• Line follower

      • Wtorkowe zajęcia CMI poświęcone zostały na zapoznanie się z zasadą działania podwójnego czujnika linii, w który wyposażony jest robot mBot. Składa się on z dwóch niezależnie działających czujników odbiciowych (lewego i prawego). W czujniku odbiciowym we wspólnej obudowie umieszczone są nadajnik i odbiornik podczerwieni. Promieniowanie emitowane przez nadajnik odbija się od podłoża i wraca do odbiornika. W zależności od koloru podłoża zmienia się ilość światła powracającego do odbiornika, dzięki czemu czujnik doskonale nadaje się do wykrywania kontrastujących linii na podłożu. Wykorzystując tę wiedzę, uczniowie klasy 5b, stworzyli skrypty w mBlock i wyeksportowali je na sterowniki mBotów. Uzyskane efekty, poza dobrą zabawą, można zobaczyć, klikając w ponoższy link (zdjęcie).

         

         

        BS

      • Pojazdy uprzywilejowane

      •  

        Podczas zajęć na temat "pojazdów uprzywilejowanych" uczniowie zgłębiali tajniki modeli (systemów) barw stosowanych w szeroko rozumianej grafice, był tu np. model RGB (red-green-blue) stosowany w monitorach, ekranach telewizorów i telefonów, model CMYK (cyjan-magenta-yellow-black) wykorzystywany przez drukarnie, a także model HSL mający zastosowanie przy komputerowej obróbce zdjęć i filmów (kolor opisywany jest jako 3 liczby: Hue – barwa, Saturation – nasycenie, Lightness – jasność). Wykorzystując zdobytą wiedzę, uczniowie stworzyli programy naśladujące sygnały ostrzegawcze pojazdów uprzywilejowanych. Projekty uczniów można oglądać, klikając w poniższe zdjęcie – link do filmu.

         

         

        BS

    •  

      Prezentacja danych na wyświetlaczu LED

      Kolejne zajęcia CMI z wykorzystaniem robotów poświęcone były na testowanie różnych sposobów komunikacji z mBotem (kabel USB, Bluetooth) oraz pracy w programie mBlock. Korzystając z możliwości, jakie daje ten program, uczniowie testowali prezentowanie danych liczbowych oraz grafik na wyśwetlaczu LED.

      • No i ruszyły!

      • 4 mBoty złożone przez uczniów podczas zajęć CMI pozytywnie przeszły wstępne testy. Na zajęciach przetestowano działanie pilota, sterowanie robotem z jego wykorzystaniem (tryb A), działanie programu odpowiadającego za omijanie przeszkód (tryb B) oraz działanie wgranego programu demonstracyjnego wykorzystującego sensor linii. Film z pretestów zamieszczamy poniżej. 

         

      • Składamy robota

      • Jak zbudowany jest robot mBot? Ile ma silników? W jakie czujniki może być wyposażony? Jak wygląda jednostka sterująca? Odpowiedzi na te oraz inne pytania członkowie koła CMI odkrywali w trakcie składania robota z części.

         

         

      • Czujnik linii

      • Robot Photon wyposażony jest w kilka czujników: czujnik hałasu, czujnik odległości, czujnik dotyku. czujnik ruchu. Dzięki wyposażeniu robota w czujnik linii można zaprogramować go tak, by poruszał się po torze stworzonym z czarnej linii. Skrypty zostały przygotowane przez uczniów w Scratch oraz Photon Block. Trasy dla robotów zostały zaprojektowane według pomysłów uczniów.

            

      • Wyścigi Photonów

      •  

        Zajęcia z wykorzystaniem robotów sprzyjają kreatywności uczniów. Uczniowie chętnie wykonują zaplanowane dla nich zadania, zdarza się jednak bardzo często, że projekty ulegają modyfikacjom, a uczestnicy zajęć realizują też własne pomysły...

