• Światowy Tydzień Mózgu

      •  

        Z okazji obchodów Światowego Tygodnia Mózgu biblioteka szkolna przygotowała dla swoich czytelników wiele ciekawych zadań. Odwiedzający bibliotekę mogą rozwiązywać krzyżówki, rebusy, szukać wyjść z labiryntów czy łamać głowę z układankami lewopółkulowymi. W każdy dzień tygodnia proponowane są inne rodzaje zadań. W piątek, na zakończenie tego ważnego dla każdego tygodnia, rozlosowane zostaną nagrody książkowe wśród czytelników, którzy uczestniczyli w zabawie.  Powodzenia!

         

        BS

      • Ekologicznie i cyfrowo...

      • 03.03.2024

        Ekologicznie i cyfrowo..., czyli zajęcia koła Scratch poświęcone na tworzenie ekologicznych projektów. Koło Scratcha działa w bibliotece szkolnej od drugiego półrocza. Podczas spotkań uczniowie tworzą projekty ekologiczne, wykorzystując możliwości programu Scratch i szkolne tablety... 

      • Świąteczne życzenia od partnerów eTwinning - projektowa wymiana kartek świątecznych i noworocznych

      •  

         

      • Nagroda listopada trafiła do uczennicy klasy 4a


      • W listopadzie ruszył szkolny konkurs czytelniczy "Klub Pożeraczy Książek”. Aż 21 uczniów przeczytało książkę z kategorii "DETEKTYWISTYCZA" i wzięło udział w losowaniu nagrody miesiąca listopada. Notatnik Siódemki trafił w ręce Hani Staniszewskiej, uczennicy klasy 4a. Gratulujemy i zapraszamy do zabawy, gdyż kolejne losowanie już w dniu 22 grudnia!

         

         

         

         

         

         

         

         

        BS

      • Zajęcia biblioteczne dla uczniów klas 1 

      •  

        „Wnuczka antykwariusza” – książka Justyny Bednarek trafiła w listopadzie do uczniów klas pierwszych naszej szkoły. Podczas zajęć bibliotecznych, których celem było zachęcanie do czytania i promocja czytelnictwa, pierwszoklasiści poznali zasady dotyczące wypożyczania książek oraz zasady zachowania w bibliotece. Uczniowie wysłuchali także fragmentu książki Justyny Bednarek "Wnuczka antykwariusza", która została im przekazana w ramach kampanii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Książki pt. „Mała książka – wielki człowiek”.

         

         

         

        BS

      • Erasmus Day 2023

      • Wraz z innymi placówkami z całej Europy w dniach 10-14 października 2023 roku obchodziliśmy Erasmus Day.

        Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała wystawę poświęconą projektom europejskim zeralizowanym lub realizowanym w naszej placówce na przestrzeni ostatnich 20 lat. Na szkolnym korytarzu przygotowano wystawę kronik, zdjęć i produktów końcowych wypracowanych podczas realizacji projektów. 

        13 padziernika uroczyście wręczono uczniom stworzone przez nich i wydane w ramach projektu Erasmus+ Akredytacja komiksy, których tematem była nauka języków obcych. Autorom komiksów gratulujemy!

        Obchody Erasmus Day w ZSP7 w Żorach zostały zarejestrowane jako wydarzenie #ERASMUSDAYS na stronie organizatorów obchodów https://www.erasmusdays.eu/organize-event/

      • 2-6 października 2023 Tydzień Świadomości Dysleksji

      • Z okazji Tygodnia Świadomości Dysleksji biblioteka szkolna przygotowała dla swoich czytelników kilka atrakcji. Po pierwsze możecie znaleźć tu (oraz na szkolnym telebimie) poradnik dotyczący skutecznej nauki, zapisano w nim kilka ciekawych rad, które mogą być pomocne w nauce. Na długich przerwach na czytelników czekają ortograficzne potyczki. Choć brzmi to mało ciekawie, zabawa jest przednia, bo uczymy się ortografii, grając w ortograficzne Dobble. Na grających czekają pamiątkowe dyplomy! Zapraszamy!

         

         

         

         

      • Zainspirowani kropką...

      • 15 września 2023 r. obchodzony był w szkole Dzień Kropki. W ramach tych obchodów w szkolnej bibliotece zorganizowano zajęcia, których celem było rozwijanie u uczniów kreatywności oraz wiary w swoje możliwości. Zajęcia zainspirowane były lekturą książki P. Reynoldsa, z którą zapoznano uczniów z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai.

