dzień Przytulania!
Niemcy mają zwyczaj mówić, że dzień przytulania odpędza złe emocje i całkowicie się z tym zgadzamy. Ten prosty gest nie wymaga słów. Kojarzy się nam z czułością i miłością, a także ze zrozumieniem, współczuciem i empatią w ogóle.
Dzisiejsza data, 24 czerwca, motywuje nas do tego, by po prostu przytulić naszych bliskich. Święto zostało stworzone, by wlać odrobinę miłości do serc naszych najbliższych. Pomysłodawca założył, że niechętne do wyrażania uczuć publicznie społeczeństwo amerykańskie będzie zobligowane do dzielenia się miłością na ulicach tego jednego dnia.
Przytulanie przede wszystkim odpędza strach i potwierdzono, że uspokaja ciśnienie krwi. Dołóżmy do tego wzmocnienie odporności i pomoc w zwalczaniu wszelkich blokad i niepewności. Ponadto według statystyk ludzie spędzają godzinę miesięcznie przytulając się. To bardzo prosta, lecz szalenie ważna forma komunikacji niewerbalnej.
A teraz odmaszerować i iść poprzytulać się do rodziców!
Zapraszamy Was do zaplanowania wakacji. Warto zrobić sobie listę z wyzwaniami, które codziennie będziecie realizować! To świetna zabawa i spełnianie swoich marzeń! Wakacje to doskonały czas na ich realizację! Proponujemy kilka różnych list. Wybierzcie sobie tą, która do Was pasuje lub wykonajcie swoją :)
23 czerwca - Dzień Ojca, Noc Świętojańska
Tata to osoba niezwykle ważna nie tylko w życiu małego dziecka, ale także dorosłego i dojrzałego dziecka. A jednak Dzień Matki jest obchodzony ze znacznie większym rozmachem i znacznie dłużej niż dzień Ojca, który w Polsce oficjalnie pojawił się dopiero w 1965 roku. Pokolenie obecnych dziadków, dnia ojca w okresie dzieciństwa swoich dzieci nie obchodzili. Obecnie sytuacja się zmienia, maluchy na równi celebrują święto mamy jak i taty. Najlepsze życzenia dla wszystkich tatusiów!
Wykonaj kartkę dla taty!
Kartka z „wyskakującym” napisem
Materiały: 2 kartki papieru A4 w różnych kolorach, z czego przynajmniej jedna powinna być grubsza (będzie stanowić okładkę), drukarka, nożyk do papieru, podkładka, linijka, klej do papieru lub taśma dwustronna.
Wydrukuj szablon z napisem na cieńszej kartce. Uwaga, szablon jest przygotowany na wydruk A4 czyli laurka po złożeniu ma format zeszytowy. Jeśli chcesz przygotować laurkę tradycyjnych rozmiarów w opcjach drukowania zaznacz wybierz opcję „skaluj” i ustaw na 50%. Napis jest w lustrzanym odbiciu specjalnie, żeby nie było widać druku na laurce. Wytnij laurkę. Natnij nożykiem litery według wzoru i zegnij je jak na ilustracji. Następnie przygotuj drugą kartkę, złóż ją na pół. Jeśli robisz małą kartkę przetnij kartkę A4 na pół i wtedy złóż jedną z części. Naklej środkową część kartki (tę z napisem) na grubszą kartkę. Wystarczy delikatnie posmarować klejem tylko górny i dolny margines kartki z napisem. Kartka gotowa.
Kartka z obrazkiem
Materiały: dwie kartki A4 grubszego papieru w różnych kolorach, papier kolorowy gruby, ewentualnie zdjęcie, nożyczki, klej do papieru, ewentualnie kredki, mazaki, drukarka.
Przygotuj bazę kartki. W zależności od tego czy ma być pionowa czy pozioma przetnij kartkę A4 wzdłuż lub wszerz na pół (na naszym zworze z rakietą laurka jest pionowa). Złóż kartkę na pół. Zrób teraz od strony zgięcia dwa równoległe nacięcia (w odstępie 1-1,5 cm) na długość ok. 2 cm. Otwórz kartkę i palcem przepchnij nacięty fragment tak by schował się w środki i stworzył schodek wewnątrz laurki. Do tego schodka, który powoduje efekt trójwymiarowości, możesz przykleić to, co ma być elementem ozdobnym kartki: rakietę, serce, kwiaty, piłkę czy swoje zdjęcie. Jeśli jest taka potrzeba możesz zrobić więcej schodków, mogą być różnej długości-wysokości, dzięki temu przyklejone do nich elementy będą bliżej lub dalej. Pamiętaj, aby przygotowywany przez ciebie ozdobne elementy nie był zbyt wysoki, bo w przeciwnym razie po złożeniu kartki będzie wystawał poza jej obręb. Na koniec przyklej na zewnątrz okładkę laurki, czyli jeszcze jedną kartkę, tak aby zasłonić nacięcia. Ozdób ją tej samej konwencji co środek. Kartka gotowa.
Noc Świętojańska
NOC KUPAŁY
Wianki na Wiśle w Kazimierzu Dolnym, fot. Gosia Świderek / Źródła
Noc kupały to święto pierwotnie obchodzone przez pogańskich Słowian z różnych części Europy (a także w podobnym kształcie przez ludy germańskie, ugrofińskie, bałtyckie) podczas letniego przesilenia, w nocy z 21 na 22 czerwca, czyli podczas najkrótszej nocy w roku. W roku przestępnym (tak jak teraz) przesilenie przypada na przełomie 20 i 21 czerwca.
Święto to w tradycji ludowej kończyło cały cykl obrzędów (rozpoczynający się od zaduszek) mający zapewnić powrót na ziemię „czasu życia”, a więc czasu urodzaju, dobrobytu i szczęścia. Noc Kupały (zwana też w zależności od regionu, kupalnocką, sobótką czy palinocką) poświęcona żywiołom wody i ognia i związanych z nimi odpowiednio Słońcu i Księżycowi, była świętem miłości, płodności, radości, zdrowia i urodzaju.
Najważniejszym elementem kupałowych obrzędów były ogniska, które rozpalano w pobliżu płynącej wody. Wieczorem wygaszano paleniska w całej wsi po czym ludzie udawali się na miejsce świętowania. Ogień rozpalano rytualnie – wykorzystywano do tego drewniane koło z piastą, które nakładano na wbity w ziemię drewniany kołek, koło wcześniej okręcano słomą zanurzoną w smole. Następnie kręcono kołem tak szybko i długo, aż pod wpływem tarcia zajmowało się ono ogniem. Toczono je wówczas do przygotowanego wcześniej dużego stosu i rozpalano ogromny ogień. W niektórych regionach ogień rozpalano pocierając o siebie dwie deski tak długo, aż skrzesały one iskrę. Do ognia wrzucano zioła mające uzdrawiające i oczyszczające moce. Przez całą noc tańczono dookoła ognia oraz rytualnie przeskakiwano przez niego – skok przez płonące ognisko miał wypędzić ze skaczących złe moce, uchronić przed chorobami, zapewnić płodność i pomyślność.
Święto było ważne zwłaszcza dla młodych, którzy nie posiadali jeszcze partnera czy partnerki. Dziewczęta wróżyły sobie na temat zamążpójścia puszczając na wodę uwite z kwiatów i ziół wianki z wplecionym w nie łuczywem lub, później, świeczką. Od tego co stało się z wiankiem zależeć miał los dziewczyny. Jeśli wianek spłonął lub utonął, oznaczać to mogło staropanieństwo lub chorobę, jeśli odpłynął daleko przez nikogo nie wyłowiony, dziewczyna miała jeszcze poczekać na zamążpójście. Jeśli natomiast jakiś kawaler wyłowił wianek dziewczyny, to on właśnie miał stać się w przyszłości jej mężem. Podczas Nocy Kupały młodym wolno było więcej niż zwykle, mogli oni oddalić się sam na sam z ulubieńcem lub ulubienicą i nikt ze starszych nie mógł mieć o to pretensji (czas święta w kulturze ludowej był czasem odwróconym, można było pozwalać sobie na zachowania niedopuszczalne w „zwykłym” czasie).
Zwyczajem związanym z Nocą Kupały było też poszukiwanie kwiatu paproci, który zakwitać miał tylko na tę jedną noc a swojemu znalazcy miał przynieść szczęście i bogactwo. Dla zakochanych młodych była to doskonała okazja do romantycznej wędrówki po lesie. Dopiero po nocy kupały można było bez obaw zażywać kąpieli w stawach, jeziorach czy rzekach, ponieważ moc zamieszkujących akweny demonów (utopców, wodników, topielic) słabła i nie były one w stanie wyrządzić kąpiącym się krzywdy.
Pogańskie zwyczaje związane z Nocą Kupały były tak silnie zakorzenione w ludowej kulturze, że pomimo starań, kościołowi nie udało się ich wykorzenić. Zostały (podobnie jak wiele innych pogańskich rytuałów) zasymilowane i włączone do oficjalnego kalendarza świąt chrześcijańskich jako Noc Świętojańska, czyli wigilia święta Jana Chrzciciela, obchodzona z 23 na 24 czerwca. Podczas nocy świętojańskiej odbywał się obrzęd święcenia wody, w kościołach święcono też lecznicze zioła. Jednak główne elementy święta nie zmieniły się znacznie, nadal palono ogniska, przez które skakano, puszczano wianki i szukano kwiatu paproci.
Obecnie zwyczaje związane z Nocą Kupały i Nocą Świętojańską, coraz częściej „odkurzane są” są podczas różnorodnych imprez organizowanych w miastach, miasteczkach i na wsiach, jednak zatraciły one już swoje pierwotne, magiczne znaczenie i są po prostu okazją do dobrej zabawy.
Może uda Wam się dzisiaj upleść wianek z kwiatów polnych! Pogoda ma być sprzyjająca spacerom :)
22 czerwca Dzień Kultury Fizycznej
22 czerwca to Dzień Kultury Fizycznej, który ma na celu propagowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Związany jest z kulturą społeczeństwa, na którą składa się troska o własne samopoczucie, zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Obejmuje rozwój sprawności i wydolności fizycznej, a także kształtowanie poprawnej postawy ciała. Aktywność fizyczna wpływa na stan zdrowia, zwiększając także odporność organizmu, dlatego ważne jest abyśmy pamiętali o tej sferze naszego życia. Jak zatem wygląda sprawa aktywności fizycznej wśród Polaków?
Pozytywna zmiana postrzegania aktywności fizycznej obserwowana jest od lat 90. Każdego roku przybywa osób, które deklarują przynajmniej okazjonalne uprawianie sportu. Powstają nowe siłownie, kluby fitness oraz kompleksy sportowe, gdzie w jednym miejscu można zarówno pobiegać na bieżni, wziąć udział w grupowych zajęciach aerobowych, jak i popływać w basenie. Uprawianie sportu jest modne, podobnie jak zgrabne, wysportowane ciało. Praktycznie co roku różne instytucje przeprowadzają badania, na podstawie których można śmiało stwierdzić, że coraz więcej osób stara się uprawiać sport.
Aktywność fizyczna daje zdrowie
Niestety przybywa osób cierpiących na choroby cywilizacyjne: choroby wieńcowe, otyłość, depresję. Specjaliści alarmują, że problemy dotykają również najmłodszych – rośnie liczba otyłych dzieci i nastolatków, a głównymi przyczynami są nieprawidłowe odżywianie, brak ruchu i stres.
Brazylijscy naukowcy zbadali wpływ aktywności fizycznej na osoby cierpiące z powodu zaburzeń snu. Umiarkowane ćwiczenia aerobowe mogą zmniejszać nie tylko niepokój, ale też poprawić jakość snu u pacjentów z bezsennością. U osób, które ćwiczą techniki oddychania, zauważono także wyraźny spadek czasu czuwania i zwiększenie całkowitego czasu snu o 21%, przy spadku poziomu lęku o 7%.
Badania w dziedzinie endokrynologii pokazały natomiast, że ćwiczenia fizyczne są decydującym czynnikiem przedłużającym życie osób chorujących na cukrzycę. Naukowcy przebadali 2690 pacjentów z cukrzycą na przestrzeni siedmiu lat. Większość z nich miała problem z nadwagą lub otyłością. U osób, które ćwiczyły, zarówno tych z otyłością i prawidłową wagą, dowiedziono aż 40% mniejsze prawdopodobieństwo śmierci niż u tych, którzy nie wykonywali żadnych ćwiczeń ruchowych. Wśród osób otyłych, odsetek wzrósł do 52%.
Sport to jedna z najtańszych i najbardziej skutecznych metod walki ze stresem. Pozwala oderwać się od codziennych problemów, zredukować napięcie fizyczne i psychiczne. Wykonywanie określonych ruchów ma olbrzymi wpływ na poprawę kondycji psychicznej, a odpowiednie sterowanie oddechem daje możliwość wyciszenia i odprężenia. Oprócz regularnych spacerów i pływania, takie efekty dają bardzo popularne w Polsce metody zaczerpnięte z Dalekiego Wschodu – joga i pilates. Poza dyscyplinami pozwalającymi na wyciszenie i relaks, wiele osób decyduje się na sporty walki oraz sporty ekstremalne. Tego typu aktywność pozwala na wyładowanie negatywnych emocji, uczy umiejętności samokontroli oraz daje możliwość poznania własnego ciała.
Stwierdzenia te poparte są także badaniami. W raporcie opublikowanym w British Journal of Sports Medicine, pokazano związek między aktywnością psychiczną i fizyczną. 19 tys. osób, mężczyzn i kobiet, notowało każdy rodzaj wykonywanych ćwiczeń, od chodzenia do sportu, od ogrodnictwa do prac domowych. Określano także ich częstotliwość i intensywność. Badania wykazały, że już 20 minut aktywności ruchowej na tydzień, pozwala obniżyć poziom stresu.
Zarażaj innych!
Badania pokazują, że naprawdę warto być aktywnym fizycznie. Coraz więcej jest zwolenników zdrowego stylu życia, lecz wciąż pozostaje grupa, która całkowicie z niego rezygnuje. Dlatego obchodźmy Dzień Kultury Fizycznej każdego roku aktywnie, aby zarazić innych pozytywną energią wynikającą z naszego zdrowia psychicznego i fizycznego.
Przepis na sałatkę owocową
Macedonia to bardzo popularna we Włoszech sałatka owocowa. Lekka i pyszna, bardzo często wybierana jako deser (szczególnie w okresie letnim). Możemy ją komponować wg własnego pomysłu, wykorzystując aktualnie dostępne owoce. Jako baza do przygotowania sałatki świetnie sprawdzają się jabłka oraz większe owoce pestkowe jak brzoskwinie, nektarynki i śliwki.
Owoce warto wcześniej schłodzić w lodówce.
Wszystkie owoce umyć, pozbawić pestek, pokroić w kostkę. Włożyć do większej salaterki. Wymieszać z cukrem i skropić sokiem z cytryny.
Od razu podawać (jeśli owoce były schłodzone) lub wstawić do lodówki na około 1 godzinę.
WSKAZÓWKI
* dodajemy w sumie ok. 2 szklanek pokrojonych wybranych owoców dodatkowych
17 czerwca Egzamin Ósmoklasisty, Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy
Kolejny dzień egzaminów ósmoklasisty. Dzisiaj nasi przyszli absolwenci piszą egzamin z matematyki. Trzymamy za nich kciuki!!!
DZIEŃ PRZECIWDZIAŁANIA PUSTYNNIENIU I SUSZY
17 czerwca to dobra okazja, by zadać sobie kilka niewygodnych pytań. Na przykład: co mają wspólnego dzban wody na ramionach mieszkanki Afryki oraz pustynne safari w ofercie polskiego biura turystycznego? Co łączy nasze bawełniane tiszerty z burzami pyłowymi w Uzbekistanie?
W 1995 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła 17 czerwca na doroczny Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. Są to zjawiska, które w obliczu zmian klimatycznych coraz częściej pokazują swoje złowrogie oblicze. Jednak celem obchodów święta jest nie tylko rozprawianie o problemach, lecz także szukanie rozwiązań. Dzięki mądremu zarządzaniu zasobami skutki pustynnienia i suszy mogą być mniej groźne.
Pustynnienie oznacza degradację ziemi na suchych, półpustynnych i półsuchych obszarach. Krótko mówiąc – na tereny, gdzie do tej pory można było np. uprawiać rośliny czy wypasać zwierzęta, wdziera się pustynia. Gleba, która zawdzięcza swoją żyzność trwającym wiele lat procesom, szybko traci produktywność, nie można już na niej uprawiać zboża, warzyw czy owoców.
Dlaczego dochodzi do pustynnienia?Ważną przyczyną są czynniki klimatyczne (wysokie temperatury, długotrwały brak opadów). Jednak niebagatelne znaczenie mają też czynniki antropogeniczne, czyli działalność człowieka. A ten odpowiedzialny jest w dużym stopniu nie tylko za zmiany klimatyczne pogarszające sytuację regionów borykających się z suszą. Oprócz tego nadmiernie eksploatuje dostępne na tych terenach zasoby naturalne: wycina lasy, zbyt intensywnie wypasa bydło, prowadzi niezrównoważoną działalność rolniczą, np. czerpiąc bez umiaru z lokalnych zasobów wody w celu utrzymania wodochłonnych upraw (np. bawełny).
Nigeria, rok 2010. Teren, na którym znajdowało się Jezioro Czad, znajduje się na południowym skraju Sahary, w północno-środkowej Afryce. Powoli przekształca się w pustynię. Uporczywe susze w połączeniu ze wzrostem popytu na wodę słodką zmniejszyły jezioro do około 5% dawnej wielkości! Projekty irygacyjne Czadu, Kamerunu, Nigerii i Nigru obniżyły zarówno poziom wody w jeziorze, jak też w dopływających rzekach; szacuje się, że ludzka działalność w 50% odpowiada za zmniejszenie powierzchni jeziora. Obecnie na dnie wyschniętego zbiornika zalegają muł i ziarenka piasku, które są łatwo wywiewane przez silne podmuchy wiatru, tworząc burze piaskowe. Burze piaskowe powodują spustoszenie na przykład w transporcie. Częściej trzeba odwoływać rejsy na miejscowych lotniskach, częściej też piasek zasypuje drogi dojazdowe do niektórych miejscowości. Ludzie skarżą się na problemy z układem oddechowym, a także częściej zapadają na przewlekłe choroby oczu. Fot. NASA Goddard Space Flight Center, CC BY 2.0
Ludzka populacja stale się powiększa. Rosnąca liczba ludności to większe zapotrzebowanie na żywność. Na suchych terenach zwiększa się zatem powierzchnia zasiewów oraz liczebność stad zwierząt hodowlanych. Wzrasta również zapotrzebowanie na drewno, które wykorzystuje się do budowy domów i zagród dla zwierząt, do grodzenia pól, a przede wszystkim do przyrządzania posiłków na ogniskach oraz do ogrzewania domostw zimą. W wielu krajach Afryki i Azji kobiety wyruszają rano nie tylko po wodę, ale i po chrust. (Dlatego pewną nadzieję w walce z pustynnieniem upatruje się w upowszechnieniu kuchenek gazowych). Roślinność, tak cenna na tych obszarach, stopniowo znika. Wycina się lasy, które są niezwykle potrzebne, ponieważ regulują obieg wody w przyrodzie (poprzez retencję, czyli magazynowanie, oraz transpirację, czyli parowanie) i oddziałują na częstotliwość występowania opadów. Gdy ich zabraknie, gleba ulega przesuszeniu, często dramatycznemu w skutkach. Jeszcze rzadziej pada deszcz, a gdy już spadnie, woda spływa bez przeszkód, szybko i gwałtownie, często unosząc ze sobą bryły ziemi i powodując osuwanie się terenu. Np. Bangladesz jest regularnie pustoszony przez powodzie, gdyż ogołocono z lasów ściany Himalajów.
Do pustynnienia przyczyniają się także rozwój górnictwa i turystyki na pustyniach. Obie te dziedziny wiążą się z czymś, co można by nazwać najazdem obcych na ekosystem. Choć działalność górnicza ma zwykle charakter punktowy, wiąże się z transportem dużych ilości towarów (zaopatrzenie dla miasteczek górniczych, wywóz surowców). Nierzadko ciężkie samochody pokonują step lub pustynię na przełaj, a gdy utworzą się koleiny i szlak stanie się nieprzejezdny, kolejni kierowcy szukają trasy równoległej. Pustynne drogi to w rzeczywistości pasy szerokie nawet na pół kilometra. „Pustynne safari” to dziś nieodłączny element oferty turystycznej, który ma urozmaicić wypoczynek na plażach Północnej Afryki. Ich scenariusz jest najczęściej podobny: dżipy z turystami pędzą przez pustynię, program przewiduje następnie wizytę w „beduińskiej wiosce”, gdzie goście częstowani są herbatą bądź posiłkiem przyrządzanymi na ognisku, w którym płonie drewno z roślin pozyskanych w okolicy. W miarę nasilania się ruchu turystycznego dochodzi do coraz większych zniszczeń.
Pustynnienie, degradacja ziemi i susze są najważniejszą przyczyną migracji i przemieszczeń. Szacuje się, że do roku 2020 około 60 milionów osób wyemigruje z powodu pustynnienia obszarów w Afryce Subsaharyjskiej w kierunku Afryki Północnej i Europy.
Doświadczenia związane z wodą. Zapraszamy do zabawy.
16 czerwca Egzamin ósmoklasisty Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego
Dziś o godz. 9 rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Przystąpiło do niego ponad 347,7 tys. uczniów z ponad 12,4 tys. szkół podstawowych. Będzie trzydniowy: w każdym dniu uczniowie będą zdawać egzamin z innego przedmiotu.
Trzymamy kciuki za naszych ósmoklasistów, którzy dzisiaj piszą
egzamin z języka polskiego!!! Połamania długopisów!!!
DZIEŃ DZIECKA AFRYKAŃSKIEGO
Radość, swawola i ogrom szczęścia. W Polsce każde dziecko czeka z niecierpliwością na Dzień Dziecka, by doznać uczucia, że rodzice choć raz popatrzą na ich wybryki z ,,przymrużeniem oka”. Nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie dzieciaki odliczają dni do swojego, wyjątkowego dnia… bo przecież każdy lubi prezenty, prawda?
Dzień Dziecka Afrykańskiego – przypomina o tym, że każde dziecko zasługuje na miłość i poczucie bezpieczeństwa, a wszelka przemoc wobec niego powinna być karana.
Obecnie problem niskiego poziomu nauczania nie jest zniwelowany.
Dzieciństwo afrykańskich dzieci różni się od beztroskach lat małolatów, które mieszkają w innych, bogatszych zakątkach świata. Dlatego ich okres dojrzewania zazwyczaj odbiega od wysokich standardów. Z tej racji wiele organizacji międzynarodowych wspiera narody afrykańskie poprzez wielorakie akcje między innymi na rzecz edukacji, która – według Nelsona Mandeli – „jest najpotężniejszą bronią, którą możemy użyć, by zmienić świat”.
Pamiętajmy, że bez względu na to, gdzie toczy się życie, czy jest to Azja, Europa czy też Afryka – dziecko kieruje się tymi samymi instynktami i zasługuje na wielką miłość, uwagę i przede wszystkim wolność.
Składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim dzieciom Afryki, aby ich
życie było pełne radości i poczucia bezpieczeństwa,
żeby niczego nie brakowała w ich domach,
a każdy dzień przynosił tylko dobre wydarzenia - pozdrawiamy z Polski.
Zapraszam do propozycji zajęć przesłanych przez organizację UNICEF.
Co każdy młody człowiek może zrobić pozostając w domu? Przedstawiamy Wam kilka naszych pomysłów, jak wykorzystać wolny czas na zrobienie czegoś ważnego i wartościowego dla siebie i świata!
1. Dołącz do wyzwania #safehands (#czysteręce) zorganizowanego przez UNICEF i Światową Organizację Zdrowia. Dbałość o higienę rąk jest ogromnie ważna. Nie zapominaj o tym. Informuj swoich bliskich – rodzinę i znajomych, o tym, że należy myć często ręce. Pamiętaj – te 20 sekund może uratować zdrowie i życie! Śpiewasz lub tańczysz podczas mycia rąk? A może masz inny, ciekawy patent na urozmaicenie tej czynności? Koniecznie nam to pokaż! Liczymy na Twoją pomysłowość. Nagraj krótki filmik video podczas mycia rąk i umieść go w sieci – na Facebooku, Instagramie, TikToku. Może to Twój sposób na mycie rąk okaże się inspirujący dla innych? Jeśli nie korzystasz z serwisów społecznościowych, wykorzystaj inne sposoby, aby pokazać, jak dbasz o higienę rąk. Mów o tym każdemu z kim masz kontakt. Pomóż nam docierać z informacją o znaczeniu mycia rąk do jak największej grupy dzieci i młodzieży. Rzuć wyzwanie swoim znajomym!
