• Proponowane ćwiczenia i zabawy korekcyjno kompensacyjne dla dzieci przedszkolnych.

• W ramach zajęć korekcyjno - kompensacyjnych proponuje stworzyć świetną grę KABOOM!.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym:

Razem z dziećmi stwórz grę słowną.

Wytnijcie z papieru około 30 kółek wielkości zakrętki. Na 26 z nich napisz markerem proste sylaby, a na pozostałych czterech narysuj z dzieckiem bombę. Kółeczka przeklejacie do patyczków od lodów lub wykałaczek klejem na gorąco lub taśmą. Można również wydrukować gotowe kółka z sylabami-  link https://drive.google.com/file/d/1JczzIrvRd3ry4Pw4acK7PkOIb1IBhUR3/view .

Gotowe ?! Zaczynamy …. Wkładamy patyczki do kubka lub pudełka, sylabami i bombami do dołu. Gracze kolejno losują patyczki, próbują przeczytać sylabę (rodzice pomagają) i  wymyślają słowo, które się tą sylabą rozpoczyna. Jeśli się uda – zatrzymują patyczek i w ten sposób zdobywają punkt. Jeśli wyciągną bombę… następuje wielkie BOOOOM i dziecko traci wszystkie patyczki (punkty). Bomba wraca do puli, ale gra się nie kończy. Można grać na czas lub do momentu, gdy skończą się patyczki.

I. Zabawy grafomotoryczne

-rysowanie patykiem na piasku,

-mazanie zmoczonym palcem w farbie po papierze,

-odciskanie zamalowanej farbą dłoni, stóp,

-obrysowywanie dłoni i stóp,

-„malowanki- niespodzianki” pod nieobecność dziecka rysuje się coś świecą, dziecko pokrywa farbą kartkę,

-wycinanki, wyklejanki, wydzieranki,

-rysowanie wg. szablonu.

Przy takich zajęciach dziecko rozluźnia mięśnie i ma wrażenie, że się bawi, a nie rysuje.

II.Ćwiczenia kształtujące nawyki ruchowe związane z kierunkiem pisania – od początku wyrabiamy u dziecka kierunek pisania od lewej do prawej strony, wskazujemy mu drogę:

-rysowanie szlaczków rozpoczynamy od lewej strony,

-kreślenie lini pionowych (z góry w dół) i poziomych (z lewej do prawej),

-ćwiczenia w rysowaniu okręgów i spirali w obu kierunkach,

-zamalowywanie obrazków, kalkowanie, łączenie kropek, rysowanie po śladzie, kończenie szlaczków, odwzorowywanie rysunków zgodnie ze wzorem, rysowanie na tackach z piaskiem czy kaszą.

III. Zabawy usprawniające funkcje wzrokowe

-dobieranie jednakowych obrazków, układanie zabawek według koloru, kształtu itp.,

-układanie puzzli,

-uzupełnianie brakujących elementów na obrazkach,

-zagadki i łamigłówki obrazkowe np. labirynty, domina obrazkowe, literowe, układanki, klocki,

-zapamiętywanie jak największej ilości elementów na obrazku, przedmiotów w pokoju, gra „memory”,

-dla starszych przedszkolaków: wyszukiwanie takich samych liter.

IV. Zabawy usprawniające funkcje słuchowe

-wysłuchiwanie odgłosów w domu np. pralka, mikser, kapanie wody z kranu,

-słuchanie, naśladowanie zwierząt i jednoczesne odnajdywanie na obrazku,

-szukanie rymów i ich wystukiwanie / klaskanie,

-zapamiętywanie i powtarzanie zdań; ciągów cyfr i wyrazów,

dla starszych przedszkolaków: podział zdań na wyrazy, liczenie wyrazów, wyodrębnianie sylab w słowach, wyszukiwanie wyrazów zaczynających się lub kończących na daną głoskę.

V. Zabawy wzbogacające słownictwo i myślenie

-opowiadanie historyjek na podstawie obrazków,

-opis obrazków,

-kończenie zdań,

-wymienianie nazw kolorów, zwierząt, kwiatów, pór roku itp.;

-zachęcanie dziecka do wypowiadania się na temat codziennych wydarzeń;

-wyciąganie wniosków na podstawie obrazków, bajek; zastanawianie się „co by było, gdyby…”,

-rozwijanie umiejętności matematycznych typu: liczenie, przeliczanie, porównywanie liczebności zbiorów z wykorzystaniem praktycznych sytuacji dnia codziennego np. porównywanie zawartości dwóch pudełek, przeliczanie patyczków, rozróżnianie prawej/lewej strony,

dla starszych przedszkolaków: znajdowanie podobieństw między pojęciami np. pies i lew mają 4 łapy, ogon, sierść i są zwierzętami.

Proponowana literatura:

M. Bogdanowicz „W co się bawić z dziećmi” książka + płyta CD

M. Bogdanowicz „Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki” książka + płyta CD

M. Bogdanowicz „Metoda Dobrego Startu”, „Od wierszyka do rysunku” dla dzieci 3-4 letnich oraz dla 5-letnich

C. Rose, G. Dryden, Seria książeczek „Zabawy fundamentalne 1” (0-2 lat) i „Zabawy fundamentalne 2” (2-6 lat) np. „KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ”

M. Molicka „Bajki terapeutyczne”

E. Lenka, „Teczka 3-4-5 latka” książka z wierszykami + karty pracy, wyd. Olesiejuk

J. Silberg „Zabawy umysłowe dla dzieci, 125 gier i zabaw dla dzieci od roku do trzech lat”