•    Witamy!

      • GRUPA   KOTKI

    • Nagłówek

    • Witajcie!


      Kochani, nadchodzi wakacyjny czas, więc zanim zaczniemy harce i zabawy na świeżym powietrzu, w górach, na wsi, nad jeziorem czy nad morzem warto przypomnieć sobie kilka niezbędnych zasad bezpieczeństwa.

      Zasada nr 1

      Przez ulicę małe dzieci przechodzą pod opieką osoby dorosłej. Pamiętajcie, że przechodzimy przez jezdnię tylko w wyzaczonym miejscu, czyli na pasach oraz gdy zapali się dla nas zielone światło

      Przez pasy w 8 sekund? Kolejne przejście tylko dla sprinterów Zielone światło to nie pierwszeństwo! - Motoryzacja w INTERIA.PL

      Zasada nr 2

      Pamiętajcie, żeby nigdy nie wchodzić samemu do wody, nawet gdy wydaje Wam się, że jest w niej płytko. Koniecznie poczekajcie na osobę dorosłą. Dobrze też się zaopatrzyć w koło lub rękawki do pływania, a także kąpać się nad wodą, gdzie bezpieczeństwa pilnuje ratownik wodny.

      Bezpieczny wypoczynek nad wodą | KalendarzRolnikow.pl Brakuje ratowników nad morzem, jeziorami i na basenach – jak ...

      Intex Zestw Rękawki + Koło Na Plaże Z Kubuś Puchatek - Ceny i ...

      Zasada nr 3

      Czy na pewno znacie podstawowe informacje, takie jak własne imię i nazwisko oraz swój adres zamieszkania? Takie informacje będziecie mogli podać panu policjantowi w sytuacji, gdy zgubicie się w obcym miejscu. Jeżeli zapomnieliście swojego adresu, to teraz jest odpowiedni czas, żeby sobie go z rodzicami powtórzyć :)

      Czy potraficie wskazać na obrazku pana policjanta?

      BLOG EDUKACYJNY DLA DZIECI: ZAWODY - POMOCE

      Zasada nr 4

      Gdy dzieje się coś złego, warto znać numer alarmowy 112. Jeżeli potrzebna jest karetka, straż pożarna lub policja zadzwoń na numer 112.

      A czy pamiętacie kto na naszym balu karnawałowym przebrał się za policjanta i strażaka? Czy potraficie wymienić imiona kolegów ze zdjęć? :)

        

       

      Macie rację :) Na zdjęciach jest Bartuś, Kuba, Fryderyk, Dawid i Karol :) A zdjęcia zostały wykonane przez mamę Kubusia :)

      Na zakończenie nauczymy sie nowej piosenki, możecie również do niej zatańczyć bo... już wakacji nadszedł czas, lato, lato wita nas! :)

      Miłego dnia zuchy :)

    • 26.06.2020

    • Bezpieczeństwa nigdy za wiele! Na początek obejrzyj króciutki filmik "Bezpieczne wakacje".

      Jakie zasady bezpiecznych wakacji poznałeś w tym tygodniu? Które zapamiętałeś z tego filmiku? smiley

      Teraz czas na wiersz "Czekamy na wakacje" Dominiki Niemiec:

      Już tylko chwilka albo dwie.

      Lada moment wakacje rozpoczną się.

      Niecierpliwie czekam tej wspaniałej chwili,

      gdy w wakacyjny czas będziemy się bawili.

      W piasku na plaży, wśród morskich fal,

      patrząc na statki płynące w dal,

      lub na placu zabaw albo w ogrodzie, 

      zamienimy się w piratów cumujących łodzie

      na brzegu wyspy bezludnej, jak ze snu,

      chodź jest ona całkiem blisko, koło domu, o tu...

      Czy podobał Ci się wiersz? Czy Ty też czekasz na wakacje? Gdzie najbardziej lubisz je spędzać?

      Mam nadzieję, że wykonasz swoją własną żagłówkę. Prawdziwe wyglądają tak:

      Na niebieskiej kartce, na dolnej częśc narysuj fale kredkami w różnych odcieniach niebieskiego i białą. Nad falami naklej złożone na pół papierowe foremki do babeczek, do każdej doklej rurkę do picia i trójkąt wycięty z białego papieru.
      Materiały:

      • niebieska kartka papieru
      • kredki w różnych odcieniach niebieskiego koloru oraz biała kredka
      • papierowe foremki do babeczek
      • klej
      • nożyczki
      • biały papier
      • rurka do picia

      Na koniec nauczymy się prawidłowo wykonywać przysiad. Często obserwuję jak ktoś robi skłon i mówi, że to przysiad surprise

      Stań prosto z rękami z przodu. Teraz ugnij kolana i wypnij pupę do tyłu jakbyś chciał usiąść na niewidzialnym krześle. Przysiad powtórz 10 razy (licz w języku polskim i angielskim): 1 (one), 2 (two), 3 (three), 4 (four), 5 (five), 6 (six), 7 (seven), 8 (eight), 9 (nine), 10 (ten).

      Miłego weekendu! laugh

    • 25.06.2020

    • Witajcie Maluchy!

      Dzisiaj będziemy mówili o górach :)

      Sennik: góry, sen o górach, widzieć góry, zjeżdżać z góry - Chillizet

      Spróbujemy narysować swoje własne góry :) przygotujcie kartkę, kilka małych przedmiotów np. klocki, pionki (ja użyłam spinaczy) oraz kredki.


      Na początku porozrzucajcie po kartce swoje przedmioty tak, aby był pomiędzy nimi odstęp. Następnie spróbujcie je wszystkie obrysować bez odrywania ręki od kartki.

       

      Widzicie już swoje góry? Super ;) Możecie je teraz pokolorować oraz ozdobić domkami, drzewami bądź owieczkami :)

       

      Rączki już rozruszane? To teraz poćwiczymy jeszcze paluszki, na pewno ucieszycie się z masażyków:) Rysujcie na plecach rodziców lub rodzeństwu góry, najpierw niskie, potem bardzooo wysokie, które siągają aż do szyi :) Następnie możesz na plecach rysować domki, drzewka i słoneczko. Teraz zamiana, niech Wasz partner, tworzy na Waszych plecach górski krajobraz :)

      Wierszyki ^ masażyki | LoogoMOWA

      Teraz zapoznamy się z zasadami bezpieczeństwa w górach. Obejrzyj bajkę edukacyjną z serii "Bezpieczne wakacje: Bezpieczeństwo w górach".

      Teraz znasz już zasady bezpieczeństwa w górach, więc... wybierzmy się tam. Spójrz na zdjęcia. To nasze polskie góry - Tatry. Czy podobają Ci się widoki? Mi bardzo yes Na którym zdjęciu znajdują się górale? Opisz ich stroje. 

          

          

      Teraz policz zdjęcia w języku polskim i angielskim: 1 (one), 2 (two), 3 (three), 4 (four), 5 (five), 6 (six).

       

      Kto ma dużo na sił na górską wyprawę naśladuje ruchy zawarte w tekście: 

      Wyruszamy na wędrówkę- dziecko spaceruje, podnosząc wysoko kolana
      Droga jest raz szeroka
      Innym razem bardzo wąska- idziemy, stawiając stopę przed stopą
      Zdarza się, że jest sporo kamieni- podnosimy wysoko kolana 
      A nawet wielkie kałuże i małe strumyki – przeskakujemy przez wodę
      Trzeba wspinać się naprawdę wysoko- idziemy pochyleni do przodu 
      Ale widok na szczycie jest zachwycający- stajemy wyprostowani, rozglądamy się
      Teraz czeka nas równie ciężki powrót- idziemy w drugą stronę zgodnie z poprzednimi wskazówkami 

      Miłego dnia! smiley

    • 24.06.2020

    • Dzień dobry Kochani!

      Głównym bohaterem naszych dzisiejszych zajęć jest słońce!

      Patrz słońce się śmieje, piosenka dla dzieci na lato, tekst i ...

      Słońce jest koloru żółtego.

       Na początku wspólnie poćwiczymy :) Na podłodze spróbujcie wykonać takie słońce, jak zostało pokazane na poniższym obrazku. 

      Środek, który jest w kształcie koła możecie zrobić na przykład z klocków, skakanki lub wstążek. Do wykonania promyczków mozesz użyć sznurków, pociętych kawałów kartek lub gazet.

       Ustawcie się przed jednym z promyczków i przeskakujcie obunóż dookoła przez wszystkie promyki.

      Udało się? Fantastycznie :) Teraz powtórzcie ćwiczenie i jednocześnie spróbujcie liczyć, ile promyków przeskoczyliście.

      Na koniec najtrudniejsze zadanie, spróbujcie skakać przez promyki na jednej nodze. Dla bezpieczeństwa poproś rodziców, aby podali Ci rękę, ułatwi Wam to również zadanie :)

      Świetnie zuchy!

      A czy potraficie powiedzieć, w jakiej porze roku jest najwięcej słońca? Zimą, wiosną, latem czy jesienią? Podpowiem Wam tylko, że wtedy są wakacje :) Wskaż paluszkiem odpowiedni obrazek.

      las-estaciones-del-ano

      Tak! Ta pora roku to lato! Wtedy świeci najwięcej słońca i jest bardzooo ciepło. Latem chodzimy w krótki spodenkach i bluzeczkach z krótkim rękawkiem. Na nogach mamy klapki lub sandałki.

      Słoneczko jest bardzo przyjemnie, jednak w lato jest go tak dużo, że trzeba uważać, aby nam nie zaszkodziło. Gdy bawicie się na placu zabaw, opalacie na plaży lub kąpiecie w basenie pamiętajcie, aby chronić się przed promyczkami słońca, Potrzebne Wam do tego będą okulary przeciwsłoneczne, kapelusz lub czapka z daszkiem, na plaży przyda się parasol przeciwsłoneczny, a mama na pewno posmaruje Wasze plecy, ramiona i buzie białym kremem przeciwsłonecznym :)

      Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - FabrykaWafelkow.pl KAPELUSZ SŁOMKOWY DLA DZIECI PLAŻOWY LATO WAIMEA 7312215446 ... Czapka z Daszkiem dla Dzieci Dots by Sterntaler - 99,95 zł Parasol PARUV Windstop UPF50+ RADBUG - BUDKI PRZECIWSŁONECZNE ...

      Jakie kremy przeciwsłoneczne dla niemowląt i dzieci? | Plodnosc.pl 

      A wiecie z czym jeszcze kojarzy mi się słoneczko i lato? Z lodami! Chyba każdy lubi jeść lody w upalny dzień :) Popatrzcie na poniższy obrazek, wybierzcie jednego loda, takiego, którego chcielibyście zjeść. Spróbujcie go opisać, jaki ma kolor, czy jest na patyku czy może w wafelku, czy ma jakieś ozdoby, jakiego smaku może być?  Mi się bardzo podoba ten lód różowo-zielony na patyku z czarnymi kropkami, wygląda jak arbuz. Na pewno jest o arbuzowym smaku!

      Potem znajdź na ilustracji lód, który spadł na podłogę :)

      Lody | Pobierz Darmowe Wektory, Zdjęcia i pliki PSD

      Na koniec zachęcam Was do wykonania swojego loda. Możecie użyć gotowego szablonu, paluszkami najpierw rysujcie po śladzie, następnie pokolorujcie go kredkami lub pomalujcie farbami. Możecie także stworzyć własnego, wymarzonego loda, wykorzystując do tego różne materiały plastyczne - bibułkę, plastelinę, mazaki, farby, kredki, ścinki gazet czy materiałów!

      lody.doc     <-- tu znajdziecie szablon

      Udanej zabawy :)

    • 23.06.2020 

    • Witaj!

      Moje ulubione wakacje to wakacje nad morzem. laugh Najważniejsze na wakacjach jest bezpieczeństwo. Obejrzyj bajkę edukacyjną "Bezpieczne wakacje: Bezpieczeństwo dzieci nad wodą".

      Ja też kiedyś pracowałam jako ratownik WOPR. To bardzo odpowiedzialna praca! Ratownik cały czas obserwuje wodę i ludzi w wodzie tak, aby wszyscy byli bezpieczni. Ratownik WOPR wygląda mniej więcej tak:

      Teraz posłuchaj uważnie wiersza "Bałwan na plaży" Agnieszki Frączek:

      Co ten bałwan tutaj robi?!

      Dawno już stopniały lody.

      Woda ciepła niczym zupa,

      A na plaży straszny upał!...

      Biedak się w kałużę zmieni!

      Nie doczeka tu jesieni!!!

      Może schować go w lodówce?

      Bo jak nie, to zniknie wkrótce!

      Buja się na morskich falach,

      Coś porykuje z dala,

      Tańczy sobie wśród kamieni,

      Nawet się troszeczkę pieni...

      Lecz nie pieni się ze złości.

      Bałwan pieni się z radości!

      On się świetnie czuje w lecie,

      Bo to bałwan morski przecież. 

      Odpowiedz na pytanie: O jakim bałwanie była mowa? Oczywiście o morskim, a nie o tym śniegowym!

      Wskaż zdjęcie przedstawiające bałwana ze śniegu. Teraz wskaż zdjęcie przedstawiające bałwany morskie.

        

      Bohaterem dzisiejszego dnia jest TATA - dziś Dzień Ojca! laugh Złóż życzenia kochanemu Tacie z okazji Jego dnia heart Możesz wykonać dla Taty laurkę (propozycja poniżej) lub zaprojektować własną.

      https://www.e-kolorowanki.eu/kartki-okolicznosciowe/super-tata-kolorowanka/

      Na koniec czas, aby trochę się rozruszać. Zaproś Tatę do wspólnego tańca przy piosence "Tato, już lato".

      Najlepsze życzenia dla wszystkich Tatusiów! smiley

    • Letnio-wakacyjna galeria

    • Oto tęcza w wykonaniu Michałka. Jest również parasol i szałas - jedno z ulubionych zajęć Michałka i Jego siostry Hani laugh Wykonał również laurkę dla swojego Taty - superbohatera yes

             

             

      Piotruś wykonał piękną laurkę dla swojego tatusia.

       

      Buzia Lenki jest promienna jak stworzone przez nią słoneczko :)

    • 22.06.2020

    • Dzień dobry Słoneczka! 

      Znalezione obrazy dla zapytania słońce uśmiechnięte

      Dzisiaj powtórzymy sobie najważniejsze informacje na temat naszego kraju, czyli będziemy mówili o Polsce :) Poniżej pokazana jest mapa Polski.

      4lomza.pl:: Regionalny Portal

      Czy potraficie wymienić kolory z mapy? 

      Świetnie! Jest zielony, żółty, czerwony, pomarańczowy i niebieski.

      Teraz pokażcie paluszkiem miejsce na mapie, gdzie widzicie kolor czerwony. Kolorem czerwonym zaznaczono wysokie góry.

      Tatry wysokie - co warto o nich wiedzieć? - Poznaj Zakopane

      A czy widzicie na mapie niebieskie wijące się wstążki? Tak na mapach zaznacza się rzeki :) Najdłuższą rzeką w Polsce jest Wisła.

      Mapa wszystkich atrakcji nad Wisłą w Warszawie: nowe kluby, relaks ...

      Kliknijcie na poniższy obrazek i spróbujcie ułożyć puzzle :)

      MAPA - Układanki Online na Puzzle Factory

      Wybierz jeden z poniższych obrazków, opowiedz co na nim widzisz, powiedz, dlaczego akurat wybrałeś ten obrazek. To miejsca, które możesz spotkać w Polsce: Morze Bałtyckie, łąka z makami, spływ kajakowy na jeziorze, pasące się owce w górach.

      Morze Bałtyckie zamienia się w bagno Maki, Pole, Zachód

      Kajaki Dębki Wypas Owiec W Tatrach | ZAKOPANE BLOG

      Spróbujcie teraz samodzielnie stworzyć wybrany przez siebie obrazek, możecie do tego użyć różnych przyborów: kredek, farb, pasteli, plasteliny, papieru, bibuły :) 

    • 19.06.2020

    • Witaj!

      Na początek posłuchaj fragmentu utworu Antonio Vivaldiego "Lato". Podczas słuchania daj się ponieść muzyce. Poruszaj się w rytm utworu. Improwizuj ruchem. Czy utwór jest spokojny czy żwawy?

      Spróbuj wymienić wszystkie pory roku: wiosna, lato, jesień, zima. Brawo! laugh

      Zabawa "Lato w sztuce". Lato jest porą roku często przedstawianą na obrazach. Przyjrzyj się obrazom. Opisz co na nich widzisz. Poproś Mamę lub Tatę o przeczytanie tytułu obrazu oraz imienia i nazwiska malarza - jego autora. Który obraz podoba Ci się najbardziej i dlaczego?

      Na koniec policz obrazy w języku polskim i angielskim: 1 (one), 2 (two), 3 (three), 4 (four), 5 (five), 6 (six), 7 (seven), 8 (eight), 9 (nine), 10 (ten). Nie przejmuj się jeśli nie doliczyłeś do dziesięciu. Masz jeszcze na to czas, ale warto próbować smiley

      1. Kazimierz Alchimowicz "Dziewczynka na tle pejzażu" 

       

      2. Teodor Axentowicz "Nad morzem"

        

      3, 4, 5. Jan Ciągliński "Na pokładzie", "Taras nad morzem", "Algeciras"

             

      6, 7. Stefan Filipkiewicz "Chata w słońcu", "Łąka"

           

      8. Stanisław Gałek "Na tatrzańskiej hali" 

      9. Eugeniusz Zak "Dziewczyna z motylem"

        

      10. Stanisław Wyspiański "Chaty w Grębowie"

      Zabawa "Malarz-artysta". Teraz Ty zostań malarzem-artystą. Namaluj swój własny obraz. Wykorzystaj farby i pędzle jakie masz w domu. Możesz też namalować obraz za pomocą gąbeczki lub... palców - tak jak w przedszkolu. Pamiętasz? wink

      Miłego weekendu! yes

    • 18.06.2020

    • Witajcie Kochani :)

      Poznajcie żyrafkę Lusię.

      zwierzęta mocy – żyrafa – Świat według BafkiZa oknem pada deszcz i Lusia się bardzo nudzi, dlatego zaprasza Was do współnej zabawy :) Będzie Wam potrzebna kostka do gry. 

      Lusia jest ciekawa jaka to pogoda jest dzisiaj u Was. Wraz z rodzicami wyjrzyjcie przez okno i spróbujcie opisać dzisiejszą pogodę. Świeci słońce? A może pada deszcz lub śnieg? Jest pochmurno, a może wietrznie? 

      Już wiecie? To teraz spróbujcie przedstawić zaobserwowaną pogodę, wykorzystując do tego różne przedmioty. Mogą to być wstążki, zabawki, ubranka, kartony, kredki, co tylko będziecie chcieli. Zwróćcie przy tym uwagę na kolory :) Poniżej znajdziecie moje przykłady.

        

      Spróbujcie przez kilka dni obserwować pogodę i odtwarzać ją w zabawie. Możecie poprosić rodziców, żeby codziennie zrobili zdjęcie Waszego wytworu. Będzie to Wasz kalendarz pogody. Dzięki takiemu kalendarzowi będziecie mogli zauważyć jak zmienna jest pogoda, przypomnieć sobie czy wczoraj świeciło słońce, a może padał deszcz.

      Kalendarze pogody mogą występować również w formie plakatów lub tablic.

      Kalendarz pogody, stacja pogody, pogoda PLAKAT - KALENDARZ POGODOWY - Scenariusze zajęć i artykuły ...

      A Lusia, chciałaby Wam jeszcze pokazać pewną przygodę dwóch dziewczynek, która wydarzyła się w bardzo deszczowy dzień. Czy wiecie, co je mogło spotkać? Opowiedzcie tę historię własnymi słowami, spróbujcie mówić pełnymi zdaniami :)

      Сюжетные картинки для составления рассказа

       

      Na dzisiejszy deszczowy dzień dla chętnych dzieci praca plastyczna- pokolorujcie i poozdabiajcie Wasz parasol tak, żeby rozproszył ciemne chmury . 

       

      PARASOL

       

      Miłego dnia!

    • 17.06.2020

    • Dzień dobry Maluchy!

      Publiczne Przedszkole Nr 4 w Kozieniach | Powitanie dzieci z grupy II.

      Dzisiaj powiemy sobie o zjawisku, które postaje na niebie gdy świeci słońce i pada deszcz. Aby dowiedzieć się co będzie tematem naszych zajęć spróbujcie rozwiązać zagadkę:

      Deszcz ze słońcem
      razem utkali,
      wiszący na niebie
      kolorowy szalik.