         

         

      • Photonowe wyzwania

      • Wyzwania z Photonami w dniu 07.02.2023 r.

        1. W reakcji na dotyk Photon losuje jeden z czterech ustalonych kolorów - program przydatny do podziału klasy na grupy (np. grupa żółtych, czerwonych, zielonych, żółtych).

        2. Photon wskazuje na zielono, czy w klasie panują odpowiednie warunki do pracy, ucisza klasę, gdy jest za głośno.

         

         

        3. Zabawa w ganianego. Photon szuka uczestników gry, goni tych, którzy podchodzą za blisko.

      • Rysujemy z Photonem

      •  Zajęcia z wykorzystaniem maty i pisaków do rysowania. Na dzisiejszych zajęciach tworzyliśmy skrypty, dzięki którym Photon rysowała figury geometryczne. Aby narysować okrąg, skorzystaliśmy z bloku umożliwiającego ustawienie prętkość dla każdego koła oddzielnie. 

        Photon rysuje koło.MP4

      • Moc Jedi - zajęcia sterowania robotem z wykorzystaniem programu Photon Block

      • Zajęcia Moc Jedi, podczas których bedziemy tworzyć program dla robotów Photon, zostaną przeprowadzone w 3 etapach. Uczniowie będą pracować w dwuosobowych zespołach. Do skonstruowania programu k0nieczne będzie zastosowanie instrukcji warunkowej Jeżeli.../Jeżeli nie...

        Etap 1

        Etap 2

        Etap 3

        Pętla zagnieżdżona

      • Nadal z CMI...

      •  

        Logo programu CMIW roku szkolnym 2022/2023 w naszej bibliotece kontynuowana jest realizacja ogólnopolskiego projektu grantowego CMI, którego celem jest m.in. aktywizacja dzieci i młodzieży uzdolnionych informatycznie. W naszej szkole w zajęciach uczestniczą chętni uczniowie z klas 5. W programie zajęć przewidziano naukę programowania w środowiskach takich jak Scratch oraz zajęcia z zakresu robotyki (roboty Photon i mBot). Dzięki udziałowi w projekcie „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” uczniowie uczestniczący w zajęciach w ramach koła informatycznego mają nie tylko możliwość rozwoju swoich zainteresowań i talentów, ale również szansę na wykorzystanie i sprawdzenie swojej wiedzy w zawodach algorytmicznych.

      • Taniec Photonów

      • Oto przepis na taniec robotów: 

        dwa Photony, 

        program Photon Magic Bridge, 

        Bluetooth, 

        uczniowski pomysł na choreografię zrealizowany w Scratch 3.0

        Realizację projektów "Taniec Photonów"  autorstwa uczniów klasy 4b - uczestników zajęć Centrum Mistrzostwa Informatycznego 2021/2022  można podziwiać, klikając na poniższe podlinkowane zdjęcia. Projekty powstały podczas piątkowego koła CMI zorganizowanego w bibliotece szkolnej.

         

                                                            
      • Roboty sprzątające…

      • W dniu 20 maja 2022 grupa ucziniów - uczestników koła CMI programowała domowe roboty sprzątające przy użyciu aplikacji Scratch 3.0 oraz robotów Photon. Celem zajęć było stworzenie skryptu, który sprawi, ze robot Photon będzie stałe poruszał się do przodu, reagując na napotykane przeszkody. Jeżeli odległość od przeszkody będzie większa niż 20 cm, robot będzie przesuwał się do przodu, jeżeli zaś znacznie zbliży się do przeszkody, będzie musiał obrócić się i przesuwać w innym kierunku. Współpraca programu Scratch, komputerów i robotów była możliwa dzięki Magic Dongle - modułowi Bluetooth i przebiegała bez zakłóceń. Zajęcia zakończyły się pokazem umiejętności robotów zaprogramowanych przez uczniów.

         

         

         

         

      • Zajęcia CMI - ankiety podsumowujące projekt.

