• Europa w komiksie

          • Chcesz wiedzieć więcej o naszym kontynencie? Chcesz promować nasz kraj, zabytki i kulturę? Chcesz zostać twórcą komiksów? Chcesz pracować w międzynarodowym zespole? Jeśli tak, dołącz do grona uczniów i nauczycieli realizujących projekt eTwinning "Europa w komiksie". Projekt opracowany przez nauczyciela ZSP7 realizowany jest we współpracy ze szkołami z Grecji oraz Turcji.

            Jednym z pierwszych działań w projekcie był konkurs na logo projektu. Do pracy przystąpili uczniowie we wszystkich szkołach partnerskich. W naszej szkole prace konkursowe wykonali uczniowie klas 2b i 3b oraz wszyscy chętni czytelnicy szkolnej biblioteki. Prace wykonane przez uczniów zaprezentowane zostały na szkolnym korytarzu. Spośród wszystkich projektów powstałych w naszej szkole wyłonione zostaną, w drodze głosowania, te najciekawsze. Wezmą one udział w konkursie na szczeblu międzynarodowym. Zwycięska praca będzie symbolem międzynarodowego projektu eTwinning. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na gazetce szkolnej eTwinning.

            BS & AT

          • Śląska Fundacja ŻYCIE DLA JEŻY


          • "Chore lub kontuzjowane jeże trafiają do specjalnego ośrodka w Stanowicach z całego województwa. Do ośrodka trafiają jeże, które znajdują się w różnym stanie zdrowotnym. Część z nich po wygrzaniu i nakarmieniu może zostać od razu wypuszczona, ale dostają się tam również zwierzęta w rozmaity sposób okaleczone, np. pogryzione przez psy, z połamanymi łapami. Przynoszą je zwykli ludzie, którzy o ośrodku mogą dowiedzieć się jedynie z mediów społecznościowych. Po wyleczeniu, jeże zostają wypuszczane na wolność – każdy do miejsca, z którego przybył, o ile jest to możliwe. Z kolei zwierzęta, które zostają w ośrodku na zimę, mają przygotowane warunki do hibernacji, zbliżone do warunków naturalnych. Przeważnie są to  garaże czy zewnętrzne woliery, z których nie mogą się wydostać na zewnątrz. Część jeży zostaje jednak w ośrodku na stałe. To zwierzęta trwale okaleczone, np. z amputowanymi kończynami czy ślepotą."

            Dla takich jeżyków uczniowie kl. 3b zorganizowali pomoc - zapas papierowych ręczników do wyścielania transporterów i kuwet oraz zapas kociej karmy, która nadaje się także do karmienia jeży. Dziękujemy...MK
          • Stefan i Bobik w 3b


          • Prowadzą nocny tryb życia, więc potrafią nieźle hałasować w nocy. Lubią jeść zboże, owoce, warzywa, a na łupinkach z orzechów ścierają sobie siekacze. Są prawdziwymi czyścioszkami. Uwielbiają się bawić. Poznajcie Stefana i Bobika.
             
            W czasie zajęć uczniowie wskazywali zalety posiadania własnego zwierzątka, ale określali też potencjalne problemy. Zrobili wykaz niezbędnych rzeczy, które należy zakupić przed przyjęciem chomika pod swój dach. Pojawił się też czas na projektowanie, tworzenie, udoskonalanie i testowanie placu zabaw dla chomików. Stefan i Bobik byli dziś źródłem wiedzy, nowych doświadczeń i dziecięcej radości.

            Dziękujemy Michalinie i Kacprowi za to, że mogliśmy poznać ich futrzatych przyjaciół. MK
          • Uważny spacer.


          • Często się śpieszymy, często brakuje nam czasu, często działamy w pośpiechu.
            A gdyby tak się zatrzymać na chwilę?

             
            Podczas uważnego spaceru z lupą w ręku uczniowie kl. 3b odkryli kropelki rosy na źdźble trawy, pracowitą mrówkę, duet biedronek, kapelusze małych muchomorków, kolby kukurydzy, dżdżownicę, leniwego ślimaka. Bycie uważnym pozwola szerzej otworzyć oczy. Zachęcamy do praktykowania. MK,BT
          • Lekcja szycia w 2b....