      Macie rację! To tęcza :)

      TĘCZA - JAK POWSTAJE I DLACZEGO JEST KOLOROWA? - Odkrywamy Zakryte

      A czy wiecie jakie kolory ma tęcza? Odpowiedź znajdziecie w poniższym filmiku. Posłuchajcie i spróbujcie je zapamiętać.

      Świetnie, teraz razem powtórzymy te kolory. Z którymi kolorami kojarzą Wam się poniższe zdjęcia? Dopasujcie je :)

      - czerwony jak...

      - pomarańczowy jak...

      - żółty jak...

      - zielony jak...

      - niebieski jak...

      - granatowy jak...

      - fioletowy jak...

      Rak - magnes Pomarańcza

      Słońce Grafika - google pogoda, wybuchy na słońcu stockowe wektory ... Fototapeta – Jasna trawa – 8796 – Uwalls.pl

      Fototapeta błękitne niebo widok natura, Fototapety Niebo ... Jagody leśne - uwaga na larwy tasiemców bąblowcowych - Zdrowie

      Śliwki – słodki skarb jesieni - Kobieta.pl

      czerwony jak rak, pomarańczowy jak pomarańcza, żółty jak słońce, zielony jak trawa, niebieski jak niebo, granatowy jak jagody i fioletowy jak śliwki :)

      A może macie ochotę zobaczyć tęczę w swoim domu? Będzie Wam do tego potrzebna płyta CD lub lusterko, latarka, biała kartka lub jasna ściana oraz naczynie z wodą. Aby powstała tęcza trzeba zanurzyć lusterko lub płytę w wodzie i naświetlić je latarką. Na kartce, którą postawimy obok powinny pojawić się kolorowe wstęgi :)

      Na koniec zapraszam Was do pokolorowania tęczy, możecie to zrobić na komputerze!

      https://www.kolorowankionline.net/tecza

      Miłego dnia!

    • 16.06.2020

    • Latem dni są długie. Temperatura powietrza jest wyższa niż w innych porach roku. Zjawiskiem charakterystycznym dla tej pory roku jest burza. Czy boisz się burzy? Ja kiedyś się bałam, ale po obejrzeniu tej bajki przestałam się bać wink 

      Zachęcam do uważnego obejrzenia bajki z serii Dzielny Lew Eryk "Burzowa przygoda".

      Teraz spróbuj odpowiedzieć na pytania dotyczące bajki. Poćwicz pamięć, przypominając sobie szczegóły bajki. Ważne: spróbuj odpowiadać całym zdaniem zamiast pojedyncznymi słowami.

      1. Jak miał na imię mały Lew? 
      2. Na jakim instrumencie grał Eryk na początku bajki?
      3. Czego bał się Eryk?
      4. Gdzie się schował?
      5. Co zbudowali razem tata i Eryk? 
      6. Po co tata i Eryk zbudowali szałas?

       

      Odpowiedzi:

      1. Mały Lew miał na imię Eryk.
      2. Eryk grał na bębenku (werbelkami).
      3. Eryk bał się burzy.
      4. Eryk schował się pod łóżkiem.
      5. Tata i Eryk zbudowali razem szałas.
      6. Tata i Eryk zbudowali szałas, aby w nim przeczekać burzę.

       

      Zabawa "Budujemy szałas". Zbuduj szałas. O pomoc poproś domowników. Liczy się inwencja twórcza. Niech zadziała Twoja wyobraźnia. Możesz wykorzystać pomysły z bajki lub swoje własne. Na pewno przydają się koce i krzesła. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo podczas zabawy. Twój szałas może wyglądać na przykład tak:

      Piorunowi często towarzyszy grom dźwiękowy (grzmot) oraz zjawisko świetlne zwane błyskawicą. Oto to zjawisko ujęte na zdjęciu.

      Teraz pobawimy się w zabawę ruchową "Letnia burza". Poproś rodzica o przeczytanie i naśladuj. Usiądź wygodnie przy stole.

      "Letnia burza"

      Narracja: "W piękny letni dzień gdy wiele dzieci było na spacerze, nagle słońce schowało się za chmurami i nadciągnęła burza". Palcami obu rąk "wędruj" po blacie stołu.

      Narracja: "Wszyscy próbują się schować". Oprzyj o krawędź stołu same końce palców.

      Narracja: "Zaczyna już kropić deszcz". Jednym palcem pukaj lekko w blat stołu.

      Narracja: "A potem spadają pierwsze duże krople deszczu". Pukaj na przemian dwoma palcami w blat.

      Narracja: "Deszcz pada i pada i pada".  Bębnij wszystkimi palcami po stole.

      Narracja: "Deszcz pada coraz bardziej rzęsiście. W końcu leje jak z cebra". Wykonuj gest zacierania rąk.

      Narracja: "Nagle zaczyna padać grad, mimo, że jest środek lata". Pukaj kostkami palców o blat stołu.

      Narracja: : "Na niebie pojawiają się błyskawice". Szybko - jak błyskawica- wyrzucaj ręce do góry.

      Narracja: "Słychać donośne grzmoty". Uderzaj piąstkami w stół.

      Narracja: "Stopniowo burza cichnie". Uderzaj powierzchnią dłoni o krawędź stołu.

      Narracja: "Nadarza się okazja, aby prędko pobiec do domu". Przebiegaj palcami szybko po blacie stołu i chowaj ręce pod jego krawędzią.

      Narracja: "Chmury przerzedzają się na niebie, zza nich wygląda słońce. Wszyscy się cieszą!". Wstań od stołu, podskakuj i klaszcz w dłonie.

      Zabawę można powtórzyć jeśli chcesz laugh 

      Miłego dnia! yes

    • 15.06.2020

    • Wielkimi krokami zbliża się... lato! laugh

      Na początek posłuchaj piosenki pod tytułem "Kocham lato". W trakcie słuchania poruszaj się rytmicznie do muzyki, możesz tańczyć (dance), skakać (jump), obracać się wokół własnej osi (turn around).

      Czy piosenka Ci się spodobała? Mam nadzieję, ze tak wink Oto tekst piosenki. Teraz posłuchaj jej jeszcze raz. Spróbuj zaśpiewać refren. 

      Poproś Mamę lub Tatę o przeczytanie, słuchaj uważnie i spróbuj odpowiedzieć na pytania znajdujące się pod tekstem:

      KOCHAM LATO

      1. Wiosna wcale się nie spieszy

      i wciąż zimne są poranki, 

      lecz mnie sama myśl już cieszy,

      że do piwnic schowaliśmy sanki!

      Refren: Kocham latem być na plaży.

      Kocham, gdy mnie słonko praży.

      Kocham morze, kocham fale...

      Mogę tam przebywać stale.

      2. Chcę już włożyć krótkie spodnie.

      Chcę jeść lody po kolacji.

      Chcę znów z dziećmi grać w dwa ognie.

      Chcę już bardzo cieszyć się z wakacji.

      Refren

      O jakiej porze roku opowiada piosenka? Jakie są poranki? Co schowaliśmy do piwnic? Czy Ty również kochasz lato? Ja bardzo. To moja ulubiona pora roku laughyes

      Oto kolory, z jakimi kojarzy mi się lato:

      żółty jak słońce lub piasek na plaży, 

      czerwony jak truskawki,

      niebieski jak niebo i morze,

      zielony jak rośliny, drzewa, las.

      Z jakimi kolorami Tobie kojarzy się lato? Czy takimi samymi? 

      Teraz popatrz na ilustracje i wskaż: słońce, piasek, plażę, truskawki, niebo, morze, las. Policz zdjęcia: 1 (one), 2 (two), 3 (three), 4 (four), 5 (five), 6 (six). Brawo! Jest ich 6 laugh

            

      Na zakończenie zapraszamy Was do "łamigłówek" logopedycznych 

      Miłego dnia! smiley

    • 12.06.2020

    • Na początek posłuchaj piosenki pod tytułem "Pingwinek". Czas zażyć trochę ruchu - podczas piosenki tańcz i skacz! Naśladuj chód pingwina laugh

      Czy już odgadłeś kto będzie naszym dzisiejszym bohaterem? Tak, to pingwin. Przyjrzyj się zdjęciu i opisz jego wygląd.

      A teraz policz (po polsku i angielsku) pingwiny znajdujące się na ilustracji. Ile ich jest? 1 (one), 2 (two), 3 (three), 4 (four), 5 (five). Tak! Brawo laugh Pięć.

      Jeśli chcesz wykonaj pingwina origami. Będziesz potrzebować 2 dużych kół: jednego czarnego i jednego białego, 2 czarne kółka średniej wielkości, jedno różowe koło średniej wielkości, jedno pomarańczowe średniej wielkości (dziób) i jedno malutkie żółte (na oczko). 

      Na koniec obejrzyj bajkę o pingwinku Pik Pok "Z wizytą w zoo". Spróbuj wymienić wszystkie zwierzęta, które pojawiły się w bajce. 

      Odpowiedzi: pingwin, pingwin, małpa, foka, hipopotam, struś, lew, żółw

      Jak miała na imię foka? Jak miały na imię pingwiny? Który z nich był grzeczny, a który niegrzeczny i dlaczego? Czego szukała strusica? Czy podobała Ci się bajka? Mam nadzieję, że tak.

      Miłego weeekdu!

      P.S. Przypominam o nadsyłaniu prac na konkurs plastyczny "Ruch to zdrowie" wink

    • 10.06.2020

    • Dzień dobry Maluszki :)

      Dzisiaj powiemy sobie o pewnych ptakach. Jesteście ciekawi jakich? To zapraszam Was do obejrzenia prezentacji :)

      papuga-_prezentacja.pptx

      Więc teraz już wiecie, jak wygądają papugi, co jedzą i do czego służy im dziób. Papugi mogą być rówież zwierzętami domowymi, trzymamy je wtedy w klatkach. 

      Caesar klatka dla papug tanio w zooplus

      Popatrzcie tutaj, ptaszki się trochę pomieszały. Czy potraficie dokończyć rytm? Po kolei, w każdej rubryce wskażcie paluszkiem ptaszka, który powinien znaleźć się na miejscu kolorowych kropek.

      Doskonale!

      Czy wiecie, że papugi są trochę do Was podobne? Są również takimi małymi gadułkami :) Poznajcie Lolka, gadającą papugę arę i jego opiekunkę :)

      Teraz to Wy pobawicie się w papugę. Weźcie do ręki kostkę do gry i rzuccie nią. Policzcie liczbę oczek, a następnie wyszukajcie taką samą liczbę oczek na ilustracji poniżej. Podajcie nazwę zwierzęcia przedstawionego na obrazku. Zróbcie to najpierw szeptem, później głośno. Możecie powtórnie rzucić kostką, aż wylosujecie wszystkie zwierzęta z gry.

      Na koniec spróbujcie pokolorować barwną papugę. Miłego dnia!

      http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/aleksandretta-obrozna?colore=online#

      http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/siedzaca-papuga-dlugoogonowa?colore=online

      http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/kakadu-biala-0?colore=online
       

    • Zwierzęta duże i małe - galeria zdjęć :)

    •  

      Michałek wykonał węża z rzepów i sznurówki oraz kolorową papugę! Są ekstra :)

       

       

      Alusia przedstawia Wam swojego węża, który ukrył się w kwiecistej łące :)

       

        

      Czy widzieliście już Wojtusiowe zwierzątka? Zerknijcie na poniższe zdjęcia :)

       

       

    • 09.06.2020

    • Zabawa "Z wizytą w zoo". Na początek zapraszam na wirtualną wycieczkę do zoo w Opolu. Kliknij w link znajdujący się pod zdjęciem. Postaraj się zwiedzić całe zoo. Co najbardziej Cię zainteresowało i dlaczego?

      https://www.opole.pl/wirtualne-spacery/zoo_prezentacja/index.html

      Po wirtualnej wycieczce zapraszam do zabawy w języku angielskim "Let's go to the zoo" - chodźmy do zoo. W tym celu zapraszam do "English Corner" - kącika języka angielskiego, gdzie poznasz nazwy wybranych zwierząt w języku angielskim i pobawisz się przy piosence. Kliknij w link znajdujący się pod obrazkiem.

      https://zsp7zory.edupage.org/text78/?eqa=dGV4dD10ZXh0JTJGdGV4dDc4

      Spróbuj nazwać zwierzęta, które znajdują się na zdjęciach. Opisz ich wygląd. Na koniec policz zwierzęta w języku polskim i angielskim. Jest ich 7 bo na ostatnim zdjęciu są 2 wink

      1. 2. 

      3. 4. 5. 6.

      Odpowiedzi: 1. Małpa 2. Słoń 3. Zebra 4. Żółw 5. Struś 6. Leniwce

      Teraz zapraszam do zabawy "Masażyk zoo". Będzie Ci do tego potrzebny partner np. Mama lub Tata oraz treść wiersza. Jedna z osób kładzie się na brzuchu i wykonuje masażyk zgodnie z instrukcjami w nawiasach.

      "ZOO" Bolesław Kołodziejski

      Tutaj w ZOO jest wesoło, 

      Tutaj małpki skaczą w koło, (skoki dłonią po okręgu)

      Tutaj ciężko chodzą słonie, (naciskanie pleców wewnętrzną stroną dłoni)

      Biegną zebry niczym konie, (lekkie stukanie dłońmi zwiniętymi w pięśni)

      Żółwie wolno ścieżką kłąpią, (powolne przykładanie dłoni za dłonią do pleców)

      W wodzie złote rybki chlapią, (pocieranie pleców raz wewnętrzną, raz zewnętrzną stroną dłoni)

      Szop pracz, takie czyste zwierzę, 

      Ciągle sobie coś tam pierze. (pocieranie dłońmi pleców)

      Struś dostojnie w koło chodzi,

      Spieszyć mu się nie uchodzi, (powolne "kroczenie" palcami po plecach)

      A w najdalszej części zoo

      Dwa leniwce się gramolą (wolne przesuwanie dłoni z góry do dołu, z boku ku środkowi pleców)

      Wolno wchodząc na dwa drzewa,

      Gdzie się każdy z nich wygrzewa, (zatrzymanie dłoni)

      I zapada w sen głęboki...

      Po wykonaniu całego masażyku następuje zamiana ról. Żegnamy się wypoczęci i zrelaksowani yes

    • 08.06.2020

    • Dzień dobry grzeczne Dzieci :)

       

      Dzisiaj powiemy sobie o mieszkańcach polskich lasów!

      Rezerwat przyrody Las Dąbrowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

      Na początek zobaczcie fragment filmu "Akademia pana Kleksa". Śpiewane piosenki przez pana Kleksa, tego pana z długą brodą to wiersze dla dzieci napisane przez Jana Brzechwę. Filmowa Akademia to magiczna szkoła dla chłopców :) Spróbujcie zapamiętać nazwy zwierząt pokazanych na filmie.

      Jakie zwierzęta pojawiły się u pana Kleksa? Pojawił się miś, czyli niedźwiedź, lis, dzik, żubr, małpa, nosorożec oraz ptak.

      Co robić, gdy spotkasz niedźwiedzia na szlaku - Podroze.se.pl Lis w mieście - jak się uchronić? - www.zielonabielawa.pl

      Dzik jest dziki - Warto wiedzieć - Akumulator.pl Żubr przeszedł z Polski do Niemiec. Zastrzelili go lokalni myśliwi ...

      Małpa kontroluje wirtualną dłoń za pomocą... mózgu! [wideo ... Ostatni taki nosorożec - www.malygosc.pl

      A czy wiecie których, z tych zwierząt nie spotkacie na spacerze w lesie? 

      Oczywiście małpki i nosorożców! Jednak możecie je zobaczyć w zoo.

       

      Przyjrzyjcie się teraz poniższym obrazkom i wskażcie ilustracje na których:

      żabka jest przed pniem drzewa, zajączek na pniu drzewa i wiewiórkę, która jest za pniem drzewa :)

      Архитектор речи

      W naszych lasach mieszkają także węże. W Polsce mamy tylko 4 gatunki węży i wszystkie są pod ochroną.

      Najbardziej charakterystycznymi polskimi wężami jest żmija zygzakowata i zaskroniec. Żmija zygzakowata na całej długości ciała ma wzorek, właśnie taki zygzak. Jest to wąż jadowity.

      Żmija zygzakowata — Lasy Państwowe

      Zaskrońca poznacie po żółtych paseczkach na bokach głowy.

      W lasach koło Głogowa jest wysyp... zaskrońców | Gazeta Wrocławska

      Zrobimy teraz własnego węża! Przygotujcie kawałek kartonu/ tekturki/ pokrywki po butach, taśmę, nożyczki, kawałek sznurka (ja użyłam wstążki, Wam proponuję użyć sznurówki) i makaronu "rurki" .

      Za pomocą taśmy przyklejcie makaron do kartonu jeden pod drugim, tak jakbyście chcieli zrobić drabinkę.

       

      Przeciągnijcie sznurówkę przez makaronowe rurki. Na koniec dorysujcie swojemu wężowi głowę :)

      GOTOWE!!

      Ssserdecznie Was pozdrawiam! Miłego dnia :)

    • KONKURS PLASTYCZNY "RUCH TO ZDROWIE"

    •  

      Organizator konkursu: Agnieszka Stykowska

      Cele konkursu:

      • rozwijanie zainteresowań różnymi technikami plastycznymi
      • rozbudzanie fantazji i wyobraźni dziecka
      • propagowanie aktywnych sposobów spędzania wolnego czasu wśród dzieci i rodziców

      Regulamin:

      • Adresaci konkursu: przedszkolaki i uczniowie ZSP7
      • Technika wykonania prac: dowolna
      • Format prac: A4 lub A5
      • Termin i miejsce nadsyłania zdjęcia pracy plastycznej: do 12. czerwca 2020 (piątek) na adres a.stykowska@zsp7.zory.pl z dopiskiem w tytule maila: KONKURS PLASTYCZNY 
      • Plik (zdjęcie pracy) powinien zawierać w nazwie: 

      IMIĘ_NAZWISKO AUTORA_WIEK_GRUPĘ/KLASĘ np.

      ANIA_KOWALSKA_4_KOTKI

      • Prace indywidualne (dopuszcza się pomoc rodzica w wykonaniu pracy - w przypadku 3-latków) - jeśli praca nie powstała samodzielnie proszę o dopisanie rodzica do metryczki np. IMIĘ_NAZWISKO DZIECKA_Z MAMĄ
      • Organizator zastrzega sobie prawo do publikowania wyników konkursu/zdjęć prac na stronie internetowej ZSP7
      • Rozstrzygnięcie konkursu: czerwiec 2020 

      Zachęcam do udziału laughyes

    • Dzień Dziecka - galeria

    • Zapraszamy do obejrzenia filmików:

      Śpiewającej Małgosi video-1590954633.mp4

      Franka akrobaty :) 20200531_franek.mp4

      Kubuś gorąco pozdrawia wszystkie dzieci!

      Pozdrowienia od Michałka, który namalował klocki, piłkę, misia i świetnie się przy tym bawił laugh

        

    • 05.06.2020

    • Dziś poznamy dzieci z różnych stron świata. Na początek trochę się poruszamy. Posłuchaj piosenki, spróbuj poruszać się do jej rytmu i tańcz jak chcesz. W trakcie refrenu podskakuj rytmicznie i machaj rękami:

      Jesteśmy dziećmi - chcemy miłości.

      Jesteśmy dziećmi - chcemy radości.

      Chcemy by często tulono nas

      i żeby miło płynął nam czas.

      Teraz spójrz na zdjęcia. Dzieci są ubrane w tradycyjne stroje. Przyjrzyj się im uważnie. Wskaż zdjęcie na którym dziewczynka z Twojego kraju, czyli Polski ma na sobie czerwone korale. Tak, to nr 9 - Polka. Wskaż zdjęcia, na których znajduje się dwoje dzieci. Nr 6 i 8. Wskaż zdjęcie, na którym dziewczynka ma zamknięte oczy. Nr 1. Który strój najbardziej Ci się podoba i dlaczego? laugh

      1. Indianka   2.  Arab  

      3. Meksykanin    4. Arfykanka  

      5. Japonka   6. Chińczycy  

      7. Rosjanka   8. Eskimosi  

      9. Polka  

      Teraz obejrzyj prezentację i posłuchaj muzyki w tle. Ta piękna piosenka to "We are the world". W refrenie po angielsku śpiewają: "My jesteśmy światem. My jesteśmy dzieci". (world - świat, children - dzieci) Czy piosenka Ci się podoba? Czy lubisz słuchać piosenek w języku angielskim? Mam nadzieję, że tak! wink

      Wskaż dziecko, dopasuj dziecko i dom. Jeśli Ci się nie uda - w dalszej części prezentacji pojawi się prawidłowa odpowiedź (dom). Spróbuj narysować dom palcem po śladzie blisko ekranu lub w powietrzu. Pod koniec prezentacji znajdują się opisy zabaw z różnych stron świata. Poproś Mamę lub Tatę o przeczytanie. Która zabawa najbardziej Ci się spodobała? Może pobawisz się w nią w najbliższych dniach?