      •  

        Zajęcia koła Centrum Mistrzostwa Informacyjnego dobiegają końca. Projekt kończy się z dniem 31 maja 2022 r.

        Poniżej zamieszczony jest link do ankiet, które wypełniają uczestnicy koła CMI 2022 r.

        Ankieta nr 1

        Ankieta nr 2

         

      • Ty masz punkt, ja mam punkt!

      • Punktem wyjścia do zrozumienia pojęcia "zmiennej" przechowującej dane liczbowe była tradycyjna gra w kości. Gracze zdobywali punkty, a sędziowie skrzętnie je podliczali. Po takim wstępie stworzenie pierwszej gry w Scratch liczącej punkty dla członków koła CMI nie było zbyt trudnym zadaniem! Rozbudową progranu czwartoklasiści będą zajmować się za tydzień, czyli na kolejnych zajęciach koła CMI.
         


        Steruj domowym zwierzakiem za pomocą klawiszy strzałek i łap miskę pełną smakołyków. Za każdym razem, kiedy wyzwanie się uda, zdobywasz punkt.

        Pierwszą część gry "Punkty" stworzyła Alicja. Gratulujemy!

         

        Resztę projektów można znaleźć TU

        • Świąteczne projekty tworzone zdalnie

        • Tegoroczne zajęcia koła CMI już drugi raz odbywały się z wykorzystaniem metod i form kształcenia na odległość. Spotkania te organizowane były za pomocą aplikacji Teams oraz witrymy scratch.mit.edu i poświęcone zostały na przygotowanie projektów o tematyce świątecznej.

           

          Link do studia z projektami:

          https://scratch.mit.edu/studios/30779149

           

           

      • Zajęcia CMI

      • Logo programu CMIW roku szkolnym 2021/2022 w naszej bibliotece kontynuowana jest realizacja ogólnopolskiego projektu grantowego CMI, którego celem jest m.in. aktywizacja dzieci i młodzieży uzdolnionych informatycznie. W naszej szkole w zajęciach uczestniczą chętni uczniowie z klas 4. W programie zajęć przewidziano naukę programowania w środowiskach takich jak Scratch oraz zajęcia z zakresu robotyki. Dzięki udziałowi w projekcie „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” uczniowie uczestniczący w zajęciach w ramach koła informatycznego mają nie tylko możliwość rozwoju swoich zainteresowań i talentów, ale również szansę na wykorzystanie i sprawdzenie swojej wiedzy w zawodach algorytmicznych.

         Link do studia z projektami uczniów wykonanymi w Scratch

        Więcej informacji można znaleźć na stronie: cmi.edu.pl 

      • Elektryczne samochody szansą dla naszej planety!

      • Podczas środowych zajęć koła CMI (21.04.2022 r.) stawialiśmy pierwsze kroki w programie mBlock.  Wykorzystując dostępne oprogramowanie, tworzyliśmy małe, ekologiczne samochody, które ze stałą prędkością poruszały się po zaprojektowanym torze. Już wkrótce planujemy rozbudować stworzone skrypty. 

        Poniżej praca Julki stworzona w Scratch (aby wprawić autko w ruch, naciskaj spację) oraz projekt Antosi, który powstał w programie mBlock. 

         

         

      • Inteligentny dom?