          • Dziś w klasie 2b na zajęciach technicznych połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Były nam potrzebne skrawki materiałów, igła z nitką i guziki. Bo każdy powinien wiedzieć jak należy przyszyć guzik. A dlaczego warto bawić się w szycie?  Szycie poprawia sprawność manualną i precyzję ruchów;  uczy cierpliwości i wytrwałości. Zachęcamy do kretaywnych zabaw z igłą i nitką. AT/EF
          • Wrażliwość na piękno poetyckiego słowa jest talentem, a ten można albo rozwijać, albo zakopać...

          • "Siódmy anioł
            jest zupełnie inny
            nazywa się nawet inaczej
            Szemkel

            to nie co Gabriel
            złocisty
            podpora tronu
            i baldachim (...)

            Szemkel
            jest czarny i nerwowy
            i był wielokrotnie karany
            za przemyt grzeszników

            Szemkel Szemkel
            – sarkają aniołowie
            dlaczego nie jesteś doskonały (...)".


            Deklamowała Hania Tetla (8a), wyróżniona przez Jury w Finale XIX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Zbigniewa Herberta, który odbył się 26 października 2023r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach.


            .
            Piękno tego wydarzenia artystycznego, w którym miały przyjemność uczestniczyć nasze uczennice Hania Tetla i Antosia Wołczyk, polega na tym, że nie był to już zwykły konkurs recytatorski, lecz "spektakl geniuszy", świadomych własnej potęgi aktorskiej, dojrzałych do deklamowania przed wielką publicznością zaszczytnych gości, poezji Mistrza Zbigniewa Herberta.





            Pan Cogito byłby dumny.

            Gratulujemy sukcesów!!!
            AR

          • ,,Powiatowy konkurs poezji i prozy patriotycznej dla szkół''




          •  

                W dniu 25 października 2023 r. odbyła się X edycja ,,Powiatowego konkursu poezji i prozy patriotycznej dla szkół’’ w ramach projektu ,,Patriotyzm na co dzień i od święta’’- jesień. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha oraz Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kosztyła.

               Celem konkursu było popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży wrażliwości na słowo poetyckie o tematyce patriotycznej, kształtowanie uczuć patriotycznych i dumy narodowej przy pomocy lokalnej, regionalnej i narodowej tradycji.

               W tym roku czwórka uczniów z klasy 2a podjęła wyzwanie i przystąpiła do konkursu.

            Zajmując kolejno:

            I miejsce- Wiktor Tomecki

            II miejsce- Ewa Durczok

            III miejsce- Zuzanna Wolner, Wiktoria Zamora

               Wiktor Tomecki będzie reprezentował nasza szkołę w Uroczystej Gali Patriotycznej, która odbędzie się 15 listopada 2023 r. w Miejskim Ośrodku Kultury. Trzymamy mocno kciuki za naszego finalistę i życzymy dalszych sukcesów.

            DD/KS
          • "Zabawa sztuką"-Op-Art.

          • Prace wykonane przez uczniów klasy 3b.

            BT

          • "Sztuka emocji".

          • Październikowe zaskoczenie-sztuka- fotografia. Praca wykonana przez Beatę z klasy 7b. Oblicza zaskoczenia.

            BT

          • Erasmus Day

          • Wraz z innymi placówkami z całej Europy w dniach 10-14 października 2023 roku obchodziliśmy Erasmus Day.

            Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała wystawę poświęconą projektom europejskim zrealizowanym lub realizowanym w naszej placówce na przestrzeni ostatnich 20 lat. Na szkolnym korytarzu przygotowano wystawę kronik, zdjęć i produktów końcowych wypracowanych podczas realizacji projektów. 

            13 października wręczono uczniom stworzone przez nich i wydane w ramach projektu Erasmus+ Akredytacja komiksy, których tematem była nauka języków obcych. Autorom komiksów gratulujemy!

            Obchody Erasmus Day w ZSP7 w Żorach zostały zarejestrowane jako wydarzenie #ERASMUSDAYS na stronie organizatora obchodów https://www.erasmusdays.eu/organize-event/

              

            BS
          • EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI

          • Tradycją jest, że na początku października odbywa się w naszej szkole Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji.
            Tym razem wszystko działo się pod hasłem:
            „UCZEŃ Z DYSLEKSJĄ W CYFROWYM ŚWIECIE ”.