      Udanego weekendu! laugh

       

    • 04.06.2020

    • Witajcie Kochani!

      Na początku rozruszamy trochę nasze rączki, będzie walka na kulki :) Macie już wprawę w robieniu kulek z gazety lub papieru, więc szybko sobie z tym poradzicie. Zróbcie kilka takich kulek i zaproście do zabawy rodziców lub rodzeństwo. Wyznaczcie liniami wasze pola, podzielcie na połowę papierowe kulki i na sygnał START przerzucajcie jak najszybciej kulki na pole przeciwnika. Na sygnał STOP sprawdźcie, na czyim polu zostało więcej kulek. Jeżeli na polu rodzica lub rodzeństwa zostao więcej kulek to znaczy, że wygrałeś. Jeżeli to na twoim polu znajduje się ich więcej, to znaczy, że wygrał twój towarzysz zabawy i ładnie by było gdybyś mu pogratulował. Możecie podać sobie ręce :)

      Odpady Papierowe Kulki - zdjęcia stockowe i więcej obrazów Bez ...

      Będziemy teraz poszukiwali skarbów, prawie jak piraci :)

      Znalezione obrazy dla zapytania pirat obrazek

      Rodzicu, przygotuj nieprześwitujący worek i wypełnij go przedmiotami o różnym kształcie, fakturze i wielkości. Mogą to być np. zabawki, wstążki, folie, chusteczki, gąbeczki, kredki. Zadaniem dziecka jest zgadnąć za pomoca dotyku, co znajduje się w worku. Zachęćcie Wasze pociechy do opisywania dotykanego przedmiotu, czy jest to ciepłe/zimne, twarde/miękkie, duże/małe.

       

      Czy czasem o czymś marzysz? Posłuchaj wiersza Juliana Tuwima "Dyzio marzyciel":

      Czy podobał Ci się wiersz? Mi bardzo laugh Co robił Dyzio na łące? (Położył się, przyglądał niebu i marzył). O czym marzył? (Patrząc na obłoki marzył o waniliowym kremie, lodach malinowych, stosach ciastek i torcie czekoladowym). Co innego mogą przypominać chmury? A Ty o czym marzysz? Ja o tym torcie hihiwink

      Wskaż krem waniliowy. Wskaż lody malinowe. Teraz wskaż tort czekoladowy i ciastka. Policz ilustracje w języku polskim i angielskim: 1 (one), 2 (two), 3 (three), 4 (four). Brawo!

      Mogę tylko powiedzieć: Yummy, yummy, yum. Tak jak mówisz, jedząc śniadanie w przedszkolu i gładząc się po brzuszku. Czy te pokarmy są zdrowe? Oczywiście, że nie! Chyba że przyrządzone ze zdrowych składników tak jak np. ciasteczka owsiane lub lody malinowe z serka i malin. Pamiętaj: słodycze w ograniczonych ilościach, od czasu do czasu, nigdy na pusty brzuszek, a po nich umyj zęby yes

      Szymek marzył o nowej zabawce. Poszedł z mamusią do sklepu. Ogląda półeczki i widzi, że ktoś pomieszał zabawki. Na każdej półce znalazła się jedna zabawka niepasująca do pozostałych. Czy potraficie je wskazać?

      Brawo! Nie pasuje żołądź, domek, drzewko, gruszka, żółw i wóz strażacki!

      Miłego dnia!

    • 03.06.2020

    • Dzień dobry Maluchy:)

      Dzisiaj będziemy mówili o zabawie! W przedszkolu bawicie się z kolegami i koleżankami z grupy, a w domu z rodzicami i rodzeństwem.

      Na poczatek trochę się poruszamy, wybierz jedną z poniższych zabaw:

      Chowanego - zaproś do zabawy rodzica lub rodzeństwo. Odwróć się, policz do pięciu, przez ten czas twój partner musi się schować. Gdy doliczysz do pięciu możesz zacząć go szukać. Jeśli go znajdziesz, teraz to ty się chowasz,a on będzie Cię szukał! W chowanego możecie się w bawić również w ogrodzie :)

      Jeżeli macie ogródek to świetną propozycją jest także berek :)

      Jeśli macie mało miejsca w domu lub pogoda nie sprzyja, to w tej sytuacji doskonale sprawdzi się tor przeszkód.  Do jego zbudowania możecie użyć rozmaitych rzeczy. Chodzenie po równoważni? Nic prostszego - użyjcie sznurka, zwiniętego koca lub ręcznika. Chcecie wykonać slalom z pachołkami? Pachołkami mogą być ustawione w rzędzie butelki. Rzuty do celu? Świetny pomysł - tutaj sprawdzą sie kulki z gazety i kosz lub pojemnik na zabawki :)

      Poćwiczyliście? Mam nadzieję, że macie siłę do dalszej nauki ;) Popatrzcie na obrazek poniżej, wiecie w co bawią się dzieci?

      Dzieci bawią się w sklep. Chłopczyk robi zakupy, a dziewczynka jest kasjerką. Kasjerka kasuje produkty w sklepie.

      A czym płacimy za zakupy w sklepie? Oczywiście, musimy mieć pieniądze, aby móc nimi zapłacić za zakupy. Dzieci w przedszkolu lub w domu mogą mieć zabawkowe pieniążki lub wykorzystywać w zabawie kamyczki, żetony czy liście. W sklepie jednak, mama płaci prawdziwymi monetami i banknotami, poproście rodziców, abyście mogli się im przyjrzeć. Pamiętajcie, że nie są one do zabawy, nie możecie ich zabierać rodzicom lub chować dla żartu.

       

      Zobaczcie, dzieci układały puzzle, jednak pomieszały im się pudełka i nie potrafią dokończyć obrazków. Czy im pomożecie? Potraficie wskazać brakujące części puzzli?

      Na koniec chętnie poznam Waszą ulubioną, najukochańszą zabawkę domową. Spróbujcie ją namalować lub narysować :)

      Więc pozostaje mi tylko życzyć... udanej zabawy!

    • 02.06.2020

    • Mam nadzieję, że miło spędziłeś Twoje wczorajsze święto - Dzień Dziecka. Dzisiaj zaczynamy piosenką. Posłuchaj:

      Czy piosenka Ci się podoba? O kim ona jest? Brawo! O dzieciach. Piosenkę śpiewa pani Majka Jeżowska. Czy podoba Ci się imię Majka?

      Teraz posłuchaj jeszcze raz. W trakcie słuchania ruszaj się do muzyki tak jak potrafisz i spróbuj zaśpiewać refren, chociaż jedną linijkę. 

      Refren: Wszystkie dzieci nasze są
      Kasia, Michael, Małgosia, John
      Na serca dnie mają swój dom
      Uchyl im serce jak drzwi

      Wszystkie dzieci nasze są
      Borys, Wojtek, Marysia, Tom
      Niech małe sny spełnią się dziś
      Wyśpiewaj marzenia, a świat
      Będzie nasz!

      Jakie imiona dzieci usłyszałeś? Spróbuj wymienić chociaż jedno. Było ich wiele. Wśród polskich imion są trzy angielskie: Michael, John i Tom. Pozostałe imiona są polskie: Kasia, Małgosia, Borys, Wojtek i Marysia. Czy Ty, ktoś z Twojej rodziny lub grupy przedszkolnej ma tak na imię? Kto?

      W naszej grupie mamy Małgosię, Wojtka i Marysię. Nie ma w niej żadnej Kasi ani Borysa. Teraz podaj swoje imię. Moje to Agnieszka laugh A jak mają na imię członkowie Twojej rodziny? Przypomnijmy sobie. Wymień jak mają na imię mama, tata, siostra, brat, babcie i dziadkowie. Brawo! yes

      W naszej grupie mamy dwie Alicje, a wspominam o tym, bo w dzisiejszym wierszu występuje Ala. Bohaterem wiersza jest skacząca piłka. Zobacz!

      Czy potrafisz skakać jak piłka? Jeśli tak to podskocz. Świetnie! Poproś Mamę lub Tatę o przeczytanie wiersza. Gdy usłyszysz: piłka skacze: la, la, la podskakuj i powtarzaj: la, la, la.

      "Skacząca piłka" Ewa Małgorzata Skorek

      Mała Ala piłkę ma. Piłka skacze: la, la, la. La, la, la.

      Ala Ani piłkę da: Piłka skoczy: la, la, la. La, la, la.

      Ładnie fika piłka ta. Piłka tańczy: la, la, la. La, la, la.

      Piłkę łapie mała Ala. Piłka skacze: la, la, la, la. La, la, la, la.

      Czy ktoś wdzięku więcej ma? Od tej piłki: la, la, la? La, la, la.

      Czy podobał Ci się wiersz? Mam nadzieję, że udało Ci się skakać jak piłka! Spójrz na te piłki.

      Spróbuj wymienić kolory piłek w języku polskim (i angielskim jeśli potrafisz). Zacznijmy wymieniać od tej zaznaczonej piłki: pomarańczowa (orange), niebieska (blue), zielona (green), żółta (yellow), różowa (pink), fioletowa (purple), czerwona (red). Teraz policz piłki. Zacznij od pomarańczowej. Staraj się liczyć "w prawo" od pomarańczowej piłki dookoła kończąc na czerwonej: 1 (one), 2 (two), 3 (three), 4 (four), 5 (five), 6 (six), 7 (seven).

      Zobacz kotki też bardzo lubią piłki laugh

      Jeśli masz w domu piłkę to pobaw się nią dzisiaj. Możesz ją toczyć, odbijać, rzucać, trzymać w rękach, podskakiwać z nią. Kopać i rzucać najlepiej na podwórku (jeśli masz taką możliwość).

      Udanych zabaw z piłką winkyes

       

      • 01.06.2020

      • DZIEŃ DZIECKA

      •  

        Witajcie Kochani!

        To szczególny dzień dla wszystkich dzieci. Dzisiaj obchodzicie swoje święto!

        Życzenia na Dzień Dziecka - dla dużych i małych, dla dorosłych ...

        Na początek posłuchajcie wiersza pana Witolda Szwajkowskiego pt. Zabawa - nasze prawo

        Dzieci mają różne prawa,

        ale głównym jest zabawa,

        więc popatrzmy w lewo, w prawo,

        jaką zająć się zabawą.

        Z kolegami albo sami,

        bez zabawek, z zabawkami,

        czy w mieszkaniu, czy na dworze,

        każdy z nas się bawić może.

        Kto się bawi, ten przyznaje,

        że zabawa radość daje,

        i czas przy niej szybko leci,

        więc się lubią bawić dzieci.


        Odpowiedzcie na pytania:

        Co dzieci lubią robić? Czym jest zabawa? W co Wy lubicie się bawić? Z kim lubicie się bawić?


        A co myślicie o zabawie balonami? Zobaczcie, panie nadmuchały balony dla dzieci. Policzcie je. Czy potraficie wymienić ich kolory?

        Święto Balony Kolor - Darmowy obraz na Pixabay

        Panie nadmuchały 4 balony. Jest balon zielonyczerwony, żółty i niebieski.

        Z okazji Dnia Dziecka chciałabym wraz z panią Agnieszką i panią Olą złożyć Wam życzenia. Rozwiążcie poniższy rebus, a dowiecie się czego życzymy naszym Przedszkolakom :)

        Uśmiechnięta, Buzia, Ikonka  Przyjaciel twojego dziecka – Zwierciadlo.pl  Prezenty z Hiszpanii- co kupić - Justyna en Barcelona

         Miłość – Wikipedia, wolna encyklopedia

        Tak! Życzymy Wam uśmiechu, wspaniałych przyjaciół, prezentów, zdrowia i miłości :) 

        Zapraszam Was teraz do obejrzenia filmiku, który został zrobiony specjalnie na tę okazję. Ciekawe czy rozpoznajecie na nim wszystkie osoby :) Jakie emocje towarzyszą Wam podczas oglądania filmiku - radość, smutek, a może strach lub zdziwienie?

        Dziękuję również wszystkim Rodzicom, którzy zaangażowali się w akcję! smiley

  • UWAGA UWAGA ;)

    Drodzy Rodzice, przypomninamy o dzisiejszym terminie nadsyłania filmików z pozdrowieniami Państwa pociech z okazji Dnia Dziecka.

    Jeżeli ktoś nie dostał wiadomości e-mail, nie jest zorientowany o co chodzi, proszę o kontakt z p. Martą :)

    Wykonanie plakatu: Kubuś M.

    • 29.05.2020

    • Dziś przywitamy się śpiewająco piosenką, którą znasz z przedszkola. Kończymy już nasz tydzień o rodzinie, więc do zabawy zaproś Mamę, Tatę i rodzeństwo. Poproś, aby naśladowali ruchy. Na początek przywitamy Mamę:

      Witaj mamo, witaj mamo! (machamy)

      Jak się masz? Jak się masz? (rączki wyciągamy do przodu i potrząsamy nimi)

      Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy. (machamy) 

      Bądź wśród nas, bądź wśród nas. (ręce krzyżujemy na klatce piersiowej, kołyszemy się)

      Teraz przywitamy Tatę:

      Witaj tato, witaj tato! Jak się masz? Jak się masz?

      Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy. Bądź wśród nas, bądź wśród nas.

      Jeśli masz Siostrę przywitaj ją piosenką:

      Witaj siostro, witaj siostro! Jak się masz? Jak się masz?

      Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy. Bądź wśród nas, bądź wśród nas.

      To nie koniec. Jeśli masz Brata. Przywitaj go:

      Witaj bracie, witaj bracie! Jak się masz? Jak się masz?

      Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy. Bądź wśród nas, bądź wśród nas.

      Ty jesteś synem lub córką Twoich rodziców. Poproś ich o przywitanie Ciebie. Jeśli jesteś chłopcem:

      Witaj synu, witaj synu! Jak się masz? Jak się masz?

      Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy. Bądź wśród nas, bądź wśród nas.

      Jeśli jesteś dziewczynką:

      Witaj córko, witaj córko! Jak się masz? Jak się masz?

      Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy. Bądź wśród nas, bądź wśród nas.

      Moglibyśmy się tak witać cały dzień. Myślę, że na dziś wystarczy wink

      Teraz spójrz na obrazek. Co widzisz? Spróbuj opisać.

      Przedstawia on rodzinę. Czy ludzie są weseli czy smutni? Z ilu osób składa się ta rodzina? Policz w języku polskim i angielskim: 1 (one), 2 (two), 3 (three), 4 (four). Co niosą ze sobą? Gdzie się znajdują? Są nad morzem. Widzę latarnię morską, plażę, morze. Niosą ze sobą wędki i koszyk piknikowy. A może Ty w najbliższych dniach zaprosisz rodziców na piknik? Co weźmiecie ze sobą? Na pewno jakieś pyszne jedzenie laugh

      Teraz obejrzyj bajkę. Jakie zjawisko pogodowe widać za oknem?

      Tak, to tęcza. Jak powstaje? Światło przechodzi przez kropelki wody i tak właśnie powstaje tęcza. Piękna, prawda? laugh

      Z ilu kolorów się składa? Policz. Tak, z siedmiu (7). 

      Oto kolory tęczy. Jeśli je znasz to wskazuj i nazywaj:

      • czerwony,
      • pomarańczowy,
      • żółty,
      • zielony,
      • niebieski,
      • granatowy.
      • fioletowy.

      Teraz narysuj swoją własną tęczę lub skorzystaj z szablonu. 

      https://printmania.online/pl/kolorowanki/swieta/dzien-swietego-patryka/tecza/

      Spróbuj pokolorować ją tak... albo po swojemu tak jak potrafisz yes

      Udanego weekendu! Have a nice weekend! smiley

  •  

    Dzień dobry Maluszki !

    1.    Zapraszam do zabawy ruchowej:

     

     

    2.    Cały tydzień rozmawiamy o rodzinie, obchodziliśmy też święto mamy, a dziś powiemy sobie, jak dzieci mogą pomagać w domu rodzicom. Posłuchajcie piosenki, a potem spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

    Spróbuj odpowiedzieć na pytania :
    -czy dzieci mogą pomagać rodzicom mimo że są małe?
    -w jaki sposób pomagasz rodzicom w domu?
    -czy pomaganie rodzicom sprawia ci przyjemność? 

     

    3.    Spójrzcie na obrazki poniżej. W jaki sposób dzieci pomagają swoim rodzicom? Czy są wesołe , czy smutne?

        

    4.    Zobaczcie, mały Jaś nie posprzątał dziś w swoim pokoju.  Wskażcie palcem , gdzie ukryły się zabawki wskazane na kolorowych klockach: 

     


     

    5.    A miś Zuzi nie chce siedzieć na półeczce więc wędruje po całym pokoju. Spróbujcie opisać, gdzie się znajduje- pamiętajcie, żeby mówić wyraźnie, głośno i pełnym zdaniem , na przykład :   MIŚ LEŻY OBOK PIŁKI

    6.    Teraz spróbujcie pokazać bez  używania słów  czynności  przedstawione na obrazku. Mamo, tato, spróbuj zgadnąć, co pokazuje dziecko: 

    7.    Na koniec zadanie dla super-wytrwałych: pomóżcie dziś rodzicom w domowych porządkach.  Nazwijcie  na obrazku przedmioty potrzebne do sprzątania i do dzieła  ! 

     UWAGA pamiętajcie, że nie wolno Wam dotykać żadnych środków i płynów do sprzątania bez zgody i obecności rodziców. 

     

    Miłego dnia Maluszki ! 
     

    • Rodzinnie :) - galeria zdjęć

    •  

      Prezentujemy przepiękne prace Kubusia :)

      Twórczość Wojtusia :) Kolorowo!

      Prezenty, niespodzianki i pyszności od Karolka dla mamy yes

    • 28.05.2020

    • Witajcie Kochani!

      Gotowi do pracy? Raz, dwa, trzy... Zaczynamy :)

       

      Zapraszam Was do zabawy paluszkowej. Przygotujcie najpierw rączkę prawą, następnie będzie się bawiła rączka lewa. Poproście rodziców, aby przeczytali Wam tekst, a wy za go nimi powtarzajcie, pokazując odpowiednie paluszki!

      Świetnie!

      Popatrzcie teraz na poniższy obrazek. Widzicie tego chłopca? Ma na imię Szymon. Jak myślisz, kim dla Szymona są osoby ze zdjęcia? Kim może być dla niego pani w okularach, a kim dziewczynka, panowie czy obejmująca go pani?

      Macie rację! To zdjęcie Szymona z jego rodziną. Na fotografii jest jego mama, tata, babcia, dziadek oraz siostra :)

      Czy pamiętacie jak nazywamy osobę, która profesjonalnie zajmuje się robieniem zdjęć? To fotograf!

      Fotograf za pomocą aparatu wykonuje zdjęcia, które następnie można wywołać i wkleić do albumu. Hmm, jak już o tym wspomnieliśmy... zachęcam Was, abyście wraz z rodzicami pooglądali rodzinne zdjęcia. Ciekawe czy będziecie umieli rozpoznać siebie na fotografiach? Tak szybko rośniecie :)

      To już ostatnie ćwiczenia na dziś! Rodzicu, przygotuj dla swojej pociechy garść makaronu kokardek, świderek, grochu oraz 3 pojemniczki. Wymieszaj ze sobą suche produkty.

      Przedszkolaki, teraz Wasza kolej :) Przeliczcie pojemniki i posegregujcie do nich kokardki dla mamy, wiertła dla taty i kamyczki dla brata.

      Super! Gratulacje :)

      Jeżeli nie macie w domu powyższych produktów, nie martwcie się. Mam dla Was inną propozycję ćwiczenia. Wybierzcie 3 kolory kredek, mazaków, pasteli. Będziemy rodzinnie malowali płotek :)

      Maluchu, dziadek pomalował płotek na czerwono, babcia na zielono, a ciocia na żółto. Jak ułożysz kredki?

      Wspaniale :)

      Miłego dnia Przedszkolaki!

    • 26.05.2020 Dzień Matki

    • Zgadnij kto jest bohaterem, a raczej bohaterką dzisiejszego dnia? Dziś obchodzimy święto wszystkich Mam - Dzień Matki. Poniżej pisze MAMA: M A M A. 