2. Zainicjuj „eko-zmiany” w swoim domu – o tym, że powinniśmy zmienić swoje przyzwyczajenia, aby chronić środowisko, wiemy od dawna. Nie wszystkim udało się to zrobić skutecznie. Teraz jest na to najlepszy czas! Nie masz wymówek – bądź bardziej eko! Zauważyłeś, że przebywając więcej w domu, zużywasz mniej plastikowych opakowań, np. butelek po wodzie? Może warto podtrzymać ten trend i zamówić bidon, który posłuży Ci na wiele miesięcy/lat? Segregujesz ubrania, których już nie nosisz? Jeśli nie, to zacznij. Wyrzucamy stanowczo za dużo odzieży, zamiast przekazać ją potrzebującym. Przejrzyj swoją szafę i zrób w niej porządek. Wykorzystaj ten czas także na ćwiczenie swoich umiejętności kulinarnych i wykorzystanie resztek jedzenia do przygotowania ciekawych potraw. Nie marnuj, wykorzystuj wszystko! Pomysłów na wprowadzenie eko-zmian w życiu całej rodziny jest wiele, działaj!
3. Pomyśl o sobie! – czy myślałeś kiedyś o tym, co chciałbyś zrobić, czego się nauczyć? Może są filmy, książki, na które zawsze brakowało Ci czasu? A może zawsze chciałeś rozpocząć na - ukę gry na instrumencie lub szydełkować? Teraz masz ku temu sposobność. Wykorzystaj wol - ny czas (po lekcjach!) na doskonalenie swoich umiejętności. Niech ten czas będzie tylko dla Ciebie. Rozwijaj się, zdobywaj wiedzę o świe - cie, szukaj ciekawych informacji. Wiele centrów kultury, w tym muzeów, oper, teatrów udostęp - niło teraz bezpłatnie możliwość wirtualnego zwiedzania i korzystania z ich zasobów. Jest to niepowtarzalna okazja, aby jednego dnia obco - wać ze sztuką z różnych końców świata. Korzy - staj!
4. Buduj relacje – czas izolacji i przebywania w domu utrudnia nawiązywanie nowych przy - jaźni. Ale nie jest to powód, aby całkowicie za - niechać kontaktu z rodziną i znajomymi. Nowe technologie dają nam ogromne możliwości łączenia się z ludźmi na całym świecie o każ - dej porze. Wykorzystaj to! Ustalcie z grupą znajomych regularne terminy internetowych spotkań poprzez różnego rodzaju komunikato - ry czy wideokonferencje i pilnujcie, aby wszy - scy w nich uczestniczyli. Kontakt z ludźmi jest niezwykle ważny dla naszego samopoczucia, nie zaniedbuj go. Rozmawiaj z rówieśnikami, ale zadzwoń także do członków swojej rodzi - ny (babci, dziadka, cioci etc.) i pokaż, że o nich myślisz. Każdy z nich potrzebuje tego kontaktu tak samo jak Ty!
5. Pokaż, że tęsknisz za światem i wspierasz inne dzieci – utrudniony kontakt z ludźmi i nie - możliwość wychodzenia z domu, powoduje, że czujesz się smutny? To naturalne emocje, które towarzyszą wielu osobom w tym czasie. Życie ludzi na całym świecie uległo zmianie z powodu pandemii koronawirusa. Dzieci z in - nych krajów także nie mogą w pełni korzystać ze swoich praw, w tym prawa do spędzania wol - nego czasu, jak chcą. Pokaż, że je wspierasz i oznacz swój dom/mieszkanie symbolem so - lidarności z innymi dziećmi. Narysuj na kartce swoją ulubioną zabawkę – może to być miś, pluszowa maskotka czy lalka. Z pewnością masz taką rzecz, albo pamiętasz ją z okresu wczesnego dzieciństwa. Przyklej rysunek do szyby w oknie, tak aby każdy przechodzień mógł go zobaczyć. Dzięki temu będzie wie - dział, że w tym domu mieszka dziecko, które jest odpowiedzialne i czeka z utęsknieniem na czas, kiedy będzie można swobodnie się ba - wić na zewnątrz. Dołącz do milionów dzieci na świecie!
15 czerwca Światowy Dzień Wiatru
„Unosi szybowce, popycha żaglowce, obraca wiatraki. Kto to taki?”
Tak, dobra odpowiedź, to wiatr, niewidoczny bohater naszego dnia codziennego. Wpływa na życie roślin, zwierząt, ludzi, ale my także nauczyliśmy się wpływać na jego siłę i kierunek. Przy okazji Światowego Dnia Wiatru warto zatrzymać się na chwilę, otworzyć okno, poczuć wiatr we włosach i zastanowić się jak wiele mu zawdzięczamy i jak wiele jeszcze musimy się nauczyć, by móc korzystać z jego potęgi.
Rokrocznie 15 czerwca obchodzony jest na całym świecie Dzień Wiatru. Stanowi on pretekst do przypomnienia o kampanii na rzecz promocji wiatru jako odnawialnego i czystego źródła energii.
Wiatr ma dwa oblicza – z jednej strony to niszczycielski żywioł, ale z drugiej przynosi ludziom wiele korzyści. W Światowy Dzień Wiatru uświadamia się społeczeństwo przede wszystkim na temat energii wiatrowej, jej potencjale, globalnym rozwoju i możliwościach zastępowania nieodnawialnych źródeł energii.
Światowy Dzień Wiatru zainaugurowało w 2007 roku Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA). W około 75 krajach na całym świecie,urządza się tego dnia happeningi, wystawy, konferencje i dni otwarte na farmach wiatrowych.
Głównym celem Dnia Wiatru jest zwiększanie świadomości społecznej w zakresie potencjału, jaki posiada wiatr, a także szerzenie wiedzy na temat korzyści, jakie niesie ze sobą wykorzystanie wiatru w nowoczesnych elektrowniach wiatrowych.
Na początku warto przypomnieć, czym właściwie jest wiatr. Jest to poziomy lub prawie poziomy ruch powietrza, wywoływany przez różnicę ciśnień oraz różnice w ukształtowaniu powierzchni. Występuje zawsze wtedy, gdy niż baryczny spotyka się z wyżem, im to spotkanie jest bliższe, wiatr jest silniejszy. Wiatry powstają także w miejscach o zróżnicowanej rzeźbie terenu. Stąd częstość występowania silnych wiatrów w górach, czy nad morzem
Przyroda przystosowała się do zmiennych warunków wietrznych. Niektóre ptaki wykorzystują świetnie prądy powietrza do szybowania. Sępom pomagają one w polowaniu, a stadom bocianów w wędrówkach ku lepszym warunkom. Znane nam dobrze babie lato, czyli nici przędne niektórych pająków, są unoszone przez wiatr, niekiedy nawet na odległość kilkuset kilometrów. Rośliny zaś często zapylane są dzięki temu, że wiatr unosi ich zarodniki.
Człowiek również od dawna zna moc wiatru. Już w IV wieku p.n.e. na Nilu i rzekach Mezopotamii pojawiły się pierwsze statki z czworokątnymi żaglami. Pierwsze tego typu jednostki pływające pozwoliły na rozwój handlu i transportu oraz przyczyniły się do odkrywania nowych miejsc w basenie Morza Śródziemnego. Około X wieku naszej ery Persowie zbudowali pierwsze wiatraki, a niewiele później, bo w wieku XII dokonali tego również Europejczycy. Były one wykorzystywane głównie do mielenia ziarna na mąkę, nawadniania pól uprawnych czy ogrodów. Z czasem udoskonalano je, aż w końcu zbudowano turbiny wytwarzające prąd.
Tutaj na Ziemi, w naszym jedynym domu
powietrza starczy dla wszystkich.
To powietrze jest całkowicie wręcz darmowe.
Ten najcenniejszy z darów nic nie kosztuje,
ponieważ jedyną zapłatą jest twój wydech,
na który czekają zielone rośliny.
Korzystaj więc z powietrza żyjąc pełną piersią.
Bierz życie i dziel się życiem zachowując równowagę
i świadomość współistnienia.
Ryś Kulik, Ziemia, mój jedyny dom
Zapraszamy do ciekawych zajęć związanych z wiatrem :)
Skala Beauforta
Skala Beauforta to skala służąca do opisu siły wiatru. O wietrze w skali Beauforta słyszymy najczęściej w kontekście morza lub innych dużych zbiorników wodnych, bo została stworzona przede wszystkim do oceny siły wiatru na morzu na podstawie wzrokowej obserwacji powierzchni morza. Twórcą skali był żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku brytyjski meteorolog, fizyk i admirał floty Francis Beaufort. Choć skala dotyczy przede wszystkim oceny wiatru na morzu, to powstał równiej jej wariant dla warunków lądowych. Skala określa siłę wiatru w stopniach Beauforta na podstawie zachowania się dymu, drzew i innych przedmiotów narażonych na działanie wiatru. Poszczególnym stopniom tej skali przyporządkowano prędkości wiatru w m/s. Z każdym stopniem skali siły wiatru związane jest znormalizowane określenie słowne, a więc określenie np. „silny wiatr” oznacza nie byle jakiś wiatr, który ktoś uważa za „silny”, lecz wiatr mający sile 6 stopni w skali Beauforta.
Jak zapachy rozchodzą się w powietrzu?
Powietrze jest najlepszym ośrodkiem do roznoszenia zapachów, ze względu na swoją budowę: duże odległości cząsteczek, które są w ciągłym ruchu. Pobawcie się w rozpoznawanie zapachów i rozpraszanie proszku w powietrzu (obserwację wirujących cząstek powietrza). W tym zadaniu pracujemy z rodzicami!
Materiały: olejek zapachowy, kominek zapachowy, kilka substancji o intensywnym zapachu: kawa, mięta, pomarańcza, cynamon, ocet, mydło itp., talk (zasypka dla niemowląt) lub mąka ziemniaczana.
Zgromadź dzieci w jednej części sali, a w drugiej części zapal kominek zapachowy (tak, aby dzieci nie widziały nalewanego olejku). Powiedz dzieciom, iż ich zadaniem jest obserwacja tego, co się dzieje w czasie palenia się świeczki. Dzieci na początku będą skoncentrowane na wyglądzie płomienia i świeczki, a po krótkim czasie poczują zapach z kominka. Dlaczego czujemy zapach, który wydobywa się w innej części sali? Wyjaśnij, iż powietrze składa się z niewidocznych gołym okiem kuleczek – cząsteczek, które cały czas przemieszczają się, a gdy docierają do nas cząsteczki zapachu, odczuwamy go. Aby zobaczyć ruch cząsteczek powietrza, rozsyp delikatnie w powietrzu odrobinę talku. Co dzieje się z proszkiem? W którym miejscu go rozsypujemy a do których miejsc dociera? Rozejrzyjcie się dokładnie w poszukiwaniu drobin talku. Jaki z tego wniosek? Jakie mogą być zagrożenia związane z takimi właściwościami powietrza? Podkreśl, iż „nic w przyrodzie nie ginie” – zanieczyszczenia wyemitowane w jednej części świata do powietrza, łatwo rozchodzą się w inne regiony globu. Wybierz teraz kilku ochotników, zawiąż im oczy i pobawcie się w rozpoznawanie substancji po zapachu. Przygotuj sobie wcześniej dużo różnych substancji (owoce, warzywa, przyprawy, chemia domowa) i schowaj do nieprzezroczystego pojemnika worka, tak by wydobywać je pojedynczo i aby nie były widoczne wcześniej dla pozostałych uczestników. Dlaczego czujemy zapachy? Ponieważ pociągając nosem, wdychamy powietrze i poruszamy cząsteczkami powietrza, które są wokół substancji, cząsteczki te docierają do naszego nosa i są odbierane przez odpowiednie komórki w nim.
Tornado
Materiały: • 2 identyczne, plastikowe butelki 1,5 litrowe wraz z korkami • ostry nożyk • „klej magiczny” • płyn do mycia naczyń • woda • taśma izolacyjna
W tym zadaniu pracujemy z rodzicami!
Zdejmij nakrętki z butelek. W obu nakrętkach zrób otwory o średnicy ok. 5 mm. Sklej korki klejem magicznym. Do jednej butelki nalej wody, do 5/6 wysokości. Nałóż na nią połączone korki i zakręć mocno (1 korek pozostaje przymocowany do drugiego). Do drugiej butelki wlej ok. 1-2 łyżek płynu do mycia naczyń i kilka łyżek wody, po czym energicznie potrząsaj, aż cała butelka wypełni się pianą, jeśli to nie nastąpi dodaj jeszcze trochę płynu i odrobinę wody. Teraz zdecydowanym ruchem nałóż butelkę z pianą na przyklejony korek, mocno zakręć i obklej miejsce złączenia korków taśmą izolacyjną. Otrzymałeś/otrzymałaś butelkę z wodą stojącą na stole połączoną pionowo z drugą butelką z pianą. Teraz energicznie postaw konstrukcję odwrotnie, tak by butelka z pianą była na dole, a na niej znajdowała się połączona korkiem butelka z wodą. Trzymaj jedną rękę na łączeniu korków, a drugą mocno zakręć butelką z wodą. Obserwuj tworzący się wir. Zakręcenie butelką wprawia wodę w ruch obrotowy wokół centralnej osi. Powstałe „mini tornado”, to wir, czyli rodzaj spiralnego ruchu, któremu podlegają gazy i ciecze.
Tornada obserwowane w rzeczywistości mają podobną postać, z tym, że jest to zwykle wirujący lej powietrza (aczkolwiek są też obserwowane trąby wodne), połączony podstawą z ziemią a górną częścią z rozbudowaną pionowo chmurą burzową. Polskę w ostatnich latach coraz częściej nawiedzają trąby powietrzne, przynosząc duże szkody na obszarze, przez który przeszły.
Latawce, dmuchawce, wiatr
Jak odczuć siłę wiatru? Kiedy wiatr jest naszym sprzymierzeńcem? Kiedy bawimy się dmuchawcami, kiedy biegamy z balonikami, kiedy tańczymy ze wstążkami na wietrze lub kiedy puszczamy latawce!
Zapraszamy do tej bardzo starej zabawy. Urządźcie konkurs na najoryginalniejszy latawiec. Puszczanie latawca pozwala odczuć siłę wiatru, która zmienia się w zależności od wysokości, na której szybuje nasz latawiec. Daje nam możliwość odczucia, jak współgrać z wiatrem, aby wykorzystać potencjał żywiołu.
Materiały: 2 listewki: 1 dłuższa, 1 krótsza (o długości ¾ dłuższej), papier i coś do ozdabiania latawca, bibuła na ogon, klej wikol, mocna nić (najlepiej dratwa), nożyczki, nóż lub pilnik
Na końcu listewek natnij rowki o długości kilku milimetrów. Ułóż listewki w kształt krzyża, pamiętaj, że muszą przecinać się pod kątem prostym, aby latawiec latał. Tak ułożone listewki zwiąż mocno sznurkiem a następnie podklej klejem. Mamy gotowe rusztowanie. Teraz przeprowadź sznurek przez rowki listewek aż będzie napięty, listewki jednak nie mogą wyginać się.
Szkielet latawca ułóż na papierze i odrysuj kształt latawca w taki sposób, aby na rysunku miał dłuższe boki o około 3 cm (będą nam potrzebne do zagięcia papieru). Wytnij kształt latawca od narysowanej linii. Ułóż latawiec na papierze. Posmaruj klejem rogi papieru i naklej na rogi latawca. Następnie posmaruj boki papieru i naklej na boki latawca. Otrzymałaś/otrzymałeś tył latawca (przód jest z drugiej strony).
Gdy klej całkiem wyschnie, kolej na zrobienie uprzęży. Najpierw w trzech górnych rogach zrób w papierze małe otworki tak jak to zostało pokazane na rysunku. Następnie przepuść przez te otwory nić (każda o długości ok. 2 m) i zawiąż tak, by nić zacisnęła się na listewkach latawca. Gdy to uczynisz otrzymasz latawiec z trzema sznurkami zwisającymi po jego przedniej stronie. Nici wychodzące z punktów A, B i C zwiąż w jednym punkcie jak to pokazuje rysunek. Ważne jest by sznurki wychodzące z punktów A i C, gdy spotykają się w węzełku, były tej samej długości. Długość sznurka wychodzącego z punktu B trzeba dopasować metodą prób i błędów. Od niego zależy kąt pochylenia latawca, musi on być odpowiedni, by latawiec mógł swobodnie się wznosić. Dopasowywanie długości sznurków najlepiej wykonywać już na podwórku. Zanim je zwiążesz chwyć sznurki palcami i przebiegnij się z latawcem kilka metrów, jeśli będziesz czuć, że latawiec wznosi się prawidłowo, zawiąż sznurki dokładnie w tym punkcie, w którym je trzymasz.
Jeśli okaże się, że latawiec nie chce lecieć, musisz jeszcze poeksperymentować, aż długość sznurków będzie odpowiednia. Następnie do węzełka przywiąż długi sznurek, na którym będziesz puszczać latawiec. Na koniec należy wykonać jeszcze ogon latawca, w tym celu w punkcie D zrób dwa otwory. Przywiąż do listewki kilkumetrowy sznurek i przymocuj na nim kolorową bibułę.
Uwaga: Ogon spełnia ważną rolę, gdyż stabilizuje lot latawca. Jego długość oraz ciężar również trzeba dopasować metodą prób i błędów.
Czas na ozdobienie latawca i pierwszą próbę lotu.
Mini rakiety
Materiały: składane słomki do napojów, cienki papier (np. do orgiami, bibuła), klej, nożyczki, kredki lub mazaki
Wytnij z papieru prostokąty o długości 1 cm krótsze niż prosta część słomka (do harmonijki), a szerokie na ok. 3,5-4 cm. Ozdób prostokąty według własnego pomysłu kredkami lub mazakami. Następnie owiń rurkę luźno papierem i sklej wzdłuż, tak aby powstała papierowa rurka, o średnicy umożliwiającej luźne przesuwanie się jej na słomce. Następnie spłaszcz końcówkę papierowej rurki, zawiń i sklej.
Rakieta gotowa. Teraz nałóż ją na słomkę i mocno dmuchnij, a rakieta poleci w dal.
Zorganizuj z przyjaciółmi konkurs na najdłuższy lot rakiety.
Wietrzne dzwonki
Lubisz delikatny dźwięk dzwonków wietrznych dochodzący z ogrodu lub balkonu? Zrób dzwonki wietrzne samodzielnie.
Materiały: patyk lub listewka ok. 30-40 cm, 8-12 starych niepotrzebnych kluczy, farby akrylowe lub kolorowe lakiery do paznokci, cienki sznurek (np. dratwa, szpagat) lub kordonek, wełna, żyłka
Pomaluj patyk i klucze według własnego pomysłu i pozostaw do wyschnięcia. Następnie przywiąż do kluczy ok. 25 cm odcinki sznurka, drugie końca przywiąż do patyka w odstępach ok. 5 cm. Odetnij sznurek dwukrotnie dłuższy od patyka, przywiąż jego końce na obydwu końcach patyka. I już możesz zawiesić na zewnątrz.
Wszystkie prace i zadania wykonuj pod opieką osoby dorosłej. Pamiętaj, że Twoje zdrowie
i życie jest najważniejsze!
10 czerwca Dzień Oceanów
Są jak dobrzy nieznajomi sąsiedzi, których widujemy co prawda często, ale nie mówimy w żadnym wspólnym języku. Mimo, że oceany zajmują większą część powierzchni Ziemi i zamieszkuje je ponad 90 % stworzeń całej planety, są wciąż mało zbadane i dla człowieka pozostają w znakomitej większości zagadką. Wielkie ciemne odmęty, w których życie toczy się własnym trybem. Co roku 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów, żeby przypomnieć sobie, że oceany – które wraz z atmosferą regulują klimat, pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, stanowią źródło żywności i wielu surowców – są jak olbrzymi, skomplikowany i kruchy organizm, który należy pielęgnować.
Biologiczna różnorodność form oceanicznego życia jest zadziwiająca w swojej rozpiętości i strategiach przystosowawczych. Tak zwane „smocze kominy”, to fontanny geotermalne towarzyszące wyciekom lawy z pękniętego dna Ziemi – wyjątkowo nieprzyjazne do życia środowisko. Osiągają temperaturę ponad 350 °C, są pełne siarczków metali, metanów i amoniaku. A jednak lubią je specyficzne grupy bakterii. W wodzie ich stężenie jest niewielkie, ponieważ mieszkają wewnątrz przypominających rośliny robaków ryftowych. Pozbawione układu pokarmowego robaki, dostarczają bakteriom wszystkiego, czego potrzeba, korzystając w zamian z ich produktów przemiany materii. W takim obiegu zamkniętym rozgrywa się więc znakomita symbioza, wokół której organizują się z kolei rzesze skorupiaków. Podobne fontanny są położone tak daleko od siebie, że przypominają oazy, wokół których za każdym razem gromadzi się nieco inna społeczność. Kiedy fontanna wygaśnie, pozostają tylko pomniki z minerałów, a cały mikroświat ginie.
Życie oceaniczne zna wiele postaci pracy zespołowej, kiedy inicjatywa grupy drapieżników przeradza się w międzygatunkowe łowy. Węże wiosłogony, zamieszkujące indonezyjskie rafy koralowe są zbyt powolne, by długo ścigać ofiary. Dlatego tropią je w zagłębieniach koralowców. Podobne zakamarki przeglądają rybne ławice barwenów, do których wiosłogony się chętnie przyłączają podczas polowania. Ryby zaganiają ofiary do szczelin koralowych, gdzie przecisną się i zamkną drogę węże. Podczas próby ucieczki, ofiary z kolei wpadają z powrotem na ryby. Tego rodzaju współpraca odbywa się także bliżej powierzchni tafli wody. Z działania delfinów, którzy zespołowo wypierają ławice ryb na górę, korzystają ptaki burzyki żółtodziobe. Widząc poruszenie pod wodą, potrafią zanurkować po rybę nawet do 20 m w głąb.
W poszukiwaniu pożywienia trzeba czasem przemierzyć wymagające odległości. Duże atlantyckie ryby wędrowne samogłowy polują na meduzy, po które schodzą 1,5 km niżej, a to już o 20 stopni chłodniej. Kraby padlinożercy odbywają po dnie niekończące się wędrówki, żeby znaleźć opadnięte szczątki. Na szczęście, w wodzie, która jest gęstszym przekaźnikiem niż powietrze, funkcję zapachu spełnia smak – kraby bezbłędnie rozpoznają jego każde wahanie w okolicy.
Dla płetwala błękitnego, największego żyjącego na ziemi zwierzęcia, osiągającego prawie 200 ton wagi, wielkość oceanicznych podwórek ma całkowicie inną skalę. Paradoksalnie, żywi się krylem, czyli krewetkopobnymi skorupiakami, które dla odmiany stanowią jedne z najmniejszych ziemskich stworzonek – żyjących, co prawda, w ogromnych chmarach. Płetwał pobiera do gardła kilkutonowe hausty wody, z której ten kryl przesiewa. Żeby zapewnić sobie odpowiedni posiłek, musi stale się przemieszczać. Co ciekawe, do tej pory nie udało się prześledzić mapy oceanicznych podróży i miejsc rozrodu tych olbrzymów.
Więcej wiadomo natomiast o okolicach, gdzie wyprowadzają potomstwo spokrewnione z nimi humbaki. Samice waleni płyną do płytkich mórz tropikalnych wzdłuż równika. Nie ma tu zbyt wielu drapieżników, więc ich ciepłe, spokojne wody są w sam raz na pierwsze miesiące życia ważącego tonę noworodka. Brakuje tu natomiast podstawowych składników odżywczych, potrzebnych dla rozwoju planktonu. Co oznacza, że matka walenia w tym oceanicznym przedszkolu będzie głodować przez co najmniej pięć miesięcy, aż młody nabierze wystarczająco dużo sił i wprawy, żeby podołać długiej podróży ku żerowiskom na morzach północnych. Im dalej płyną – tym wody stają się bardziej chłodne i niebezpieczne. Matka i potomek trzymają się możliwie blisko siebie, komunikując się od czasu do czasu sygnałami dźwiękowymi lub uderzeniami płetw o powierzchnię wody. Kiedy dotrą na miejsce, na zawsze się rozdzielą. Oceaniczne olbrzymy są papierkiem lakmusowym wrażliwego ekosystemu. Spadające światowe zasoby kryla i ryb odpowiadają za kurczące się populacje gigantów.
Zwiększenie liczby ludności w ciągu ostatnich dziesięcioleci poskutkowało przeławianiem ryb – od połowy lat 70. ubiegłego wieku zniknęło co najmniej 20 największych światowych łowisk. Nadmierna eksploatacja marnie wróży dla odbudowy kolejnych zagrożonych populacji. Co roku rybołówstwo pochłania coraz więcej środków z coraz mniejszym połowem w efekcie. Ruch drogą wodną natomiast dezorientuje oceaniczne stworzenia. Coraz częściej stworzenia wodne muszą „przekrzykiwać się” w swoim środowisku pozostałych hałasów i sygnałów emitowanych przez ludzi.