        Zainspirowani kropką... Prace wykonane przez czytelników biblioteki podczas obchodów Dnia Kropki

    • Cała Polska Czyta Dzieciom 2022/2023

      W bieżącym roku szkolnym akcją Cała Polska Czyta Dzieciom objęte zostały wszystkie grupy przedszkolne. W organizacji imprezy pomogły uczennice klasy 7a, Maja, Weronika i Milena. Siódmoklasistki czytały dzieciom lektury przeznaczone dla najmłodszych. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem  wychowanków naszego przedszkola. Wszystkich zainteresowanych literaturą dla najmłodszych zapraszamy do szkolnej biblioteki, gdzie można znaleźć czytane podczas tegorocznej akcji nowości.

       

      BS

       

      • Nagrody rozdane!

      • Jeśli na szkolnym korytarzu, w poniedziałek 24 kwietnia, natknąłeś się na rebus, rozwiązałeś go, a prawidłowe rozwiązanie dostarczyłeś do biblioteki, miałeś spore szanse na otrzymanie nagrody ksiąźkowej. Zabawa została zorganizowana przez szkolną bibliotekę z okazji Światowego Dnia Książek. W organizacji dnia pomagali uczniowie należący do koła bibliotecznego. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

           

        BS

         

      • 23 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

      • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.

         

        23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje, dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.

         

      • 75 wyzwań czytelniczych

      • Nagrody rozdane!

        W szkolnym konkursie 75 wyzwań czytelniczych wyłonionych zostało dwóch zwycięzców, uczniów klasy 5a. Na najlepszych czekały fantastyczne nagrody - książki napisane przez Marcina Kozioła z autografem autora. Zwycięzcom gratulujemy!

        Dyplomy dla zwycięzców zaprojektowały uczennice klasy 7a w programie Canva

      • Inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych

      • 19 grudnia 2022 r. w bibliotece szkolnej rozpoczyna się skontrum (inwentaryzacja zbiorów). Biblioteka szkolna nie będzie udostępniała swoich zbiorów czytelnikom aż do zakończenia spisu.

        Za utrudnienia przepraszamy.




      • 75 wyzwań czytelniczych!

        • Przypominamy, że jeszcze tylko przez tydzień można realizować wyzwania czytelnicze (75 wyzwań czytelniczych na 75. urodziny biblioteki szkolnej). Wypełnione karty należy oddać do biblioteki szkolnej do 22 grudnia 2022 r. Na czytelników, którzy zrealizują najwięcej wyzwań, czekają nagrody.
         
          •  
      • Spotkanie autorskie z twórcą książki "Skrzynia władcy piorunów"

      • Marcin Kozioł, twórca książek dla dzieci i młodzieży, był gościem w ZSP7 w dniu 25.10.2022 r. Spotkanie autorskie poświęcone m.in. pasjom i inspiracjom autora "Skrzyni władcy piorunów" wywołało wśród obecnych wiele pozytywnych emocji i dotyczyło nie tylko książek! Marcin Kozioł to twórca, który z wielką łatwością wplata w tworzone historie postacie autentyczne (np. Nikola Tesla). Sięgając po jego książki, zapewniamy sobie solidną dawkę literatury pięknej jak i wiedzy naukowej. 

        Dzięki takim spotkaniom jak dzisiejsze motywowanie uczniów do czytania książek staje się niezwykle łatwe. Kolejka po powieści z autografem była długa...

         Spotkanie zorganizowano w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

         

            

         

        BS

         

    • W dniach od 10 października 2022 r. do 21 października 2022 r. w bibliotece szkolnej organizowane będą Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe z różnych przedmiotów. W związku z powyższym praca biblioteki dostosowana będzie do harmonogramów konkursów. Za utrudnienia przepraszamy!

      • Spotkanie z autorem książek dla dzieci i młodzieży

      • Informujemy, ze w dniu 25.09.2022 zorganizowane zostanie w naszej szkole spotkanie z autorem powieści dla dzieci i młodzieży Marcinem Koziołem. 

        Już dziś możesz przygotować się do tego spotkania, wypożyczając książki autorstwa pisarza. Zapraszamy!

      • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

      •  

        Z przyjemnością informujemy, iż w bieżącym roku szkolnym nasza Biblioteka została beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2022. W ramach tego projektu biblioteka zostanie doposażona w nowości wydawnicze i pozyska środki na promocję czytelnictwa w tym na nagrody w konkursach czytenicznych.

        Jeśli chcesz, aby do biblioteki zostały zakupione określone książki, ich tytuły zapisz tutaj:

        Propozycje tytułów książek

         

         

      • Harmonogram oddawania książek i podręczników w roku szkolnym 2021/2022

      •  

        Dzień tygodnia

        Data

        Klasa

        piątek

        10.06.2022

        VIIIa i VIIIb

        poniedziałek

        13.06.2022

        VIIa i VIIb

        wtorek

        14.06.2022

        Va i Vb

        środa

        15.06.2022

        IVa i IVb

        poniedziałek

        20.06.2022

        Ia i Ib

        IIa i IIb

        wtorek

        21.06.2022

        IIIa i VIa

        Zwrot podręczników danej klasy koordynować będą wychowawcy.