      Na początek posłuchaj wiersza „Ogródek mamy” Ewy Skarżyńskiej:

      Album ze zdjęciami

      – to ogródek mamy.

      My w nim wyrastamy.

      Z konia na biegunach,

      z graniastego koła,

      z lalek,

      z ciuciubabki,

      z berka

      i z przedszkola.

      A mama woła nas czasem

      do swego ogródka. I mówi:

      - Zobacz, taki byłeś maleńki. 

      Taka byłaś malutka…

      Jak roślinki w ogrodzie rośniemy

      dla mamy.

      A ona jest ogrodnikiem.

      Dobrym i kochanym.

      Kto wyrasta w ogródku Mamy? Do kogo porównana jest Mama? Brawo! Do ogrodnika. Jakim Mama jest ogrodnikiem i dlaczego? Przypomnij sobie, czym zajmuje się ogrodnik? Na czym polega jego praca?

      Dzisiaj, w święto Twojej ukochanej Mamy, spróbuj zrobić dla Niej coś miłego. Możesz samodzielnie wykonać laurkę lub inny upominek. O pomoc poproś Tatę i rodzeństwo - razem na pewno wymyślicie coś fajnego. Wymień osoby, z których składa się Twoja rodzina. Podaj ich imiona smileyyes

      Twoja Mama na pewno lubi kwiaty. Poproś, aby ktoś z domowników wydrukował szablon.

      http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/kwiat-w-doniczce

      Pokoloruj kwiat, tak jak potrafisz. Możesz wybrać inny, jeśli bardziej Ci się podoba. W języku polskim i angielskim nazywaj kolory, których używasz: żółty - yellowczerwony - red, niebieski - blue. Możesz wybrać opcję KOLORUJ ONLINE i zaszaleć na ekranie komputera.

      Razem z Mamą posłuchaj piosenki "Jesteś mamo skarbem mym". Czy piosenka Ci się podoba? Mi bardzo laugh

      Spróbuj zaśpiewać refren:

      Jesteś Mamo skarbem mym,

      Kocham Ciebie z całych sił.

      Jesteś wszystkim tym co mam,

      Wszystko Tobie jednej dam.

      Teraz zaproś Mamę do tańca przy tej piosence. Mocno przytul Twoją ukochaną Mamę i złóż Jej życzenia z okazji Dnia Matki heart Te piękne kwiaty to róże. Policz ile ich jest. Brawo! 7 yes

       

      Wskaż paluszkiem cienie kwiatów na obrazkach : 

       

      Jeżeli masz ochotę możesz zrobić kwieciste karty pracy, które znajdziesz poniżej : 

       

      Kwiatki dla mamy

      Podlewamy kwiaty

       

      NAJLEPSZE ŻYCZENIA DLA WSZYSTKICH MAM!

    • 25.05.2020


    • Dzień dobry Słoneczka! Mam nadzieję, że wypoczęliście :)


      Słońce, Uśmiech, Promienie, Żółty (With images) | Słońce, Obrazy ...

       

      Dzisiaj powiemy sobie o...

                                                      ....dowiecie się tego po rozwiązaniu poniższej zagadki :)

      Ma ściany, podłogi,
      okna i drzwi,
      a w nim mieszkasz ty.

      Tak, to dom! Teraz powtórz z rodzicami swój adres zamieszkania. Jeżeli go nie pamiętasz, poproś rodziców, aby Cię go nauczyli. To bardzo ważne, aby każde dziecko znało swój adres zamieszkania!

      Udało się? Wspaniale :) Wymień teraz osoby z którymi mieszkasz w swoim domu oraz policz,

       ile ich jest.

      Spróbuj opisać poniższy obrazek i odpowiedzieć na pytania.

      Jak myślisz, kogo przedstawia ilustracja?  

      Czy osoby ze zdjęcia są wesołe czy smutne? Po czym to możesz rozpoznać?

      Wskaż, która z osób na zdjęciu jest najmłodsza.

      Doskonale!

      Pokażę Wam teraz zwierzątka z ich rodzicami!

      Czy potrafisz nazwać wszystkie zwierzęta pokazane na ilustracjach? Które z nich spotkasz w zoo, które w lesie, a które w gospodarstwie?

      Tak! W zoo spotkasz słonia i małpę, w lesie żyje dzik oraz lis, a w gospodarstwie mieszkają kury i konie.

       

      Na zakończenie proponuję Wam pracę plastyczną - fryzura mojej mamy, mojego taty :)

      Przygotujcie:

      - grubszą kartkę, może być z bloku technicznego

      - farby plakatowe lub wodne

      - pędzel

      - słomkę do napoju

      - kawałek kartoniku

      - pojemnik z czystą wodą

      - gazety do zabezpieczenia miejsca pracy

      - wydrukowany szablon głowy

      Na początku zabezpieczcie z rodzicem miejsce pracy :) Przygotujcie wydrukowany szablon głowy mamy lub taty, obok znajdziecie propozycje ---> szablon_mama.pdf  szablon_tata.pdf albo możecie sami namalować głowę. Farbę rozrabiamy na kartonie z dużą ilością wody i nakładamy ją pędzlem na kartkę na czubek głowy, powinna powstać plama farby. Bierzemy słomkę i dmuchamy nią w farbę, tak aby się ona rozprowadziła. Powinniśmy to robić w miarę szybko, aby farba nie zdążyła wyschnąć na kartce. Możecie mieszać kolory! :) Gotowe! Gdy praca będzie schła, pomóżcie rodzicom posprzątać stanowisko pracy :)

      Życzę Wam udanej zabawy i miłego dnia!

    • Tydzień o emocjach - galeria zdjęć

    •  

      Kubuś za pomocą rysunku pokazał, że jest smutny, ponieważ nie może się z Wami bawić w przedszkolu. Bardzo za Wami tęskni. Chciałby Wam także pokazać swojego stracha na wróble i odlotową raketę.

      Lenka chciała Wam pokazać swojego malutkiego kotka. Lenka na zdjęciu jest wesoła czy smutna? Oczywiście, że wesoła! :)

      Piotruś i namalowane przez niego emocje.

      Michałek zobrazował swój nastrój za pomocą kredy! Wykonał też rakietę laugh

        

      Wojtusiowe prace - strach na wróble oraz rakieta 3D :)

      Alicja z pomocą Mamy stworzyła dzisiaj stracha na wróble. Mama przygotowałam Ali części garderoby, które wskazały wyrzucone przez nią kostki do gry. Ala pokolorowała ubranka i przykleiła je na szablon z kartonu. Aby strachowi nie było nudno, postanowiła zrobić dla niego ptaszka laugh

             

      Karolek rozmawiając z Mamą o emocjach powiedział, że jak Mama jest smutna to zbieramy dla Mamy kwiatki. Mama spytała komu jeszcze by takie kwiatki sprawiły przyjemność - Karolek odpowiedział, że Pani z przedszkola i przesłał pozdrowienia oraz kwiatki dla wszystkich Pań. Dziękujemy yes

      Radosna i uśmiechnięta Alusia wykonała piękną rakietę! smiley

       

    • 22.05.2020

    • Posłuchajcie dzieci, dzisiaj rano spojrzałam na kalendarz, by sprawdzić dzisiejszą datę i zobaczyłam napis: DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT. Czy lubisz zwierzęta? Ja tak! Czy masz swoje zwierzątko? Jakie emocje towarzyszą Ci podczas zabaw z nim? Radość smileysmutek sadzłość angry zdziwienie surprise?

      Pamiętaj, aby o swoje zwierzątko dbać każdego dnia, a w dzisiejszym Dniu Praw Zwierząt w sposób szczególny. Zastanów się jak możesz o nie zadbać. Proponuję spacer, wspólną zabawę lub ulubione jedzenie pupila. Na pewno go to ucieszy laugh Jeśli nie masz swojego zwierzątka zastanów się jakie jest Twoje ulubione zwierzę? Jeśli chcesz - narysuj je.

      Jakie zwierzęta widzisz na ilustracji? Spróbuj je wymienić. Wskaż ptaszka. Ile widzisz królików? Policz. Brawo! 1 Ile widzisz kotów? Policz. 3 Ile widzisz psów? Policz po polsku i angielsku. 4 Ile jest razem wszystkich zwierząt? To trudne zadanie. Poproś Mamę lub Tatę i policzcie razem. Super! Dziesięć. Hihi tak: 10, a nie 9. Poszukaj myszki wink

      Teraz udamy się do KRAINY RADOŚCI. Nauczymy się układu do piosenki Gumi miś laugh Uśmiechnij się i baw przy piosence, naśladuj, tańcz, tak jak potrafisz. Nie przejmuj się jeśli się pomylisz. Możesz tańczyć po swojemu. Ważne, by okazać radość i zadbać o codzienną porcję ruchu!

      Zmęczyłeś się? Ja tak! Teraz usiądź na dywanie lub podłodze. Palcem rysuj w powietrzu i na dywanie różne kształty, kreski, figury geometryczne: koło, trójkąt, kwadrat. Spójrz na rysunek. Wskaż koło na rysunku. Połącz je z drugim kołem. Teraz odszukaj kwadrat. Połącz kwadraty. Na koniec odszukaj wszystkie trójkąty. Połącz te same trójkąty.

      http://worekpelenpomyslow.blogspot.com/2017/11/karty-pracy-figury-geometryczne.html

      Miłego dnia! smiley

  •  

     

      1. Dzień dobry Maluszki – dziś mamy czwartek, a czy pamiętacie pozostałe dni tygodnia ? Spróbujcie wymienić:

    2.    Dzień zaczniemy od rozgrzewki- ta forma ćwiczeń nazywa się JOGA. Spróbujcie wykonać figury z ilustracji :

     

    3.    Teraz jak już jesteście rozciągnięci zapraszam do pracy:
    Posłuchajcie poniższej piosenki- opowiedzcie, czy jest ona wesoła , czy smutna? Podoba Wam się, czy może w ogóle nie ?  Jaki wydaje się być kot- szczęśliwy, zadowolony, zły a może smutny? 

     

     

    4. Wskażcie na obrazku tylko SMUTNE kotki : 

     

     

    5. Teraz sami zamienicie się w kotki i misie: Mamo, Tato przeczytaj rymowankę, a Ty maluszku pokaż opisane zachowanie bez używania słów – koniecznie spróbuj naśladować odgłosy zwierzątek:

     

    6.    Uwaga- będzie start rakiety, ale nie byle jakiej. Do tej rakiety włóż wszystkie złe emocje , przykrości i smutki i wyślij je daleeeko w kosmos. 
     Maluszku:
    -bębnisz palcami po podłodze, najpierw cicho powoli, a potem coraz szybciej i coraz głośniej;
    -klaszczesz  w dłonie natężającą się głośnością i we wzrastającym tempie (cicho, głośniej, wolno, szybciej)
    -tupiesz  nogami, także tutaj zaczynasz cicho i powoli, a potem coraz szybciej i głośniej;

     

    I wszystkie smuteczki odleciały- na Twojej buzi został tylko piękny uśmiech ! 
     

    7.    Możesz zrobić taką rakietę w domu. Na dole znajdziesz szablon- wytnij ostrożnie nożyczkami elementy i ułóż je tak, jak na mniejszym obrazku. Naklej elementy na czarną kartkę papieru i pokoloruj, poozdabiaj jak tylko masz ochotę. 

    RAKIETA 

     

    Moja rakieta jest gotowa do startu !

     

    Miłego dnia ! 

     

    • 20.05.2020


    • Witajcie Maluszki!

      Dzisiaj powiemy sobie o strachu, o tym czego się boimy i jak możemy sobie z tym radzić!

      Na początku poproście rodziców o przeczytanie wiersza Anny Kacy

      Strach na wróble

      Ma spodnie w kraciaste łaty,
      Dziurawy kapelusz taty,
          Ogromną słomianą głowę
          I ręce ze słomy, obie!

      Z kaftana, gdzie brak guzika
      Wystają strzępy szalika
          I buja się w prawo, w lewo,
          Bo... nogę ma tylko jedną!

      Stojąc na polu, przy sianie,
      Spełniać ma trudne zadanie
          Straszy szkodniki i ptaki
          -A sio! Ze zboża hulaki!

      Wieczorem ziewa zmęczony,
      Bo straszył szpaki i wrony,
          Lecz nie wie, stojąc wytrwale,
          Że nikt się nie boi go, wcale...

      Wróble się śmieją pod nosem,
      Szarak pokręci nań wąsem,
          Wszyscy doń w gości przychodzą,
          Bo Strach jest pola ozdobą...

      Czy wiecie jak wygląda strach na wróble? Popatrzcie na poniższą ilustrację :)

      Terrible Beauty: wróble w kraju | dizainall.com

      Strachy na wróble to kukiełki, najczęściej robione ze słomy. Mają z wyglądu przypomnić ludzi, dlatego są one ubrane, a na ich głowach umieszczone są kapelusze :) Strachy stawia się na polach lub w sadach aby odstaszały ptaszki, które wyjadają nasiona lub owoce . Z tego też powodu mówi się na nie strach na wróble :) A czy pamiętacie jak wygląda wróbel? Potraficie go wskazać na obrazku?

      Wróbel zwyczajny – Wikipedia, wolna encyklopedia Sikorki uczą się, jak unikać niesmacznego jedzenia, oglądając ...

      Tak, ten szarobrązowy ptaszek to wróbel. Ptaszek z żółtym brzuszkiem to sikorka!

      Maluszki, czego możemy się bać? Czego Wy się boicie? Pamiętajcie, że dzieci i dorośli boja się różnych rzeczy i nigdy nie powinniście się śmiać z lęków koleżanek lub kolegów. Można się bać pająków, psów, ciemności, wizyty u dentysty, gdy się zgubimy i nie widzimy mamy i wielu innych rzeczy. Opowiedz teraz mamie lub tacie czego ty się boisz.

      Czytelniczka: Wielki pająk w bloku w Lublinie, czy one są groźne ... Szczekanie psa: co pies chce nam powiedzieć szczekając? Sofa i fotel przy oknie w ciemnym pokojuWizyta adaptacyjna - Stomatologia dziecięca - Odent

      Ja się bardzo boję węży :)


      Kochani, będziemy teraz odganiać strach! Przygotujcie chustkę lub apaszkę i wraz z dziećmi z filmiku odgońcie strach w rytm muzyki! 

      Pamiętajcie, gdy się będziecie czegoś bali, powiedzcie o tym rodzicom, dziadkom, rodzeństwu lub paniom w przedszkolu! Zawsze Wam pomożemy! :) 

      CHCESZ BYĆ BARDZIEJ ZADOWOLONYM RODZICEM - Niemowle, dziecko ...

      Na koniec stwórzcie własnego stracha na wróble :) Przygotujcie kartkę, mazaki, kredki lub farby i kostkę do gry. Popatrzcie na planszę poniżej, macie pięć rzutów kostką, po każdym rzucie policzcie oczka i wyszukajcie je na planszy. Popatrzcie co się kryje pod wylosowanymi oczkami i narysujcie to na kartce, następnie rzućcie ponownie i uzupełnijcie obrazek. Róbcie to do ostatniego punktu :) Udanej zabawy!

      Maluchy, życzę Wam miłego radosnego dnia :)

    • 19.05.2020

    • Dzisiaj zaczniemy od wiersza Dominiki Niemiec "Gdy ci smutno..."

      Gdy ci smutno, gdy ci źle, 

      przyjaciel zawsze wesprze cię.

      On cię przytuli, otrze z twarzy łzy.

      Pomoże nawet wtedy, gdy

      nie wie do końca, skąd ten smutek w tobie,

      lecz razem dacie z nim radę sobie.

      Bo wasze serca czują tak samo,

      a to właśnie kiedyś empatią nazwano.

      Dlaczego można się smucić? Kto może pomóc, gdy jest smutno? W jaki sposób może pomóc przyjaciel, jak może wesprzeć? Co to jest empatia? Jeśli ją posiadasz to znaczy, że potrafisz wczuć się w to, co czuje twój kolega i okazać mu zrozumienie.

      Pamiętaj, że w płaczu nie ma nic złego i masz prawo czuć się smutny. A jak się dziś czujesz? Spróbuj nazwać.

      Teraz posłuchaj bajki pod tytułem "Smutek" z Wielkiej Księgi Uczuć. Czyta Łukasz Batko.

      Jak miała na imię pani nauczycielka z opowiadania? Czy zapamiętałeś imiona przedszkolaków? Jeśli tak - wymień je. A czy pamiętasz imiona Twoich pań nauczycielek z grupy Kotki? Czy pamiętasz imiona dzieci z grupy? Postaraj się wymienić ich jak najwięcej laugh

      Czas na zabawę "Rozpoznaj emocje". Obrazki przedstawiają: radość, smutek, zdziwienie i złość.

      Popatrz na te obrazki. Wskaż  obrazek, który przedstawia radość, a teraz Ty pokaż radość na swojej twarzy smiley Który obrazek przedstawia zaskoczenie? Pokaż jaki jesteś zaskoczony surprise Teraz wskaż obrazek przedstawiający smutek. Czy potrafisz pokazać smutną minę? sad Na koniec wskaż obrazek, który przedstawia złość. Jak wygląda Twoja twarz gdy jesteś zezłoszczony? angry Naśladuj te miny.

      Jeśli chcesz policz obrazki w języku polskim i angielskim: 1 (one), 2 (two), 3 (three), 4 (four). Ile ich jest? Brawo! Cztery yes

      Teraz zagraj w grę "Połącz w pary emocje". Twoim zadaniem jest połączyć w pary te same emocje.

      Kliknij w link pod którym znajduje się gra --->>>  https://learningapps.org/view7569992

       

      Spróbuj teraz pokazać swoje emocje w podanych sytuacjach - Mamo proszę przeczytaj :

      *Spotykam najlepszego kolegę/koleżankę

      *Podczas zabawy piłka wpada mi na ulicę

      *Podczas spaceru potykam się i upadam

      *Dostaję wspaniały prezent 

      Możesz wskazać te emocje na ilustracjach. 

      Jaki masz dzisiaj nastrój ? Może go narysujesz ?

       

      Miłego dnia pełnego różnych emocji smileysadsurpriseangry

    • 18.05.2020

    • Dzień dobry Przedszkolaki!

      W tym tygodniu będziemy mówili o emocjach i uczuciach! Zaczynamy?

      Na początek będzie Wam potrzebne lusterko. Możecie użyć małego lusterka lub stanąć przed wielkim lustrem. Widzicie swoje odbicie? Świetnie! Najważniejsze żebyście widzieli swoje buzie, troszkę je rozruszamy :) Popatrzcie do lustra i spróbujcie wykonać poniższe zadania:

      - parskanie - naśladujcie odgłos zmęczonego konika, lub warkot samochodu;

      - całuski dla mamy i taty - głośno cmokajcie ściągniętymi w dzióbek wargami;

      - wielbłąd - załóżcie dolną wargę na górną i odwrotnie - górną na dolną

      - liczenie gwiazdek na niebie – dotknijcie czubkiem języka różnych punktów na podniebieniu;

      Udało się? Jesteście fantastyczni :) yes Nie odchodźcie od lusterka, będzie Wam jeszcze potrzebne.

      Spójrzcie jeszcze raz na swoje odbicie w lustrze i zróbcie wesołą minę, tak bardzo wesołą jakbyście dostali ogromną porcję lodów! 

      Teraz zróbcie smutną minę, tak smutną jakby Wam przez przypadek te lody spadły :(

      Uff, na szczęście to tylko ćwiczenie :D

       

      Przyjrzyjcie się teraz temu chłopczykowi. Czy potraficie powiedzieć jakie emocje przedstawia jego twarz? Zwróćcie uwagę na oczy i usta.

       

      Macie racje. Twarz chłopca na ilustracji przedstawia takie emocje jak: radość, smutek, złość oraz zdziwienie!

      To już ostatnie zadanie na dzisiaj :) Przyjrzyj się poniższym obrazkom i  spróbuj opowiedzieć co się mogło wydarzyć. Byłoby świetnie  gdybyś zrobił to pełnymi zdaniami. W szczególności zwróć uwagę na emocje przedstawione na ilustracjach.

       

       

      Mam nadzieję, że przez resztę dnia będzie Ci towarzyszyła tylko ta emocja...     ;) 

      Miłego dnia Kotki! Do jutra :)
    • Maluchy w domu - galeria różności :)

    • Zapraszamy do oglądania zdjęć!