Światowy Dzień Oceanów został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, żeby edukować i przypominać o potrzebie ochrony świata wodnego, który może się dramatycznie skurczyć, zanim go zdążymy lepiej poznać. Obecnie podejmuje się w tym celu coraz więcej działań: akcje informacyjne, zaostrzanie regulacji prawnych dotyczących łowisk i zanieczyszczeń, ochrona konkretnych gatunków czy odbudowa zagrożonych populacji. Powoli rośnie świadomość o wrażliwości ekosystemów oceanicznych i ich wartości. Życie jest tam, gdzie jest woda, a ziemski wszechocean z jego najróżniejszymi przejawami jest fundamentem naszej planety.
Zapraszamy do doświadczeń:
Ocean w butelce.
Materiały: plastikowa butelka bez etykiety, woda, atrament lub barwnik spożywczy, olej jadalny, moga być muszelki, piasek, kamyki
Do butelki nalej wody, dodaj barwnik lub kilka kropli atramentu aby uzyskać niebieski kolor. Możesz włożyć do butelki kamyki, muszelki lub piasek. Następnie wlej do butelki olej, pod sama nakrętkę. Zakręć bardzo mocno nakrętkę. Trzymając butelke poziomo, pochylaj ja w obie strony naśladując fale oceaniczne.
Skarpetkowa rybka.
Materiały: skarpetka (moze macie w domu jakąś zagubioną), wata lub jakieś "gałganki" do wypychania, igła, nitka, guziczki dwa na oczka, sznurek lub gumka recepturka.
Wypchaj skarpetkę watą (gałgankami), na końcu zawiąż sznureczkiem lub gumką recepturką tak, aby powstał tułów i ogonek. Przyszyj oczka. Rybkę można też wypełnić kaszą lub ryżem, wtedy ednak poproś rodzica o bardzo mocne związanie skarpetki, by się nic nie sypało w trakcie zabawy.
Foliowa meduza.
Materiały: duża plastikowa butelka (może też być słoik), woda, barwnik niebieski (farbka, atrament), torebka foliowa przezroczysta.
Z torebki foliowej zrób meduzę. Z worka wytnij duże koło, nabierz do środka czytej wody i mocno zawiąż nitką, by powstało ciało meduzy. Woda nie może wypływać ze środka. Folię poniżej ciała meduzy ponacinaj w paski by powstały parzydełka. Włóż meduzę do butelki i napełnij ją wodą, dodaj barwnik lub atrament, aby woda zabarwiła się na niebiesko. Dopełnij butelkę po zakrętkę i mocno zakręć. Poruszaj delikatnie butelką, by meduza poruszała się.
Plastik to ogromny problem.
Bardzo możliwe, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Ale to tylko jeden z wielu powodów, dla których zanieczyszczenie plastikiem jest globalnym problemem. Czy można go w ogóle rozwiązać?
Żeby nie być gołosłownym przytoczymy kilkanaście plastikowych faktów. Trzymajcie się, bo część z nich może szokować!
Co roku do mórz i oceanów trafia 8 milionów ton plastikowych odpadów, z czego 236 tysięcy ton stanowi mikroplastik.
Obecnie na powierzchni oceanów znajduje się pięć “wysp” utworzonych z plastikowych odpadów. Jedna z nich wielkością dorównuje powierzchni Francji.
Co minutę do morza trafia taka ilość plastiku, jaka znajduje się w jednej śmieciarce.
Do 2020 roku ilość plastików w morzach i oceanach zwiększy się 10-krotnie.
W 2014 roku stosunek masowy ilości plastików w morzach do ryb wynosił 1:5.
W przeliczeniu na masę do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.
W skali świata jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyklingu, a 12% kończy życie w spalarniach. Przeważająca większość trafia na składowiska, albo co gorsza, wprost do środowiska naturalnego.
W Europie jest lepiej, bo około 30% plastiku trafia do recyklingu, 39% jest spalane, a reszta ląduje na składowiskach odpadów.
Na całym świecie co minutę sprzedaje się ponad milion plastikowych butelek. Albo 20 tysięcy co sekundę! Łącznie w 2016 roku sprzedano ich 480 miliardów (niewyobrażalna liczba!)
Potrzeba ponad 500 lat, żeby plastikowa butelka rozłożyła się (a raczej rozpadła w pył) w środowisku naturalnym.
9 czerwca Dzień Przyjaciela
Dzień Przyjaciela, to właśnie tego dnia dziękujemy naszym bliskim za troskę, lojalność, bliskość oraz wszystkie chwile, w których mogliśmy na nich liczyć.
Czasami druga osoba, może być nam bliższa niż rodzeństwo, a zrozumienie i troska, jaką wykazuje się w stosunku do nas, potrafią być bezcenne. Dobry przyjaciel do prawdziwy skarb, dlatego warto o niego dbać i pielęgnować relację, która mogła zacząć się przypadkowo, a zostać trwałym związkiem na całe życie.
Dzień Przyjaciela to idealna okazja na świętowanie z najbliższymi. To właśnie tego dnia możemy podziękować swoim najlepszym znajomym za wszystkie chwile, które razem spędziliśmy. To czas na pamięć o dniach, w których było ciężko i wspólnie musieliśmy stawić czoła przeciwnościom losu, a także tych, w których beztroska i cudowne momenty sprawiały, że czuliśmy się wyjątkowo wspaniale. Jednym zdaniem - przyjaciel to osoba, która jest z nami na dobre i na złe.
Prawdziwy przyjaciel może być bliższy od brata czy siostry i chociaż to trochę smutne, wcale nie musi oznaczać, że rodzeństwo nie chce się wspierać. Czasem różnica wieku pomiędzy członkami rodziny może zaważyć na tym, że nie nadają na tych samych falach i ciężko będzie o stuprocentowe, wzajemne zrozumienie. Wtedy z pomocą przychodzi przyjaciel, najczęściej poznany w szkolnej ławce lub na osiedlowym podwórku. To właśnie jemu zwierzamy się z największych sekretów, to on wysłuchuje naszych problemów, a także my stanowimy dla niego oparcie w trudnych chwilach. Akceptując wzajemnie swoje wady i zalety jesteśmy w stanie wytworzyć więź, która pomimo zmian, jakie czekają nas w przyszłości, przetrwa do końca życia.
9 czerwca, chociaż jest ważną datą, nie jest hucznie obchodzony w Polsce. Zazwyczaj kończy się na symbolicznych życzeniach, a prezenty i wspólne świętowanie to sporadyczne przypadki. Polacy wychodzą z założenia, że dobrą przyjaźń warto pielęgnować codziennie, a swoich najlepszych znajomych doceniać bez względu na datę. Zupełnie inaczej jest za granicą, gdzie święto celebrowane jest o wiele bardziej i jego ranga jest poważniejsza. Świadczy o tym fakt, że data 30 lipca została ustanowiona przez ONZ. To właśnie tego dnia obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Przyjaźni.
Zapraszamy Was dzisiaj do niesamowitego wyzwania! Z pewnością będzie ono świetną zabawą na całe wakacje!
Moze już słyszeliście o akcji #kamyczki?
Na czym to polega?
W dużym skrócie: na malowaniu i znajdowaniu kamyczków.
ZNALEŹLIŚCIE KAMYCZEK
Dołączcie do grupy, zróbcie zdjęcie kamyczka, który znaleźliście. Następnie dodajcie na grupie post wraz ze zdjęciem swojego znaleziska. W poście należy również umieścić kod pocztowy z kamienia, który znaleźliście. To ułatwi autorowi odnalezienie swojego dzieła na stronie.
● CHCECIE TWORZYC?
1. Kamyk myjemy, osuszamy.
2. Następnie malujemy akrylową farbą obrazek, jaki tylko chcemy.
3. Na odwrocie kamyczka oznaczamy go logiem Facebooka oraz piszemy nazwę naszej grupy "kamyczki" wraz z kodem pocztowym miasta, w którym kamień powstał.
4. Kiedy już farba wyschnie, całość przeciągamy lakierem akrylowym, aby naszemu kamykowi nie były straszne żadne warunki atmosferyczne.
5. Następnie układamy kamień na widocznym miejscu. I czekamy, czy ktoś go znajdzie.
● ZNALAZŁEŚ KAMIEŃ?
1. Robimy mu zdjęcie i wrzucamy na grupę wraz z kodem pocztowym z kamienia który znaleźliśmy. To ułatwi autorowi odnaleźć swoje dzieło na grupie.
2. Kmień możemy przemieścić w dowolne miejsce w Polsce, lub zatrzymać sobie, jeśli mamy do niego sentyment.
Facebook grupa #kamyczki.
Zapraszamy do zabawy!!!
8 czerwca Dzień Cyrku bez Zwierząt oraz Dzień Oceanów
Idąc do cyrku oczekujesz dobrej zabawy. Jak sądzisz, ile cierpienia wiąże się z nauczeniem zwierząt tak nienaturalnych zachowań jak tańczenie na podestach, jazda na rowerze czy skakanie przez płonącą obręcz? Trenerzy długotrwałym biciem i straszeniem uczą zwierzęta tych bezsensownych sztuczek. Cyrk jest śmieszny? Nie dla zwierząt!
Z okazji Dnia Cyrku bez Zwierząt proponujemy Wam naukę żonglerki i zabawy z akrobatą.
Poza niehumanitarnymi występami zwierząt w cyrku można zobaczyć wiele wspaniałych rzeczy, a atmosfera cyrkowa jest wyjątkowa. Mamy tam klaunów, akrobatów, żonglerów. Cyrk bez zwierząt jest fantastyczny. Zresztą zobaczcie sami:
Spróbujcie nauczyć się żonglować piłeczkami, plastikowymi talerzami albo wywijać kolorowymi podkolanówkami, potrenujcie diabolo. Samodzielnie wykonajcie sprzęt do żonglowania i skorzystajcie z filmów instruktażowych: żonglerka piłkami, skarpety poi.
Jak zrobić piłeczki do żonglowania
Materiały: skarpetki rajstopowe, balony, kasza lub ryż, nożyczki, miarka do kaszy.
Weź jedną skarpetkę, nasyp do niej odmierzoną ilość kaszy lub ryżu. Piłeczki do żonglowania powinny mieć tą samą masę, dlatego nasypujemy do każdej piłeczki taką samą ilość kaszy, np. pół szklanki. Dla mniejszych dzieci piłeczki powinny być lżejsze i mniejsze, dla starszych mogą być cięższe i większe. Gdy kasza jest tuż nasypana, skręcamy skarpetką i naciągamy ponownie na powstałą kulkę. Następnie odcinamy wąską część balonu, a balon naciągamy na piłkę. Czynność powtarzamy z drugim balonem, tym razem trzeba go naciągnąć tak, by zasłonić dziurkę po pierwszym balonie. Pierwsza piłka jest gotowa. Jeśli chcesz możesz z odciętej końcówki balona zrobić pasek na piłce naciągając go na środek piłki. Zrób teraz kilka następnych piłeczek.
Jak zrobić skarpety poi
Materiały: dwie długie najlepiej kolorowe podkolanówki, dwie piłeczki np. takie jak powyżej lub piłeczki tenisowe lub woreczki z kaszą czy fasolą.Do długich podkolanówek włóż piłeczki. Hura! Możesz już zacząć ćwiczyć!
Akrobata
Materiały: papier, kredki, nożyczki, klej, drucik lub wykałaczka i grubsza nitka.
Narysuj na kartce akrobatę – ludzika z podniesionymi rękami. Pokoloruj go, wytnij, a następnie pokoloruj również tylną stronę ludzika. Przygotuj trapez z drucika lub wykałaczki. Zamocuj go w dowolnej pozie na trapezie. Sklej klejem. Trapez możesz zawiesić pod półką, na oknie, na roślinie na parapecie, pod żyrandolem.
Dziękujemy Ekokalnedarzowi za inspiracje!
Dzień Oceanów zrealizujemy w środę. Zapraszamy do Świetlicy Online!
Dzień drukarza - 4 czerwca
Dzień drukarza przypada w tym roku na piękną, wiosenną datę 4. czerwca. Właściwie owym drukarzem można nazwać każdego, kto posiada drukarkę lub z niej korzysta. Jako zawód – duża odpowiedzialność.
Z historii.... Pierwsza wrocławska oficyna powstała już w 1475 roku, nosiła dumną nazwę – Drukarni Świętokrzyskiej. Jej druki były pierwszymi na Śląsku, zajmowała się między innymi tekstami Tomasza z Akwinu. Czasy były jakie były, słaba jakość papieru, to i słaby druk. Modlitwy wydrukowane w oficynie w 1475 roku są najstarszym typograficznym zabytkiem języka polskiego. No i Jan Gutenberg, był, wynalazł, spróbował, wydrukował. Oczywiście w praktyce wygląda to trochę jak współpraca Thomasa Edisona z Nicolą Teslą – Tesla wynalazł, Edison wynalazcą. Druk wynaleźli Chińczycy już w XI wieku, a w Europie pierwszy drukował Laurens Coser.
Drukowanie książek wciąż jest sztuką, sama książka nią jest – odpowiednie wyeksponowanie okładki, wygodna gramatura, to wszystko dodaje dziełu atrakcyjności. Dlaczego każdy jest drukarzem własnego losu? O tym później, na razie patriotyczno-lokalne rozważania – co, gdzie i jak.
Drukarze mają coraz mniej pracy, a to audiobooki, a to coraz mniejszy odsetek czytelników. Przyszłość drukarzy maluje się bliźniaczo do sytuacji ptaków Dodo – były i nie ma. Właściwie jedynymi odpowiedzialnymi za taką kolej rzeczy jesteśmy my sami. My, którzy wybieramy audiobooki albo lenistwo i nie czytamy. Drukarz to piękny zawód, który wymaga pielęgnacji i ciągłości i o tę ciągłość wnoszę.
3 czerwca Światowy Dzień Roweru
Światowy Dzień Roweru obchodzimy 3 czerwca! Święto zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych i obchodzimy je od niedawna, bo dopiero od 2018 roku. Co ciekawe, to dzięki Polakowi to święto zostało wpisane do kalendarza! Leszek Sibilski, były kolarz polskiej kadry olimpijskiej zdobył w tej kwestii poparcie 50 krajów! Celem święta jest m.in. promowanie roweru jako ekologicznego środka transportu czy sposobu na poprawienie relacji społecznych.
Pierwowzór roweru powstał w 1817 roku. To wtedy niemiecki wynalazca skonstruował maszynę na dwóch kołach. Jednak wówczas, by wprowadzić pojazd w ruch, należało odepchnąć się nogami. Dlatego urządzenie zostało nazwane maszyną do biegania. Kilkadziesiąt lat później pewien Francuz skonstruował wielocyped - pojazd napędzany pedałami, które były umieszczone na przednim kole. Ten rower nie miał jednak jeszcze hamulców. W 1869 roku dwóch Anglików opatentowało koło z drutowymi szprychami, co umożliwiło powiększenie średnicy koła. Tak powstał bicykl. Dopiero w 1885 roku John Starley
zaprezentował pierwowzór współczesnego roweru, który do dziś jest ulepszany.
Wielocyped
Bicykl
Pierwowzór roweru
Nietrudno zgodzić się ze stanowiskiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, że rower towarzyszący człowiekowi od ponad 200 lat to prosty, niedrogi, niezawodny, czysty i przyjazny dla środowiska środek transportu. Może służyć jako narzędzie rozwoju, a także dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej czy sportu.
Rezolucja ONZ podkreśla, że rower powinien być postrzegany jako środek, który wspiera zrównoważony rozwój, wzmacnia edukację, w tym wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży, zapobiega chorobom, promuje zdrowy tryb życia, tolerancję, wzajemne zrozumienie i szacunek oraz ułatwia społeczną integrację i promuje kulturę pokoju. Zachęca również do upowszechnienia używania roweru wśród wszystkich członków społeczeństwa, jako środka wzmacniającego zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dobre samopoczucie. Ze względu na liczne zalety rower stał się wiernym przyjacielem człowieka i środowiska.
Niezależnie od tego, czy twoim celem jest dbanie o zdrowie, kondycję, odpowiedzialna konsumpcja czy ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i hałasu, jazda na rowerze to zawsze dobry wybór. Pamiętaj jednak o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze i oczywiście o kasku!
Wszystkich chętnych do poznania budowy roweru, ciekawostek związanych z tym pojazdem zapraszamy do pakietu, w którym z pewnością znajdziecie coś dla siebie! Dziękujemy Ekokalndarzowi za możliwość korzystania z ich pakietów!
Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych
2 czerwca przypada Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych. Podstawowym celem tego wyjątkowego święta jest poznanie i zapamiętanie zasad prawidłowego udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej dla zwierząt, zarówno wolno żyjących, jak i tych udomowionych. Dzień ten powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej #Usta-Pysk.
Dlaczego powstała kampania #Usta-Pysk?
Pomysłodawcą akcji jest nastoletnia pisarka i podróżniczka Nela Mała Reporterka, która na początku roku w Australii ratowała koale z terenów spalonych przez pożary. W czasie tych akcji, uświadomiła sobie, jak ważne jest szerzenie wiedzy o udzielaniu pomocy przedweterynaryjnej zwierzętom dzikim, ale również i domowym. Według danych organizatora akcji, Fundacji „The Adventure starts Here Foundation”, tylko 28% ankietowanych zna zasady udzielania pierwszej pomocy zwierzętom domowym, takim jak psy, koty, chomiki czy świnki morskie. W przypadku dziko żyjących stworzeń jeszcze mniej badanych, bo zaledwie 19%, twierdzi, że wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia zwierzęcia.
Ważne informacje
Uwaga! Będąc świadkiem wypadku lub omdlenia zwierzaka, przede wszystkim zachowaj spokój! Twoje zdenerwowanie udzieli się zwierzęciu, które jeżeli jest przytomne, znajduje się w stanie ogromnego stresu, ponieważ nie rozumie, co się dzieje. Pamiętaj również, że zanim rozpoczniesz udzielanie pierwszej pomocy, poinformuj o tym kogoś dorosłego, najbliższą lecznicę weterynaryjną lub właściwe służby. Z kim się kontaktować:
- Gdy widzisz wypadek z udziałem zwierzęcia poza miastem, skontaktuj się z najbliższym nadleśnictwem. Jeśli nie masz takiej możliwości – dzwoń na numer 112.
- Jeżeli na terenie miasta widzisz zwierzaka, który potrzebuje pilnej pomocy, poinformuj Straż Miejską pod numerem 986.
- Masz w domu własnego zwierzaka? Koniecznie wpisz numer telefonu do lecznicy w swojej komórce.
Aby pomóc, a nie zaszkodzić sobie lub zwierzęciu, trzeba poznać dobrze zasady udzielania pierwszej pomocy. Możesz je poznać na stronie www.fundacjaneli.org/usta-pysk
Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych
To coroczne święto stworzone głównie z myślą o dzieciach. Będzie obchodzone zawsze dnia następnego po Dniu Dziecka, czyli 2 czerwca. Dzieci są głównymi odbiorcami akcji z kilku powodów. Po pierwsze, najmłodsi mają ogromny wpływ na dorosłych i ich działania, a po drugie, ucząc dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy, budujemy odpowiedzialne społeczeństwo, które w przyszłości będzie troszczyć się o losy zwierząt. Dzięki materiałom opracowanym przez Fundację ci młodsi, ale również dorośli, dowiedzą się, co należy zrobić w sytuacji, gdy np. pies lub kot zakrztusi się jedzeniem, bądź jak pomóc zwierzakowi, który nagle straci przytomność.
W imieniu Neli i wszystkich zwierząt dziękujemy!
Wrócimy jeszcze do wczorajszego święta.
Dzień Dziecka Polsce i w wielu krajach byłego bloku komunistycznego obchodzone 1 czerwca od 1952 r. W wielu krajach dzieci świętują swoje święto 20 listopada, w rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Ligi Narodów w 1924 roku Deklaracji Praw Dziecka. W 1953 roku ONZ ustanowiła 20 listopada Dniem Praw Dziecka. Obchodzimy również to święto w szkole :)
Dzieci mają ogromne szczęście żyjąc tu i teraz. Zachęcamy was do aktywności na podwórku :)
1.
Zróbcie procę i postrzelajcie do celu albo na odległość. A jak z procą nie wyjdzie, zawsze możecie po prostu rzucać szyszkami albo kamykami do celu, np. do drzewa, kałuży czy tarczy narysowanej kredą na chodniku. Możecie też skonstruować katapultę od najprostszej z plastikowej łyżeczki, gumki recepturki i jakiejś podkładki (zwiniętej tektury, grubego patyka czy baterii paluszka) po bardziej skomplikowane drewniane konstrukcje https://kidsactivitiesblog.com/28871/catapult-for-kids-to-make.
Widzieliście kiedyś fireshow? Też możecie potrenować, na razie bez ognia. Wystarczą długie podkolanówki (raczej dorosłe), trzeba do nich nasypać trochę fasoli, kaszy czy ryżu, żeby obciążyć „stopy”, zawiązać w kostkach i można rozpocząć trening.Ze zwykłych skarpet wypełnionych kaszą, można zrobić małe piłeczki do rzucania do celu, niby-zośkę.
3.
Fantastyczna zabawa jest zawsze z bańkami mydlanymi, a im większe tym fajniej. Każdy może zrobić wielgaśne bańki. Wystarczy woda, płyn do mycia naczyń, odrobina gliceryny (dostępna w aptekach), dwa kije i bawełniany sznurek. Jeśli nie macie ogródka, płyn możecie zabrać ze sobą do parku lub na łąkę. Zabawa jest zarówno z robieniem baniek, jak i ich psuciem. Z pewnością zaraz znajdą się przygodni towarzysze zabawy 🙂
Sukces naszego płynu zależy od zachowania odpowiednich proporcji przy tworzeniu płynu do puszczania baniek mydlanych. Najczęściej wykorzystuje się 1 część płynu do naczyń na 10 części wody. Powstałą miksturę delikatnie mieszamy i dodajemy kilka kropel gliceryny. Aby nie przesadzić z gliceryną warto dodawać ją stopniowo i sprawdzać efekty naszych prób. Na litr płynu do baniek przypada mniej więcej jedna łyżeczka gliceryny
4.
Wspinanie na drzewa jest nie tylko świetną zabawą, ale także doskonale rozwija fizycznie, a w dodatku pozwala się dziecku sprawdzić i decydować o granicach swoich możliwości(pod warunkiem, że rodzice na to pozwolą).
5.
Weź na spacer kredę, daje ona nieograniczone możliwości. Możecie zagrać w nieśmiertelne klasy, narysować na asfalcie obrazki, planszę do wielkoformatowej gry planszowej. Możecie zdjąć buty i skarpetki próbować pisać i rysować stopą. Możecie też narysować różne rysunki i robić sobie na ich tle zdjęcia, np. dziecko w chmurach jako Superman, albo olbrzym w miasteczku.
6.
KAPSLE
Czas:
dopóki toru nie zmyje deszcz lub palce nie napuchną od pstrykania.
Wymagania terenu:
powierzchnia łatwa do uformowania.
Ilość i wiek uczestników:
co najmniej dwóch graczy, od około szóstego roku życia.
Niezbędne akcesoria:
kapsle od butelek.
Reguły gry:
Na ziemi rysujemy tor: kredą lubi kamieniem na chodniku, patykiem na ubitej ziemi lub wygładzając piasek na obrzeżach piaskownicy. Szerokość toru uzależniona jest od ilości uczestników – im więcej graczy, tym szerszy powinien być tor. Zaznaczamy linię startu i linię mety a pomiędzy nimi może „dziać się” wszystko tzn. tor może zakręcać, można robić nasypy i wyrzutnie z piasku, przeszkody z gałęzi, kamieni lub zbiorniki wodne (dołek w ziemi zabezpieczony folią i wypełniony wodą albo zwykła kałuża).
Ustawiamy kapsle na starcie, jeden obok drugiego, wierzchnią stroną na spód i pstryknięciem w falowany bok kapsla przesuwamy się do przodu. Pstrykamy na zmianę i w ten sposób ścigamy się do mety. Wypadnięcie poza linię toru oznacza stratę kolejki. Wygrywa ten gracz, którego kapsel jako pierwszy przekroczy linię mety.
Z kapski możecie też zrobić pionki do warcabów albo do gry w kółko i krzyzyk. Zresztą możecie je też zrobić z kamyków (wystarczy na spacer zabrać markera lub lakier do paznokci do narysowania symboli).
1 czerwca Dzień Dziecka
W Polsce Dzień Dziecka wypada zawsze 1 czerwca. Co ciekawe, po raz pierwszy święto to zorganizowano w 1950 roku w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Z kolei od 1952 Dzień Dziecka stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.
Wszystkim Dzieciom, tym małym i dużym życzymy by każdy kolejny dzień był niesamowity i wyjątkowy.
Nasze propozycje na dzisiejszy dzień:
- Żorskie Muzeum Ognia przygotowało dla dzieci wyjątkowe atrakcje z okazji ich święta. W poniedziałek, 1 czerwca każdy maluch, który odwiedzi Muzeum Ognia otrzyma niespodziankę oraz weźmie udział w Rodzinnej Grze z Żorkiem.