            Od 02 do 06 października atrakcji dla uczniów w murach naszej szkoły było sporo. Na korytarzu szkolnym zawisła gazetka poświęcona zjawisku dysleksji rozwojowej. W poniedziałek odbył się „Dzień Czytania”, czyli akcja czytelnicza „Czytam z Bratkiem”.  Jak się skutecznie uczyć? Odpowiedzi na to pytanie można było szukać na telebimie i gazetce bibliotecznej.  
            We wtorek było sporo zamieszania za prawą szkolnej zabawy „Tropiciele Ortografii”. Polegała ona na odszukiwaniu wyrazów z trudnościami ortograficznymi, umieszczonymi na szkolnych korytarzach. Uczniowie mieli zapisać na kartkach poprawnie 20 wyrazów a gotowe odpowiedzi wrzucić do konkursowej urny. W zabawie tej można było zdobyć atrakcyjne nagrody. W środę odbywały się ciekawe warsztaty z pedagogiem szkolnym pt. „ Jak się uczyć”, gdzie uczniowie mogli poznać style uczenia się. Ogłoszono także KONKURS na pracę plastyczną z trudnością ortograficzną pt. TRUDNE SŁOWO UKRYTE W OBRAZKU. Do organizatorów dotarło sporo świetnych prac, z których społeczność szkolna wylosowała zwycięzców. Czwartek upłynął pod nazwą „Dzień Sławnego Dyslektyka” – okazuje się, że wiele znanych osób zmaga się z dysleksją – można było o tym wszystkim przeczytać na alei gwiazd na łączniku. W bibliotece szkolnej można było wziąć udział w układankach lewopółkulowych a najmłodszym dziecom pani logopeda przeprowadziła ciekawe warsztaty dotyczące komunikacji a nawet pozcały trochę języka migowego. W ostatnim dniu czekało na uczniów klas starszych dyktanda z lukami. Przez cały ten tydzień odbywały się aktywne dla umysłu przerwy- dla chętnych dyktanda graficzne, kolorowanki relaksowanki oraz  kolorowanki xxl na podłogach korytarzy szkolnych.
            Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. 

            AD
                  

          • Zupa w Kato - 2023



          • ZUPA  W  KATO
            To już nasze czwarte spotkanie w ramach Zupy w Kato. Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji wyjazdu, a Milenom, Cyprianowi, Kamilowi, Tosi, Frankowi, Karolinie, Julce, Monice, Pawłowi, Ignacemu, Marcie, Marcinowi dziękujemy za ogromne i otwarte serce wobec drugiego CZŁOWIEKA, który jest w potrzebie. Zdaliście dzisiaj wzorowo jeden z bardzo ważnych życiowych egzaminów. Jesteście Dobrymi Ludźmi. MK&IW
             
            Więcej o naszym działaniu można przeczytać tutaj:
            Zupa w Kato z Siódemką
          • Kopalnia IGNACY w Rybniku

          •  

            Łaskawa jesienna aura sprzyja organizacji wycieczek. Tym razem uczniowie kl. 1b i kl. 3b wybrali się do kopalni "Ignacy" w Rybniku.
             
            Pięknie odrestaurowany obiekt zaprasza w swoje progi i oferuje mnóstwo ciekawych atrakcji dla młodych umysłów, które chcą poznawać świat. Poberali my trocha po naszymu ze Skarbnikiem, kiery opedzioł nom jak to pjyrwej w koplani szychty wyglądały.
            Zobaczyliśmy pokaz maszyny parowej /o imponujących rozmiarach/. Doświadczaliśmy, eksperymentowaliśmy w Centrum Nauki "SOWA". Stawialiśmy też pierwsze kroki jako programiści. Nasze roboty brały udział w wyścigach i w walkach sumo. Piękne, zielone tereny wokół kopalni zachęcają też do spacerów. Bardzo polecamy to miejsce na miłe, niedzielne, rodzinne popołudnie. MK,BT,AO
          • Wybuchowe lekcje w klasie 2a

          • W piątek 13.10.2023r. w klasie 2a było ... WYBUCHOWO! W Ramach  Ogólnopolskiego Projektu „Luźne lekcje z naukowcami – poznajemy i eksperymentujemy” uczniowie poznali życiorys Marii Skłodowskiej –Curie. Następnie wykonali eksperyment „Wulkan” z wykorzystaniem octu, sody oczyszczonej, barwnika spożywczego, płynu do naczyń oraz wody. Dzieci obserwowały również reakcję cytryny z sodą oczyszczoną. Poniżej przedstawiamy fotorelację z naszych zajęć.
            KS/DD


          • PORANEK WŚRÓD MUMII





          • Tytułowy "Poranek wśród mumii" wprowadził uczniów z klasy 2a  w świat wydarzeń historycznych. Celem warsztatów które odbyły sie w Biblotece Miejskiej w Żorach, było wyposażenie uczniów w zasób podstawowej wiedzy o starożytnym Egipcie. “Poranek wśród mumii” to zajęcia oparte o treść książki pod tym samym tytułem. Dzieci najpierw wysłuchały fragmentu książki, a następnie musiały wykonać niełatwe zadania: rozwiązać zagadki, odkodować ukryte wyrazy oraz wykonać z bibuły mumię według własnego pomysłu. 
            KS/DD
          • Podziel się dobrem...