          

               

       

       

      Karol i jego propozyzja zabaw z piłeczkami. Przy okazji to świetne ćwiczenia oddechowe :)

      VID_20200419_175301-1.mp4

      VID_20200419_175649.mp4

    • W krainie muzyki - galeria zdjęć :)

    •  

      Rzucanie do kosza piłkami wykonanymi z gazet sprawiło Alicji wiele radości. Do zabawy przyłączył się także jej piesek, który zabierał piłeczki i uciekał. Alusia wykonała również obrazek podczas słuchania piosenki "Kundel bury".

         

      Alusia wykonała również marakasy laugh

        

      Michałek świetnie się bawił podczas rzucania gazetowymi kulkami do celu :)

        

      Razem z siostrą wykonał marakasy, które mogą również służyć jako mikrofon yes

       

      Alusia również wykonała marakasy smiley

       

      Wojtuś i jego własnoręcznie robione grzechotki! Brawo :)

      Fryderyk ma liczną kolekcję instrumentów, muzykuje wraz z mamą :) Czy rozpoznajecie instrumenty ze zdjęć?

    • 15.05.2020

    • Nasz tydzień "W krainie muzyki" dobiega już końca. Dziś utrwalimy wiedzę o instrumentach poznanych w tym tygodniu, a może poznamy też nowe? Mam nadzieję, że wybierzesz się ze mną na wycieczkę do szkoły muzycznej. Patrz uważnie jakie instrumenty są omawiane, kto na nich gra i jak wygląda? Przyda się to do rozwiązania quizu. Zapraszam!

      Czy potrafisz wymienić wszystkie omówione podczas wycieczki instrumenty? No dobrze, jeśli chcesz to możesz jeszcze raz wybrać się do szkoły muzycznej i zwrócić na to uwagę. Brawo! Oto te instrumenty: akordeon, konga, perkusja, fortepian, klarnet, skrzypce, saksofon, gitara elektryczna, wiolonczela, gitara basowa.

      Teraz rozwiąż quiz. Odpowiedź w języku polskim i angielskim TAK/YES lub NIE/NO.

      1. Czy miś grający na perkusji nosi okulary? Tak/Yes czy Nie/No Odpowiedź: Nie/No
      2. Czy na fortepianie gra myszka? Tak/Yes czy Nie/No Odpowiedź: Tak/Yes
      3. Czy do gry na saksofonie potrzebny jest smyczek? Tak/Yes czy Nie/No Odpowiedź: ie/No
      4. Czy miś grający na gitarze elektrycznej ma na sobie czapeczkę z daszkiem? Tak/Yes czy Nie/No Odpowiedź: Nie/No
      5. Czy gitara basowa ma cztery struny? Tak/Yes czy Nie/No Odpowiedź: Tak/Yes

      Ile pytań było w quizie? Policz. Pięć, czyli 5, a po angielsku five.

      Teraz spójrz na Kotki-Psotki. Na jakich instrumentach grają?

      Ten po lewej gra na akordeonie, a ten po prawej na gitarze laugh

      "W naszym przedszkolu pełno muzyki jest" - to tytuł piosenki, którą poznamy teraz. Posłuchaj uważnie. Gdy pani zaśpiewa: "Nasze ręce klaszczą tak" to klaszcz w dłonie. Gdy zaśpiewa: "Nasze nogi tupią tak" to tup. Gdy usłyszysz: "Nasze brzuchy grają tak" to klep się po brzuchu, a gdy usłyszysz "Nasze buzie śmieją się tak" to śmiej się głośno  ha, ha, ha, ha. Jeśli piosenka Ci się spodoba posłuchaj jej jeszcze raz. Może nauczysz się ją śpiewać? Do zabawy zaproś domowników: Mamę, Tatę, Siostrę, Brata heart

      W naszym przedszkolu pełno muzyki jest. Są instrumenty, o których mało wiesz.

      Nasze ręce klaszczą tak (klaszczemy). To jest muzyka, która cieszy nas.

      W naszym przedszkolu pełno muzyki jest. Są instrumenty, o których mało wiesz.

      Nasze nogi tupią tak (tupiemy). To jest muzyka, która cieszy nas.

      W naszym przedszkolu pełno muzyki jest. Są instrumenty, o których mało wiesz.

      Nasze brzuchy grają tak (klepiemy się po brzuchu). To jest muzyka, która cieszy nas.

      W naszym przedszkolu pełno muzyki jest. Są instrumenty, o których mało wiesz.

      Nasze buzie śmieją się tak (śmiejemy się ha, ha, ha, ha). To jest muzyka, która cieszy nas.

      Jeśli chodzi o tekst piosenki to nie zgadzam się, że mało wiesz o instrumentach. Teraz wiesz już bardzo dużo! Mam nadzieję, że Ciebie też ucieszyła kraina muzyki, w której przebywaliśmy w tym tygodniu.

      Miłego dnia i weekendu smileyyes

  •  

    14.05.2020 r.                        Dzień dobry Maluszki ! 
     



     

     1. Zapraszam do rozgrzewki :

     

     

    Zaproście do tańca całą rodzinę.

     

    2.    Dziś powiemy sobie czym jest ORKIESTRA. 
    Spójrz na obrazek- opisz go własnymi słowami. Kogo widzisz na ilustracji? Co robią ludzie? Czy byłeś kiedyś w takim miejscu? 

     

    3.    Posłuchaj wiersza A. Frączek :

    Bum bum bum!
    Tra, ta, ta,
    w naszym domu
    wciąż ktoś gra.
    Antek dudni na puzonie,
    naśladując wściekłe słonie,
    Franek w trąbę dziko dmie,

    musisz słuchać, chcesz czy nie.
    Stryj Ignacy na pianinie
    Brzdąka gamę co godzinę.
    Rock and rolla na cymbałkach
    wystukuje ciocia Alka.
    Ja koncerty daję w przerwach,
    po mistrzowsku gram na nerwach.


    Na jakich instrumentach grają członkowie rodziny? Co to znaczy „grać komuś na nerwach”- jeżeli nie wiesz, zapytaj rodziców, na pewno pomogą . 

     

    4.    Czy znasz te instrumenty? Spróbuj dopasować nazwę do obrazka. Mamo, tato- przeczytaj nazwę i poproś dziecko o wskazanie poprawnej ilustracji: 

    Puzon, trąbka, pianino, cymbałki, gitara, skrzypce, bęben 

          

     

    Świetnie !

     

    5.    Posłuchaj teraz utworu „Walc kwiatów”. Weź wstążkę, szalik, węża z bibuły- to , co masz w domu i zatańcz w rytm utworu. Czy Twoim zdaniem jest on wesoły, czy smutny? 

     

    6.    Zaproś do zabawy rodziców lub rodzeństwo. Mama lub tata będą wyklaskiwać rytm w różnym tempie i z różną ilością klaśnięć, a Twoim zadaniem jest ten rytm powtórzyć. 

    7.    Na koniec propozycja dla wytrwałych Maluszków: spójrzcie- z rzeczy, które mamy w domu też mogą powstać instrumenty. Pooglądajcie obrazki, może uda Wam się coś wyczarować.  Co my tu mamy? Są grzechotki  z buteleczek i z guzików, jest gitara  no i bębenek. Spróbujcie- muzykowanie z rodziną to super zabawa ! 

        

     

    Miłego dnia i dobrej zabawy ! 

     

     

    • 13.05.2020

    •  

      Dzień dobry!

      Dzisiaj zaczniemy od zabawy „Co słyszysz?”. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i wsłuchaj się w to co Cię otacza. Czy słyszysz jakieś dźwięki? Potrafisz je rozpoznać i wiesz co je wydaje? Może to wiatr lub padający deszcz? Albo jeżdżące za oknem samochody i śpiew ptaków? A może to piorąca pralka, odkurzacz lub gwiżdżący czajnik? Po skończonej zabawie możesz sprawdzić czy udało Ci sie prawidłwo odgadnąć źródło dźwięku :)

      Jak już jesteście rozgrzani to na pewno poradzicie sobie z tym zadaniem. Powtarzajcie wraz z rodzicem:


      "Jedzie pociąg"

      Quiz - Kolorowy pociąg - Wiersze dla dzieciJedzie pociąg – fu, fu, fu


      Trąbka B Adams A8 - Sklep SonoreTrąbka trąbi – tru, tu, tu


      Bębenek biało-niebieski Goki - BabyssimaA bębenek – bum, bum, bum


      Żabki do wody, zabawka do kąpieli - | Sklep EMPIK.COMNa to żabki – kum, kum, kum…

       

      Woda wolna od butelek | Co słychaćWoda z kranu – kap, kap, kap


        Konik człapie – człap, człap, człap
      Sposób na muchy - Co na muchy? Domowe sposoby Jak Odstraszyć ...Mucha brzęczy – bzy, bzy, bzy

       

      Slithering Snakes: Part 1 | YoungzineA wąż syczy – sss, sss, sss…

       

      Maluszki, jaka część ciała jest potrzebna, aby słyszeć dźwięki? Tak,to uszy! Potraficie je wskazać na poniższej ilustracji oraz na sobie? Nazwijcie pozostałe części ciała z obrazka.

      Zmysły - Lessons - Tes Teach

      Czy zgodzicie się ze mną, że najwspanialszą muzykę tworzy przyroda? Wsłuchajcie się w trel ptaków. Czyż nie śpiewają cudownie? Są prawdziwymi zwierzęcymi muzykami :)

      A czy i Wy chcecie zostać muzykami? Będzie Wam do tego potrzebny instrument! Świetnym instrumentem są marakasy, często nazywane grzechotką.

      Marakasy


      Zachęcam Was do ich wykonania. Potrzebne Wam będzie:

      -  jajko po Kinder niespodziance lub jakiś mały pojemniczek,

      - groch/ryż lub inne produkty sypkie,

      - 2 łyżki

      - taśma przezroczysta lub kolorowa

      Na początku wsypcie do pustego jajka po Kinder niespodziance 3 łyżeczki grochu lub ryżu (jajko nie może być do końca pełne). Wraz z rodzicem włóżcie jajko między łyżki i owińcie je taśmą. Grzechotka gotowa! Potrząsaj instrumentem i wsłuchaj się w dźwięk :)  Eksperymentuj robiąc to raz wolno, raz szybko. Możesz również delikatnie uderzać instrumentem w otwartą dłoń.

        VID_20200512_140142(2).mp4

       Życzę Wam wesołego muzykowania oraz udanej zabawy :)

    • 12.05.2020

    • Dzień dobry! Na początek przyjrzyj się zegarom. Który z nich to zegar ścienny (można go powiesić na ścianie)? A teraz wskaż budzik - to taki zegar, który Cię obudzi smiley Który z nich jest duży, a który mały?


            

      Teraz wskaż zegarki na rękę. Który z nich to tradycyjny zegarek ze wskazówkami, a który to nowoczesny tak zwany smartwatch? Smart w języku angielskim ma kilka znaczeń. Dwa z nich to mądry i elegancki. Watch w języku angielskim oznacza właśnie zegarek na rękę. Wskaż podobieństwa między tymi zegarkami. Teraz wskaż różnice. Któremu z nich brakuje wskazówek? Który zegarek bardziej Ci się podoba i dlaczego? 

       

      Przyjrzyj się zegarowi z kukułką. Czy lubisz odgłosy wydawane przez zegary?

      Posłuchaj wyjątkowego zegaru z kukułką. Znajduje się w Sugarcreek w Stanach Zjednocznonych i podobno jest największy na świecie. Zapraszam do oglądania i tańca przy muzyce.

      Czy podobało Ci się jak grali? Teraz przyjrzyj się tym instrumentom. Pierwszy z nich to kontrabas. Drugi to akordeon.

      1. 2.    

      Trzeci instrument to tuba, a czwarty to bęben.

      3. 4. 

       

       

      Spróbuj zgadnąć, czyj to cień: 

       

      Czy pamiętasz wszystkie nazwy? A może znasz też inne ?  

       

      Na którym z nich chciałbyś zagrać? Czy masz w domu jakiś instrument? Jeśli tak to zagraj na nim. Teraz Ty możesz pobawić się w muzykowanie

       

    • 11.05.2020

    • Dzień dobry Maluszki!

      Jak Wam minął weekend? Mam nadzieję, że odpoczęliście i jesteście gotowi do zabawy :) W tym tygodniu odwiedzimy krainę muzyki, czyli będziemy poznawać instrumenty, uczyć się nowych piosenek oraz dobrze się bawić!

      Na początek trochę się poruszamy :) Możesz do ćwiczeń włączyć swoją ulubioną muzykę.

      1. Usiądź na podłodze i dotknij rączkami swoich palców u stóp. Nie zginaj kolan :)

      2. Przygotuj 2 kartki z gazety lub kartki papieru. Spróbuj zagnieść z nich kulkę. Najpierw zrób to rączką prawą, następnie rączką lewą.

      Free Kulka papieru Stock Photo - FreeImages.com

      3.  Przygotuj kosz, miskę lub inny pojemnik i spróbuj trafić gazetowymi kulkami do celu :)

       

      Posłuchajcie piosenki i spróbuj nauczyć się jej refrenu.

      Gdy był mały, to znalazłem go w ogródku
      I wyglądał jak czterdzieści dziewięć smutków:
      Taki mały, taki chudy, nie miał domu ani budy,
      Więc go wzięłam, przygarnęłam, no i jest...

      Razem ze mną kundel bury
      penetruje wszystkie dziury.
      Kundel bury, kundel bury,
      kundel bury fajny pies.

      Gdy jest obiad to o kundlu najpierw myślę,
      Gdy jest brudny to go latem kąpię w Wiśle.
      Ma numerek, ma obrożę i wygląda nie najgorzej,
      Chociaż czasem ktoś zapyta: "co to jest?"

      Razem ze mną kundel bury
      penetruje wszystkie dziury.
      Kundel bury, kundel bury,
      kundel bury fajny pies.

      Razem ze mną kundel bury
      penetruje wszystkie dziury.
      Kundel bury, kundel bury,
      kundel bury fajny pies.

      Ludzie mają różne pudle i jamniki,
      Ale ja bym nie zamieniła się z nikim,
      Tylko mam troszeczkę żalu, że nie dadzą mu medalu,
      Bo mój kundel to na medal przecież pies.

      Razem ze mną kundel bury
      penetruje wszystkie dziury.
      Kundel bury, kundel bury,
      kundel bury fajny pies.

      Razem ze mną kundel bury
      penetruje wszystkie dziury.
      Kundel bury, kundel bury,
      kundel bury fajny pies.
      kundel bury fajny pies.
      kundel bury fajny pies.

       

      Odpowiedzcie na pytania dotyczące piosenki. Spróbujcie odpowiedzieć całymi zdaniami :)

      1. Kim był kundel bury?

      2. Gdzie go znaleziono?

      3. Jakie emocje wywołała w Tobie ta piosenka? Jesteś wesoły czy smutny? Wskaż obrazek, który przedstawia Twój nastrój po wysłuchaniu piosenki. 

      123RF - Millions of Creative Stock Photos, Vectors, Videos and Music Files For Your Inspiration and Projects.

       

      4. Posłuchaj piosenki jeszcze raz i narysuj do niej obrazek :)

      Miłego dnia Maluszki! :) 

    • Tydzień o Śląsku - galeria zdjęć

    • Karol kulał kluski na obiad, tak pomaga mamie co niedzielę :)

       

      Jeden Karol zrobił kluski, a drugi rolady - pyszności!!! 

      Karolek chciałby Wam jeszcze pokazać swoje zdjęcia z wycieczek! 

       

        

       

      Kuba przedstawia Wam propozycje na nudę :) Czy wiecie, że samodzielnie narysował samochody tylko na nie patrząc?

       

      Fryderyk jako gryfny bajtel i istny szfarny karlus :D

       

    • Konkurs Święto Ogniowe

    • „Święto Ogniowe inne niż do tej pory…”
      Dnia 11.05.2020 roku 318. Święto Ogniowe będzie inne niż wszystkie poprzednie. Zadaniem uczestnika jest pokazanie jaki ma pomysł na świętowanie tego szczególnego dla Naszego Miasta dnia. Możecie wykonać pracę plastyczną, nagrać filmik pokazujący w jaki sposób macie zamiar uczcić Święto Ogniowe a może wykonać baner, który powiesicie na barierkach balkonu. Włączcie wyobraźnię i do dzieła!
      Na prace czekamy do 11.05.2020 do godz. 12.00, laureatów poznacie 12.05.2020. Prace wraz z wypisaną (może być komputerowo) zgodą proszę wysyłać na adres: j.kwiatkowska@zsp7.zory.pl lub do swoich wychowawców.

      Pozdrawiam
      JK

    • 08.05.2020

    • Szczynść Boże! (Tak właśnie na dole witają się górnicy)

      Wczoraj razem z Bolkiem i Lolkiem byliśmy w kopalni. Zjechaliśmy szolą (to taka winda) jeden kilometr w dół (to aż tysiąc metrów), czyli baaaardzo głęboko pod ziemię. Potem jechałam szarfem podwieszanym (takim wagonikiem), a dalej szliśmy pieszo. Musiałam nieść bardzo ciężki sprzęt, który każdy górnik codziennie nosi ze sobą w pracy. Na dole było ciemno i cały czas się pyliło. Ciężko było oddychać. Było dużo błota. Bardzo się bałam, ale Bolek i Lolek dodawali mi otuchy. Cieszę się, że dałam radę - dzięki temu wiem jak ciężka jest praca górnika.

      Jeśli masz Tatę, Dziadka, Wujka górnika to możesz mu pogratulować, bo jest bardzo odważny i dzielny yes

      Czy pamiętasz nasze spotkanie z panią Zofią Przeliorz? Przyjrzyj się zdjęciu.

      Wskaż panią Zofię, mnie (panią Agnieszkę) i panią Martę. Teraz po kolei powiedz jak mają na imię koleżanki i koledzy z grupy Kotki. Czy pamiętasz wszystkie imiona? Policz dziewczynki na zdjęciu w języku polskim i angielskim. Teraz policz chłopców. Jest ich 10. Hmm.. kogo jest więcej: dziewczynek czy chłopców?

      Teraz spójrz na nasz kącik regionalny.

        

      Co się w nim dzieje? Kogo widzisz na pierwszym, drugim i trzecim zdjęciu? Co robimy? Na pierwszym zdjęciu Małgosia i ja w strojach śląskich "działomy masło". Na drugim Małgosia trzyma tabliczkę - kiedyś dzieci pisały na takich tabliczkach, nie miały zeszytów ani tabletów. Na trzecim zdjęciu biglujymy, czyli prasujemy, oczywiście na niby - żelozko jest zimne.

      Nadszedł czas na jedzonko! Oto typowa "wodzionka" albo "brotzupa". Jest to typowa zupa dawnej kuchni śląskiej. Moja Babcia mi ją przyrządzała z czerstwego chleba, czosnku oraz tłuszczu zwierzęcego. Składniki, po rozdrobnieniu, zalewane są wrzątkiem, najczęściej bezpośrednio w naczyniu, z którego zupę się spożywa, a następnie całość jest doprawiana solą.

      Jeśli chcesz możesz wraz z domownikami przyrządzić taką wodzionkę, to znaczy pomagać, bo pamiętasz na pewno o zasadach bezpieczeństwa - dzieci nie bawią się wrzątkiem. Smacznego!

      Po jedzonku zapraszam do śpiewania. Czy pamiętasz tą piosenkę?

      DZIÓBKA DEJ

       

      Ch: Dzióbka dej, dzióbka dej, moja roztomiło,moja roztomiło
      bo jak dzióbka nie dostana,
      zrobia jo se w sercu rana,
      dzióbka dej, dzióbka dej, moja roztomiło.

      Dz: Nie dom ci, nie dom ci mojego dzióbecka,
      bo mój dzióbek nie błozynek,
      nie dostanie żoden synek
      mojego, mojego, mojego dzióbecka.

      Ch: Dzióbka dej, dzióbka dej, po dwie piyknie prosza, po dwie piynknie prosza
      dej mi dzióbka pókiś młoda,
      żodno się nie stanie szkoda,
      dzióbka dej, dzióbka dej, moja roztomiło

      Dz: To se weź, to se weź, lecz yno troszyczka, lecz yno troszyczka,
      żeby mi go nie ubyło,
      żeby na długo starczyło
      mojego, mojego, mojego dzióbecka.

       

      Miłego weekendu Kotki!

  •  

    Kochane Maluszki !