Z okazji Dnia Dziecka obniżono także ceny biletów - 1 czerwca w godzinach 10:00-17:00, każdy będzie mógł wejść do muzeum za 12 zł. - Mamy nadzieję, że rodzinna gra będzie ciekawym dodatkiem do atrakcji dostępnych na co dzień. Nasze muzeum znane jest z eksperymentów i doświadczeń, które dzieci mogą przeprowadzić samodzielnie - wyjaśnia Ola Pelaczyk - manager Muzeum Ognia. Interaktywna ekspozycja pozwala m.in. na zagotowanie wody w temperaturze pokojowej, włączenie silnika napędzanego powietrzem i zapalenie znicza olimpijskiego. Podczas jednej wizyty goście mieszają substancje, testują urządzenia i poznają prawa fizyki i chemii. Na gości czeka także ściana ognia - jedyna w Polsce instalacja z płomieni. Dzięki połączeniu nowoczesnych wizualizacji i dodatkowych efektów, każdy zwiedzający może pokonać żywioł!
Goście proszeni są o zachowanie bezpiecznych odległości oraz korzystanie z maseczek. Więcej informacji na www.muzeumognia.zory.pl.
- Udowodniono, że trzymanie i głaskanie zwierząt może obniżyć ciśnienie krwi, obniżyć tętno i złagodzić uczucie napięcia i lęku. Zwierzęta oferują uwagę i bezwarunkową akceptację. Są responsywne, żyją w „tu i teraz” i nie mają znaczenia, kim jesteś ani jak wyglądasz.
Alpaki są inteligentne i dociekliwe, ale mogą również wykazywać powściągliwość wobec ludzi, którzy nie uwzględniają należycie ich potrzeb. Zazwyczaj są bezpośrednie i szczere, w przeciwieństwie do ludzi, nie są osądzający i nie mylą się poprzez komunikację werbalną. Są więc idealne do pracy z ludźmi, którzy czują się zagubieni lub zagrożeni relacjami międzyludzkimi, wielu ludzi czuje się bezpieczniej i mniej zagrożonych w pobliżu zwierząt. Leśny Zakątek tutaj możecie skorzystać właśnie ze spacerów z alpakami, które mogą dać Wam wiele pozytywnych wrażeń i korzyści zdrowotnych. Leśny Zakątek położony jest w woj. śląskim w miejscowości Połomia okolice Tarnowskich Gór. Specjalizuje się również w zajęciach z alpako-, dogo- oraz felinoterapii.
- Park linowy został stworzony, aby zapewnić ekscytującą rozrywkę osobom w każdym wieku. Dorośli mogą spodziewać się tutaj silnego zastrzyku adrenaliny na trasach z różnymi przeszkodami oraz o różnym poziomie trudności. Czekają Was pełne szalonych wrażeń zjazdy na linie, skoków pionowych i wahadłowych, a także wspinaczki. Najmłodsi mogą bawić się w parku linowym dla dzieci w specjalnej dla nich wydzielonej strefie i pokonywać kolejne etapy przygody.
Park linowy to coraz częściej szukane miejsce rozrywki dla całej rodziny. Po pierwsze towarzyszą mu bardzo pozytywne emocje, po drugie stanowią miejsce aktywności fizycznej co wpływa na poprawę samopoczucia całej rodziny. Park linowy dla dzieci położony w konarach drzew w otoczeniu przyrody, jeziora placu zabaw i restauracji – pomysł na rozrywkę dla całej rodziny. To możliwe jest w Gliwicach w Parku linowym LinaAdrena. Jeden z największych parków linowych na śląsku z najlepszym na rynku systemami zabezpieczeń.
Zapraszamy do kolejnej zabawy. Przypomnicie sobie o Waszych prawach i obowiązkach :)
Dzień Matki podobno po raz pierwszy w Polsce świętowano sto lat temu – 26 maja 1914 r. w Krakowie. Choć w tym dniu święto obchodzone jest tylko w Polsce, to Dzień Matki jest świętem kosmopolitycznym, bo i doświadczenie macierzyństwa nie zna granic przestrzennych, ani czasowych (i gatunkowych też). Dzień Matki, to święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy mamy za trud włożony w opiekę nad nami, wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość. Każda mama w takim dniu powinna poczuć się naprawdę wyjątkowo.
Od kilku tygodni telewizja, radio i gazety pełne były reklam suplementów diety, biżuterii, kosmetyków i słodyczy w ozdobnych pudełkach. Kwiaciarnie już szykują bukiety, a narogach ulic spotkać będzie można ulicznych kwiaciarzy. Nie zrozumcie mnie źle, ja też uwielbiam dostawać kwiaty i kocham słodycze, ale najbardziej ucieszyłby mnie własnoręcznie zrobiony prezent, który zapadnie w pamięć na dłużej niż pudełko czekoladek. Nie ważne czy masz lat 3, 20 czy 50, twoja mama ucieszy się z tego, co zrobiłeś specjalnie dla niej. Nie musi to być nic wymyślnego i skomplikowanego. Poniżej prezentujemy listę pomysłów na wyjątkowe prezenty dla wyjątkowych mam.
Prezenty niematerialne. Jednym z najwspanialszych prezentów, który możemy dać bliskiej osobie jest wspólnie spędzony czas, uwaga i rozmowa.
podaruj mamie bilet na wspólne wyjście do teatru, kina, na koncert albo na uroczystą kolację w restauracji;
urządźcie sobie wspólną sesję fotograficzną;
zabierz mamę na rower, na basen, na spacer do parku, ogrodu botanicznego albo od muzeum;
zabierz mamę na sentymentalną wycieczkę do miejsca, które często wspomina;
ugotuj specjalnie dla mamy uroczysty obiad lub kolację i miło spędźcie razem czas;
odnajdź stare zdjęcia i zorganizuj wspólne oglądanie i wspominanie;
kup kwiaty na balkon lub do ogródka i wspólnie je posadźcie.
Prezenty własnoręcznie zrobione, to jest coś co mogą zrobić tylko przedszkolaki i dzieci z podstawówki. Mamy też parę pomysłów dla dorosłych dzieci. Wybierzcie coś z listy poniżej uwzględniając swoje zdolności i umiejętności.
wypisz na ozdobnej kartce co najmniej 10 powodów dla których cieszysz się, że twoja mama jest twoją mamą;
zrób i podaruj mamie listę najwspanialszych chwil z nią związanych;
zastanów się, co najbardziej lubisz robić z mamą, jaka jest twoja mama;
zrób sobie zdjęcia z napisanymi na kartce życzeniami i komplementami dla mamy;
znajdź zdjęcie mamy, naklej je na większym arkuszu brystolu, a wokół napisz słowa, które opisują twoją mamę, możesz pracę włożyć w ramkę;
upiecz dla mamy jej ulubione ciasto, wetknij w nie zrobione z wykałaczek i papieru chorągiewki z życzeniami/komplementami;
znajdź ładny słoik, ozdób go, a do środka włóż zapisane na małych kolorowych karteczkach życzenia, wspomnienia, komplementy. Karteczki poskładaj, pozwijaj w ruloniki lub wytnij w kształt serduszek lub kwiatków;
zrób laurkę – odrysuj na papierze swoją dłoń, wytnij ją. Następnie z kolorowego papieru wytnij łodygi kwiatów, podłużne liście i kwiaty. Przyklej wszystko na kartkę papieru, w taki sposób by dłoń trzymała bukiet;
zrób kartkę gazetową – wyszukaj w gazetach słów opisujących twoją mamę, rzeczy z nią związane, pozytywne uczucia, wytnij napisy, a następnie naklej na kolorową kartkę brystolu, możesz całość ozdobić wyciętymi z gazet obrazkami.
Prezenty z misją. Możesz też wesprzeć z okazji Dnia Matki jakąś ważną i potrzebną inicjatywę, np. jeśli twoja mama kocha zwierzęta, możesz wesprzeć jakieś schronisko lub organizację zajmującą się zwierzętami. Polska Akcja Humanitarna zbiera z okazji Dnia Matki środki na budowę studni dla somalijskich kobiet i ich dzieci, a na stronie UNICEF możesz kupić specjalny pakiet 500 szczepionek przeciwko tężcowi zagrażającemu kobietom przygotowującym się do porodu oraz noworodkom. Wszystkim mamom życzymy, by dzieci małe i duże dawały im radość.
Instrukcja jak wykonać KOMPLEMENTOWNIK
Materiały: grubszy kolorowy papier (brystol), cyrkiel, nożyczki, nożyk do papieru, pisaki, oraz nit (lub pinezka i kawałek korka lub gumki lub mulina i igła oraz dwa guziki), ewentualnie napisy z gazet oraz ozdoby, kwiatki z papieru, wstążka, guziki, małe zdjęcie, brokat itp.
Wytnij z papiery dwa koła o średnicy 10-15 cm, przy czym koło wierzchnie powinno być o ok. 1 cm mniejsze (na rysunku jest pomyłkowo odwrotnie). W wierzchnim kole wytnij otwór, w którym – podczas obracania – pojawiać się będą napisy z dolnego koła. Ozdób górne koło, przygotuj odpowiedni napis w zależności kto jest obdarowanym i w jakiej formie będą napisy w okienku. Następnie przyklej napisy na dolnym kółku, zwróć uwagę by były w takim miejscu by przy obracaniu połączonych kół wpasowywały się w otwór górnego koła. Napisy zamiast przyklejać możesz wpisać już po zmontowaniu kół. Połącz oba koła nitem, pinezką i gumką lub muliną/kordonkiem. Jeśli wybierzesz ten ostatni sposób, przełóż nić przez obydwa koła, następnie przez jedną i drugą dziurkę guzika, a następnie znów przez obydwa koła (przez tą samą dziurkę). Zabezpiecz całość przeciągając dwa końce nici przez drugi guzik i zawiąż.
25 maja - Dzień Afryki
Dzień Afryki, zwany również Świętem Jedności Afrykańskiej, obchodzony jest corocznie 25 maja na pamiątkę powołania 25 maja 1963 roku Organizacji Jedności Afrykańskiej, która trzydzieści osiem lat później przekształciła się w Unię Afrykańską. Organizacja obecnie zrzesza wszystkie państwa afrykańskie i działa na rzecz jedności i rozwoju krajów Afryki.
Czy my, mieszkańcy europejskiego kraju jakim jest Polska, potrafimy powiedzieć o Afryce coś więcej niż kilka stereotypowych zdań? Czytając prasę, przeglądając szkolne podręczniki, a przede wszystkim patrząc na wpisy i komentarze o Afryce na portalach społecznościowych, widzimy, że wokół kontynentu afrykańskiego pokutuje wiele mitów, z którymi już dawno powinniśmy się rozprawić.
Mit pierwszy: Afryka to kraj. Afryka jest kontynentem, nie krajem. Składa się aż z 54 państw, z czego 48 znajduje się na kontynencie, a pozostałe to wyspy: ogromny Madagaskar oraz pięć krajów wyspiarskich: Seszele, Mauritius, Komory, Republika Zielonego Przylądka oraz Wyspy świętego Tomasza i Książęce. Wielokrotnie słyszeliśmy o wojnie w Afryce, o głodzie w Afryce czy chorobach w Afryce. Czy kęska głodu dotykająca jakiś region w konkretnym kraju powoduje, że cały kontynent jest głodny? Czy kiedy w Bangladeszu jest powódź, mówimy, że Azja tonie? Kiedy w Grecji wybuchają pożary stwierdzamy, że Europa się pali? Afryka to olbrzymi, drugi na świecie pod względem wielkości kontynent. Z Dakaru w Senegalu do Mogadiszu w Somali jest ponad trzy razy dalej niż Paryża do Moskwy! Afryka jest niezwykle różnorodna i barwna, posiada ogromną ilość kultur, grup etnicznych, języków, religii. Państwa afrykańskie są również bardzo zróżnicowane. W samej Nigerii, najludniejszym kraju Afryki, żyje ponad 250 różnych grup etnicznych.
Mit drugi: Wszyscy Afrykanie wyglądają tak samo. Patrząc na wizerunki Afrykanów w kulturze popularnej – w książkach dla dzieci, czasopismach, bajkach, mediach elektronicznych – najczęściej zobaczymy czarnoskórą osobę w tradycyjnym stroju w geometryczne lub zwierzęce wzory, bosą, noszącą tradycyjną biżuterię i rysunki lub tatuaże na twarzy. Zazwyczaj nie jest to przedstawiciel żadnej konkretnej grupy etnicznej, lecz zlepek wyobrażeń ilustratora o „człowieku z Afryki”. W dodatku prawie zawsze mieszkaniec Afryki jest czarny, a przecież na kontynencie mieszkają Afrykańczycy o przeróżnych kolorach i odcieniach skóry.
Mit trzeci: Afryka jest zacofana i nie radzi sobie z rzeczywistością. Mit ten pokutuje do dziś, choć niektóre kraje afrykańskie są liderami rozwoju. Wiele prowadzi własne programy kosmiczne, kształci wybitnych naukowców, ma dostęp do internetu, rozwija się w nich bankowość elektroniczna, powstają nowe start-upy. Jednak my mamy wciąż przed oczami gliniane chatki, wojowników oraz biednych i chorych ludzi czekających na zbawienną pomoc z Europy czy Ameryki. Kraje Afryki radzą sobie najlepiej jak mogą w sytuacji międzynarodowej, gospodarczej, społecznej, ekonomicznej, geograficznej. Wiele rzeczy mogłoby pójść lepiej, ale nie możemy mówić, że mieszkańcy państw afrykańskich spoczęli na laurach i tylko czekają na pomoc od globalnej Północy. Wręcz przeciwnie, mimo wielu przeciwności losu, Afrykanie ciężko pracują nad poprawą warunków życia, rozwojem regionów, współpracują wzajemnie i biorą odpowiedzialność za swoje rodziny, społeczności i państwa.
Mit czwarty: Cała Afryka to albo sawanna z dzikimi zwierzętami, albo pustynia. Afryka to ogromny i różnorodny pod względem geograficznym kontynent. Przechodzą przez niego dwa zwrotniki i równik. Owszem, są tu sawanny z żyrafami, słoniami i lwami, jest największa pustynia świata Sahara, ale są również wilgotne lasy równikowe, suche lasy podzwrotnikowe, lasy namorzynowe na wybrzeżach i krajobrazy górskie. Turyści przylatujący do Afryki najpierw widzą duże, tętniące życiem metropolie, a nie dziką przyrodę. Jeśli myślimy, że po całej Afryce spacerują stadka żyraf i zebr, a na każdym kroku spotkamy słonia – na pewno się zawiedziemy. Po pierwsze – zasięg występowania tych zwierząt jest ograniczony, a po drugie – przekształcanie środowiska, zmiany klimatyczne i stosunek ludzi do zwierząt powoduje, że ich populacje są coraz mniejsze.
Zapraszamy do zajęć plastycznych. Tworzymy krajobraz Afryki.
Do wykonania pracy plastycznej potrzebujemy:
– farby plakatowe (kolory: żółty, pomarańczowy, czerwony)
– białą kartkę z bloku rysunkowego
– kartka w kolorze czarnym
– pędzel, klej
Pracę zaczynamy od malowania farbami nieba o zachodzie słońca. W celu uzyskania takiego efektu malujemy pasy. Zaczynając od dołu kartki: żółty, pomarańczowy, czerwony. W miejscach gdzie kolory stykają się ze sobą, należy połączyć barwy. Sprawić wrażenie przenikania. Wystarczy użyć mokrego pędzla i malować wodą (w miejscach gdzie kolory się łączą). Odstawiamy do wyschnięcia.
Kolejny krok to wycięcie afrykańskich zwierząt, baobabów itp. Wszystkie elementy wycinamy z czarnej kartki.
Gdy tło wyschnie, wystarczy przykleić wycięte elementy krajobrazu. Dziękujemy stronie https://kreatywnadzungla.pl za pomysł :)
Zainteresowanych kontynentem zapraszamy do obszernego pliku, w którym znajdziecie mnóstwo ciekawych informacji oraz zadań:
22 Maja obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt. Prawa zwierząt opierają się na twierdzeniu, że zwierzęta są istotami czującymi, zdolnymi docenić wartość swojego życia i z tego względu należą im się prawa, które chroniłyby ich autonomię. Jako istoty żywe i zdolne odczuwać cierpienie powinny być traktowane tak, aby tego cierpienia nie odczuwały. Pamiętajmy o tym każdego dnia.
Dzień Praw Zwierząt, który obchodzą ekolodzy, nawiązuje do uchwalenia przez Sejm ustawy o ochronie zwierząt. Stało się to 22 maja 1997 roku. Jej pierwszy artykuł podkreśla, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Jacek Bożek dodał, że słowa ustawy dotyczą nie tylko psów i kotów, ale też zwierząt cyrkowych, czy hodowlanych jak kurczaki i świnie.
„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.
Ustawa o Ochronie Zwierząt była pierwszym takim aktem prawnym w Polsce, który regulował postępowanie człowieka ze zwierzętami domowymi, gospodarskimi, wykorzystywanymi do celów rozrywkowych, do badań laboratoryjnych, utrzymywanymi w ogrodach zoologicznych oraz wolno żyjącymi. Przyjęcie ustawy poprzedziła największa w Polsce kampania na rzecz praw zwierząt. Pod rezolucją w sprawie przyjęcia aktu (w 1997 r.) Klub Gaja zebrał 600 tys. podpisów.
W roku 2011 ustawa ta została znowelizowana, a szczególne zmiany dotyczyły zwiększenia kar za okrutne obchodzenie się ze zwierzętami oraz zabronienia trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób zadający im ból i znacznie ograniczający ruchy dłużej niż 12 godzin w ciągu całego dnia.
A ty chciałbyś pomóc!? Kochasz zwierzęta? Może jako wolontariusz żorskiego schroniska będziesz się spełniał życiowo? Zapraszamy na fanpage. Możesz tam uzyskać wiele informacji na temat jak dołączyć do klubu:)
Chcesz pokazać nam swojego czwronożnego przyjaciela? Wyślij nam swoje zdjęcie ze zwierzakiem na adres swietlicakoronawirus@onet.pl Pozdrawiamy !!!!!
Mali redaktorzy
Jutro będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Praw Zwierząt. Chcesz napisać krótki artykuł na ten temat i się z nami nim podzielić? Zapraszam do wysyłania swoich propozycji na adres mailowy swietlicakoronawirus@onet.pl Opublikujemy je!!
Przypominam również o możliwości wysłania ciekawych wiadomości dotyczących kosmosu. Zapraszam!!!!!
21 MAJA DZIEŃ KOSMOSU
TEMAT KOSMOS JAK TEMAT RZEKA.........
Przyznam szczerze, że ten artykuł napędza mi trochę stracha...... Trudno zacząć pisać o kosmosie, mając świadomość, że wśród was jest wielu znawców tego tematu. Pamiętam wasze książki i liczne opowieści na świetlicy. Dostarczaliście nam dużo cennych informacji i ciekawostek, za które bardzo dziękujemy. A może ktoś z was chce napisać krótki artykuł na ten temat? Chętnie opublikujemy go tutaj. Jeśli masz cenne informacje, którymi chciałbys się podzielić z kolegami wyślij na mail swietlicakoronawirus@onet.pl
Tymczasem wrzucam kilka informacji dotyczącej dzisiejszej kartki z kalendarza.
Minęło już kilkadziesiąt lat, odkąd człowiek po raz pierwszy znalazł się w kosmosie. Pomimo ogromnego skoku cywilizacyjnego, który dokonał się w tym czasie, nadal przestrzeń kosmiczna jawi się jako tajemnicza i niezbadana. Oto 10 poznanych faktów o kosmosie. 10 ciekawostek.....
1. Ile razy Słońce jest większe od Ziemi?
Słońce jest największym obiektem w Układzie Słonecznym, większym od Ziemi o 109 razy!
Średnica słońca to 1 390 000 km, natomiast jego masa wynosi 1,989,000,000,000,000,000,000,000,000,000 kg co stanowi 99.8% całego Układu. Temperatura jądra słońca wynosi 15 milionów st. Celsjusza.
2. Jedyna planeta, która umie pływać
Cechą charakterystyczną Saturna są pierścienie (jest ich 9) składające się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych; inne planety-olbrzymy także mają systemy pierścieni, ale żaden z nich nie jest tak rozległy ani tak jasny. Dotychczas odkryto 62 księżyce krążące po orbicie planety, nazwano - 53 z nich. Do tego dochodzą setki miniksiężyców w pierścieniach planetarnych. Jeden z księżyców Saturna - Tytan, to drugi co do wielkości księżyc w Układzie Słonecznym. Jest on większy nawet od planety Merkury i jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym posiadającym gęstą atmosferę. Saturn jest jedyną planetą naszego układu słonecznego, która mogłaby unosić się na wodzie. Jego gęstość jest mniejsza niż gęstość wody. Gdyby istniało wystarczająco duże naczynie z wodą, Saturn unosił by się na powierzchni.
3. Kosmiczny bar 10 tysięcy lat świetlnych od Ziemi?
Mgławica G34.3 ma średnicę ponad 1000 razy większą niż Układ Słoneczny i otacza młodą gorącą gwiazdę, ale nie to jest najciekawsze. Bowiem głównym składnikiem chemicznym, z którego jest zbudowana jest alkohol etylowy! Naukowcy brytyjscy oszacowali, że mgławica zawiera tyle alkoholu, ile wystarczyłoby do zrobienia 200 bilionów bilionów piwa. Internauci natomiast obliczyli, że ludzkość mogłaby się tym alkoholem upijać dłużej, niż wynosi przewidywany czas istnienia Wszechświata. Jest tylko jeden problem - "gwiezdna gorzelnia" oddalona jest o 10 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.
4. Wulkan na Marsie
Myślicie, że Mount Everest jest wysoki? Olympus Mons (łac. Góra Olimp), wygasły wulkan znajdujący się na Marsie mierzy około 26 000 metrów wysokości, 3 więcej niż najwyższa góra Ziemi i tym samym jest rekordzistą wysokości w całym układzie słonecznym! Olympus Mons jest wygasłym wulkanem tarczowym, co oznacza, że powstał w wyniku powolnego i długotrwałego wycieku lawy, przez co jego zbocze jest nachylone pod małym kątem. Wulkany podobnego typu można spotkać na Ziemi, np. na Hawajach (wulkan Mauna Kea). Dlaczego Olympus Mons jest tak wysoki? Naukowcy twierdzą, że osiągnął taką wysokość dzięki temu, że na Marsie nie ma płyt tektonicznych, co pozwoliło wypływać gorącej lawie przez czas o wiele dłuższy, niż przeciętna aktywność wulkanu na Ziemi.
5. Planeta, na której dzień trwa dłużej niż rok
Dzień dłuższy niż rok? Tak właśnie jest na Wenus. Planeta, by okrążyć słońce potrzebuje 225 ziemskich dni, a aby wykonać pełen obrót wokół własnej osi - 243 ziemskich dni. Wynika z tego, że wenusjański dzień jest dłuższy niż wenusjański rok. Co ciekawe, Wenus obraca się w przeciwną stronę niż reszta planet!
Wenus jest trzecim - po Słońcu i Księżycu - pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie.
Swoją nazwę Wenus zawdzięcza rzymskiej bogini miłości o tym samym imieniu. Innymi nazwami, którymi potocznie określa się Wenus, są: Gwiazda Poranna (inaczej: Jutrzenka) lub Gwiazda Wieczorna. Skąd taka rozbieżność? Wenus widoczna jest na niebie zaraz zachodzie słońca lub tuż przed świtem.
6. Najbardziej wietrzna planeta Układu Słonecznego
Najbardziej wietrzną planetą naszego układu słonecznego jest Neptun. Wiatr wieje tam z prędkością 2575 km/h, czyli 9 razy szybciej niż najsilniejszy wiatr na ziemi. Neptun jest jedyną planetą, której istnienia nie dowiedziono poprzez obserwację na niebie, ale na drodze obliczeń matematycznych! Naukowcy, obserwując odchylenia w ruchu orbitalnym Urana stwierdzili, że musi na niego wpływać inna, nieznana planeta. Kiedy wiadomo było już teoretycznie gdzie powinien się znajdować (przewidział to Urban Le Verrier) , został zaobserwowany przez Johanna Galle. Neptun został odwiedzony przez tylko jedną sondę kosmiczną Voyager 2, która przeleciała w pobliżu planety 25 sierpnia 1989 roku.
7. Shurnarkabtishashutu
Gwiazda, która ma najdłuższą nazwę to Shurnarkabtishashutu, co po arabsku oznacza: Pod południowym rogiem byka. Większość gwiazd, zamiast imion, ma tylko numery katalogowe. Jedynie te najjaśniejsze otrzymują nazwy w pełnym znaczeniu tego słowa. Nazwy gwiazd najczęściej wywodzące się z łaciny lub (tak, jak najdłuższa nazwa gwiazdy) z języka arabskiego. Nazwy odnoszą się często do mitologii, lub też czasu i miejsca, w którym gwiazda pojawia się na niebie w ciągu roku. Na przykład nazwa Syriusz w języku greckim oznaczająca "skwarny", "ognisty", wzięła od czasu letnich upałów, kiedy gwiazda ta pojawia się na niebie. Kto może nadawać imiona gwiazdom? Zgodnie z prawem kosmicznym jedyną organizacją posiadającą kompetencje i prawo do nazywania gwiazd oraz innych ciał niebieskich jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Zdarza się jednak, że instytucje i firmy prywatne oferują - za niebagatelne kwoty - kupno prawa do nazwania gwiazdy. Działania takie są bezprawne i podlegają karze.