      • Inteligentny dom? Czy to możliwe? Nowoczesne domy i mieszkania coraz częściej stanowią wygodne i bezpieczne miejsce dla swoich mieszkańców. W inteligentnym domu zastosowane nowoczesne technologie ułatwiają życie i sprawiają, że poziom bezpieczeństwa i komfortu rośnie. Jakie rozwiązania stosuje się w takich domach? Mogą to być: inteligentne gniazdka, oświetlenie, czujniki gazu, dymu, ruchu, inteligentne sprzęty gospodarstwa domowego (lodówki, telewizory, odkurzacze). Korzystając z samego tylko smartfona, domownicy są w stanie kontrolować temperaturę w domu, kolor i natężenie oświetlenia, włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych, oglądać na żywo wideo z monitoringu, nawet jeśli znajdują się poza domem. Na środowych zajęciach koła CMI uczniowie poznawali aspekty inteligentnego domu związane z bezpieczeństwem jego mieszkańców. Przy użyciu robota edukacyjnego oraz czujnika odległości tworzyli programy alarmujące mieszkańców o zbliżającym się do domu niepożądanym obiekcie. Rolę alarmu z powodzeniem odegrał robot Photon, rolę złodzieja pełnił pies Snoopy, "inteligentny dom" do testów dostarczyła  w grupa przedszkolna nr III

      • Czy książki w szkolnej bibliotece są bezpieczne?

      • Od paru dni w szkolnej bibliotece zobaczyć można dziwne stworki. Przemierzają salę w różnych kierunkach i wydają dziwne odgłosy. To Photony, roboty edukacyjne, które będą programowane przez uczniów uczących się na różnych etapach edukacyjnych. W środę programowaniem Photonów zajmowali się członkowie szkolnego koła CMI. Praca nie była łatwa, bo odbywała się w trybie zdalnym, jednak ostatecznie udało się zaprogramować robota, który wykonywał polecenia uczniów. Uff, książki są więc bezpieczne!

        Robot Photon dotarł do wyznaczonego celu dzięki programowi stworzonemu przez Julkę i Antosię.

        Zapraszamy do obejrzenia nagrania z zajęć koła CMI, na którym Photon pokonuje zaprogramowaną trasę.

        BS

      • Trzy wersje tej samej gry!

      •  

         

         Mimo pandemii i trudności związanych z pracą "na odległość" w czasie zajęć koła CMI praca wre. Podczas dwugodzinnych cotygodniowych zajęć powstają różne programy w języku Scratch. Poniżej publikujemy 3 wersje tej samej gry. Programy zostały stworzone podczas środowych zajęć. 

         Trzy wersje tej samej gry, czyli o pracy na zajęciach koła CMI - Obrazek 1 Trzy wersje tej samej gry, czyli o pracy na zajęciach koła CMI - Obrazek 2  Trzy wersje tej samej gry, czyli o pracy na zajęciach koła CMI - Obrazek 3

        BS

         

      • Czwartoklasiści kodują i tworzą gry!


        • Podczas zajęć koła CMI uczymy się tworzyć proste programy i gry, korzystając z języka programowania Scratch. W czasie kształcenia "on-line" poprzez Teams zadanie to jest utrudnione, bo każdy z nas tak naprawdę pracuje samodzielnie w swoim domu. A jednak pomimo tych trudności podczas zajęć powstają ciekawe projekty i gry, a uczestnicy koła są w stanie wzajemnie sobie pomagać i wspólnie szukać błędów w tworzonych skryptach. Poniżej opublikowana została gra stworzona przez Julkę. Korzystaj z klawiszy strzałek, łap jabłka i zdobywaj punkty!
          Czwartoklasiści kodują i tworzą gry! - Obrazek 1
          BS
      • Segreguj odpady!

      • Posegreguj odpady z uczestnikami koła CMI!

        Przeciągaj odpadki i wrzucaj do odpowiednich pojemników.

        Posegreguj odpady z uczestnikami koła CMI! - Obrazek 1

        Program Segreguj odpady utworzony został przez uczennicę klasy 4a na zajęciach koła Centrum Mistrzostwa Informatycznego

        BS

         

      • Prezentacja danych liczbowych i grafik

      • Kolejne zajęcia CMI z wykorzystaniem robotów poświęcone były na testowanie różnych sposobów komunikacji z mBotem (kabel USB, Bloutooth) oraz pracy w programie mBlock. Korzystając z możliwości, jakie daje ten program, uczniowie testowali prezentowanie danych liczbowych oraz grafik na wyśwetlaczu LED.

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.