     

    W tym tygodniu zapoznajemy się bliżej ze Śląskiem - jego tradycjami, zwyczajami, ciekawymi miejscami, atrakcjami no i oczywiście ze śląską gwarą. 
    Dziś porozmawiamy o górnikach - to zawód najczęściej spotykany na Śląsku, pewnie wielu z Waszych tatusiów, dziadków lub wujków również jest górnikami. 

    1.    Na początek posłuchajcie wiersza T. Kubiaka:


    Górnik świdrem węgiel kruszy,
    z latarenki światło spływa.
    Już wagonik z węglem ruszył,
    winda w górę go porywa.

    Jutro węgla bryły czarne,
    kolejarze w świat powiozą.
    A pojutrze - piece nasze,
    będą grzały na złość mrozom.

    Spróbujcie odpowiedzieć na pytania :
    -Jak wygląda górnik?
    -Jak się nazywa miejsce, gdzie pracują górnicy?
    -Do czego potrzebny nam jest węgiel? 

     

    2.    Spójrzcie teraz na zdjęcia wnętrza kopani. Co możecie o nich powiedzieć? Podobają Wam się ? Opiszcie własnymi słowami, co widzicie na obrazkach:

      

     

     

    3.    Praca na kopalni nie jest łatwa- potrzeba dużo sił, spokoju i odpowiedzialności, żeby zostać górnikiem. Czy Wy macie dziś dużo sił ? Sprawdźmy- potrzebna będzie gazeta, klocki lub kilka pluszaków :


     Zabawa ruchowa, pt.: „W kopalni”:

    - idziemy do kopalni – maszerujesz dookoła pokoju, unoś wysoko kolana 
    -przebieramy się – pokaż po kolei jak się samodzielnie ubierasz 
    - winda – trzy przysiady, szybkie ! 
    -tunel – kładziesz się na brzuszku i próbujesz przeczołgać się na drugi koniec pokoju
    -kruszenie węgla – stoisz na prostych nóżkach i zamaszystym ruchem pokazujesz, jak się kruszy węgiel kilofem 
    -omiń węgielek – ułóż na podłodze klocki, pluszaki lub kulki  z gazet i przebiegnij pomiędzy nimi tam i z powrotem 
    -zbieramy węgielki – pozbieraj to, co leżało na podłodze i zanieś na swoje miejsce ( do kosza lub na półeczkę) 

     

    BRAWO ! 

     

    4.    Czym właściwie jest węgiel i dlaczego jest on nazywany naszym skarbem? 

    Węgiel kamienny  jest skałą, która powstaje ze szczątków roślinnych. Przede wszystkim wykorzystujemy węgiel do ogrzewania naszych domów – kiedy się pali, wytwarza duuuużo ciepła. Do czego jeszcze używa się węgla ?
     Węgiel wykorzystuje się przy produkcji na przykład lekarstw, paliwa, plastikowych przedmiotów , opakowań, barwników: 

       
     

     

    Możemy więc śmiało powiedzieć, że węgiel jest dla nas bardzo ważny . 

     

    5.    Na koniec mam dla chętnych dzieci kartę pracy. Możecie poprosić rodziców o wydrukowanie lub wskazać paluszkiem drogę :

     

     

    Wskaż drogę górnikowi

     

    6.    A może zamiast bajki na dobranoc w telewizji obejrzycie przygody Bolka i Lolka w kopalni ? 

     

     

    Miłego dnia !

    • 06.05.2020

    • Dzień dobry Przedszkolaki!

      Dzisiaj będziemy mówili o ubraniach i przy okazji przypomnimy sobie tradycyjne śląskie stroje.

       

      Dziewczynko podnieś lewą rączkę do góry. Dla Ciebie tradycyjny śląski strój znajduje się po lewej stronie. Chłopczyku podnieś prawą rączkę do góry, strój dla Ciebie jest na zdjęciu po stronie prawej.

       

      Ukryło się tu kilka trudniejszych słów w gwarze śląskiej - krótko je Wam wyjaśnię :)

      Kabotek - to biała koszula z koronkowym kołnierzykiem

      Galanda - wianek

      Wierzcheń - gorset z kolorowymi sznureczkami

      Zapaska -  zakładany na spódnicę materiał w kwiatowe wzory

      Jelenioki - skórzane spodnie

      Bruclik - kamizelka

      Jedbowka - jedwabna chustka wiązana pod kołnierzem

      maciejówka - czapka

      A czy wiecie co to za miejsce? Tak, to nasza sala przedszkolna :) W kąciku regionalnym mieszczą się śląskie laleczki i dziewczęce stroje.

       

      To teraz powiemy sobie o innych strojach. Takich na co dzień...

      Pamiętajcie żeby przed wyjściem na spacer dobierać ubiór odpowiednio do pory roku i pogody za oknem. Gdy pada deszcz ubierzesz , a gdy pada śnieg uszy zakryjesz . Gdy mocno świeci słoneczko dobrze jest nosić .

      Maluchy, powtórzymy sobie pory roku. Jest ich 4: wiosna, lato, jesień i zima. Spróbujcie samodzielnie wymienić wszystkie pory roku.

      Teraz mamy wiosnę! Czy potraficie wskazać, który obrazek przedstawia wiosnę?

      Brawo!

       

      Czas na zagadkę. Czy wiesz co to jest?

      Mały lub duży,
      do zapinania służy.
      Mama go przyszywa,
      gdy od swetra się odrywa.

      Tak! To guzik :)

      I teraz ważne zadanie dla wszystkich Przedszkolaków. Będziemy ćwiczyć paluszki i uczyć się zapinać guziki. Weź sweterek lub inne ubranko z dużymi guzikami i spróbuj je zapiąć, a następnie rozpiąć. Bądź cierpliwy :)

       

      I tym guzikowym akcentem kończymy na dziś :) Miłego dnia Kochani!

    • 5 maja - Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

    • Dzisiaj obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną! Żory zawsze honorowo obchodziły Dzień Godności. Pokażmy im, że mimo wszystko jesteśmy razem!

      Wyzwanie na dziś! Przekazuję wiadomość od p. Dagmary i p. Magdy.

      Zabierz kartkę, ołówek i flamastry. Narysuj ludziki tzw BIGLI MIGLI, możesz je wygooglować :) Narysuj pozdrowienie dla naszych bohaterów. Zrób zdjęcie pracy i prześlij do wychowawcy lub na maila swietlicakoronawirus@onet.pl My to wszystko wydrukujemy i przekierujemy zdjęcia do odpowiednich placówek w Żorach. Jesteście wielcy! Pokażmy jaka w nas jest siła :) Rysunki są łatwe! Nie poddawajcie się na starcie! laugh

      Więcej informacji w zakładce Szkoła On-line -> ŚWIETLICA: https://zsp7zory.edupage.org/a/swietlica

    • 05.05.2020

    • Witej, mały Ślonzoku!

      W tym tydniu godomy o Ślonsku. Wyboczcie moi Ludkowie, ale nie umia nie pogodać. Ślonsko godka mi tu fest pasuje yes Na początek zapraszom na bojka. Bydzie to "Czerwony Kapturek, czyli bojka o dziołszce w czerwonej czopeczce" (czytano przez Karolina Wyrozumska, Tekla Witoszek i Dawida Mazura). Myśla, że Ci sie fest spodobo. Posłuchej i dej pozór na wilka!

      Czy podobała Ci się bajka? Zrozumiałeś gwarę śląską? Czy ktoś z twoich domowników potrafi "godać" po ślonsku? Teraz spójrz na zdjęcie. Czy rozpoznajesz co to? Zapraszom na typowy ślonski łobiod, czyli obiad.

      Rolada, kluski i modro kapusta. Wskoż palcym rolada, wskoż kapusta. Teraz policz kluski po polsku, po śląsku i po angielsku. Klusek jest 6 - brawo! Jaki mają kształt? Okrągły. Ale czego brakuje? Prawdziwego mięsa - ta rolada jest z mąki sojowej. Soja to tako roślina. Na zdjęciu zobacz ziarna soi i mąkę zrobioną z tych ziaren.

      Ale wracajmy do kuchni śląskiej... Na pierwszym zdjęciu brakuje również zołzy! I to nie marudy, ale po prostu sosu, bo tak po śląsku nazywamy sos.

      Teraz mi już wszystko pasuje - na moim talyrzu wszystko musi pływać w zołzie yes

      Zobacz jak Koło Gospodyń Wiejskich w Łańcach (to wieś w naszym województwie) obchodziło Dzień Kluski Śląskiej. 

      A może ukulosz takie kluski? Oczywiście z pomocą Mamy lub Taty, bo trzeba je ugotować we wrzącej wodzie, ale w kulaniu oczywiście możesz pomóc. Pamiętaj o bezpieczeństwie. Kożdy mo swój ulubiony przepis... Oto przikładowy.

      Składniki na kluski śląskie:

      • 1kg ziemniaków,
      • 1/4 kg mąki ziemniaczanej,
      • łyżeczka soli.

      Przygotowanie klusek:

      Ziemniaki obieramy i gotujemy 20 minut. Następnie przeciskamy przez praskę. Dzielimy na 4 części w misce. Jedną część wyciągamy na wierzch ziemniaków, a w jej miejsce dajemy mąkę. Dodajemy sól i mieszamy tak długo, aż uzyskamy jednolitą masę bez grudek. Formujemy kluski. Do gotującej się wody, wlewamy pół szklanki zimnej wody zmieszanej z łyżką mąki ziemniaczanej i wrzucamy kluski. Gotujemy około 5 minut.

      Dosz se rada! Smacznego laugh

       

      A kto lubi pośpiywać i potańcować może posłuchać śląskij piosynki o Karliku- czyli o Karolku : 

       

      Prowda, że wesoło ?

       

      Kto ma chęć popracować nad sprawnością rączek, może wykonać kartę pracy. 

       

      RYSUJ PO ŚLADZIE

       

      Miłego dnia Maluchy ! 

    • 04.05.2020

    • Witajcie! Jak minął Wam weekend majowy? :)

      Wypoczeliście? To bierzemy się do pracy! Dzisiaj pojeździmy palcem po mapie Śląska, czyli regionie, w którym mieszkamy. Mieszkańcy Śląska to Ślązacy.  Być może już kiedyś odwiedziliście te miejsca z rodzicami, jeżeli nie, wszystko przed Wami :)

      Z naszego miasta można szybko dojechać w góry. Aby wybrać się w góry trzeba pamiętać o wygodnych butach i odpowiednim ubraniu, ponieważ pogoda jest tam bardzo zmienna. Czy wiesz, że osoby wędrujące po górach, spotykając innych na swojej drodze witają się z nimi słowami "Dzień dobry"? Nawet gdy są to dla siebie obcy ludzie. To bardzo miłe, prawda?

      Zanim wyruszysz w góry powinieneś zrobić rozgrzewkę. Spróbuj zrobić to teraz :)

      1. Zrób rowerek (połóż się na plecach i kręć nóżkami kółka w powietrzu)

      2.  Zrób 5 skłonów (dotknij paluszkami podłogi, nie zginaj kolanwink)

      3. Stań na jednej nodze i spróbuj utrzymać równowagę. Następnie zamień nogę. Uważaj, żeby się nie przewrócić. Będzie Ci łatwiej jak wyciągniesz ręce w bok.

       

      Wielką atrakcją dla dużych i małych jest przejażdżka Koleją Linową w Czantorii. Jeżeli wiesz, że Twoje nóżki nie dałyby rady wejść na samą górę, możesz z rodzicami usiąść na specjalnych krzesełkach, które Was tam zawiozą lub spowrotem w dół.

      Piękne widoki, prawda? Możemy przejść do następnego miejsca, ale najpierw...

      Rodzicu, przeczytaj wiersz Jana Brzechwy

      Żubr

      Pozwólcie przedstawić sobie:
      Pan żubr we własnej osobie.
      No, pokaż się, żubrze. Zróbże
      Minę uprzejmą, żubrze.

      A jak wygląda żubr, który jest bohaterem wiersza? Popatrzecie na poniższe zdjęcie.

      Żubr

      Żubry możemy zobaczyć w Zagrodzie Żubrów w Pszczynie, niedaleko naszego miasta.

      Kochane dzieci: pamiętajcie, że w zagrodzie to Wy jesteście gośćmi. Bądźcie ostrożni i nie krzyczcie. Żubry chętniej do Was podejdą, gdy będziecie spokojni. Żubra też mogą boleć uszy :) W Polsce ten zwierz jest pod ochroną.

      A może chcielibyście się znaleźć w prawdziwej dżungli i na gorącej pustyni? Jest to możliwe w Palmiarni w Gliwicach. Rosną tam egzotyczne rośliny, a w wielkich akwariach mieszkają kolorowe ryby.

      Maluchu, znajdź 3 różnice między obrazkami :)

      Możecie już teraz zobaczyć wnętrze Palmiarni klikając na link  https://mzuk.gliwice.pl/panoramy/palmiarnia/


      Jeżeli nie boicie się ciemności, to wspaniała przygoda czeka na was w Zabytkowej Kopali Srebra w Tarnowskich Górach. A wiecie jak na Śląsku mówi się na kopalnie? Gruba :)


      Płynęliście kiedyś łodziami? Jeżeli nie, to w tej kopalni będziecie mieli okazję, ponieważ część z niej zwiedza się właśnie w ten sposób!

      Maluszki, czy byliście kiedyś w tych miejscach? A może odwiedziliście inne ciekawe miejsca na Śląsku? Jeżeli macie zdjęcia z tych wypraw chętnie je zobaczymy :)

      Życzę Wam miłego, słonecznego dnia!

    •                         Polska to mój dom - galeria zdjęć

    • Franuś jeździł na rowerze z rodzeństwem, uczył się zapisać guziki, podziwiał flagę Polski i zbudował wieżę do samego sufitu.

         

      Piotruś i jego piękny, kolorowy domek oraz wykonana przez niego flaga. Zobaczcie sami! :)

      Michałek powiesił pranie, a potem z Hanią zbudował domek "bazę". Ciekawe czy wszyscy byśmy się do niego zmieścili? wink  Popatrzcie również na wykonany przez niego domek z kamyczków!

        

      Lenka i jej kolonia ślimaków!

      Kuba zbudował domek z klocków lego, a także narysował  swój dom wraz z zaznaczeniem układu jego pomieszczeń :)

      Poniżej możecie zobaczyć wykonaną przez Kubusia oraz Wojtusia flagę Polski! A Wojtek zbudował także domek z wysoką wieżą!

      Karolek pomagał mamie powiesić pranie, a potem z Olą zbudował wspaniały domekwink

      Karol jako mały patriota z zaangażowaniem wykonał również flagę naszego kraju :)

      Ala zrobiła domek z pudełka, który pomalowała farbami. Utrwaliła także nazwy pomieszczeń oraz przedmiotów domowych! A potem wykonała aż dwie flagi Polski laugh

        

      Karol chciałby Wam pokazać, że mieszka w wysokim bloku :) Samodzielnie wycinał te wszystkie okna. Brawo!

      Bartuś wykonał flagę Polski :) Super!

        

       

  •   30. 04. 2020 r.                      Dzień dobry Maluszki? Jak się macie?

     

    1.    Dla śpiochów i leniuszków mała rozgrzewka:

     

    2.    A teraz do pracy: Cały tydzień rozmawiamy o Polsce i o tym, co jest związane z naszym pięknym krajem. 

     

    Jakie kolory widzisz na obrazku powyżej?
    Rozejrzyj się po pokoju i wymień przedmioty w kolorze czerwonym i białym. 

     

    Brawo !

     

    3.  A teraz posłuchaj wiersza Cz. Janczarskiego: 

    Powiewa flaga,
    gdy wiatr się zerwie.
    A na tej fladze
    biel jest i czerwień.
    Czerwień to miłość,
    biel - serce czyste.
    Piękne są nasze
    barwy ojczyste.

     

     

    Spróbuj odpowiedzieć na pytania:
    -Jakie kolory znajdują się na fladze?
    -Co oznacza biel?
    -Co oznacza czerwień? 

     

    4.    Czy dasz radę znaleźć wśród tych flag flagę Polski ? Wskaż. 

            

     

    Na pewno Ci się udało ! 

     

    5.    Teraz wykonaj polecenia wskazując paluszkiem poprawną odpowiedź :

    Która flaga jest największa ?
    Która flaga jest najmniejsza?
    Która flaga nie pasuje ? Dlaczego ? 

    BRAWO !

    6.    Na koniec dla wytrwałych przedszkolaków, które mają dość siły, by poćwiczyć rączki  karta pracy : kropki wypełniamy kulkami  z plasteliny lub paluszkiem zamoczonym w farbie. Pamiętajcie, jakiego koloru powinniście użyć i uważajcie, żeby nie wyjeżdżać za linię. 

     

    Wyklej flagę

     

     

    Powodzenia Maluszki i miłego dnia !

    • 29.04.2020

    • Dzień dobry :) Wyspani?

      Mam nadzieję, że tak, bo czeka nas dzisiaj mała wycieczka!

      Maluszki, czy wiecie jak nazywa się nasz kraj? Tak, naszym krajem jest Polska!

      Dziewczynko, jesteś Polką. Chłopczyku, jesteś Polakiem!

      Polska mapa stock Grafika - Pobierz royalty-free obrazy, wektory ...

      Mali Polacy, zapraszam Was teraz do posłuchania piosenki "Jestem Polakiem"! Spróbujcie nauczyć się jej refrenu.

      Uwaga, uwaga wsiadamy do pociągu!

      Mamy pociąg! Pierwsze połączenia już od kwietnia 2017

      Razem z dziećmi z piosenki odwiedzimy:

      Zakopane

      W Zakopanem pochodzimy po wysokich górach - Tatrach i zjemy pyszny ser - oscypek!

      Zakopane: co warto zobaczyć? 10 największych atrakcji Zakopanego ... Uważaj na oscypki

      Ciuch-ciuch jedziemy dalej.

      Mamy pociąg! Pierwsze połączenia już od kwietnia 2017

      Pora na piękny Kraków, w którym czeka na nas Smok Wawelski. Widzicie jak zionie ogniem? :) Przez Kraków przepływa rzeka Wisła, najdłuższa rzeka w Polsce. W tle widać Zamek Królewski na Wawelu.

      SMOK WAWELSKI - Układanki Online na Puzzle Factory 33 najlepsze ciekawostki o Krakowie 2020 - Fajne Podróże

       Konduktorze, możemy ruszać! 

      Mamy pociąg! Pierwsze połączenia już od kwietnia 2017

      Dojechaliśmy do Warszawy! Warszawa jest stolicą Polski, czyli najważniejszym miastem w naszym kraju. W Warszawie również płynie rzeka Wisła, w której według legend mieszkała Syrenka! Syrenka wygląda jak pani, ale zamiast nóg ma ogon jak rybka. Czy potrafisz wskazać, które z obrazków przedstawia syrenę?

      Warszawska Syrenka – symbol polskiej stolicy – PolskaZachwyca.plSyrena 105 - Auto ŚwiatSyrena Policyjna | Pobierz Darmowe Wektory, Zdjęcia i pliki PSD

      Taki żarcik... ponieważ - wszystkie!  :) Już tłumaczę. Na początku mamy pomnik Syrenki Warszawskiej, potem samochód marki Syrena i na końcu syrenę policyjną. Jeden wyraz, a można go używać na określenie kilku rzeczy!

      Czy mamy pasażera na gapę? Nie? Ruszajmy zatem do Torunia!

      Mamy pociąg! Pierwsze połączenia już od kwietnia 2017

      Toruń jest znany z pysznych i słodkich pierniczków! Czy ktoś może się im oprzeć? 

      Jedyny taki piernik. Najstarszy polski przepis na toruńskie ...

      A kto ma ochotę popływać? To wsiadamy! Kierunek Gdańsk!

      Mamy pociąg! Pierwsze połączenia już od kwietnia 2017

      Czy słyszycie co tak szumi? To szumią fale w Morzu Bałtyckim! A co pływa na morzu? Oczywiście, że statki, łodzie i kutry rybackie. I tutaj już zostaniemy, możemy się położyć na gorącym piasku i popływać w zimnej wodzie :)

      Co ukrywa Bałtyk? - WiadomościRybacki kuter na plaży - Niechorze | Hubert Kajdan

      To już koniec wycieczki po naszej pięknej Polsce. A czy wiecie co można wysłać dziadkom lub kolegom z takiej wyprawy?

      Pocztówkę!

      Jak to zrobić?