20 maja - Dbamy o nasze morza... i pszczoły!
Co roku, 20 maja, w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Morza. Jego celem jest zaprezentowanie znaczenia mórz i oceanów w naszym codziennym życiu. Morze to nie tylko plaże i wypoczynek. To również skomplikowany ekosystem będący miejscem życia wielu roślin i zwierząt.
Bałtyk ... co o nim wiemy?
Bałtyk jest niewątpliwie jedyny w swoim rodzaju – nie ma na ziemi drugiego takiego zbiornika wodnego. Morze Bałtyckie łączy ze sobą linią brzegową aż 9 krajów. Polskę, Niemcy, Rosję, Łotwę, Litwę, Danię, Finlandię, Szwecję i Estonię. Bałtyk ze wszystkich stron otoczony jest lądem. Jedynie przy granicy z Morzem Północnym znajdziemy wąskie cieśniny. Bałtyk nazywany jest morzem śródlądowym północnej Europy.
Bałtyk jest średnich rozmiarów morzem – jego przybliżona powierzchnia wynosi około 415 266 km kwadratowych.
Ciekawie przebiegająca i bardzo rozbudowana, a co za tym idzie także i urozmaicona, linia brzegowa Morza Bałtyckiego szacowana jest na około 8100 km. Największymi zatokami Morza Bałtyckiego są: Zatoka Botnicka, Zatoka Fińska oraz Zatoka Ryska.
Bałtyk w porównaniu z innymi naturalnymi dużymi zbiornikami wodnymi, nie jest bardzo głęboku. Średnią głębokość Morza Bałtyckiego szacuje się na około 53 metry, natomiast w najgłębszym miejscu – na ok. 459 m. W Polsce Bałtyk w najgłębszym miejscu ma niemal 120 m głębokości (Głębia Gdańska).
Nie jest tajemnicą, że woda w Bałtyku jest słona – to fakt. Bałtyk zaliczany jest do mórz półsłonych średnie zasolenie wody w Morzu Bałtyckim wynosi około 7 promili.
Do najpopularniejszych gatunków ryb zamieszkujących wody Bałtyku zalicza się morszczuka, śledzia, dorsza, gładzice, turbota. Można także – choć zdecydowanie rzadziej – spotkać iglicznie, tasze, lisice, wężynki i wiele wiele innych.
Wśród skrzydlatych zwierząt z pewnością warto wymienić kaczki, kormorany, nurzyki, łabędzie no i oczywiście te, bez których bałtycki klimat nie byłby taki sam – mewy!
Nasze Morze Bałtyckie jest nie tylko miejscem występowania ryb, ale także morskich ssaków.
- Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, że w naszym morzu żyje daleki kuzyn delfina. Morświny są jednym z najmniej znanych ssaków żyjących w Bałtyku. Jako jedyne walenie na stałe zasiedlają jego południowe wody. - mówi Anna Dębicka z WWF Polska. - Obecnie morświny są gatunkiem skrajnie zagrożonym wyginięciem i znajdują się pod ścisłą ochroną.
W Bałtyku występują również trzy gatunki fok, będące pod ochroną. Na polskim wybrzeżu mamy coraz więcej ich obserwacji - głównie fok szarych - i trzeba pamiętać, że foki przebywają na plaży, bo chcą odpocząć, a w okresie foczych narodzin urodzić i wykarmić młode.
- W przypadku spotkania foki na plaży możemy jej pomóc poprzez odpowiednie zachowanie - przypomina Anna Dębicka z WWF Polska. - Nie podchodźmy do niej i zostawmy ją w spokoju. Powinniśmy też powiadomić niezwłocznie Błękitny Patrol WWF (dzwoniąc pod numer telefonu 795536009) lub Stację Morską w Helu. Jeżeli foka będzie potrzebowała pomocy, wolontariusze WWF dotrą do niej, aby sprawdzić jej stan i zorganizować transport do Stacji Morskiej, gdzie zostanie poddana leczeniu i rehabilitacji.
20 maja obchodzony jest – ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Pszczół.
W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół. Najbardziej znana jest pszczoła miodna.
W ostatnich latach coraz więcej organizacji ekologicznych zwraca uwagę na zagrożenia, które powodują ginięcie owadów zapylających. Według nich, głównym zagrożeniem dla pszczół jest utrata siedlisk - bazy pokarmowej i lęgowej, następująca w wyniku zmian w użytkowaniu terenu. Rosnąca powierzchnia miast i areałów upraw, gęsta zabudowa terenu, częste koszenie trawników i łąk – to tylko niektóre ze zmian niesprzyjających tym owadom.
Ogromnym zagrożeniem jest intensyfikacja rolnictwa, nadmierne czy nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, patogeny, gatunki inwazyjne, zanieczyszczenie środowiska i zmiana klimatu.
Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, przy czym pozyskiwanie miodu to tylko część działalności tych owadów, zapylających krzewy i drzewa, m.in. owocowe.
Zapraszamy do pakietu Ekokalendarza. Znajdziecie tam mnóstwo ciekawych informacji i różnych ciekawych zadań :)
19 maja obchodzony jest Dzień Dobrych Uczynków. Ustanowiono go 10 lat temu z inicjatywy fundacji ARKA. Pomysł, by chociaż jednego dnia w roku patrzeć bardziej na innych niż na siebie, jest godny pochwały, więc radzimy, jak możecie uczcić Dzień Dobrych Uczynków 2015.
Z inicjatywą, aby 19 maja ustanowić Dzień Dobrych Uczynków, w 2005 roku wystąpiła Fundacja Ekologiczna Arka. Jej pomysł zyskał sporą popularność i do akcji przez lata włączało się wiele firm, instytucji i przede wszystkim zwykłych ludzi, chcących zrobić coś dobrego dla innych. Jeśli jesteście wśród tych ostatnich, to mamy dla Was kilka propozycji, jak świętować Dzień Dzień Dobrych Uczynków 2020.
Uśmiechaj się do innych. Z jednej strony to wydaje się proste, ale z drugiej ciężko o dobry humor, gdy np. tkwimy w kolejce na poczcie lub czekamy na spóźniający się autobus, albo nuda nas dobija. Postarajmy się jednak nawet w takich ekstremalnych warunkach zrobić dobrą minę do złej gry. W końcu uśmiech bywa bardziej zaraźliwy niż ziewanie.
Wyręcz kogoś z domowników. To nie Twoja kolej na mycie naczyń, odkurzanie albo wyprowadzenie psa? Nie szkodzi, zrób rodzinie lub współlokatorom niespodziankę i wyręcz ich w codziennych obowiązkach.
Zrób rodzicom kawę lub herbatę. Nie jest tajemnicą, że niemal każdy dorosły żyje dzięki napędzaniu kofeiną. Popraw więc humor swoim rodzicom, robiąc im kawę.
Powiedz komplement. Chociaż słowa to nie czyny, lecz potrafią równie skutecznie poprawić humor. Postaraj się więc zaskoczyć otaczających Cię ludzi jakąś sympatyczną uwagą.
Pomóż zwierzakom. Przejrzyj szafę, na pewno znajdziesz w niej coś, co Tobie się już nie przyda, za to okaże się niezbędne w schronisku dla zwierząt. W końcu coś dobrego można zrobić nie tylko dla ludzi, ale także zwierzaków. A może pójść na całość i w Dzień Dobrych Uczynków wziąć pod swój dach czworonoga?
Niedługo ważne święto! Zbliża się Dzień Matki - 26 maja. Proponuję wykonanie pachnących mydełek domowej roboty!
Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie, następnie dodajemy sól, cukier, płyn do kąpieli i dobrze mieszamy. Do foremek wkładamy przygotowane dodatki do mydełka (u nas kwiatki) i zalewamy powstałą, płynną masą. Opcjonalnie możemy dodać do każdej z foremek kropelkę barwnika spożywczego, aby nadać mydełkom kolor. Foremki wstawiamy na 45 minut do lodówki.
O czym warto wiedzieć
Mydełka są niezwykle delikatne, lekko galaretowate – inne niż typowa, twarda kostka mydła. Z podanych proporcji wyszło mi ok. 10 sztuk.
Ponieważ mamy maj i mnóstwo kwitnących kwiatów, nie mogłam się powstrzymać, aby wykorzystać je jako składniki mydełek. Natomiast nie są one trwałe, szczególnie kwiaty bzu. Jako dodatki najlepiej jest wykorzystać suszone liście i kwiaty. Warto też dodać inne elementy. Ja chętnie zrobię następnym razem mydełka z cynamonem oraz zmielonymi ziarenkami kawy.
Barwa płynu do kąpieli nadaje kolor mydełkom, jeżeli będzie on transparentny, to i mydełka wyjdą transparentne.
Do białej bazy mydlanej można dodać barwniki spożywcze
Obejrzyj teledysk, który pokazuje jak dobro powraca :)
Międzynarodowy Dzień Muzeów - 18 maja
18 maja, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. W tym roku święto ma szczególny charakter – po okresie przerwy, spowodowanej ograniczeniami związanymi z epidemią, możemy ponownie odwiedzać muzeum w naszym mieście. Międzynarodowy Dzień Muzeów to dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak cenne zbiory mamy na wyciągniecie ręki i zaplanować wizytę w wybranym muzeum, albo skorzystać z bogatej oferty on-line dostępnej na stronie internetowej.
Międzynarodowy Dzień Muzeów to święto ustanowione w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums) działającą przy UNESCO. Dla muzeów to doskonała okazja do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy. Co roku rada przygotowuje szereg propozycji związanych z międzynarodowym świętem oraz proponuje temat przewodni. W tej edycji ICOM zachęca muzea do zintensyfikowania aktywności proponowanych w sieci, a także skoncentrowania się na kwestiach związanych z równością – zwłaszcza w zakresie różnorodności i integracji społecznej – szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej ICOM.
Muzeum Miejskie w Żorach również zaprasza do odwiedzin, choć z zastosowaniem dużych obostrzeń. Zainteresowanych kierujemy do strony:
Z pewnością macie swoje zainteresowania, które poprowadzą Was do stron muzeów na wirtualne spacery :)
Ja proponuję film z wycieczki do Muzeum Historii Naturalnej w Londynie
Niektórzy uczniowie może pamiętają, jak zwiedzali Muzeum Historii Naturalnej w Atlancie podczas wyjazdu na Global Finals 2014. 19 maja 2014 roku ruszyliśmy na podbój USA. Mija 6 lat. Drużyna Rycerzy Umysłów jeszcze w połowie jest z nami: Maksymilian Galwas, Krzysztof Juszczak, Emilia Myśliwiec - uczniowie klasy 8. Pozostali uczniowie poszli już swoimi drogami: Oliwia Cimała, Miłosz Wańczura i Agata Magiera. Pozdrawiamy wszystkich :)
Wszystkim Muzeom i Muzealnikom życzymy z tej okazji wielu ciekawych projektów, oddanej i zaangażowanej publiczności, rozwijających wyzwań i satysfakcji z pracy!
Zrelaksujmy się.....
A może by tak zmienić swoje gusta i spróbować pokochać muzykę klasyczną. Zapraszam do włączenie utworów Chopina. Posłuchajmy....
„Gdy w Zofię zboże do pasa, na zimę chleb i okrasa”
„Na Izydora pusta komora”
„Na świętego Izydora często bywa chłodna pora”
„Święty Izydor wołkami orze, a kto go prosi, to mu pomoże”
Światowy Dzień Muzyki i Plastyki
Muzyka i plastyka towarzyszy człowiekowi od dawna zarówno w pracy, jak i zabawie, od najmłodszych lat do póżnej starości. W czasach prehistorycznych grano na muszlach i piszczałkach wykonanych z kości. Muzyka towarzyszyła tańcom i ceremoniom religijnym. Podobnie bylo z plastyką. Rysunki powstawły na ścianach jaskiń. Możemy je oglądać do dziś. Według przekazów biblijnych wynalazcą muzyki był Jubal, który określony został jako ojciec wszystkich grających na cytrach i organach. Według rzymskiej mitologii wynalazcą muzyki był Merkury, który ze skorupy wyschniętego żółwia zrobił lirę.
Obchodzone 15 maja Święto Polskiej Muzyki i Plastyki ma za zadanie rozpowszechniać polską sztukę, jest okazją, by zastanowić się nad rolą, jaką odegrały, nie tylko w życiu pojedynczych jednostek, ale i całych pokoleń.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (często nazywany skrótowo Konkursem Chopinowskim) – jeden z najstarszych i prestiżowych konkursów muzycznych na świecie w klasie fortepianu, odbywający się co 5 lat w Warszawie. Jest również jednym z niewielu konkursów monograficznych, we wszystkich bowiem jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora (Fryderyka Chopina). Zainicjowany został w 1927 przez polskiego pianistę, profesora Jerzego Żurawlewa. 17.edycja konkursu odbyła się w październiku 2015. Historia konkursu dowiodła, że jego laureaci mają praktyczną gwarancję zaprezentowania się na międzynarodowej scenie pianistycznej i prawo do występów w największych salach koncertowych oraz nagrań autorskich płyt w renomowanych wytwórniach płytowych.
14 maja Dzień Farmaceuty
Imieniny dzisiaj obchodzą: Bonifacy, Maciej oraz Ampelia, Ampeliusz, Dobiesław, Dominika, Egidia, Fenenna, Idzi,
„Pankracy, Serwacy i Bonifacy gdy z przymrozkiem stają, lato zimne dają”
„Pankracy, Serwacy, Bonifacy, każdy swoim zimnem raczy”
Cytat dnia:
„Czynienie pokoju jest pracą, którą trzeba prowadzić każdego dnia, krok po kroku, nigdy nie ulegając znużeniu.” - Papież Franciszek.
Dzień farmaceuty
Aptekarz - obowiązki
Kiedy zastanawiamy się nad miejscem pracy farmaceuty, najczęściej pierwszą myślą, jaka się pojawia, jest praca w aptece. Jak zatem wygląda praca farmaceuty w aptece? Aptekarze przede wszystkim doradzają pacjentom, jakie leki mogą wybrać, jakie są tańsze zamienniki, które działają podobnie do leku przepisanego przez lekarza.
W zakresie obowiązków farmaceuty jest także przygotowanie leku o specyficznym składzie. Taki medykament musi mieć skład zgodny z receptą, dlatego ważne są tutaj skupienie i uwaga. Niestety w takich przypadkach łatwo popełnić błąd w trakcie odczytywania recepty. Warto także podkreślić, że pracownicy aptek często mogą być narażeni na styczność z różnymi substancjami trującymi, chemicznymi, które w mniejszych proporcjach są składni właśnie takich przygotowywanych leków. Farmaceuci muszą także sprawdzać datę ważności specyfików, które mają na stanie apteki. Niedopuszczalne jest bowiem sprzedanie przeterminowanego leku.
Farmaceuci muszą się cały czas dokształcać, ponieważ ciągle są opracowywane nowe leki, natomiast inne mogą być wycofane z użycia. Dlatego tak ważne jest poszerzanie swoich umiejętności i orientowanie się w bieżącej sytuacji na rynku farmaceutycznym. Jeżeli chcemy podjąć pracę w aptece, musimy także zdawać sobie sprawę z tego, że jest to praca zmianowa, a w przypadku niektórych całodobowych punktów będziemy musieli pracować w porach nocnych.
Jak zostać farmaceutą
Jeżeli praca w aptece na stanowisku farmaceuty jest naszym marzeniem, warto dowiedzieć się, jakie wymagania musimy spełnić. Należy ukończyć pięcioletnie studia na kierunku farmacja. Należy tutaj podkreślić, że nie są to łatwe studia. Obejmują między innymi takie przedmioty jak: anatomia, biologia, botanika, chemia, psychologia, socjologia, chemia leków, farmakoterapia, toksykologia, historia farmacji, etyka, metodologia badań, prawo farmaceutyczne oraz etyka zawodu.Oprócz ukończenia studiów z tytułem magistra farmacji, są jeszcze pewne wytyczne potrzebne do rozpoczęcia pracy w zawodzie farmaceuty. Przede wszystkim absolwenci farmacji muszą złożyć wniosek o wydanie prawa do wykonywania zawodu. Prawo to otrzymują osoby, które posiadają polskie obywatelstwo oraz pełnię praw publicznych. Ich stan zdrowia musi być potwierdzony orzeczeniem lekarskim. Ważne jest także, abyśmy wcześniej ukończyli sześciomiesięczny staż uprawniający nas do pracy w aptece.
Czy twoja mama robi jakieś naturalne syropki?
Ty też możesz na chwilę poczuć się jak farmaceuta i stworzyć domowy lek.
Syrop z imbiru - naturalny lek na przeziębienie
Na kaszel i przeziębienie. Rozgrzeje i wzmocni odporność - syrop z imbiru. Doceńmy i poznajmy właściwości tego egzotycznego, leczeniczego korzenia.
13 maja - odkrycie Wielkiej Komety w 1861 roku
13 maja 1861 – Australijski astronom John Tebbutt odkrył Wielką Kometę z roku 1861. Dzisiaj więc skupimy się na naszym wszechświecie, który na Ziemi nazywamy niebem :)
Często patrzymy w niebo, aby określić pogodę, w nocy zaś, żeby zobaczyć gwiazdy. Nie myślimy o tym, jak wiele dzieje się nad naszymi głowami! Dzisiaj trochę o tym napiszemy.
Niebo – część atmosfery oraz przestrzeni kosmicznej widzianej z powierzchni dowolnego obiektu astronomicznego. Czasami niebo definiowane jest również jako gęsta powłoka atmosferyczna planety. Jako pojęcie astronomiczne niebo określane jest mianem sfery niebieskiej.
Zaś w nocy w zależności od miejsca, gdzie się znajdujemy możemy spojrzeć w góre i zobaczyć niesamowity teatr.
Najpiekniejsze widoki mamy w miejscu gdzie nie ma sztucznego światła, daleko od miasta, głęboko w lesie.
Od niepamiętnych czasów ludzie wpatrywali się nocą w niebo. Kiedy pogoda jest dobra, a niebo – czyste, na nocnym niebie widać tysiące gwiazd. Możemy zauważyć także planety i Księżyc.
Nie zawsze jednak łatwo jest odróżnić planetę od gwiazdy. Planety świecą światłem ciągłym – nie widzimy ich migotania. Czasami też uda nam się również zobaczyć sztucznego satelitę Ziemi lub załogową stację kosmiczną. Kiedy patrzymy na Księżyc, widzimy jego kształt – może być to okrągła tarcza, połowa tarczy albo zupełnie inny kształt. Pamiętajmy jednak, że obserwacja w ciągu krótkiego czasu (pół godziny czy nawet godziny) nie pokaże nam żadnych zmian w wyglądzie kształtu Księżyca. Potrzeba na to kilku dni.
Gdy na obserwację nieba i poświęcimy kilka godzin, to zauważymy, że widoczne na nim obiekty (poza sztucznymi satelitami) przesuną się ze wschodu na zachód. To efekt ruchu wirowego Ziemi, który odbywa się z zachodu na wschód. Gwiazdy, planety (także Słońce, ale gwiazdy obserwujemy nocą) i oczywiście nasz Księżyc pozornie poruszają się w przeciwną stronę, czyli ze wschodu na zachód.
Jeżeli Księżyc znajdzie się blisko jakiejś jasnej gwiazdy lub planety, to bez trudu można zauważyć, że w stosunku do tej gwiazdy przesuwa się on z zachodu na wschód.
Gdy niebo jest czyste (najlepiej je obserwować poza terenem zabudowanym) i nie ma na nim Księżyca, możemy zobaczyć Drogę Mleczną – naszą Galaktykę. To ogromne zbiorowisko gwiazd, których liczba oceniana jest na 200 miliardów.
A gdybyśmy obserwowali niebo dłużej – przez tydzień, miesiąc, rok? Stwierdzilibyśmy wówczas, że gwiazdy są ułożone w stałe konfiguracje. Nazywamy je gwiazdozbiorami. Z pewnością znasz nazwy niektórych z nich, np. gwiazdozbiory z tzw. pasa zodiakalnego – gwiazdozbiory Barana, Lwa, Bliźniąt czy Raka. Znasz na pewno również gwiazdozbiory takie jak Mały i Wielki Wóz (ten pierwszy nazywany jest również Małą Niedźwiedzicą, drugi jest fragmentem większego gwiazdozbioru – Wielkiej Niedźwiedzicy).
Gwiazdozbiory wydają nam się tworami niezmiennymi, ponieważ nawet setki lat obserwacji nie wystarczą, aby zobaczyć zmiany, które jednak zachodzą.
Jeśli będziemy obserwować niebo przez kilka tygodni, możemy zobaczyć zmianę położenia planet. W stosunku do gwiazd stałych przesuwają się one na niebie ruchem niejednostajnym. Przyspieszają i zwalniają, zakreślają złożone pętle.
Kto jest chętny na dokładne obserwacje nieba w najbliższych dniach zapraszmy na stronę:
Czasem zauważymy na niebie meteor. Są takie okresy w roku, że w ciągu godziny obserwujemy kilkadziesiąt takich przelotów. Dzieje się tak, gdy Ziemia przejdzie przez tzw. rój meteorów. Niekiedy – co kilka lat – zdarza nam się obserwować kometę – obiekt wzbudzający niegdyś strach i trwogę. Teraz wiemy właściwie wszystko o tych obiektach, możemy nawet oglądać zdjęcia (np. w internecie) jądra komety Halley. Warto jednak zastanowić się, jaką drogę przeszła ludzkość od średniowiecza do czasów współczesnych, zwłaszcza że obecnie możemy obserwować w telewizji lądowanie próbnika sondy kosmicznej na powierzchni jądra komety.
Warto pochyliś się nad tym tematem. Najlepiej odwiedzić planetarium, tam dowiecie się wszystkiego o niebie.
Możecie stworzyć sobie własne domowe planetarium. Przyda się do tego rurka z papieru toaletowego (wówczas patrzysz w światło lub słońce) lub mała latarka. Twoim zadaniem jest przygotować sobie kartoniki z konstelacjami gwiazd. Pomoże Ci w tym gotowy druk. Miejsca kropek lub gwiazdek trzeba przedziurawić. Okragłe kartoniki umieszczamy na szkiełku latarki lub na końcy rurki papieru. Z pewnością będzie to świetna zabawa :)
Kartka z kalendarza - 12 maja
Obchodzimy dzisiaj dwa ważne święta.
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
Tego dnia święto pielęgniarek obchodzi się na całym świecie – i nie został on wybrany przypadkowo, ponieważ 12 maja 1820 roku urodziła się Florence Nightingale, uznawana powszechnie za twórczynię pielęgniarstwa. Pochodziła ona z Florencji, gdzie wychowała się w zamożnej rodzinie arystokratycznej i otrzymała wszechstronne wykształcenie.
Czy wiecie, że...
Za uniwersalny symbol pielęgniarstwa uznaje się białe serce na granatowym tle, które przypominać ma o ich opiekuńczości, wiedzy, humanitaryzmie oraz duchowości. Ponadto biel serca reprezentuje pielęgniarską akceptację wszystkich ludzi – niezależnie od ich płci, rasy, wieku, narodowości czy wyznania.
Nieodzownym symbolem pielęgniarek na całym świecie jest również czepek, który prawdopodobnie nawiązuje do starego zwyczaju nakrywania głowy przez kobiety. Ma on charakter zarówno symboliczny – oznaczający pokorę i gotowość do pomocy innym ludziom – jak i funkcjonalny, jako ochrona dla włosów. Pierwsze czepki noszone były przez pielęgniarki w szpitalu w Beellevue w Ameryce przed 1876 rokiem i wówczas nazywano je przeciwkurzowymi, gdyż umożliwiały zakrycie całej głowy w obawie przed zabrudzeniem włosów.
W dobie epidemii koronawirusa pielęgniarki są dla nas bohaterkami!
Międzynarodowy Dzień Limeryków
Limeryk to krótki, żartobliwy utwór literacki, często nonsensowny i groteskowy wierszyk, którego nazwa pochodzi od miasta Limerick w Irlandii. Pod względem treści występuje jako rymowana anegdota i właśnie w dniu urodzin Edwarda Leara, który spopularyzował limeryki w połowie XIX wieku obchodzimy Dzień Limeryków. Dlatego jako przykład prezentujemy jeden z popularnych limeryków naszej noblistki Wisławy Szymborskiej p.t. "Lepieje":
Lepiej mieć horyzont wąski,
niż zamawiać tu zakąski.
Lepiej wynieść się z osiedla,
niż tu przełknąć choćby knedla.
Lepszy ku przepaści marsz,
Niż z tych naleśników farsz.
Lepszy piorun na Nosalu,
niż pulpety w tym lokalu.
Zachęcamy do czytania i pisania limeryków. Nasza propozycja to "Odkrycie Limeryki" :)
11 maja - Dzień bez Śmiecenia
11 MAJA 2001 roku Sejm RP przyjął pakiet ustaw, regulujących m.in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Dzień bez Śmiecenia - World non-waste Day to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i sponsorowanego w Polsce przez Rekopol. Projekt realizowany jest w ramach publicznych kampanii edukacyjnych prowadzonych przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A.