          • 18 października zakończyła się zbiórka żywności i kosmetyków pierwszej potrzeby dla ludzi w kryzysie bezdomności.

            W zbiórce wzięli udział Uczniowie klas 1-3. Bardzo dziękujęmy za okazane wsparcie i gest solidarności z potrzebującymi. Wszystkie dary zostały dzisiaj spakowane, a już jutro trafią do organizatorów Światowego Dnia Ubogich, który będzie miał miejsce w Katowicach w dniu 19 listopada 2023 roku. MK
          • Hania Tetla i Antosia Wołczyk w finale XIX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Zbigniewa Herberta.

          • "Tak więc estetyka może być pomocna w życiu Nie należy zaniedbywać nauki o pięknie...".
            (Zbigniew Herbert "Potęga smaku")

            W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach odbyły się dziś eliminacje XIX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Zbigniewa Herberta pod patronatem Katarzyny Herbert, żony poety. Organizatorem tej "literackiej uczty" od kilkunastu lat jest III Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Żorach. Uczniowie recytowali intelektualną, ponadczasową i niezwykle wymagającą twórczość Z. Herberta - poety XX wieku, wybitnego klasyka i propagatora wartości kręgu kultury śródziemnomorskiej i chrześcijańskiej.


            W konkursie wzięły udział trzy utalentowane uczennice naszej szkoły - Karolina Kowalik (7a, "Domysły na temat Barabasza"), Antonina Wołczyk (7a, "Pan Cogito o cnocie") i Hanna Tetla (8a, "Siódmy anioł"). Uczniowie ze śląskich szkół podstawowych (7-8) i ponadpodstawowych recytowali wybitny repertuar, nie zabrakło takich utworów, jak: "Przesłanie Pana Cogito", "Do rzeki", "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz", "Powrót prokonsula", "Apollo i Marsjasz", "Rovigo" i inne.
            Kilkadziesiąt wierszy i ich interpretacji, zmagania z własną odwagą i tremą, a na końcu wielki sukces!





            Hania Tetla i Antosia Wołczyk w finale konkursu, który już 26 października 2023r. o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach.
            Finalistki wezmą również udział w profesjonalnych warsztatach scenicznych w poniedziałek 23 października 2023r.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
            "Bądź wierny, idź!"
            AR

             
          • Święto edukacji - święto szkoły


          • Dzieci rodzą się ze skrzydłami.
            Nauczyciele pomagają im je rozwinąć.

            Takie motto przywitało uczniów starszych klas wchodzących na świetlicę szkolną w piątek 13 października w przeddzień Święta Edukacji Narodowej. Klasy 5a, 6b i 7b przygotowały uroczysty apel z tej okazji. Był czas na słowa podziękowania wszystkim pracownikom szkoły, ale także na zabawne wierszyki i skecz z życia szkoły.

            Jeszcze raz składamy zatem całej społeczności szkolnej: nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz uczniom, najlepsze życzenia z okazji naszego święta. Oby najbliższy rok i następne przyniosły wiele przyjemnych niespodzianek, a nauka sama wchodziła do głowy.
            TG
                   

          • Od rozmachu do precyzji

          • Uczniowie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych poprzez zabawę ćwiczyli swoje barki, ręce i dłonie. Przecież nie tylko ławka służy do pracy!

            BT

          • Górskie wędrówki

          • Piękny dzień miała dziś 6B. Wszystko za sprawą jesiennego spaceru po Beskidzie Śląskim. Dzielnie maszerowaliśmy Bajkowym Szlakim Utopca zdobywając dwa szczyty: Grabową i Stary Groń. Wspaniałe widoki, odgłosy natury, ciepłe promienie słońca, zapach lasu, błoto, rozmowy, mnóstwo śmiechu, gorąca czekolada i przepyszne rogale z jagodami :) Góry mają w sobie magię! KB