      1. Na początku trzeba wybrać i kupić pocztówkę w sklepie,

      2. Następnie musisz napisać pozdrowienia, a także wypisać adres zamieszkania dziadków lub kolegi,

      3. Potem trzeba kupić oraz przykleić znaczek pocztowy

      5. I wrzucić pocztówkę do skrzynki.

      6. Na końcu listonosz wręczyć pocztówkę dziadkom lub koledze.

      Dlaczego warto pojechać do Madrytu? 8 powodów. - Pizzagirlpatrol Kartki świąteczne - czy ktokolwiek jeszcze je wysyła? - Aleksandra ... Opisz ten znaczek Pocztowy . - Brainly.pl

      Poczta Polska szykuje wielką rewolucję. Zamiast awiza listonosz ma ... Listonosz rzadziej będzie pukał do naszych drzwi? - Archiwum ...

      A może masz w domu jakieś pocztówki? Jeżeli tak, poproś rodziców, aby przeczytali Ci pozdrowienia i opowiedzieli, kto Wam je wysłał. Chciałbyś kiedyś odwiedzić te miejsca?

      Dawno temu dostałam pocztówkę od mojej kuzynki Klaudii. Była w Pogorzelicy i kąpała się w Morzu Bałtyckim!

      Kochani, życzę Wam udanego dnia!

    • 28.04.2020

    • MOJA MIEJSCOWOŚĆ

      Posłuchaj wiersza "Kolorowe miasteczko" Doroty Gellner:

      Nad kolorową rzeczką jest kolorowe miasteczko.

      Domy są z nim zielone, a dachy ciemnoczerwone.

      Koty - niebieskie, pomarańczowe są pieski,

      a gęsi, barwne jak pawie, pływają po kolorowym stawie.

      A gdzie jest takie miasteczko? Nad kolorową rzeczką.

      Gdzie znajdowało się miasteczko z wiersza? Nad kolorową rzeczką. 

      Jakie kolory miały domy i ich dachy? Domy były zielone, a dachy ciemnoczerwone.

      Czy wiesz, że kolorowe miasteczko istnieje nie tylko w wierszu? Znajduje się ono daleko stąd, we Włoszech. To nie żart. Zobacz sam!

      A oto kolorowa rzeka - znajduje się jeszcze dalej stąd - w Kolumbii.

      Nazwy jakich zwierząt usłyszałeś w wierszu? Były to koty i psy laugh

       Jakiego koloru były koty i psy? Koty niebieskie, a psy pomarańczowe.

      Chcesz zobaczyć niebieskiego kota? Oto on!  

      A oto pomarańczowy pies. Nazywa się mastif tybetański. Jest ogromny i kosztuje bardzo dużo pieniędzy surprise

      Jakie jeszcze zwierzęta znajdowały się w kolorowym miasteczku? Tak, gęsi barwne jak pawie.

      A oto prawdziwa kolorowa gęś - gęś egipska.                    

        A tu paw.      

      Zabawa "Moje miasto Żory"
      Jak dobrze znasz nasze miasto Żory? Zobacz jak pięknie i kolorowo wygląda centrum naszego miasta z lotu ptaka. Obok znajduje się herb Żor - pół orła na niebieskim tle i miecz na czerwonym tle. Żory to miasto na Śląsku, gdzie wiele osób posługuje się gwarą śląską, czyli godo. A Ty godosz? Jo ja wink

           

      Jak dobrze znasz swoje miasto? Zobacz jakie jest kolorowe. Czy znasz te miejsca? Czy byłeś tam kiedyś z rodzicami i rodzeństwem? Spójrz uważnie na poniższe ilustracje.

      1. Wskaż zdjęcie, na którym widzisz Miasteczko Westernowe Twinpigs.
      2. Wskaż ilustrację, na której znajduje się nasz żorski rynek, a na nim piękna karuzela.
      3. A teraz wskaż Park Wodny Aquarion.
      4. Na którym zdjęciu widzisz księcia Władysława I Opolczyka, założyciela naszego miasta?  

      Jeśli udało Ci się prawidłowo wskazać chociaż 1 ilustracje - dużo wiesz o Żorach jak na Maluszka laugh

        

       

      "Kolorowe miasto" - zachęcam Cię do zabawy polegającej na nazwaniu jak największej liczby kolorów na zdjęciach w języku polskim i angielskim. Przypomnę Ci, że czerwony to redniebieski - blue /blu/, żółty - yellow /jeloł/, a zielony - green /grin/.

      Poniżej znajdziecie kartę pracy- jeżeli nie możecie wydrukować, weźcie zwykłą białą kartkę i narysujcie swój dom- zwróćcie uwagę na szczegóły- jaki ma kolor, jakie drzewa rosną w pobliżu, czy na trawniku znajduje się huśtawka albo piaskownica. Narysujcie tak dokładnie , jak potraficie- a wiem, że potraficie pięknie ! 

      Moja mała ojczyzna- mój dom.

      Tutaj natomiast możecie odbyć wirtualną wycieczkę po Żorach- zerknijcie w wolnej chwili, może znajdziecie miejsca, które znacie. 

      https://zory.wkraj.pl

      Miłego dnia Kotki i dobrej zabawy ! 

    • 27.04.2020

    • Witajcie Kochani w ten piękny, poniedziałkowy dzień! :)

       

      Dzisiaj powiemy sobie o... domach!

      Na początku krótka czytanka - uzupełnianka dla Przedszkolaka i Rodzica. Rodzicu przeczytaj tekst, a dziecko niech uzupełni wyrazy ukryte pod ilustracją.

       

            „Mój dom”

       

      Słoneczko zaświeciło przez    budząc małego Krzysia.

      Krzyś otworzył i przeciągnął się.

      Ubrał czerwoną i ulubione .

      Krzyś zszedł po i zobaczył

      z pachnącym  jajecznicy oraz gorącym  herbaty.

      Jak ja kocham mój - pomyślał Krzyś.

       

      Teraz troszkę poćwiczymy paluszki. W domu jest mnóstwo pracy, dlatego będziemy wieszać pranie! Potrzebne Wam będą klamerki, sznurek lub suszarka na pranie, ubranka lub ściereczki. Najłatwiej  będzie Wam wieszać małe ubranka, np. swoje skarpetki. Jeżeli suszarka na pranie jest dla Was za wysoka, możecie poprosić Rodzica o zawiązanie jakiegoś sznurka między meble. Spróbujcie sami powiesić przygotowane przez Was ubranka. Oczywiście suche. wink

       

      Udało się? Brawo! Od dzisiaj śmiało możecie pomagać mamie w tej czynności :)

      A czy wiecie jakie zwierzę nosi na plecach swój dom? Oczywiście ślimak! Domek ślimaka nazywamy muszlą :) Rodzicu wykonaj dziecku poniższy masażyk, a potem pozwól, aby ono zrobiło masażyk Tobie. Mam nadzieję, że się odprężycie :)

       

       

       

       

      ślimak

       

       

       

       


      Maluchy, mam dla Was zadanie! Spróbujcie dzisiaj zbudować swoje domki. Mogą być malutkie, albo bardzooo duże. Z kolcków, pudełek, patyczków, kamyczków, z czego tylko chcecie. Wszystko zależy od Was!

      Miłego dnia przedszkolaki!

    • Figurki kolorowe, postacie papierowe!

    • Z papieru można wykonać przepiękne prace, przekonacie się o tym, gdy zobaczycie poniższe zdjęcia :)

       

      Lenka wraz z siostrą Julką wykonały papierową biedronkę, motylka i pieska!

      Z papieru można też zrobić super dmuchawkę do ćwiczeń oddechowych!

      Imponująca papierowa farma Fryderyka.

      Papierowe wytwory Ali i Dominika.

      Karolek wykonał symbol naszej grupy, czyli kotka :)

      Bartuś stworzył papierowy samolot i kolorowe zwierzątka. Świnka jest przeurocza!

    • Tydzień o Ziemii - galeria

    • Michałkowi tak bardzo sposobała się ekobajka, że obejrzał ją 3 razy z siostrą Hanią wink A oto piękne prace "Zieloni mi" i prace z gazet.

        

       

      Do naszej galerii zawitała ekoMarysia smiley Kciuk w górę za zebranie tylu śmieci yes

      Wojtuś i jego pomalowana farbkami planeta Ziemia!

      Franio malował farbami i segregował śmieci! Rewelacja laugh

       

      Karolek wykonał gazetowego pieska i obserwował przyrodę z siostą Olą. Prawdziwy mały ekolog :)

      Dawidek wykonał wspaniałe zielone obrazki - ludzika, słoneczko i krokodyla! Zobaczcie, ludzik jest tak duży, że mółgłby być naszym przedszkolnym kolegą. Popatrzcie także na  szczęśliwą planetę Ziemię!

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Fryderyk jako Ekoprzyjaciel dba o zwierzęta, dlatego zrobił poidełko dla pszczółek. Wykonał również gazetowego rekinka i planetę Zimię z pianki do golenia - Fryderyk poleca na świetną zabawę wink

      Z piankowego pomysłu skorzystał Karol smiley Wspaniale się przy tym bawił!

      "Zielono mi" w wykonaniu Kuby M. laugh

       

        

       

      I jego super planeta :)

          

      Do naszej zielonej galerii dołączyły Alusia ogrodniczka z mamą Klaudią. Widzę, że Twój kotek z pracy ożył!  heartyes

              

         

      Małgosia pomagała w kuchni, tworzyła z braciszkiem i... nauczyła się jeździć na dwukołowym rowerze laughyesheart

                

    • 24.04.2020 

    • Mali ekolodzy!

      Dziś segregujemy odpady. Najlepiej uczymy się przez działanie, więc Kotki do dzieła!

      W moim domu panuje wielki bałagan, a pojemniki na odpady są głodne. Czy pomożecie mi posegregować śmieci i je nakarmić? Posegregować, czyli pogrupować i wrzucić do odpowiedniego pojemnika. 

      Oto nasi bohaterowie:

      1. Do pojemnika NIEBIESKIEGO wrzucamy PAPIER:

      • gazety i czasopisma,
      • zeszyty, książki w miękkich okładkach lub usuniętymi okładkami twardymi,
      • torby i opakowania papierowe,
      • tekturę i opakowania tekturowe.

      2. Do pojemnika ŻÓŁTEGO wrzucamy PLASTIK:

      • plastikowe butelki po napojach (zgniecione) i zakrętki,
      • plastikowe torebki, puszki po konserwach, kapsle,
      • kartony po mleku i sokach, puszki po napojach.

      3. Do pojemnika ZIELONEGO wrzucamy SZKŁO:

      •  słoiki szklane, butelki szklane, szklane opakowania.

      Zagraj w grę LearningApps i pomóż mi posegregować papier, plastik i szkło. Śmieć przenieś myszką do odpowiedniego pojemnika. Klikając w  niebieskie kółeczko i haczyk, możesz po każdym śmieciu sprawdzić czy przeniosłeś go do odpowiedniego pojemnika.

      KLIKNIJ W LINK ===>> https://learningapps.org/view10708325

      Jakiego koloru są poznane dziś pojemniki? Niebieski (blue), żółty (yellow) i zielony (green). Teraz policz ile jest pojemników? 1, 2, 3 (one, two, three). Świetnie!

      A może w domku pomożesz Rodzicom segregować śmieci do odpowiednich pojemników? Zachęcam laugh

      Dzięki za pomoc w porządkach. Udowodniłeś, że jesteś prawdziwym ekoprzedszkolakiem! Brawoyes

  • Witajcie Maluszki !

     

    Dziś ważny temat- woda.
     

    Jednak na początek przyda nam się trochę ruchu , posłuchajcie piosenki :

     

    Teraz posłuchajcie wiersza:
     

    „Chora rzeka"  J. Papuzińska  : 

    Śniła się kotkowi rzeka,
    Wielka rzeka, pełna mleka
    Tutaj płynie biała rzeka.
    Ale to jest chora rzeka.
    Jak tu pusto!?
    Drzewo uschło
    Cicho tak –
    ani ptak,
    ani ważka, ani komar, ani bąk,
    ani gad, ani płaz, ani ślimak, ani żadna wodna roślina,
    ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg, nikt już nie żyje tutaj,
    bo rzeka jest zatruta.
    Sterczy napis: „Zakaz kąpieli”
    Mętny opar nad wodą się bieli.
    Chora rzeka nie narzeka
    tylko czeka, czeka, czeka...

     

     

    1. Co się śniło kotkowi?
    2.Jak wyglądała rzeka?
    3. Dlaczego zwierzątka uciekły z rzeki?
    4. Na co może czekać rzeka?

    Spójrzcie na obrazek- podoba Wam się?

     

    Co możemy zrobić, żeby pomóc przyrodzie i zadbać o czyste rzeki, jeziora, morza i oceany ?

    1. Nie śmiecimy- nie wyrzucamy śmieci na podwórku, zwłaszcza na brzegach rzek i jezior
    2. Nie wlewamy do zlewu ani toalety płynów, farb i innych odpadów, które mogą zaszkodzić przyrodzie
    3. Nie marnujemy wody, zakręcamy kran, kiedy woda nie jest nam potrzebna. 

     

    Od razu lepiej, prawda?

     

    Na koniec zabawa również dla rodziców i rodzeństwa. Do czego potrzebna nam jest woda?- spróbujcie bez używania słów pokazać czynności przedstawione na obrazkach: 

     

     

     

     

    BRAWO ! 
     

     

    Zobaczcie- nasza piękna Ziemia od razu jest szczęśliwsza !

     

    Kto ma dziś duuużo sił i duuużo energii zapraszam do kolorowania- możecie użyć kredek, farb lub wyklejać plasteliną. 

    Nasza Planeta Ziemia- pokoloruj

     

    Bawcie się dobrze. Miłego dnia ! 

     


     

    • 22.04.2020

    • Dzisiaj obchodzimy Dzień Ziemi, dlatego na naszych zajęciach będzie królował kolor zielony - jak trawa :)

      Na początku, rozejrzyj się wokół i poszukaj zielonych przedmiotów. Mogą być to puste opakowania, kredki, mazaki, tkaniny, a nawet rośliny. Zbierz je razem i spróbuj ułożyć z nich jakiś obrazek. Zobaczcie, co mi się udało stworzyć - uśmiech dla Ciebie, słońce i domek.

       

      Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi? Ponieważ warto przypominać dużym i małym o potrzebie dbania o naszą planetę, o to co nas otacza i przyrodę wokół nas.

       

      Zostałeś mianowany na Ekoprzyjaciela. Co takiego robi Ekoprzyjaciel?

      Segreguje śmieci

      Zachęca rodziców do poruszania się rowerem

      Pamięta o gaszeniu światła, gdy wychodzi z pokoju

      Zakręca wodę podczas mycia zębów i używa kubeczka do płukania buzi

      Dba o zwierzęta i rośliny

       

      Gdy Ekoprzyjaciele dbają o planetę Ziemię, ona dzieli się z Nimi swoimi skarbami. A jest ona bogata jak królowa :)  Aby ich poszukać wyjdź do ogródka, idź na spacer lub wyjrzyj z rodzicem przez okno. Czy znalazłeś wszystkie skarby z listy?

      Prawda, że są wspaniałe?!

      Specjalnie dla Was kochani Ekoprzyjaciele został przygotowany medal - możecie poprosić rodziców o wydrukowanie go i noście go z dumą :) medal_przyjaciel_przyroda.docx

      Medal Przyjaciela Przyrody

    • 21.04.2020

    • Dziś tematem jest między innymi sprzątanie... Zastanawiam się, czy mogę sama posprzątać cały świat? Hmm... to chyba niemożliwe, ale mogłabym zacząć od posprzątania mojego pokoju. A jak wygląda twój pokój?

      Tak? laughyes

       

      Czy raczej tak?

      Przypomina on naszą salę przedszkolną podczas szalonej zabawy na dywanie! Pamiętasz? wink

       

      W którym pokoju chciałbyś zamieszkać i dlaczego? Który pokój jest posprzątany, a w którym panuje bałagan? Spróbuj odpowiedzieć. W pierwszym pokoju jest porządek. W drugim pokoju panuje bałagan. Mam dla Ciebie propozycję: posprzątaj swój pokój lub kącik zabawek (jeśli nie masz pokoju). Dasz radę! yes 

      Dziś dowiemy się również jak żyć, by z przyrodą w zgodzie być heart

      Jak żyć, by z przyrodą z zgodzie być? Dominika Niemiec

      Aby piękny był nasz świat, nawet gdy masz mało lat,

      żyj na co dzień ekologicznie, wtedy wokół będzie ślicznie.

      Śmieci segreguj, niech do kosza trafiają.

      Uwaga! Ekolodzy po swym piesku sprzątają!

      Zakręcaj kran, gdy woda z niego kapie.

      Gdy posadzisz drzewko będziesz fajnym dzieciakiem.

      Latem, biegając po lesie, nie niszcz nigdy drzewek,

      ptaki ci się odwdzięczą za to swoim śpiewem.

      A wieczorem, gdy będziesz rozpalał z tatą ognisko,

      pamiętaj, są do tego specjalne miejsca, ot i wszystko.

      Teraz już wiesz jak możesz zadbać o przyrodę. Niestety nie wszyscy znają i stosują te zasady. Poznaj Brudasińskich i Ekomalińskich. W którym domu chciałbyś zamieszkać i dlaczego? Czy na końcu bajki dom Brudasińskich wygląda tak jak na początku? Co się zmieniło? 

      Na koniec zapraszam do ćwiczenia spostrzegawczości. Jakie produkty znajdują się w piknikowym koszyku? Zapamiętałeś? Jeśli nie pamiętasz to obejrzyj ponownie ten fragment ekobajki (Rodzicu, proszę zatrzymaj filmik na 1:20).

      Już wiesz? Świetnie. Dokładnie tak: pieczywo (bagietki i rogale) i owoce (jabłko, pomarańcze, banany). Policz jabłka (1), policz pomarańcze (2). Potem policz banany (3). Na końcu możesz policzyć wszystkie owoce. Ile jest wszystkich owoców w koszyku? (6) Świetnie!laugh

       

      Jeżeli podczas porządków znajdziecie starą gazetę- nie wyrzucajcie jej. Możecie wykonac eko- pracę : 

      Przygotujcie:

      -kartkę kolorowego papieru (tło)

      -starą gazetę

      -klej, nożyczki, mazaki, kredki 

      Poniżej znajdziecie szablony kotka i rekina, odrysujcie je na gazecie i wytnijcie- pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa podczas używania nożyczek. Gazetowe zwierzątka naklejcie na tło i poozdabiajcie według własnego pomysłu. Może macie inny pomysł na gazetowy obrazek? Podzielcie się nim z nami. 

      szablon KOTEK                        szablon REKIN             

       

       

       

      Miłego dnia Kotki !

      • 20.04.2020

      • W tym tygodniu poruszymy bardzo ważny temat. Będziemy mówić o tym jak dbać o naszą planetę oraz o tym co nas otacza. Jak sprawić, aby było czysto wokół nas?

         

        Dzisiaj pomoże mi w tym Koziołek Fikołek (kozłem nazywamy Pana Sarnę). Mieszka on w lesie, więc o tym miejscu wszystko wie :) Zapraszam do zabawy, a na koniec do obejrzenia filmiku.

        Fikołek 

         

        Na początek super sprawa - gimnastyka buzi i języka!

        "Mieszkanie Pana Fikołka"

        Mieszkanie pana Fikołka jest brudne i trzeba je pięknie wyczyścić. Najpierw pan Fikołek myje sufit (dziecko przesuwa językiem po podniebieniu górnym od zębów do gardła) potem szoruje podłogę (dziecko opuszcza język jak najniżej i przesuwa nim po dolnych dziąsłach). Myje ściany (przesuwamy językiem po wewnętrznej powierzchni policzków w górę i w dół), schodki (językiem dotyka każdego zęba na dole i na górze). A teraz, jak już jest pięknie wysprzątane, wyrzuca śmieci (dziecko otwiera szeroko buzię i na przemian wyciąga i chowa język w jamie ustnej) i wita się z sąsiadami: panem Sową (czubek języka odgina się w kierunku gardła), panią Żabką (przy otwartej buzi język wędruje w kierunku brody), panem Jeżykiem (przy otwartej buzi język wędruje w kierunku nosa) i braćmi Zającami (dziecko dotyka raz jednego kącika warg raz drugiego).

         

        A jak powinniśmy się zachowywać w lesie? Poniżej przedstawiam Wam Kodeks przygotowany przez Koziołka Fikołka

         

        Zapraszamy z Fikołkiem do gry :) Skopiuj poniższy link i zagraj.

        https://learningapps.org/display?v=p46ne2rxa20

         

        A żebyście nie myśleli, że Fikołek to tylko wymyślony bohater, oj nie nie! Możecie go zobaczyć w filmiku. Wpadł do mnie do ogródka, szybko wypił herbatkę i biegł załawiać swoje sarnie leśne sprawy  ;)

        p.s. Fikołek Was zachęca, abyście spróbowali posprzątać swoje pokoje! I gorąco Was pozdrawia!