POZNAJ 10 ZASAD KULTURY SEGREGACJI
1. Przetworzenie ma znaczenie! – Segregując dajesz odpadom szansę na drugie życie. Ponadto zmniejszasz zanieczyszczenie środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach. Dzięki recyklingowi osiągamy niższe koszty produkcji nawet o 60%, ograniczamy zanieczyszczenie powietrza, gleby, wody, emisję gazów cieplarnianych, produkcję odpadów przemysłowych. Użycie surowców wtórnych przekłada się w procesie produkcyjnym na obniżenie zużycia energii w porównaniu do procesu opartego na surowcach pierwotnych o 95% w przypadku aluminium, o 85% przy wykorzystaniu miedzi, o 80% przy tworzywach sztucznych, 74% przy stali, 65% przy papierze i 30% w przypadku szkła!
Zgniecenie ma znaczenie! – Zgniataj puszki i butelki przed wyrzuceniem. Zgnieciona butelka zajmuje 80% miejsca mniej. Dzięki temu rzadziej możesz wynosić odpady ze swojego domu, a firmy odbierające nie muszą wozić powietrza.
Odkręcenie ma znaczenie! – Wyrzucaj szkło i kartony po sokach i mleku bez kapsli i nakrętek. Po odkręceniu posegreguj do odpowiednich pojemników.
Oznaczenie ma znaczenie! – Zwracaj uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach. Znajdują się na nich informacje o pochodzeniu, surowcu, z którego zostały zrobione oraz możliwym powtórnym przetworzeniu.
Opróżnieniema znaczenie! – Opróżniaj butelki, słoiki, kartony. Wszystkie opakowania przed wyrzuceniem powinny zostać dokładnie opróżnione! W innym przypadku przy wrzuceniu np. opakowania po jogurcie do pojemnika z tzw. frakcją suchą – zawartość może wylać się na inny rodzaj surowca, np. papier i uniemożliwić jego przetworzenie!
Rozłożenie ma znaczenie! – Rozkładaj kartony przed wrzuceniem do pojemnika. W ten sposób będą zajmowały mniej miejsca (nawet o 70%) i rzadziej będziesz musiał je wynosić!
Przynoszenie ma znaczenie! – Zabieraj ze sobą wielorazową torbę na zakupy. Foliowe torebki używasz przeważnie tylko raz, a później wyrzucasz. Tym samym produkujesz więcej odpadów. Torba zakupowa, którą będziesz mieć zawsze przy sobie to zaledwie dodatkowe 20 gramów dla Ciebie, a zdecydowanie mniejszy ciężar dla środowiska.
Rozróżnienie ma znaczenie! – Nie wrzucaj do pojemników do segregacji pobitych luster, szyb, szklanek. Jest to inny rodzaj szkła. Zanieczyszczenie odpadów szklanych (słoików, butelek) poprzez np. fragmenty szyb czy luster może spowodować niemożność przetworzenia tego surowca! Szkło opakowaniowe to nie to samo co szkło gospodarcze!
Zabrudzenie ma znaczenie! – Nie wrzucaj do pojemników do segregacji odpadów bardzo zabrudzonych, np. papieru po maśle, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych. Nie segregujemy także odpadów zabrudzonych klejami oraz zatłuszczonych. One nie nadają się do recyklingu!
Wyrzucenie ma znaczenie! – Sprawdź zasady segregowania panujące w Twojej gminie i zapamiętaj, co należy wyrzucać do konkretnego pojemnika. Pamiętaj o oddawaniu do PSZOK (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) zużytego sprzętu elektronicznego, baterii, akumulatorów, gruzu, odpadów niebezpiecznych (opakowań po olejach silnikowych, puszek po farbach, świetlówek energooszczędnych, odpadów wielkogabarytowych). Przeterminowane leki oddawaj do aptek. Nigdy nie wyrzucaj ich razem z innymi odpadami!
Czy wiesz, że...
Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwała zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-Watowej żarówki przez 4 godziny.
Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku około 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania.
Produkty ze szkła w 100% nadają się do ponownego przerobu (recyklingu).
Ponowny przerób stosu gazet o wysokości 125 cm pozwała na uratowanie sześciometrowej sosny.
Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.
Każda tona odzyskanej makulatury pozwoli zaoszczędzić 1200 litrów wody w papierni oraz 2,5 m3 przestrzeni środowiska.
Odzysk 1 kilograma aluminium z puszek napojowych (około 60 sztuk) pozwala na oszczędność 0,7 kilograma ropy naftowej oraz 4 kg rudy boksytu.
Rzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500 latach, guma do żucia 111 po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach.
Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki PET, ustawione jedna na drugiej utworzyłoby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów.
Około 2 miliony ptaków i ssaków wodnych ginie na świecie na skutek połknięcia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów.
Z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować jedną bluzę z polaru, a z 450 plastikowych butelek po proszku do prania — trzyosobową parkową ławkę.
1 litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody.
Butelki, torebki śniadaniowe bądź torby na zakupy stanowią ok. 7% masy wszystkich śmieci, ale zajmują dużo miejsca, niemal 30% wszystkich odpadów.
Energia odzyskana z przetworzenia jednej torby plastikowej pozwala np. przez 10 minut oświetlać pokój 60-watową żarówka.
Stal i aluminium pochodząca z recyklingu opakowań metalowych może krążyć (być przetwarzana) w nieskończoność – bez utarty jakości surowca.
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
8 maja jest obchodzony jako Dzień Bibliotekarza i Bibliotek- święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W tym dniu w bibliotekach w całym kraju odbywają się różne imprezy czytelnicze: spotkania autorskie, wspólne czytania, konkursy czytelnicze, które często przybierają formę Tygodnia Bibliotek.
Przekazy źródłowe informują o istnieniu bibliotek już w trzecim tysiącleciu p.n.e. (np. biblioteki w Egipcie i Chinach). W starożytnej Grecji za najstarsze uchodziły biblioteki tyrana Polikratesa na wyspie Samos oraz Pizystrasa w Atenach, które powstały w VI wieku p.n.e. Najsłynniejsze były jednak biblioteki w Aleksandrii – biblioteka ptolemeuszów oraz biblioteka Serapeion przy świątyni Serapisa W okresie helleńskim niektóre z bibliotek posiadały już charakter publiczny. Natomiast w średniowieczu rozwinęły się biblioteki klasztorne i kościelne (XIII-XIV wiek), a następnie uniwersyteckie. Podstawową funkcją tych pierwszych bibliotek było gromadzenie ksiąg, jak również ich wytwarzanie. Biblioteki dworskie (powstawały najczęściej na dworach królewskich) miały bardzo wąski społeczny zasięg.
W Polsce największą biblioteką jest Biblioteka Narodowa (BN) w Warszawie znajdująca się przy alei Niepodległości 213 na Polu Mokotowskim, w dzielnicy Ochota. Jedna z najstarszych instytucji kultury w Polsce, działająca w latach 1747–1795 jako Biblioteka Zauskich, reaktywowana w 1928.
Zbiory Biblioteki Narodowej należą do najliczniejszych w kraju. Wśród blisko 8 800 000 jednostek, przechowywanych w końcu roku 2015 w magazynach bibliotecznych, było ponad 160 000 woluminów druków wydanych przed 1801 rokiem, ponad 20 000 jednostek rękopiśmiennych (w tym 7000 rękopisów muzycznych), ponad 120 000 druków muzycznych, a także 485 000 rycin W Bibliotece znajdują się także fotografie i inne dokumenty ikonograficzne, ponad 120 000atlasów i map, ponad 2 000 000 jednostek dokumentów życia społecznego oraz ponad 2 000 000 książek i blisko 800 000 woluminów czaasopism XIX-XXI-wiecznych.
Żródło: wikipedia.pl
Rozwiązanie konkursu Eko Pojazdy
Miło nam poinformować, że zwyciężczynią konkursu recyklingowego pt. Eko Pojazdy zostaje Alicja Szczurowska z klasy 2B. Gratulujemy!!!!! Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się po powrocie do szkoły. Pozdrawiamy
Światowy Dzień Hasła !!!
Dzień Hasła to inicjatywa światowych liderów branży IT.
Badanie przeprowadzone ostatnio przez firmę BullGuard pokazało, że blisko 90% wszystkich konfigurowanych na całym świecie przez użytkowników haseł jest tak słaba, że można je złamać w ciągu kilkunastu sekund. Bardzo często są to wyrażenia w rodzaju "qwerty" czy "12345678", które właściwie trudno nawet nazwać hasłami.
Okazuje się, że wielu użytkowników nie zmienia haseł. I tak 21% użytkowników stosuje hasła, które nie były zmieniane od ponad 10 lat. Co gorsza są bardzo często użytkownicy, którzy stosują takie hasła celem uzyskania dostępu zarówno do swoich prywatnych zasobów, jak i firmowych.
Co decyduje o sile haseł?
długość – im dłuższe hasło tym lepiej, każdy kolejny znak zwiększa twoje bezpieczeństwo
losowość znaków – trudniej zgadnąć przypadkowe znaki niż wyrazy ze słownika
rodzaj znaków – używanie małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych znacznie podnosi poziom trudności hasła
Jakich haseł używać?
Pamiętaj by zawsze:
używać różnych loginów i haseł dla różnych serwisów
używać haseł dłuższych niż 10 znaków
stosować przynajmniej kombinacje dużych i małych liter, optymalnie cyfr i znaków specjalnych.
Pamiętaj również by nigdy:
nie zostawiać na wierzchu zapisanych haseł
nie używać tego samego hasła do różnych kont
nie ujawniać nikomu metody tworzenia haseł
nie podawać hasła na żądanie serwisu telefonicznie lub przesłane mailowo
Najczęściej popełnianym błędem jest używanie identycznych haseł w wielu miejscach.
Masz jakieś ciekawe rozwiązania jak chronić swój komputer? Wyślij nam propozycje na maila.
Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Coś Wam mówi ten powyższy obrazek?
No oczywiście, że tak! To sygnalizacja świetlna. Będąc uczestnikiem ruchu drogowego musimy zawsze pamiętać o tych kolorach. To bardzo ważne!
Dlaczego dzisiaj o tym mówimy? Dzisiaj (6 maja) obchodzimy Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Celem tego dnia jest uświadamianie kierowców, jak ważne jest prawidłowe korzystanie z dróg oraz uwrażliwienie ich na bezpieczną jazdę. Pamiętajcie, że nie tylko kierowcy samochodów są uczestnikami ruchu drogowego.
Będąc pieszymi, rowerzystami też nimi jesteśmy, dlatego zawsze musimy pamiętać o bezpiecznym i rozsądnym współuczestniczeniu w ruchu drogowym.
W mediach oraz podczas pogadanek w naszych szkołach głośno jest na temat odblasków! Dlatego pamiętajcie również o tym! To dla Waszeg bezpieczeństwa.
Aby przypomnieć sobie zasady poruszania się po drogach zapraszamy do zapoznania się z filmikiem:
Dzisiejsza pogoda nie sprzyja spacerom i przejażdzkom rowerowym, jednak można ten czas wykorzystać na przygotowanie roweru do jazdy, zadbanie by wszystko było w porządku, jak można będzie już wyruszyć w trasę. O czym należy pamiętać?
Przed pierwszym wyjazdem w sezonie warto przejrzeć rower pod kątem ewentualnych usterek czy regulacji. Najprawdopodobniej trzeba będzie dopompować koła. Skrzypiący łańcuch z pewnością będzie potrzebował czyszczenia i smarowania. Warto zlikwidować luzy w ruchomych częściach oraz je nasmarować. W niektórych przypadkach mogą do tego być potrzebne specjalistyczne narzędzia lub pomoc serwisu rowerowego. Regulacja przerzutek i hamulców pozwoli na komfortową, a co najważniejsze, bezpieczną jazdę. Podczas wycieczki prawidłowo nasmarowanym i wyregulowanym rowerem do naszych uszu dobiegać będzie jedynie szum powietrza oraz delikatny szmer napędu i opon. Wszystkie inne dźwięki uznajemy za niepożądane.
Macie ochotę pokolorować? Dwie kolorowanki do wydruku w załączonych plikach:
5 maja - Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce organizowany jest on, jako Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jest to święto zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych (fr.) Randez-vous de la Dignite („Spotkanie z godnością”).
Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na wyzwania, przed którymi stają na codzień osoby z niepełosprawnością. W wielu miejscach zarówno na świecie jak i w Polsce z tej okazji organizowane są rozmaite wydarzenia, spotkania, marsze, warszty oraz happeningi będące wyrazem sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w codzinenym życiu, uwypuklające solidaryzm z osbami niepełnosprawnymi. Działania te podkreślają, że wobec osób niepełnosprawnych powinno się zachowywać zwyczajnie oraz starać się pokonywać wszelkie pojawiające się bariery.
To święto zawsze hucznie było obchodzone w naszym mieście! W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa niestety nie mamy takiej możliwości, by pokazać nasze wparcie osobom niepełnosprawnym. A może jednak jesteśmy w stanie pokzać im, że mimo wszystko myślimy o nich!
Wyzwanie na dzisiaj!
Zabierz kartkę, ołówek i flamastry. Narysuj ludziki tzw BIGLI MIGLI, możesz je wygoglować :)
Narysuj pozdrowienie dla naszych bohaterów. Zrób zdjęcie pracy i prześlij do wychowawcy lub na maila swietlicakoronawirus@onet.pl My przekierujemy zdjęcia do odpowiednich placówek w Żorach.
Jesteście wielcy! Pokażmy jaka w nas jest siła :)
Międzynarodowy Dzień Strażaka, Hutnika, Kominiarza, Garncarza i Piekarza - 4 maja to również Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen
Międzynarodowy Dzień Strażaka w tym roku jest szczególnie ważny. To właśnie nasi strażacy rękaw w rękę ze służbą zdrowia, wojskiem i policją, pomagają nam w tych trudnych czasach. Ponadto muszą zmagać się z panującą suszą.
Dzień Strażaka, to międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja. To nie przypadkowa data, bo wypada w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. Właśnie on jest patronem gaszących pożary. Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe w Polsce od 2003 roku. Świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna. Podczas uroczystości wręczane są odznaczenia cywilne i wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie. jednym z elementów jest również wręczanie odznaczenia "Za Zasługi dla Obronności Kraju". W roku 2020 będą to nietypowe obchody. Strażacy walczą przeciwko suszy z płonącymi lasami i łąkami, dlatego my również powinniśmy złożyć im życzenia.
Kto chce zostać strażakiem? Wystarczy zgłosić się do OSP Osiny i tam zaangażować się w działania drużyn młodzieżowych. Zainteresowanych odsyłamy do strony naszej dzielnicy:
Prawdopodnie koń został udomowiony na terenach dzisiejszego Kazachstanu około 3,5 tys. lat p. n. e.
Wśród koni wyróżniamy trzy główne grupy:
Konie gorącokrwiste - są bardzo sprawne fizycznie, więc są wykorzystywane w sporcie konnym i na wyścigach. Rasy te mają przeważnie domieszkę pełnej krwi angielskiej. Są to konie o bardzo wysokim temperamencie, potrzebują dużo ruchu i silnej ręki. Niekiedy są bardzo rozbrykane i trudne w prowadzeniu. Poza tym mają wspaniały, płynny ruch i doskonałą, zwartą budowę ciała.
KOŃ CZYSTEJ KRWI ARABSKIEJ
Konie zimnokrwiste - są bardzo silne i masywne. Służa przede wszytskim do prac rolnych i transportowych, a także do celów rzeźnych. Są bardzo łagodne i przyjazne. Mimo swej poteżnej budowy są bardzo szybkie, zwinne i ruchliwe. Konie zimokrwsite charakteryzują się bujnym owłosieniem grzywy, ogona oraz nóg, gdzie znajdują się gęste szczotki pęcinowe.
POLSKI KOŃ ZIMNOKRWISTY
małe konie i kuce - o najmniejsza odmiana koni, wykazująca cechy koni prymitywnych. Kuce na pierwszy rzut oka wydają się być ocieżałe, lecz jest to mylne wrażenie, ponieważ konie te są bardzo żwawe i sprytne. Bywają niegrzeczne. Potrafią dotkliwie ugryźć a nawet kopnąć. Jednym słowem są bardzo złośliwe, ale również zdarzają się koniki o bardzo łagodnym usposobieniu.
KOŃ Szetlandzki
Czy wiesz, że...
Przeciętnie koń żyje 18-30 lat
Konie, które lekko podszczypują się wzajemnie, są zwykle dobrymi przyjaciółmi. Jest to jedno z zachowań społecznych koni, związane z wzajemnym pielęgnowaniem sierści i skóry
Najszybszymi końmi na świecie są konie rasy pełnej krwi angielskiej
Gwałtowne uderzanie konia ogonem oznacza strach i złe samopoczucie
Konie w stadzie nigdy nie spią wszystkie; zawsze przynajmniej jeden koń czuwa i alarmuje pozostałe zwierzęta w razie niebezpieczeństwa
Wiek konia określa się na podstawie uzębienie, które przez całe życie rośnie i się ściera.
Konie mogą spać zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej.
Ponieważ oczy konia są z boku głowy, są one w stanie zobaczyć prawie 360 stopni jednocześnie.
Określenia koni w zależności od wieku:
sysak – młody koń do około 6 miesiąca życia
odsadek – koń odłączony od klaczy
źrebię – koń poniżej roku
klaczka – samica konia w wieku 1-3 lat
ogierek – samiec konia w wieku 1-3 lat
klacz, kobyła – samica konia powyżej trzeciego roku życia
ogier – samiec powyżej trzeciego roku życia, zazwyczaj hodowany dla rozrodu
W Polsce bardzo znaną i cenioną stadniną jest Stadnina w Janowie Podlaskim. Zapraszam do obejrzenia.
Międzynarodowy Dzień Tańca - 29 kwietnia
„Taniec nie tylko bawi, ale daje pożytek, kształci i uczy. Oswaja nas z widokiem pięknych form i roztacza przed nami świat czarujących dźwięków”
Lukian Samosat
Międzynarodowy Dzień Tańca obchodzony jest co roku 29 kwietnia. Święto ustanowione zostało w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.
Dlaczego właśnie 29 kwietnia?
Dzień ten wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a. Przesłaniem Międzynarodowego Dnia Tańca jest celebrowanie tańca, czerpanie radości tej formy sztuki oraz łączenie ludzi za pomocą uniwersalnego języka tańca. Co roku w świat wysyłane jest przesłanie wybitnego choreografa lub tancerza wybranego przez Międzynarodowy Komitet Tańca.
Zapraszamy Was do odtańczenia swojego imienia :) może uda się namówić rodzinkę do tej zabawy!
Czym jest dla nas taniec?
Modeluje ciało, pozwala spalić setki kilokalorii, poprawia pamięć, uszczęśliwia. Taniec to rozrywka, która działa jak lekarstwo. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto go uprawiać nie tylko w karnawale.
Taniec powoduje zwiększone wydzielanie endorfin, popularnie zwanych „hormonami szczęścia”. Ale najpierw trzeba się zmęczyć – wówczas organizm chce zrekompensować wysiłek, dlatego uwalnia dawkę hormonów, które wywołują uczucie euforii.
Taniec nie pyta o wiek. W szkołach tańca pojawiają się nawet niemowlęta – na przykład zajęcia rytmiki zorientowane są na twórczy rozwój dziecka w oparciu o kontakt z muzyką i proste układy taneczne. Z kolei dzieciom i młodzieży taniec (na przykład hip hop, balet, Pole Kids oraz zajęcia cheerleaders) daje poczucie przynależności społecznej, kształtuje osobowość i stanowi okazję do rozwijania fantastycznej pasji. Dla dorosłych to idealna okazja do spotkań towarzyskich, poznawania nowych ludzi, a nawet odnalezienia miłości. Przykładów nie trzeba długo szukać – gwiazdy popularnych telewizyjnych programów tanecznych niejednokrotnie kończyły na ślubnym kobiercu.
Dzisiaj więc tylko tańczymy i poprawiamy sobie humor :)
Krótka relaksacja dla dzieci
Konkurs plastyczny dla dzieci
Kochani, od kilku dni uczymy się i bawimy w domach, unikamy wyjść, spotkań nawet z przyjaciółmi i rodziną. Nie tylko doskwiera nam czasami nuda, ale też tęsknota za bliskimi. Pomagają nam nowe technologie. Wyobraźcie sobie jednak, że kiedyś było inaczej, wyobraźcie sobie świat, w którym nie ma komputerów, telefonów i laptopów. Świat, gdzie jedynym źródłem komunikacji są pocztówki i listy, na które czeka się całymi dniami, tygodniami, a nawet może i miesiącami.
Zabieramy więc Was dziś w podróż w czasie.
Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!
"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy.
Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu
Co trzeba zrobić?
Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny.
Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.
P.S. Mamy nadzieję, że ten rodzaj okazywania sobie sympatii na tyle Wam się spodoba, że będziecie go kontynuować.
Do wygrania:
Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek - dostosujemy je do wieku uczestnika:) Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)
Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.
Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.
Zawsze dbamy o bezpieczeństwo twoich danych. Mamy dla ciebie kilka informacji z którymi chcemy żebyś zapoznał się przed wzięciem udziału w tym konkursie.
Zgłoszenia konkursowe przyjmujemy tylko od rodziców i z ich adresów mailowych. Wysyłając nam pracę dziecka zgadzasz się na ewentualne wykorzystanie jej w konkursowej galerii oraz na profilu FB CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Zbieramy i prosimy cię tylko o dane w postaci adresu e mail, który nie będzie wykorzystany w żadnym innym celu niż kontaktu z tobą w przypadku twojej wygranej. Administratorem bazy adresów e mail zgłoszonych do tego konkursu jest Grupa CzasDzieci.pl Sp. z o. o.. Zostaną one usunięte po miesiącu od daty zakończenia konkursu. W każdym momencie masz prawo cofnąć swoje zgłoszenie i usunąć oraz zmodyfikować swoje dane, w tym celu skontaktuj się z nami pod adresem zapytania.konkursy@czasdzieci.pl
Życzymy Powodzenia!
Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy - 28 kwietnia
To święto ustanowione w 2003 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych.
Jednak Wy do pracy nie chodzicie... w chwili obecnej do szkoły również... Z tego względu zajmiemy się dzisiaj bezpieczeństwem w domu. A pomoże nam w tym rodzina Kowalskich :) Przedstawiam Wam naszych bohaterów
Cudowna rodzinka! Pomoże nam ustalić wiele ważnych spraw związanych z Waszym bezpieczeństwem. Teraz mnóstwo czasu spędzamy w domu, który wydaje się nam najlepszą twierdzą i czujemy się w nim bardzo, ale to bardzo bezpiecznie! Prawda? To oczywiste, że dom który znamy od zawsze jest dla nas przytulny i wydaje się ... bezpieczny. Jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw. O czym musimy zawsze pamiętać:
1) gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
2) prąd elektryczny – może Cię porazić,
3) ogień – możesz spowodować pożar,
4) woda – możesz zalać mieszkanie,
5) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
6) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.
Ooo mnóstwo tego! Rodzinka Kowalskich niestety nie zawsze pamiętała o zasadach bezpieczeństwa w swoim domu...
Konsekwencje ich postępowania są bardzo przykre! Zadbajcie o siebie i swoich bliskich w tym trudnym czasie. Porozmawiajcie z rodzicami o swoim bezpieczeństwie i o tym co Was niepokoi. Być może zauważyliście, że w domu trzeba coś zmienić, aby poprawić bezpieczeństwo!
Gdy zdarza się, że zostajecie sami, również bądźcie ostrożni!
Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!!!
Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów
Dla przypomnienia powtórzcie sobie ważne telefony!
112 – telefon alarmowy służb ratowniczych 997 – telefon alarmowy Policji 998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej 999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza, możliwość stania się ofiarą.
Jesteście bardzo dzielnymi dzieciakami! Szkoła zagląda do Was tylko z ekranów komputera, a Wy świetnie sobie radzicie! Wierzymy, że to nie potrwa długo i spotkamy się znowu na świetlicowym dywanie :) Tymczasem dbajcie o siebie! Na koniec zachęcamy do lektury Grzegorza Kasdepke:
Światowy Dzień Grafika i Dzień Florysty - 27 kwietnia
Światowy Dzień Grafika obchodzimy 27 kwietnia.
Data tego święta jest powiązana z rocznicą powstania Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików i Projektantów. Celem autorów tego święta jest ukazanie roli artystycznej i estetycznej różnych elementów graficznych i plastycznych w naszym życiu, także w Internecie. Stowarzyszenie Grafików chce także, by istniała większa i cieplejsza więź pomiędzy ludźmi, którzy bardzo często są ze sobą skłóceni, bo sztuka powinna łączyć, a nie dzielić.
Grafika. Jedna z trudniejszych sztuk plastycznych! Dlaczego? Ponieważ niedość, że trzeba posiadać podstawy rysunku, to jeszcze należy przenieść je wybraną techniką graficzną na odpowiedni nośnik... i tutaj zaczyna się trudność, bo grafika to naprawdę rozegły temat, którego tylko podstawy poznajecie na plastyce. Dzieli się na dwa zupełnie odległe od siebie kierunki: grafika artystyczna (warsztatowa) i użytkowa. Uważam obie za niezmiernie trudne!