        Wszystkie książki i lektury należy zwrócić do biblioteki do dnia 10.06.2022 r.

        Po 22.06.2022 będzie możliwe wypożyczanie książek na wakacje (należy wcześniej rozliczyć wszystkie wypożyczone książki z biblioteki).

      • eTwinning project Juniors' Magazine

      • W bieżącym roku w naszej szkole realizowanych było kilka projektów eTwinning. W projekt Juniors' Magazine zaangażowani byli uczniowie klasy 4b i 8a z ZSP7 oraz uczniowie ze szkół tureckich, rumuńskiej i greckiej.

        W ramach projektu uczniowie towrzyli swoje avatary, przedstawiali siebie międzynarodowej społeczności podczas spotkania on-line, publikowali na stronie eTwinning własne projekty o różnorodnej tematyce. Podczas projektu używalismy narzędzi Web 2.0  oraz tradycyjnych form i metod pracy.

        Realizacja projektu dobiega końca, wszystkich jego uczestników prosimy o wypełnienie ankiety podsumowującej projekt. Link do ankiety poniżej.

        https://forms.office.com/r/prt8zvhZVj

         

         

         

         

    • Konkurs czytelniczy klas i wybór czytelnika miesiąca

      W październiku rozpoczęła się rywalizacja klas w szkolnym konkursie czytelniczym. Co miesiąc podliczamy liczbę książek przeczytanych przez uczniów poszczególnych klas. Na czele czytelniczego rankingu SP7 utrzymuje się klasa 1a, jej uczniowie przeczytali od października 218 książek. Szczegółowe wyniki rywalizacji czytelniczej klas można znaleźć w zakładce Biblioteka.

      Co miesiąc przyznajemy także czytelnikom szkolnej biblioteki wyróżnienie „Czytelnika miesiąca”  . Czytelnikiem miesiąca zostaje uczeń, który w danym miesiącu przeczytał najwięcej książek i uplasował się na szczycie czytelniczego rankingu. Miło nam poinformować, że czytelnikami miesiąca grudnia 2021 r. zostali: Idalia Gardynik (klasa 4a) i Antoni Wółkowski (klasa 1a). Wyróżnionym uczniom gratulujemy i zapraszamy do biblioteki po odbiór nagród książkowych oraz wybór kolejnych książek ze szkolnego księgozbioru do samodzielnej lektury!


       

       

      • Wyklikaj lekturę!

      • W bieżacym roku szkolnym czytelnicy naszej biblioteki nie mają wolnego dostępu do półek z ksiązkami, mają jednak dostęp do katalogu lektur on-line.

        Uczniowie klas ósmych mogą zamawaiać książki za pośrednictwem internetowych kont bibliotecznych.

        Jak zrobić to w kilku krokach?

        1. Wejdź na stronę biblioteki i wybierz zakładkę z katalogiem lektur. 

        https://m002652.molnet.mol.pl/

        2. Wpisz w wyszukiwarkę tytuł lektury lub jej autora i przefiltruj skatalogowane zbiory. Wybierz interesujący cię tytuł z wyników wyszukiwania. 

        3. Sprawdź dostępność książki w szkolnej bibliotece, klikając w wybrany egzemplarz.

        4. Jeśli książka ma status "dostępna",  zamów ją przy pomocy  konta bibliotecznego, jeśli nie masz konta, poprzez wiadomość wysłaną poprzez dziennik elektroniczny.

        5. Odbierz książkę w bibliotece lub u pracowników obsługi.

      • Aktualności

      • 2021  - Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

        W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej literatury, niepodległości i kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

        Kim był Krzysztof Kamil Baczyński?

        Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku, był  jednym z najwybitniejszych polskich twórców, poetą pokolenia Kolumbów, powstańcem warszawskim. 

        Pierwsze swoje utwory napisał już w czasie nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Jego kolegami z klasy byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec”: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Maturę uzyskał w 1939 roku. 

        W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”.

        Zginął w czwartym dniu powstania warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku, miał wtedy 23 lata.

        Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań. Poeta jest patronem wielu szkół i placówek oświatowych w całym kraju.

         

      • Nagłówek

      • Kalog biblioteczny to rejestr wszystkich dokumentów znajdujących się w bibliotece. Obecnie większość katalogów bibliotecznych jest dostępnych poprzez Internet. W klasach 7 zostały przeprowadzone zajęcia biblioteczne poświęcone na praktyczne ćwiczenia w korzystaniu  z katalogu biblioteki szkolnej, który jest dostępny online.