• Fizjoterapeuta

      • mgr Katarzyna Godlewska 

        Godziny pracy 

        poniedziałek:  07:00-12:20

        wtorek:  08:00-15:20

        środa:  07:10-12:20

        czwartek:  07:35-12:20

        piątek:  07:45-9:40

        Konsultacje dla uczniów i rodziców, po wcześniejszym umówieniu się , odbywają się we wtorki o godzinie 7:00- 8:00.

         

         Fizjoterapeuta szkolny realizuje następujące działania:


        • Diagnostyczne:
        1. Przeprowadzanie przesiewowych badań wad postawy.
        2. Indywidualne badanie diagnostyczne.

         

        • Terapeutyczne (korekcja istniejących wad oraz zapobieganie powstawaniu nowych).

        Każdy uczeń objęty jest indywidualnym programem dostosowanym do indywidualnych  potrzeb    i możliwości, wynikającym z badań diagnostycznych, obserwacji czy też z zaleceń lekarskich.

         

        • Profilaktyczno-edukacyjne.

        Prowadzone są konsultacje indywidualne z rodzicami dzieci objętych terapią, których celem  jest wyjaśnianie istoty problemów dziecka a także współpraca z rodzicem nad aktywnością dziecka poza szkołą. W uzasadnionych przypadkach wskazuje się rodzicom potrzebę konsultacji specjalistycznych tj. ortopedycznych, neurologicznych  lub też lekarskich.

        Prowadzone są również prelekcje dla rodziców związane z zapobieganiem powstawania wad postawy.

         

         

         

        • JAK DOBRAĆ WYSOKOŚĆ BIURKA I KRZESŁA DLA DZIECKA?

        • Pierwszoklasista - to brzmi dumnie

          Przychodzi czas w życiu dziecka, gdy zabawki schodzą na dalszy plan, ustępując miejsca książkom i zeszytom. W tym czasie wielu rodziców zastanawia się, jakie krzesło i biurko wybrać dla swojego dziecka. Pozornie prosta sprawa, a jednak nie taka oczywista jakby mogło się wydawać. Biurko powinno być dopasowane do wzrostu dziecka i być dostatecznie duże, aby można było z niego komfortowo korzystać. Podobnie ma się sprawa z krzesłem do biurka. To nie może być pierwsze lepsze siedzisko, ale wygodne, regulowane i zapewniające odpowiednie punkty podparcia.

          1. Przemyślana strefa do nauki dla pierwszoklasisty.

          Dobrze przystosowany kącik do pracy i nauki dla pierwszoklasisty to podstawa. Młody uczeń musi mieć przestrzeń, której z nikim nie dzieli. Niezależnie czy mówimy o osobach dorosłych, czy dzieciach, każdy potrzebuje mieć nieco prywatności, szczególnie wtedy, gdy trzeba się skupić, by przyswoić wiedzę. Nie oznacza to, że każde dziecko musi mieć swój pokój. Nawet w pomieszczeniu, w którym mieszka rodzeństwo da się wydzielić osobną strefę do nauki, tak aby nikt sobie nie przeszkadzał.

          2. Duże i solidne biurko.

          Wybór odpowiedniego biurka jest kluczowy. W małym pomieszczeniu warto zdecydować się na biurko z szafkami i szufladami. Szuflady pomieszczą artykuły biurowe, pomoce naukowe, piórniki, długopisy, kredki oraz przybory geometryczne. Pojemne szuflady pomogą zachować porządek w pokoju dziecka. Jeśli jednak masz do dyspozycji pokój dziecięcy o większej powierzchni, zdecyduj się na proste, nowoczesne biurko bez schowków. Tego typu model oferuje więcej miejsca pod blatem, więc można swobodnie wyprostować nogi. Przyjmuje się, że szerokość blatu powinna wynosić od 60 - 90 cm, a długość przynajmniej 120 cm.

           Znalezienie odpowiedniego miejsca na biurko ma duże znaczenie dla komfortu pracy malucha. Biurko powinno stanąć blisko okna, żeby był bezpośredni dostęp do światła dziennego. Żadne sztuczne światło go nie zastąpi. W miarę możliwości ustaw mebel tak, aby światło padało z drugiej strony niż pisząca ręka dziecka. W innym razie dziecko zasłoni własnymi ciałem najlepsze - naturalne światło, a padający cień będzie skutecznie utrudniał pracę i stopniowo psuł wzrok malca. Postaraj się też ustawić mebel tak, aby dziecko siedziało przodem lub bokiem do drzwi wejściowych. Dzięki temu Twój maluch będzie mógł się łatwiej skupić na wykonywanym zadaniu

          3. Wygodne krzesło dopasowane do wzrostu dziecka.

          Młody uczeń spędza naprawdę dużo czasu przed biurkiem. Nie zapominajmy, że jest to bardzo wymagający czas dla pleców malucha. Propozycją jest ergonomiczny fotel do biurka z regulowaną wysokością siedziska i podłokietnikami. Odpowiednio dobrane krzesło młodzieżowe pomoże też utrzymać prawidłowa postawę ciała, a tym samym zapobiegnie garbieniu się dziecka. Przy wyborze odpowiedniego modelu zwróć uwagę na wymiary siedziska, możliwość regulacji wysokości oraz ergonomiczny kształt oparcia. Warto rozważyć zakup fotela z regulowanymi podłokietnikami, które podczas użytkowania powinny być przedłużeniem blatu (na wysokości blatu). Dobrze dobrane krzesło do biurka powinno zabezpieczać także odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
          Zazwyczaj biurka nie mają możliwości regulacji, dopasowujemy więc siedzisko. Zdarza się jednak, że pomimo odpowiednio wyregulowanego fotela w stosunku do blatu biurka, nogi malca nie mają oparcia. W takiej sytuacji konieczna jest podstawka pod nogi dla dziecka. Może to być zwykłe sztywne pudełko, lub niewielki taborecik.

            4. Oświetlenie.

          Jak już zostało wspomniane młody uczeń powinien jak najwięcej korzystać z naturalnego światła. Jednak dobrze wiemy, że czasem jest to trudne, a nawet niemożliwe. Nie mamy wpływu na pogodę, ani zmieniające się pory roku i dzień raz jest krótszy, a raz dłuższy. Na każdym biurku pierwszoklasisty powinna więc stać regulowana lampka biurkowa wyposażona w żarówkę dającą mocne, ciepłe białe światło. Dlaczego białe i ciepłe? Zimny odcień męczy wzrok, a żółtawy działa usypiająco, nie mówiąc o niebieskim (telefony, tablety, komputery), przez które nie wiadomo kiedy musimy zacząć nosić okulary. KG

           

           

      • OKIEM FIZJOTERAPEUTY

      • CZY WIESZ JAK PRAWIDŁOWO NOSIĆ PLECAK?

        Jednym z najpowszechniej popełnianych błędów jest zakładanie plecaka na jedno ramię. W ten sposób mocno przeciąża się bowiem jedną ze stron ciała, a kręgosłup jest nienaturalnie wygięty. Konsekwencją regularnego noszenia plecaka w ten sposób będzie skolioza oraz częste bóle pleców.

        Plecak zawsze powinien być więc zawieszony na obu ramionach. KG

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • Już wkrótce

        Strona jest w trakcie tworzenia