Przykłady tej warsztatowej są wykonywane na matrycach np. z kamienia, metalu i odbijane za pomocą specjalnych pras na specjalny papier (który często jest mokry).
Grafika użytkowa, czyli plakaty, okładki, ilustracje... równie trudna. Wymaga dobrego oprograowania komputerowego i głowy pełnej pomysłów!
Masz ochotę stworzyć swoją grafikę? Jest możliwe! Wystarczą warzywa, farba i papier :) Zapraszam chętnych do zabawy!
Dzień florysty!
Florysta zajmuje się tworzeniem dekoracji z roślin, w pełni wykorzystując ich walory zdobnicze i estetyczne. Często pracuje podczas organizacji różnych imprez i uroczystości, gdzie ważna jest oprawa wizualna (śluby, komunie, itp.). W swojej pracy opiera się na wiedzy z zakresu właściwości roślin, rodzajów kompozycji roślinnych, czy aranżacji wnętrz.
Od 2010 roku floryści świętują swój dzień 27 kwietnia. Zawód ten, choć praktykowany od wielu lat, dopiero w 2002 roku wpisany został na listę klasyfikacji zawodów i specjalności prowadzoną przez MPiPS. Dzień florysty w Polsce upowszechnił się dzięki osobom związanym z Forum Kwiatowym.
Florystyka ma różne specjalności. Florystyka okolicznościowa, ślubna, funeralna (pogrzebowa), bożonarodzeniowa – związana jest z okolicznościami, które florysta uświetnia swoimi dekoracjami. Florysta powinien potrafić przygotować kompozycję na każdy rodzaj uroczystości. Każda kwiaciarnia, czy pracownia ma swoją specyfikę i zazwyczaj specjalizuje się w pewnej grupie usług. Inną specyfikę mają pracownie ślubne, a inną kwiaciarnie, gdzie od ręki można kupić bukiet okolicznościowy.
Twoje zadanie na dzisiaj! Idź na spacer i nazbieraj kwiatów polnych, zrób z nich bukiet i podaruj mamie :)
Europejski Dzień Śniadania - 24 kwietnia
ŚNIADANIE.... Eksperci twierdzą, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Bez niego nasz mózg pracuje na zdecydowanie niższych obrotach, dlatego warto jeść ten posiłek. Według badań dzieci, które jedzą pożywne i zdrowe śniadania, osiągają lepsze wyniki w nauce.
Śniadanie zmniejsza apetyt i chroni przed nadwagą
Śniadanie obniża ryzyko cukrzycy i zawału serca
Śniadanie ułatwia uczenie się i zapamiętywanie
Podnosi płodność kobiet
Śniadanie poprawia humor
Śniadanie wydłuża życie
Opuszczanie śniadania zwiększa ryzyko występowania zaburzeń metabolicznych. Pogorszenie wskaźników metabolicznych dotyczy stężenia glukozy i insuliny oraz profilu lipidowego krwi. Wymienione biomarkery są uznanymi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i zespołu metabolicznego, dlatego ich pogorszenie ma bezpośredni wpływ na wzrost ryzyka tych chorób i umieralności.
Tradycyjne śniadanie Polaka to zazwyczaj kanapki z wędliną lub serem i herbata, śniadanie Francuza to bagietka z dżemem lub rogalik i kawa, zaś śniadanie Chińczyka to ryż z warzywami lub pierogi i zielona herbata.
Na śniadanie wybieraj najlepiej produkty, które dostarczą ci:
– lekkostrawnych białek (mleko i jego przetwory, sery, chude wędliny, jajka, pasty rybne),
– węglowodanów o różnym stopniu uwalniania glukozy (pieczywo mieszane, ze względu na to, że jest lepiej przyswajalne, a razowe często powoduje wzdęcia; płatki kukurydziane, owsiane, pełnoziarniste),
– dobrych tłuszczów (awokado, orzechy, pestki, siemię lniane, oliwa, tłuste ryby).
W menu powinny też być warzywa i świeże bądź suszone owoce. Niedobrym pomysłem na śniadanie jest croissant z konfiturą, wszelkie drożdżówki czy pączki.
27 maja Dzień Diagnosty Laboratoryjnego, Dzień Świadomości Wydry
Od 2012 roku 27 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. W tym roku ze względu na czas epidemii będziemy świętować inaczej niż zwykle. Nie odbędą się konferencje, seminaria ani spotkania z pacjentami, które mają przybliżać społeczeństwu rolę diagnostów laboratoryjnych w diagnozowaniu ich stanu zdrowia.
Życzymy wszystkim diagnostom laboratoryjnym wytrwałości w codziennej pracy, szacunku i uznania od pacjentów, pracodawców i współpracowników. Życzmy siły i zdrowia oraz satysfakcji z wykonywania swojej pracy. Dziękujemy za pracę pełną pasji i zaangażowania.
27 maja to nie data przypadkowa. W tym dniu w 1961 roku Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej. W tym roku, dzięki pandemii koronawirusa, wszyscy wiedzą co to jest reakcja RT-PCR, a bardziej dociekliwi interesują się jakie geny wirusa są wykrywane przez diagnostów laboratoryjnych.
W Polsce jest obecnie ok. 16,5 tys. diagnostów laboratoryjnych.
Dzień Świadomości Wydry
Wydry to aktywne i bystre ziemnowodne drapieżniki z rodziny łasicowatych, które jeszcze dwieście lat temu zamieszkiwały licznie wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy i Australii. Aktualnie jednak ich sytuacja jest znacznie gorsza. Wydra sumatrzańska o owłosionym nosie była już uznawana za praktycznie wymarłą, na szczęście odnaleziono niewielkie populacje na Półwyspie Indochińskim, w Malezji i na Sumatrze. Wydra europejska, jej bliska krewniaczka, jest w Europie jednym ze zwierząt najbardziej zagrożonych wyginięciem. Problemy wydry często pozostają nieznane szerszemu gronu, przez co ludzie są obojętni wobec jej losu.
Wygląda na to, że naprawdę potrzebujemy Dnia Świadomości Wydry (obchodzimy go w ostatnią środę maja), żeby poprawić sytuację tego sympatycznego i pożytecznego zwierzęcia. Pierwszym krokiem jest poznanie i polubienie go.
Polubienie wydry nie wydaje się niczym trudnym, bo to zwierzątko posiada wiele sympatycznych cech. Jest bardzo inteligentne i sprawne. Niektóre gatunki wydry potrafią posługiwać się narzędziami, co jest bardzo rzadkie poza rzędem naczelnych, do których należą małpy człekokształtne. Młode azjatyckiej wydry karłowatej, która potrzebuje dużej sprawności „manualnej”, żeby skutecznie zdobywać pokarm, dla wyćwiczenia przednich łap bawią się kamieniami, jakby żonglowały. Między ich palcami nie ma błon pławnych, jak to ma miejsce u wielu gatunków, w tym u wydry europejskiej, a to dlatego, że wydobywają skorupiaki z mułu i spod kamieni, do czego posługują się „palcami” z niemal ludzką zręcznością. Występująca w Afryce wydra kameruńska, także pozbawiona błon pławnych, posługuje się przednimi łapkami tak sprawnie, że potrafi wyjmować ślimaki ze skręconych muszelek. Wydra morska i afrykańska wydra plamoszyja posługują się kamieniami, żeby rozbijać pancerze skorupiaków.
Wydry morskie, które większość czasu spędzają w wodzie, chowają swój kamień-narzędzie w fałdzie skórnym pod pachą, żeby zawsze mieć go „pod ręką”. Ponieważ śpią w wodzie unosząc się na plecach, te sprytne stworzenia owijają się wodorostami, żeby podczas snu fale nie zniosły ich daleko od brzegu.
Wydry są bliskie człowiekowi także w tym, że chętnie się bawią – wykonują niektóre czynności bez żadnego użytecznego celu, tylko po to, aby sprawić sobie przyjemność. Dotyczy to np. ślizgania się po błotnistym, ośnieżonym lub oblodzonym brzegu do wody. Można zaobserwować wydry wielokrotnie zjeżdżające z podobnych zjeżdżalni – widać, że robią to dla zabawy. Wydry żyjące w grupach rodzinnych chętnie bawią się kotłując między sobą. Poza zabawą wydry muszą dużo polować, bo w wodzie potrzebują dużo więcej energii na zachowanie temperatury ciała. Mimo tych wszystkich działań, nawet dwanaście godzin dziennie spędzają na odpoczynku i śnie.
Chociaż głównymi przyczynami zmniejszania się liczby wydr jest skażenie środowiska i zagrożenia powodowane przez ekspansję cywilizacji, wydry giną także zabijane przez człowieka. W skali świata dużym problemem populacji wydr było zabijanie ich dla futer. W XX wieku przyczyniło się ono do zdziesiątkowania wydry morskiej, a także jedenastu pozostałych gatunków. Solidne futro zapewnia wydrom ochronę przed wychłodzeniem w wodzie, nie utrudniając sprawnego poruszania się na lądzie, co jest bardzo ważne dla zwierząt żyjących w obu tych środowiskach. Warstwa tłuszczu, która chroni przez zimnem foki i inne morskie ssaki, byłaby dla wydry przeszkodą w dynamicznym przemieszczaniu się na obszarach brzegowych.
Po usunięciu wierzchnich ościstych włosów, które tworzą płaszcz chroniący przed wilgocią, futro wydry jest bardzo miłe w dotyku. Niestety nawet dzisiaj, kiedy ciepłe ubrania są skutecznie wytwarzane bez konieczności zabijania zwierząt, wciąż wiele wydr pada ofiarą mody. Dzieje się tak szczególnie w Azji, gdzie ze względów kulturowych zapotrzebowanie na futra jest duże. W Tybecie silne jest przywiązanie do tradycyjnych futrzanych ubrań, które poza ciepłym okryciem w ostrym himalajskim klimacie są także symbolem statusu. Szczególnie cenione są futra wielkich kotów, ale w wykrywanych podczas przemytu ładunkach obecne są obok nich także liczne futra wydry.
Wydry tracą życie z rąk człowieka także dlatego, że uważane są za szkodniki. Wprawdzie w większości krajów nie są już dopuszczalne polowania na wydry – niechlubnym wyjątkiem pozostają Stany Zjednoczone – wciąż np. w Polsce nie wyklucza to ich zabijania w celu ochrony hodowli rybnych. Ten problem dotyczy wyraźnie Europy Środkowej, gdzie dużą rolę gospodarczą pełnią hodowle karpi. W Polsce dopuszczone jest zabijanie wydr czyniących spustoszenie w stawach hodowlanych – w ciągu roku nawet do kilku wydr może być zabitych w jednym stawie. To poważny problem, który prawdopodobnie będzie narastał. Zaprzestanie używania śmiertelnie niebezpiecznych dla wydry pestycydów i zmniejszenie skażenia metalami ciężkimi przyczynia się aktualnie do powolnej odbudowy populacji wydry w Polsce. Coraz częściej będzie więc można je spotkać także w pobliżu stawów rybnych, a to może przyczynić się do konfliktów z hodowcami.
Właściciele stawów często przypisują wydrze więcej szkód niż te, za które jest naprawdę odpowiedzialna. Badania pokazują na przykład, że karp nie jest wcale ulubionym pokarmem wydry. W stawie znacznie chętniej poluje ona na niehodowlane tzw. „białe ryby” – okonie, jazgarze czy uklejki, co nie powoduje wielu strat. Jeśli hodowcy zadbają o dobrze rozwinięte strefy przybrzeżne stawów, gdzie wydry chętnie polują na niehodowlane gatunki, i będą unikać zbyt gęstego zarybienia, sąsiedztwo wydr nie powinno być dla nich finansową katastrofą.
Zabijanie wydr jako szkodników jest problemem także na innych kontynentach, gdzie często jest wzmacniane przez zbyt na futra. Niechęć do zwierzęcia i jednocześnie możliwość sprzedania przemytnikom futra za relatywnie wysoką cenę sprawia, że ubodzy mieszkańcy Azji i Afryki widzą w zabijaniu wydry korzyści. Doraźny zysk materialny i zemsta za podkradanie ryb są dla nich bardziej namacalne niż znaczenie wydry dla ekosystemu. Tymczasem badania prowadzone nad populacjami wydry, szczególnie morskiej, wykazały, że zniknięcie wydry powoduje zachwianie równowagi międzygatunkowej i może prowadzić także, w dłuższym terminie, do wyginięcia innych gatunków.
Co więcej, wydra może być sprzymierzeńcem człowieka. W Indiach znane jest wykorzystanie wyszkolonych wydr przez rybaków w tradycyjnych połowach do naganiania ryb do sieci. W Kenii, w miejscach, gdzie istniały konflikty dotyczące łowisk między ludnością lokalną a wydrami, zorganizowano specjalne tereny do żerowania dla wydr. Możliwość przyglądania się zwierzętom podczas wizyt na tych terenach jest atrakcją dla turystów, a nie stanowi szkodliwej interwencji w ich życie. Interes człowieka i wydry daje się pogodzić.
Los wydry zależy od człowieka – Dzień Świadomości Wydry jest jednym ze sposobów utrwalania pozytywnej postawy wobec tego sympatycznego zwierzęcia. Jego inicjatorem jest działająca od 1993 roku International Otter Survival Fund (IOSF) – po polsku Międzynarodowy Fundusz na rzecz Przetrwania Wydry. Jego działalność, a w tym obchody Dnia Świadomości Wydry, służy propagowaniu przykładów zgodnej koegzystencji ludzi i wydr oraz twórczych, pozytywnych sposobów zapobiegania konfliktom i rozwiązywania już istniejących. Duże znaczenie ma także podsycanie sympatii do wydr, bo jeśli ludzie polubią te zwierzaki, rzadziej będą je zabijać, nawet jeśli może im to przynieść chwilowe korzyści.
Zapraszamy do filmu :)
Krótka relaksacja dla dzieci młodszych
Konkurs szkolny "EKO -POJAZDY"
Zapraszam uczniów do wzięcia udziału w ekologicznym konkursie pt. EKO - POJAZDY.
Stwórz dowolny pojazd z materiałów recyklingowych. Nadaj butelce, tekturze, zakrętce i innym nie niepotrzebnym materiałom drugie życie. Na zdjęcia wykonanych prac czekamy do 08.05.2020. Ogłoszenie wyników na szkolnej stronie w zakładce świetlica. Rozdanie nagród odbędzie się po powrocie do szkół.
Adres e-mail do wysyłki swietlicakoronawirus@onet.pl Serdecznie zapraszamy.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 23 kwietnia
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów – podało UNESCO na swojej stronie w tekście „Dlaczego czytanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek” z okazji tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Chcesz się dowiedzieć jak powstaje książka?. Zapraszam do oglądnięcia filmu stworzonego na warsztatach animacyjnych.
Krótka relaksacja dla dzieci młodszych
Zachęcam.... do obejrzenia....
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi
Dziesięć lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Obchodzony jest w czasie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej.
Nawet dzisiejsze Google Doodle przypomina o tym, że mamy Dzień Ziemi, które ma promować zrównoważony rozwój, przyjazny dla środowiska. Jego symbolem jest pszczoła.
Dzięki pszczołom możemy korzystać z wielu produktów będących efektem zapylania (lub przetwarzania jego owoców), a także z produktów prosto z ula.
Owoce i warzywa – porzeczki, jabłka, gruszki, pomidory, wiśnie, agrest, śliwki, dynie, fasola, morele, brzoskwinie, maliny, żurawina. Dzięki zapylaniu fasoli czy owoców kiwi, powstaje więcej nasion, większe są strąki i owoce. Również wiele ziół i przypraw potrzebuje zapylania do wydania owoców – kolendra, ziele angielskie, kardamon, papryka.
Produkty stosowane w kosmetyce – olej z orzechów makadamia, olej arganowy czy lawendowy, to znane składniki. Zawdzięczamy je właśnie zapylaczom. Zboża i uprawy – gorczyca, rzepak, uprawa migdałów, kawy czy bawełny – wszystkie są zależne od zapylania.
Produkty pszczele – najlepiej znany jest oczywiście miód. Ale człowiek korzysta również z wosku, pyłku, pierzgi (zakonserwowanego przez pszczoły pyłku) czy mleczka pszczelego. Produkty te mają wiele właściwości korzystnych dla zdrowia.
Święto Ziemi ma zwrócić naszą uwagę na potrzebę dbania o planetę, która jest naszym wspólnym dobrem.
A co my możemy zrobić, żeby dbać o wspólną planetę?
Tegorocznym hasłem jest: Działanie na rzecz klimatu. Początki obchodów Święta Ziemi obchodzone były w Stanach Zjednoczonych. W późniejszym czasie przykład z Amerykanów wzięły również inne kraje, dlatego jest tak popularnym i ważnym świętem, nawet w Polsce. Mamy dla Was kilka ciekawostek ze świata, które związane są z Dniem Ziemi:
w 2012 roku w Chinach, podczas Dnia Ziemi ponad 100 tys. osób aby zaoszczędzić paliwo i zadbać o środowisko jeździli rowerami
w 2020 roku obchodzimy Święto Ziemi po raz pięćdziesiąty
co roku z okazji Dnia Ziemi Google przygotowuje specjalne grafiki, czyli tzw. Google Doodle
w 30. rocznicę obchodów Międzynarodowego Święta Ziemi ambasadorem akcji został aktor Leonardo DiCaprio.
Warto również wspomnieć, że z okazji Dnia Ziemi National Geographic przygotował wyjątkowe materiały, wśród których znalazła się również interaktywna mapa klimatyczna świata na 2070 rok! Mapa pokazuje, jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat - jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosnąć. Odnajdziemy na niej m.in. Warszawę, Łódź czy Kraków. Zainteresowanych odsyłamy do linku:
W tym tygodniu sporo podróżujemy :) Wczoraj byliśmy w Chinach, zaś dzisiaj we Włoszech, a dokładnie w Rzymie. 21 kwietnia obchodzimy urodziny Rzymu.
Według legendy rozsławionej przez Warrona Reatyńskiego (uczony i pisarz rzymski, pretor), miasto zostało założone dokładnie 21 kwietnia 753 r. p.n.e. przez mitycznych braci Romulusa i Remusa – synów boga wojny Marsa i Rei Silvi – czystej dziewicy, kapłanki bogini Westy. Od tego dnia bierze początek chronologia rzymska, określana skrótem AUC – Ab Urbe Condita lub Anno Urbis Conditae (od założenia miasta).
LEGENDA O ROMULUSIE I REMUSIE
“Według rzymskich historyków, przede wszystkim Liwiusza, Romulus i Remus byli wnukami króla miasta Alba Longa (dzisiejszego Castel Gandolfo), Numitora. Brat Numitora, Amuliusz, dokonał zamachu stanu, podczas którego króla uwięził, a jego córce Rei Sylwii nakazał zostać westalką i żyć w celibacie. Rea Sylwia, niepomna przestróg samozwańczego króla, zaszła jednak w ciążę i powiła bliźnięta, dwóch chłopców, których nazwano Romulus i Remus. Ich ojcem miał być nie, kto inny, tylko bóg Mars. Amuliusz rozkazał utopić dzieci w rzece. Zamiar ten jednak się nie powiódł. Wrzucony do wody koszyk z chłopcami popłynął z prądem i utknął w jednej z zatoczek. Płacz dzieci usłyszała wilczyca, która zaczęła regularnie odwiedzać zatoczkę, by karmić dzieci własnym mlekiem. Wilczycę wyśledził pasterz królewski, znalazł koszyk z dziećmi i zaadoptował je.
Chłopcy wyrośli na dzielnych młodzieńców i doskonałych wojowników. Po osiągnięciu dorosłości Romulus i Remus dokonali zamachu stanu i przywrócili na tron prawowitego władcę Numitora. Po czym odeszli wraz z grupą młodzieży szukać nowej siedziby. Znaleźli ją nad Tybrem, gdzie było siedem wzgórz. Na jednym z nich postanowili założyć miasto.W tym celu posłużyli się rytuałem auspicjów – polegającym na wyczytaniu woli bogów z lotu wielkich ptaków drapieżnych, jak orzeł czy sęp. Romulus, usadowiony na Palatynie zyskał lepszy omen od obserwującego z Awentynu Remusa. Gdy Remus upokorzony porażką zaczął drwić z brata wyznaczającego granicę przyszłego miasta, ten zabił go. Miało się to stać 21 kwietnia 753 roku p.n.e. Romulus panował dłuższy czas i miał zostać wzięty żywcem do nieba by stać się bogiem Kwirynem. Jego następca na tronie rzymskim został Numa Pompiliusz.
Legenda ta wrosła bardzo mocno w tradycję rzymską, podobnie jak data założenia miasta, podana przez starożytnego historyka Marcusa Terentiusa Warrona – 753r. p.n.e. Od tego czasu do 509r. p.n.e Rzymem władali królowie, a pierwszym był według legendy Romulus. Po nim nastąpiło jeszcze sześciu władców, z których trzej ostatni byli królami etruskimi. Każdy z królów (Romulus, Numa Pompiliusz, Tullus Hostilius, Ankus Marcjusz, Tarkwiniusz Stary, Serwiusz Tulliusz, Tarkwiniusz Pyszny) odegrał według tradycji ogromną rolę w tworzeniu potęgi miasta i wprowadził reformy wzorem miast greckich.
Właśnie z powodu tej legendy wilczyca stała się nieoficjalnym symbolem Rzymu. Najbardziej znanym jej wizerunkiem jest rzeźba w stylu etruskim, datowana na około 500 rok p.n.e., do której w okresie renesansu dorobiono dzieci.”
Chcecie pozwiedzać Rzym? Zapraszam do obejrzenia filmu:
Kartka z kalendarza - 20 kwietnia Dzień Języka Chińskiego
Język chiński to język ojczysty dla ponad 1,3 miliarda ludzi. Język angielski to według tego samego źródła ponad 3 razy mniej – raptem 372 miliony (choć aby być fair trzeba odnotować, że biorąc pod uwagę ilu ludzi posługuje się tymi językami jako wyuczonym drugim językiem – tu angielski nie oddaje pola).
Shao Lan przygotowała podręcznik do nauki języka chińskiego. Po wydaniu w kilkunastu krajach ukazał się też w Polsce. To propozycja dla dużych i małych miłośników języka chińskiego. Wpadające w oko rysunki tłumaczą wygląd poszczególnych znaków, mają też ułatwić zapamiętywanie pojedynczych elementów oraz ich różnych kombinacji
Metoda obrazkowa ułatwia zmagania z językiem chińskim! Spróbujcie sami – oto garść obrazkowych lekcji z podstawowych znaków:
Dlaczego zachęcamy do nauki znaków? Mimo tego że jest ich kilkadziesiąt tysięcy, przeciętny Chińczyk, kiedy tylko opanuje raptem 1500 – 2000 znaków – uznawany jest za biegłego w piśmie. Taki zasób szacuje się pozwala zrozumieć 98% tekstów.
Dzieje się tak też dlatego, że dużo słów – to po prostu słówka złożone. Bierzemy znak oznaczający król i syn – i otrzymujemy wyraz książę
sekret + numer = hasło
elektryka + mózg = komputer
elektryka + drabina = winda
Popatrz jakie to proste!
Chiny kojarzą nam się z jednym, bardzo charakterystycznym zwierzakiem!
PANDA :)
Jeszcze do niedawna skrajnie zagrożona wyginięciem – stała się przykładem wielkiego sukcesu ekologów – jej populacja powoli, lecz systematycznie, rośnie. W Chinach przez pewien czas za zabicie pandy i handel jej futrem lub mięsem obowiązywała nawet kara śmierci.
Pandy są jednymi z najbardziej lubianych i popularnych zwierząt. Ich obecność w ogrodach zoologicznych gwarantuje ogromną ilość odwiedzających. Pandy znane są z zamiłowania do przytulania, jedzenia i spania. Spędzają ponad pół dnia na jedzeniu, żywią się głownie bambusem, którego pochłaniają aż 14 kg dziennie. Mogą osiągać długość 150 cm wzrostu i 150 kg wagi. Warunkiem przetrwania młodych pand, jest wczesna nauka wspinania po drzewach w obronie przed zagrożeniami, gdyż ich rodzice często zbyt skoncentrowani są na… jedzeniu. Na wolności pandy żyją od 15-20 lat. W ubiegłym roku w wieku 37 lat w Chinach umarła Basi – najstarsza z pand żyjących pod opieką człowieka.
KONKURS!!!
Zapraszamy do konkursu świetlicowego! Wykonaj pracę plastyczną, której bohaterem będzie panda. Zdjęcie gotowej pracy prześlij na maila świetlicakoronawirus@onet.pl
Czekamy na Wasze prace do 4 maja. 5 maja prace udostępnimy na stronie szkoły i podamy Wam wyniki konkursu. Wybierzemy trzy mijesca. Nagrodą będą różne gadżety związane z Azją i Pandą, która tam żyje.
Zapraszamy!
Kartka z kalendarza - 17 kwietnia Światowy Dzień Kostki Rubika
Kostka Rubika węg.Bűvös zabawka logiczna wynaleziona przez Erno Rubika w 1974 roku, zaś w 1976 roku została skonstruowana i opatentowana w Japonii prT.Ishige. Wynalazca kostki Ernő Rubik po raz pierwszy układał kostkę przez miesiąc. Do Polski zabawka trafiła w 1980.
Pierwszy zanotowany wynik układania kostki Rubika 3x3x3 z 1980 roku wynosi 54 sekundy.
W 1982 roku zorganizowano pierwsze mistrzostwa, gdzie poprawny układ pól ułożono w 22,95 sekundy.
Pierwsze ułożenie Kostki Rubika w czasie poniżej 10 sekund w historii miało miejsce 5 maja 2007 roku na Spanish Open, a dokonał tego Francuz Thibaut Jacquinot (9,86 s.)
Czy potrafisz układać kostke rubika 3x3? Jeśli nie... kliknij w poniższy link - Nauka układania kostki Rubika.
Kartka z kalendarza - 16 kwietnia DZIEŃ WŁÓKNIARZA
Tak!, Dobrze czytasz dziś Dzień Włókniarza. Tak często niezauważalny zawód, a jak bardzo potrzebny nam do życia. Dzięki nim w tym trudnych dla nas czasach jesteśmy w stanie uszyć obowiązkowe od dziś maseczki wielorazowe.
Przemysł włókienniczy (inaczej przemysł tekstylny) – gałąź przemysły lekkiego zajmująca się przetwórstwem surowców na włókna, tkaniny, dzianiny itp., obejmuje między innymi,przędzalnictwo, tkactwo,dziewiarstwo oraz w przypadku przetwórstwa włókien łykowych – roszarnictwo.
W Polsce istnieją dwa muzea dokumentujące historię przemysłu włókienniczego:
Pamiętacie czas, w którym relaksowaliśmy się na świetlicy słuchając kojącej muzyki. Zamieszczam link do tego samego wideo, które słuchaliśmy w szkole. Posłuchajcie .... Mnie osobiście to pomaga w chwilach stresu.
Kartka z kalendarza - 15 kwietnia ŚWIATOWY DZIEŃ SZTUKI
Data Światowego Dnia Sztuki została ustanowiona dla uczczenia jednego z największych artystów w dziejach ludzkości. Mowa tu oczywiście o Leonardo da Vincim - włoskim malarzu, rzeźbarzu, wynalazcy, pisarzu, muzyku, filozofie epoki renesansu. To właśnie dzień jego urodzin - 15 kwietnia - od paru lat jest oficjalnym świętem sztuki.
Dzień Sztuki to święto, w trakcie którego sztuka niemal dosłownie wychodzi na ulice. Tego dnia na całym świecie odbywają się happeningi artystyczne, specjalne pokazy, przedstawienia, wykłady i warsztaty.
Zapraszamy Was do spotkania ze sztuką w wirtualny sposób :) Najpierw niesamowity spacer po muzeum Vincenta Van Gogh'a w Amsterdamie:
Jeśli czujecie niedosyt, warto zajrzeć do innych ciekawych miejsc oferujących spotkania ze sztuką. Polecamy conajmniej 12 takich galerii i muzeum, gdzie z pewnością nacieszycie oczy!
Jeśli macie ochotę stworzyć dzieło sztuki zapraszam Was do naszej szkolnej strony internetowej i zakładki KOŁA ZAINTERESOWAŃ. Znajdziecie tam różne propozycje plastyczne :)
Pozdrawiamy artystycznie :)
Kartka z kalendarza - 8 kwietnia :)
Zbliża się wiosenna przerwa świąteczna czyli Święta Wielkanocne. Mamy dla Was kilka ciekawych propozycji!
Czy wiecie skąd tak wiele symboli związanych z tymi świętami? Zapraszam do tablicy interaktywnej, a wszystkiego się z niej dowiecie!
Jeśli ktoś z Was ma ochotę na przygotowanie prostych i ciekawych dekoracji wielkanocnych to zapraszam do galerii :)
Może macie ochotę na ciekawe pisanki? Poniżej kilka sposobów na ich wykonanie!
Jeszcze zapraszamy do upieczenia wielkanocnych ciasteczek!
Wielkanocne ciasteczka maślane
Składniki:
1 szklanka cukru pudru
2 szklanki mąki
szczypta soli
200g masła (+50g czasem mąka bardziej wchłania masło więc można dodać więcej jeśli ciasto się nie zagniata)
3 żółtka
cukier waniliowy
Sposób przygotowania:
Mąkę ,sól, cukier puder, cukier waniliowy mieszamy razem, następnie dodajemy masło ,żółtka i zagniatamy ciasto na jednolitą masę. Tak przygotowane ciasto wstaw do lodówki na godzinę.
Po schłodzeniu ciasto rozwałkuj na macie nieprzywierającej lub podsyp mąką. Wykrawamy ciasteczka wielkanocnymi foremkami.
Wykładamy ciastka na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. pieczemy 10 minut w 180 stopniach.
Smacznego!
Życzenia
Jedna w paski, druga w kratkę,
Ta ma muchę, ta krawatkę,
Ta jest cała na różowo,
Ta się błyszczy wystrzałowo,
Ta mięciutkie ma ubranko,
Tej ktoś namalował wdzianko.
Tych pisanek jest bez liku,
Ledwo mieszczą się w koszyku.
Mimo tak dużego tłoku,
Cieszą się jak to co roku.
Bo Wielkanoc to są święta,
Kiedy o nich się pamięta.
My w te Święta Wam życzymy...
Na stole wielu smakowitości,
Z rodziną chwil spędzonych w radości,
Od problemów, smutku i trosk oderwania,
Pomyślnego poniedziałkowego polewania
Ciepłych, wiosennie uroczych dni
Takie życzenia dziś składamy Wam dziś.
Niech Wam Wielkanoc przyniesie w darze
realizację największych marzeń!
Wychowawcy świetlicy :)
Kartka z kalendarza - 7 kwietnia, Światowy Dzień Zdrowia
Światowy Dzień Zdrowia obchodzimy co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie zdrowia publicznego. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
Wszyscy widzimy, z jak wielką determinacją i odwagą pracownicy służby zdrowia walczą z pandemią. Chcemy im za to podziękować. Stąd gorący apel największych polskich mediów: we wtorek 7 kwietnia o godzinie 13 stańmy w oknach, na balkonach i gromkimi brawami przez minutę podziękujmy im za tę walkę. #BrawaDlaWas.
Zdrowie dla nas wszystkich to największa wartość. Pamiętajcie o tym by dbać o nie!
Najmłodszym polecamy serię "Było sobie życie". "Było sobie życie” to fantastyczna przygoda, prowadząca dzieci przez tajemnice ludzkiego ciała. W serialu realny świat wnętrza organizmu łączy się ze światem bajkowym, pełnym bohaterów stających do pojedynku z bakteriami i wirusami.
Nastolatków odsyłamy do filmu "Trzy kroki od siebie". Jak wygląda życie w szpitalu... Stella (Haley Lu Richardson) ma 17 lat i jak większość jej rówieśników uwielbia się bawić. Jednak w przeciwieństwie do nich, większość czasu spędza w szpitalu, bowiem cierpi na mukowiscydozę. Jej życie nabiera barw, gdy spotyka Willa (Cole Sprouse), równie chorego rówieśnika. Między nastolatkami rodzi się więź – mimo tego, że leczenie wymaga zachowania między chorymi bezpiecznej odległości. Wraz z pojawieniem się uczuć Stella i Will muszą sobie odpowiedzieć na pytanie na wagę życia: jak poradzić sobe z tą miłością? Polecamy seans z rodzicami!
Zadbaj o siebie:)
W tym trudnym dla wszystkim czasie pomyśl o swoim układzie nerwowwym. Usiądź wygodnie w fotelu, włącz wideo i zrelaksuj się. Chwilo trwaj..............................
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Zabawy plastyczne dla kreatywnych
Zachęcamy Link po prawej stronie.
Kartka z kalendarza - 6 kwietnia to Światowy Dzień Sportu
Dzień dobry!
W ten piękny dzień zapraszamy Was do aktywności sportowej. Kilka podskoków, przysiadów, a zobaczycie... od razu poczujecie się lepiej!!!
Skorzystajcie z naszej interaktywnej tablicy, to ciekawe propozycje stworzone specjalnie dla świetliczaków :)
Tęcza to… Zjawisko optyczne i meteorologiczne, widoczne na niebie w postaci wielobarwnego łuku. Powstaje w wyniku rozszczepienia światła słonecznego, które dostając się do atmosfery napotyka na swojej drodze kroplę wody i przez nią przechodzi. Efektem tego zjawiska jest rozkład światła białego na wielobarwne widmo.
Domowy eksperyment dla was:
Szklankę wody wypełnij w około ¾ wysokości wodą.
Do szklanki włóż małe lusterko, umieszczając je tak, aby było pochylone. Z jednej strony powinno opierać się o dno szklanki, a z drugiej o ściankę.
Manipuluj szklanką tak, by promienie słońca padały wprost na powierzchnię lustra. Możesz też skierować na nią strumień światła z latarki. Powstającą tęczę zaobserwujesz na suficie!
Kartka z kalendarza - 2 kwietnia ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
"Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy"
Od kilku lat kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, a dniem szczególnym jest 2 dzień kwietnia - Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Tego dnia organizowana jest akcja Zaświeć się na niebiesko (Light it up blue) zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks. Polega na niebieskiej iluminacji budynków i obiektów architektonicznych na znak solidarności i jedności z osobami z autyzmem i ich rodzinami.
W tym roku obchody tego wydarzenia z powody epidemii przenoszą się do Internetu. Nie będzie pikników, spotkań w szkołach, prelekcji i wykładów. Jednak Każdy z nas może aktywnie włączyć się do akcji np. poprzez założenie niebieskiego ubrania. Dołączcie do niej i wyślijcie nam swoje zdjęcia.
Ważne:
Autyzm to zespół cech, które utrudniają budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi i sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych.
Autyzmu powoduje trudności zarówno w kontaktach społecznych, jak i w uczeniu się oraz postrzeganiu otoczenia.
ONZ uznaje autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.
W Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są u jednego dziecka na około 150 – jako że autyzm należy do tzw. chorób cywilizacyjnych, ta liczba stale rośnie.
Mimo iż, wraz ze wzrostem ilości diagnozowanych osób, wzrasta również wiedza na temat przyczyn, objawów i metod terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, świado12
Kartka z kalendarza - 1 kwietnia Prima Aprilis
Obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Ptaków i Międzynarodowy Dzień Klauna.
Zapraszamy do dzisiejszych propozycji na czas wolny. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie!
Na początek proponuję interaktywne spotkanie na wesoło :)
1 kwietnia obchodzimyMiędzynarodowy Dzień Ptaków, ustanowiony na pamiątkę pierwszej na świecie międzynarodowej konwencji o ochronie tej grupy zwierząt. Celem jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające ptakom na całym świecie i zachęcenie do pomocy w ochronie tych zwierząt i ich siedlisk.
W ten wyjątkowy dzień warto przypomnieć sobie, w jaki sposób możemy na co dzień pomagać ptakom. Można powiesić skrzynkę lęgową, zadbać o obecność owocowych drzew lub krzewów zapewniających ptakom pokarm, wystawiać pojnik albo zadbać o śródpolną miedzę czy oczko wodne.
Międzynarodowy Dzień Ptaków to doskonała okazja by przypomnieć, jak dużą rolę ptaki odgrywają w życiu człowieka. Świat byłby smutny bez radosnego śpiewu, pięknego ubarwienia czy też ciekawych ptasich zachowań.
Kto ma ochotę posłuchać śpiewu ptaków to niech zajrzy tutaj:
Dzień Klauna ... to chyba wszystko tłumaczy skoro dzisiaj Prima Aprilis :)
Coś dla dusz artystycznych...
Do wykonania klauna potrzebujemy nożyczki, klej, kawałek kolorowej kartki i coś do rysowania i ozdabia np.flamastry, pastele,kredki, kolorowe kółeczka, cekiny, pompony. Najważniejsza jest kartka A4 z bloku rysunkowego. Z niej powstanie głowa i czapka klauna. Wystarczą 4 kroki, żeby to zrobić. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć mały tutorial.
1. Zaginamy kartkę tak, żeby powstał kwadrat i odcinamy niepotrzebną część.
2. Rozkładamy kartkę i kładziemy ją przed sobą tak, żeby widzieć romb.
3. Zaginamy jeden bok do środka.
4.Zaginamy drugi bok do środka, rogi czapeczki na zewnątrz.
Teraz możemy rysować i ozdabiać!
Zaczynamy od buźki. Rysujemy oczy, roześmiane usta i przyklejamy nos- najlepiej użyć pompon. Następnie ozdabiamy czapeczkę. Niech to będzie feeria barw i wspaniała zabawa, tak jak przystało na karnawał. Może użyjecie też cekinów i brokatu? To od małego twórcy i dostępności materiałów zależy, czy czapeczka będzie pomalowana kredkami, flamastrami, czy będzie w pasy, romby,a może esy-floresy. Zupełna dowolność i karnawałowe szaleństwo 🙂 Nie możemy zapomnieć o kolorowych włosach, które będą wystawać z boku czapeczki klauna. W tym celu, z kolorowej kartki wycinamy dwie „chmurki’i przyklejamy je od tyłu.
Życzymy miłego dnia!
Kartka z kalendarza
31 marca - Światowy Dzień Budyniu!
Pychotka dla łasuchów!!! Budyń!!! Dzisiaj jego święto. Najpierw poszukamy w historii, jak powstał. Każdy kto chciałby pisać o historii budyniu od razu trafia na minę... A to dlatego , że budyń w naszym i w innych językach oznacza bardzo wiele różnorodnych potraw. Od pewnych rodzajów kiełbas, kaszanek, poprzez ciasta, desery, potrawy gotowane na parze i pieczone podobne do sufletu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasła takie jak black pudding, yorkshire pudding, boudin czy panacotta żeby zobaczyć jego różnorodność. Współcześnie pierwsze skojarzenie z budyniem w Polsce to oczywiście deser. Taki deser w terminologii gastronomicznej nazywa się kisielem mlecznym i to właśnie historię tego deseru postaramy się tutaj opowiedzieć.
Budyń jest to deser na bazie mleka, cukru, jakiegoś składnika nadającego mu wybranego smaku np. wanilii oraz substancji zagęszczającej. W naszym regionie w warunkach domowych substancją zagęszczającą jest zazwyczaj mąka ziemniaczana.
Historia budyniu nie byłaby kompletna bez najstarszego znanego przepisu. Przepis ten pochodzi z Duńskiej książki kucharskiej aktorstwa Henrika Harpestrænga, który dokonał żywota w 1244. Bardzo prawdopodobne, że było to tylko tłumaczenie wcześniejszej niemieckiej, książki, która z kolei była adaptacją łacińskiego manuskryptu z 12 wieku, a może nawet starszego...
Ale to jeszcze nie wszystko, bo przecież większość z nas zna budyń tylko z torebki. Najstarszym budyniem w proszku, który udało mi się znaleźć okazał się angielski Bird’s Custard, autorstwa Alfreda Birda z Birmingham. . Dzielny Alfred wymyślił swój cenny proszek w 1837 roku. Natomiast jeżeli chodzi o budyń instant, to z pewnością Bird jeżeli nie był pierwszym, to na pewno jednym z pierwszych, dla porównania taka znana firma w Polsce – Dr Oetker powstała 54 lata później.
Odtwórz teraz film i może sam spróbujesz ugotować budyń! Smacznego!
Kartka z kalendarza - 30 marca Dzień Muffinka
Zapraszam do zabawy interaktywnej. Rozpocznij od naciśnięcia czerwonej chorągiewki, potem klikaj w poszczególne kółeczka. Jeśli uda Ci się wykonać wszystkie zadania, możesz pochwalić się efektami! Zapraszamy do kontaktu przez skrzynkę mailową!
Zadanie konkursowe polega na udzieleniu odpowiedzi na pytanie: Książka tradycyjna czy elektroniczna?
Pośród odpowiedzi nadesłanych na adres mailowy oraz umieszczonych w komentarzach pod wpisem dotyczącym konkursu na stronie Dobre Książki na FB redakcyjne jury wybierze odpowiedź, której autorka/autor otrzyma nagrodę.
Adres mailowy: konkurs@dobreksiazkimag.pl
W tytule maila prosimy podać hasło “inkBOOK”.
Nagrody
Zestaw złożony z:
czytnik inkBOOK Prime HD
etui Yoga
kod dostępu do serwisu Legimi, umożliwiający bezpłatny dostęp przez 60 dni do kilkudziesięciu tysięcy ebooków
kod dostępu do serwisu Empik GO, umożliwiający bezpłatny dostęp przez 30 dni do 25 tysięcy ebooków
Kartka z kalendarza 27 marca -Dzień Teatru
Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), by upamiętnić inaugurację Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny” (1957, Paryż). Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony co roku przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. W tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca) obchodzimy po raz 59.
W obecnym czasie teatry umożliwiają zwiedzanie w formie online. Z prawej strony umieściliśmy link do Teatru Wielkiego w Łodzi. Zapraszamy do wirtualnego spaceru.
Chcesz stworzyć w domu fantastyczną scenę i poczuć się jak prawdziwy aktor.
Pomysł na scenę:
Scena z tektury
Do wykonania tej sceny potrzebujemy pudełka. W wersji najmniejszej może być ono po butach, więcej zabawy będzie jednak, gdy zorganizujemy większe pudło. Jeśli nie mamy takiego w domu, najlepiej przejść się do najbliższego sklepu i o nie poprosić. W jednej ze ścian wycinamy dziurę. Powierzchnię pozostałą dookoła otworu ozdabiamy według uznania. MKurtynę mocujemy na sznurku, który najlepiej przytwierdzić do ścian przylegających do sceny.
Scena z materiału
Do jej wykonania potrzebujemy większego kawałka materiału, w którym wycinamy otwór na scenę. Powierzchnia tkaniny, położenie otworu i jego wielkość zależy od tego, gdzie chcemy zamocować teatrzyk. Najlepiej, jeśli będzie to między dwoma krzesłami, wówczas otwór powinien znajdować się na wysokości głowy siedzącego na podłodze dziecka. W górnej części przyszywamy sznurek, za pomocną którego przywiążemy teatrzyk do krzeseł. Nawlekamy na niego kurtynę i przyszywamy do boków otworu.
Jeśli chcesz się z nami podzielić swoim występem teatralnym wyślij zdjęcia na adres mailowy: swietlicakoronawirus@onet.pl Dziękujemy
Szpinak prawdopodobnie pochodzi z Azji. W Chinach do dziś nazywany jest „perskim warzywem”, co wskazywałoby na Iran jako kraj jego pochodzenia. Do Europy szpinak przywieźli już w XI wieku Arabowie. W Polsce pierwsze wzmianki o szpinaku notujemy od końca XVIII wieku. Szpinak warzywny jest rośliną hodowlaną, raczej nie rośnie samodzielnie.
Bogaty w witaminy
Szpinak na swą popularność zasłużył sobie bogactwem witamin A, C i E, błonnika, soli mineralnych, żelaza, fosforu, potasu i kwasu foliowego. Jego przewaga nad warzywną konkurencją polega na stosunkowo dużej, jak na warzywo, zawartości białka - około 2,6 gramów w porcji 100 gramów świeżego szpinaku. Dużą zaletą jest również niska kaloryczność - 100 gramów świeżego szpinaku to jedynie 16 kalorii oraz wysoka zawartość przeciwutleniaczy oraz beta-karotenu.
Zachęcamy do upieczenia ciasta ze szpinakiem..... Palce lizać:
Przepis:
Składniki:
400 g mrożonego szpinaku
250 g cukru
3 duże jajka
1 szklanka mąki tortowej
1 szklanka szklanka mąki krupczatki
3 łyżeczki proszku do pieczenia
300 ml śmietany 30%
2 łyżki cukru pudru
1 granat
1 1/3 szklanki oleju
Sposób przygotowania:
Ciasto: Szpinak rozmroź i odciśnij w dłoniach z nadmiaru wody. Do miski wbij jajka, dodaj cukier i zmiksuj na wysokich obrotach do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Dodaj pomału olej, nie przerywając miksowania.
Następnie dodaj przesiane oba rodzaje mąki z proszkiem do pieczenia i dokładnie wymieszaj. Na koniec dodaj szpinak, delikatnie wymieszaj.
Gotowe ciasto przełóż do tortownicy o wymiarach 25 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w temperaturze 180C przez 1 godzinę lub do tak zwanego “suchego patyczka”.
Masa: Śmietanę ubij na sztywno, pod koniec ubijania dodaj fixy i cukier puder. Z ciasta odetnij wierzch i rozdrobnij odciętą górną część na okruszki. Na ciasto wyłóż śmietanę, posyp obficie okruszkami i leciutko dociśnij dłonią, aby nie odpadały. Całość posyp pestkami granatu.
Jeżeli upiekłeś ciasto i chcesz się z nami tym podzielić wyślij zdjęcie na adres swietlicakoronawirus@onet.pl
Wiosna! Ah to Ty.
Posłuchaj i rozchmurz się:):)
Kartka z kalendarza - 25 marca to Dzień Czytania Tolkiena
Tolkien to autor takich klasyków literatury jak „Władca Pierścieni” czy „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Podczas święta w bibliotekach i placówkach kulturalnych organizowane są ciekawe konkursy i eventy, np. znani czytają jego powieści. Zachęcamy Was gorąco do sięgnięcia po lekturę i zagłębienie się w baśniowych powieściach pełnych niesamowitych przygód krasnoludów, czarodziei, elfów i smoków...
Dziesiejszy dzień spędzimy pod skrzydłami tych ostatnich bohaterów, czy wiecie, że ... smoki istnieją!
Większość z was z pewnością zaprotestuje. Przecież smoki nie istnieją! To pewnie jakaś pomyłka? W baśniach i legendach smoki są przedstawiane jako groźne stwory - często o wielu głowach, skrzydlate, ziejące ogniem itp.
Takich smoków rzeczywiście nie ma, są tylko wytworami ludzkiej fantazji. Żyje jednak na Ziemi zwierzę nazywane smokiem z Komodo. Jest to waran - największa żyjąca obecnie jaszczurka na świecie. To groźny drapieżnik. Może ważyć ok. 150 kg i osiągać długość powyżej 3 metrów. Warany występują tylko na nielicznych wyspach w Indonezji i są objęte ochroną.
To teraz powrócimy do smoka wymyslonego przez Tolkiena, który nazywa się Smaug. W powieści pełni rolę głównego „czarnego charakteru”. Smaug był wyjątkowo podłym przedstawicielem swojego gatunku, który i tak nie cieszył się dobrą sławą: „Smoki wcale nie odróżniają pięknej roboty od partactwa, chociaż dobrze się zazwyczaj znają na rynkowej cenie przedmiotów. Same też nic nie potrafią zrobić, nie umieją nawet zreperować obluzowanej łuski na własnym pancerzu. W owych czasach na północy żyło wiele smoków, złoto zaś stało się zapewne rzadkością, kiedy krasnoludy zbiegły na południe lub wyginęły, a smoki szerzyły coraz gorsze nieszczęścia i spustoszenia. Szczególnie chciwy, silny i zły był gad imieniem Smaug”. Skarby, a zwłaszcza pokłady złota, od zawsze przyciągały uwagę smoków. Nie inaczej było ze Smaugiem, który pewnego razu napadł na Samotną Górę, wypędzając z niej, lub mordując, jej prawowitych mieszkańców – krasnoludów. Od tamtej pory pilnie strzegł swojego skarbu, co jakiś czas powiększając go o kolejne bogactwa zdobyte podczas wypraw do okolicznych miast i miasteczek. Co więcej, czasami wymykał się nocą z Samotnej Góry i wyruszał na łowy. Jego przysmakiem były zwłaszcza młode dziewczęta. Dlatego też Smaug był równie nienawidzony przez krasnoludy, jak i ludzi.
Zabawa plastyczna
Zapraszam do zabawy plastycznej i wykonania własnego smoka! Smok zionący ogniem to przestrzenna praca plastyczna a jednocześnie zabawka ćwicząca sprawność oddechową. Smoka można również wykorzystać do przygotowania przedstawienia.
Materiały i przybory:
rolka po papierze toaletowym
zielona farba, pędzel, podkładka
zielone pompony lub zakrętki od butelek: 2 mniejsze i 2 większe
2 ruchome oczka (jeśli ich nie masz możesz narysować markerem na zakrętce)
czerwona i żółta bibuła
klej
1. Rolkę po papierze toaletowym malujemy na zielono i pozostawiamy do wyschnięcia.
2. Przyklejamy oczka do większych zielonych pomponów.
3. Pomponiki z oczkami przyklejamy z jednej strony rolki a z drugiej strony mniejsze zielone pomponiki jako nozdrza.
4. Bibułę tniemy na wąskie paski.
5. Paseczki bibuły przyklejamy wewnątrz rolki od strony nozdrzy.
Gotowe!
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.