         

    • Kotki nie tylko w butach... czyli co słychać u Kotków

    • Karolek udzielał się plastycznie i wykonał pięknego kotka. Utrwalał nazwy zwierząt mieszkających na wsi...

         

      Karol zajął się kolorowaniem kotka. Świetnie!

      Bartuś postanowił pokazać nam swoją półkę na książki i ulubione książki yes

         

      Michałek pomalował kotka i uporządkował swoją półkę na książki. Stwierdził, że wszystkie jego książki są ulubione. Oto one!

         

      Lenka wykonała pięknego kotka. Brawo, Lena!

      Kolorowy kotek Piotrusia!

      Ala razem z bratem Dominikiem również wykonali kotki heart

      Kuba w skupieniu ozdabiał swojego kotka i zaprezentował swoją półkę na książki wraz z ulubioną książką.

        

       

       

      Fryderyk pokazał swoją bogatą kolekcję książek i swoją ulubioną czytankę o Zwariowanych pojazdach. Przyjemnie ogląda się książeczki w wygodnym fotelu :)

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      "Miś na wakacjach" - to tytuł książeczki wykonanej przez Wojtusia. Oj, jak zazdrościmy Misiowi tych wakacji :)

      O owocach i warzywach jest książeczka edukacyjna Dawidka, który z jej pomocą uczył swojego braciszka. A czy Wy potraficie nazwać przedstawione w księżeczce owoce i warzywa?

      Kuba wykonał piękną książeczkę o kotach :)

    • 17.04.2020

    • Wiesz już co to księgarnia, a pamiętasz co to biblioteka? Właśnie! W księgarni kupujesz książki, a w bibliotece wypożyczasz... Przypomnę Ci naszą wspólną wizytę w bibliotece szkolnej...

       

         

      Ale było fajnie! Dowiedzieliśmy się wiele o bibliotece, pani Beatka przeczytała nam opowiadanie o śwince Peppie i zapoznaliśmy się z zawodem bibliotekarza. Na koniec stworzyliśmy piękne kwiaty dla Babć i Dziadków. Przypomnij sobie i wymień ich imiona. Najpierw imiona Babć, a potem Dziadków.

      A teraz policz ile zdjęć znajduje się powyżej? 1, 2, 3, 4. Spróbuj policzyć w języku angielskim: one /łan/, two /tu/, three /fri/, four /for/

      Po więcej języka angielskiego zapraszam do "English Corner" - kącika języka angielskiego. Daj znać czy z niego korzystasz i jak Ci idzie laugh

      W naszej bibliotece nie było żadnych kłopotów, ale w innej bibliotece tak. Posłuchaj:

      "Kłopoty w bibliotece" Marcin Przewoźniak

      Książkom w pewnej bibliotece nudziło się tak dalece, że ni z tego, ni z owego zaczęły grać w chowanego.

      "Calineczka" się schowała za ogromny atlas ryb.

      Szuka krasnal Hałabała, gdzie się przed nim Plastuś skrył?

       

      Tak się wszystkie wymieszały, że ta pani w bluzce w prążki chodzi tutaj już dzień cały, nie znajdując żadnej książki.

      Zobacz jak wyglądają prążki. Na której ilustracji znajduje się krasnal Hałabała, a na której Plastuś? Wskaż palcem. Opisz wygląd krasnala i wygląd Plastusia. Czy wyglądają tak samo czy się różnią? Czym?

      Ja krasnala Hałabałę znam z "Domowego przedszkola" a Ty? Posłuchaj piosenki:

       

      Spróbuj zaśpiewać refren:

      "Domowe przedszkole, wszystkie dzieci kocha i chce byśmy także kochali je trochę. Domowe przedszkole czy słońce czy deszcz. Przyjść może do Ciebie jeśli tylko, jeśli tylko chcesz...

      Tak śpiewałam jak byłam malutka smiley Spytaj Mamę i Tatę czy znają tą piosenkę, krasnala i "Domowe przedszkole". Jeśli tak to zaśpiewajcie razem yes

      Na koniec tygodnia o książkach przypominam o stworzeniu swojej książeczki. Możesz również stworzyć pamiętnik i rysować w nim to, co robisz, a jak będziesz starszy, to zapiszesz... Pamiętaj o prawidłowym chwycie kredki wink

      Poznaj sympatycznego Plastusia, który właśnie prowadził taki pamiętnik. Uwielbiam Plastusia. Jestem pewna, że Ty też go polubisz. Obejrzyj bajkę "Plastusiowy pamiętnik":

      Miłego weekendu! Have a nice weekend! smileyyes

    • 16.04.2020

    • Zaczynamy od ćwiczeń :) Przygotuj swoje nogi i ręce. Rozgrzewka raz, dwa, trzy!

       

      Mówimy w tym tygodniu o książkach. A jak nazywamy sklep, w którym kupujemy książki? Oczywiście - księgarnią! W księgarni książki są poukładane zgodnie z tematyką. Znajdziesz tam książeczki dla dzieci, jak i książki dla dorosłych. Są tam atlasy, mapy, kolorowanki, bajki i baśnie, a nawet  książki dla fanów samochodów, sportu czy koni.

       

      Czy potrafisz wskazać, na którym obrazku jest pokazana księgarnia? Czy możesz nazwać pozostałe miejsca?

       

      A teraz szybkie zadanie...

      Policz ile książek jest na zdjęciu.

      Wskaż, która książka jest najmnijesza, a która książka może być bardzo stara.

      Jak myślisz, o czym mogą być te książeczki?

      Która książeczka Cię zainteresowała i chętnie byś ją pooglądał?

       

      A może to Wy chcielibyście stworzyć swoją własną książeczkę. Dla siebie, albo mamy i taty lub rodzeństwa. Przedstawiam Wam książeczki Amelki i Szymona, które kiedyś dla mnie wykonali. Amelka stworzyła książkę o moim psie Prezesie, a Szymon o wulkanie. Teraz Amelka i Szymon uczą się już w szkole, a ich książeczki są dla mnie piękną pamiątką :)

       

      Możecie skorzystac z poniższej propozycji- pokolorujcie, poozdabiajcie i poproście rodziców lub starsze rodzeństwo o pomoc w napisaniu tytułu i imienia.

      Niech to będzie pierwsza , piękna, kolorowa strona Waszej książeczki . 

      Moja własna książeczka

       

      Miłej zabawy !

    • 15.04.2020

    • Czy masz w domu dużo książek? Ja tak! Posłuchaj wiersza "Moje książki" Iwony Salach:

      Moje książki kolorowe stoją równo na półeczce.

      Myję ręce i oglądam kartka po karteczce.

      Czasem książki czyta mama, bo ja nie potrafię sama.

      Z książek wiele się dowiecie o szerokim pięknym świecie.

      O roślinach, o zwierzętach, o dalekich krajach też.

      Wszystko w książce jest zamknięte, a więc ją do ręki bierz.

      Dlaczego dobrze jest mieć książki w domu i czytać je codziennie? Co trzeba najpierw zrobić, zanim weźmiemy do ręki książkę? Przypomnij sobie naszą wizytę w szkolnej bibliotece oraz opowiadanie o smutnych książeczkach, które czytałam Ci w przedszkolu... Przypomnę zasady korzystania z książek.

      ZASADY-KORZYSTANIA-Z-KSIaZEK-PLANSZE....pdf

      Przestrzegaj tych zasad, aby Twoje książki były zawsze szczęśliwe i zadowolone laugh A może zrobimy dziś porządek na półeczce z książkami? Książki - nasi przyjaciele na pewno to docenią yes

      A teraz posłuchaj baśni "Kot w butach". Możesz też poprosić Mamę lub Tatę o przeczytanie. Warto uczyć się czytać wink Pamiętasz starszych kolegów i koleżanki, których zapraszam do naszej grupy, aby czytali? Kiedyś to Ciebie zaproszę, abyś poczytał przedszkolakom smiley

      Czy podobała Ci się baśń? Czy koty chodzą w butach? 

      Narysuj swojego kotka lub skorzystaj z dowolnego szablonu.

      http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/ssaki/kot

      Ozdób go różnymi kawałkami materiału, doklej oczy, wąsy z włóczki lub sznurka według swojego upodobania. Możesz przesłać mi zdjęcie Twojego kotka jak będzie gotowy, półeczki na książki po uporządkowaniu jej lub zdjęcie Twojej ulubionej książeczki heart

       

       

      Czy w swojej bibliotece macie książeczkę "Piegowate opowiadania" R.Piątkowskiej? Jeżeli nie, to może warto się zaopatrzyc.  Nie tylko tytuł książeczki jest zabawy- zabawny i pełen humoru jest również jej główny bohater Tomek, który tak jak Wy jest przedszkolakiem. Przygody Tomka rozbawią Was nawet w pochmurny i deszczowy dzień. 

       

      Kotki do dzieła!

      • 14.04.2020

      •  

        Witajcie Kotki? Jak minęły Wam święta? Czy w tym roku odwiedził Was Zajączek? :)

         

        Po świętach dobrze się trochę poruszać. Spróbuj wykonać poniższe polecenia - tylko bądź ostrożny!

        Złota rybka spełnia trzy życzenia, a my dzisiaj powiemy sobie trzy rzeczy o papierze :)

        1. Skąd się bierze papier?

        Z drewna. Ze ściętych w lesie drzew. Po ich ścięciu sadzi się nowe drzewa.

        2. Co można zrobić z papieru?

        Z papieru powstaje mnóstwo rzeczy. Najczęściej używacie kartek do rysowania, książeczek, zeszytów, gazet czy papieru toaletowego.

        3. Czy papier możemy segregować?

        Oczywiście! Pamiętaj, aby papierowe opakowania, pokolorowane kartki, gazetki i zeszyty wrzucać do niebieskiego kosza na śmieci.

         

        Chcecie zobaczyć eksperyment? Jak myślicie, czy kartka może utrzymać wodę? Co to za czary? Jeżeli chcecie  przeprowadzić eksperyment w domu przygotujcie wodę, szklankę oraz kartkę papieru. Instrukcja pokozazna na filmiku obok :)

        A na koniec...

        Waszym zadaniem na dziś będzie wykonanie z papieru jakieś postaci, rzeczy, figurki lub samolotu. Poniżej przedstawiam Wam moje propozycje, jadnak możecie wykonać to, na co tylko macie ochotę :)

    • Wielkanocna galeria

    • Bardzo dziękujemy za wszystkie przesłane zdjęcia. Miło nam, że wykonujecie prace plastyczne, techniczne i korzystacie z zabaw oraz publikowanych przez nas materiałów. A oto jak wyglądają przygotowania przedświąteczne.

      Franek z rodzeństwem wykonał imponującą palmę Wielkanocną

      Michałek kolorował pisanki i przygotował przedświąteczny koszyczek

       

      Kuba pomagał rodzicom w przygotowaniach do Świąt

           

      Karol budował z bratem, eksperymentował, zasiał rzeżuchę

        

      Karol wykonał świąteczną kartkę i pisanki, kolorował z siostrą, przesłał nam życzenia świąteczne laugh

      j  

      Ala stworzyła Wielkanocne kurczaczki z bratem i malowała pisanki

       

      Bartuś tworzył pisanki i "szukał zajączka" z siostrzyczką

         

      Kubuś robił świąteczne bułki i przez chwilę stał się Wielkanocnym zajączkiem laugh

       

         

       

      Wojtusiowe  zabawy plasteliną i kredkami :) Piękne prace!

      Pozdrawiamy świątecznie i dziękujemy!

    • Prace konkursowe "Moja pisanka"

    •  

      Przedstawiamy Wam konkursowe pisanki wykonane przez Fryderyka, Michała, Karola, Dawida oraz Dagmarę.

       

        Pisanka Fryderyka malowana za pomocą pasteli

        Michałek na swoją pisankę wykorzystał plastelinę, bibułę oraz kolorowe piórka

      Pisanka Dawidka została wyklejona bibułą

      Karolek wykonał pisankę 3D

      Pisanka Dagmarki jest prawie tak wielka, jak ona sama!

       

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wykonane prace - pisanki wyszły Wam przepiękne :)

    • Wielkanocne życzenia świąteczne

    •  

      Życzymy Wam Przedszkolaki oraz Rodzice zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych. Niech to będzie dla Was czas odpoczynku i ładowania akumulatorów :) Kotki, czekamy na Was po świętach!


       

    • 10.04.2020

    • Posłuchajcie co przytrafiło się dzisiaj...

      "Na Wielkanocnym stole" Katarzyna Kuzior-Wierzbowska

      Stoją na stole baby lukrowane, a między nimi cukrowy baranek.

      Pobekuje cicho, stuka kopytkami, bo chciałby dosięgnąć miski z pisankami.

      Ale dwa kurczaki tej miski pilnują, na baranka groźnie oba popiskują.

      Więc mały baranek w inną stronę zmierza. Kilka listków rzeżuchy uskubał z talerza.

      Dziękuję wam, drogie kurczaczki, że tak świetnie przypilnowałyście moich pisanek!

      Pisanki również bardzo się cieszą i wam dziękują.

      Ale niestety, psotny Baranek zdążył skubnąć moją rzeżuchę. Wybaczam ci, Baranku. Widzę, że nie możesz się już doczekać Wielkanocy tak jak ja wink

      A Was moi Drodzy zachęcam do utrwalania naszej poniedziałkowej piosenki "Na Wielkanoc" laugh 

      Zapraszam również do odwiedzania kącika języka angielskiego "English Corner" yes

      Dla wszystkich chętnych Wielkanoc.pdf - znajdują się tu Wielkanocne kolorowanki i zadania. 

      Na Wielkanoc polecam Wam grę memory, w którą możecie grać wielokrotnie ćwicząc swoją spostrzegawczość i pamięć. Do gry koniecznie zaproście Waszych rodziców i zagrajcie razem.

      Waszym zadaniem jest odszukanie i odsłonięcie 2 identycznych kartoników. Po każdym odsłonięciu kartonika zapamiętaj, co się na nim znajduje. A będą to: zajączki z czekolady, białe zajączki, kurczaczki, bazie, baranki, baby lukrowane, pisanki, koszyczki ze święconką, kwiaty, czyli Wielkanocne symbole, które poznawaliśmy w tym tygodniu. 

      Po odsłonięciu wszystkich kartoników spójrz na jeden z kartoników z pisankami. Ile pisanek znajduje się na tym kartoniku? Policz w języku polskim i angielskim.

      Gra znajduje się pod tym linkiem ---> https://learningapps.org/watch?app=10371120

      Na koniec filmik od psotnego Baranka dla Kotków z naszej grupy...

      Czy kotki wykluwają się z jajek? Oczywiście, że nie! Z jajek wykluwają się kurczaczki. To psikus!

      A po południu mała niespodzianka... wink

      • 09.04.2020

      • O jajkach już kiedyś było... ale teraz powiemy sobie o KOLOROWYCH jajkach! - czyli dzisiaj o pisankach :)

         

        Zdobione jajka mają różne nazwy w zależności od tego czym i jak są upiększane:

        DRAPANKI - powstają wtedy, kiedy drapiemy ostrym przedmiotem skorupkę jaja

        KRASZANKI - to gotowane jaja w barwnym wywarze. Czy wiecie, że za taki wywar można zrobić np. z buraka, który zabarwi nam skorupkę jaja na różowo, a cebula na brązowo?

        OKLEJANKI - to jaja oklejane różnymi materiałami, włóczkami, papierami

        PISANKI - to jaja, na których rysujemy gorącym roztopionym woskiem, a następnie "kąpiemy" je w barwniku

         

        Czy potrafisz zgadnąć, które ze zdjęć przedstawia drapankę, kraszankę, oklejankę czy pisankę?

         

         

        Posłuchaj piosenki na kanale YouTube i spróbuj nauczyć się jej na pamięć

        Pisanki, pisanki,
        jajka malowane
        nie ma Wielkanocy
        bez barwnych pisanek.

        Pisanki, pisanki
        jajka kolorowe,
        na nich malowane
        bajki pisankowe.

        Na jednej kogucik,
        a na drugiej słońce,

         śmieją się na trzeciej
        laleczki tańczące.

        Na czwartej kwiatuszki,
        a na piątej gwiazdki.
        na każdej pisance
        piękne opowiastki.

         

        Na koniec Kochani mam dla Was konkurs pt. "Moja pisanka". Zasady konkursu są proste - Waszym zadaniem będzie wykonanie własnej pisanki, ale na papierze. Technika wykonania, wzór i wielkość dowolna, wszystko zależy od waszej pomysłowości. Możecie skorzystać z poniższego szablonu jaja, jednak nie musicie. Na zdjęcia wykonanych pisanek czekam do piątku 10 kwietnia do godziny 18 :) Proszę o dopisanie w wiadomości pisanka na konkurs. Pisanki można wysyłać do p. Marty.

        jajo_szablon_konkurs.pdf

         

        Życzę Wam miłego dnia Przedszkolaki!

    • 08.04.2020

    • WIELKANOCNY KOSZYCZEK

      Dziś zajmiemy się Wielkanocnym koszyczkiem wink

      "Wielkanocny koszyczek" Zbigniew Dmitroca

      W małym koszyczku dużo jedzenia, 

      które niesiemy do poświęcenia: 

      chleb i wędlina, kilka pisanek

      oraz cukrowy mały baranek.

      Drożdżowa babka, sól i ser biały,

      i już jest pełny koszyczek mały.

       

      W moim na pewno znajdzie się chleb.  

      Mniam! O taki właśnie dziś upiekłam laugh

      Włożę do niego również wędlinę  

      Następnie włożę drożdżową babkę  pycha!

      Koniecznie włożę sól , ale nie za dużo...

      Nie  mogę zapomnieć o pisankach!  Już wkładam...

      ...oraz o białym serze, czyli twarogu  Jest pyszny i zdrowy.

      Włożę jeszcze mnóstwo różnych pyszności...

      Ale zaraz o kimś chyba zapomniałam? O tu się schował... WIELKANOCNY BARANEK! Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie miał przygody posłuchaj bajeczki:

      Na szczęście już wskoczył do mojego koszyczka!

      A Ty co włożysz do Twojego Wielkanocnego koszyczka? Może prześlesz mi zdjęcie lub filmik jak będzie gotowy?wink

      Trzymaj się zdrowo, słonecznie i cieplutko. Miłego dnia!

    • 07.04.2020

    •  

      Tradycje i zwyczaje wielkanocne!

       

      Święta Wielkanocne kojarzą się z:

      - Niedzielą Palmową

      - Malowaniem Pisanek

      - Święceniem koszyczka

      - Zajączkiem

      -Śmigusem-dyngusem (lanym poniedziałkiem)

      - Kurczątkiem

      - Barankiem

      Kotki, sprawdźcie co zapamiętaliście  - zapraszam do gry!

      https://learningapps.org/watch?v=phr89iawc20   <---- wejdź w link i zagraj :)

      Ostatnia propozycja na dziś to wielkanocne memory. Gra memory polega na odnajdowaniu par takich samych kart. Możecie użyć kart kolorowych, czarno-białych lub stworzyć swój własny zestaw obrazków ;) najlepiej użyć do tego bloku technicznego, aby obrazki nie prześwitywały. Udanej zabawy!

      memory_wielkanoc.docx   - tu znajdziesz gotowy zestaw

      propozycja własnej wersji gry

      • Dawidek i jego rzeżucha :)

      • Święta Wielkanocne bez zielonych dodatków? Absolutnie nie! Dlatego Dawidek wraz z mamą posiał rzeżuchę, która jest doskonała zarówno do sałatek, kanapek czy dekoracji. Wspólnie czekamy, aż urośnie!

        Dawidku, również gorąco Cię pozdrawiamy :)

        A czy i Wy zadbaliście o dodatki na Wielkanocne śniadanie ? :)

         

        I są efekty! Popatrzcie jak urosła rzeżucha Dawidka! :)

    • 06.04.2020 WIELKANOC

    • W tym tygodniu przygotowujemy się do świąt Wielkanocnych. 

      Na początek wiersz "Przed Wielkanocą" Dominiki Niemiec

      Pomogę mamie upiec makowca i babkę.

      Na babkę, wiem to na pewno, zawsze babcia ma chrapkę.

      Ale najpierw trzeba święconkę przygotować.

      Może tym razem czekoladowe jajka tam schować?

      Babcia jak co roku tłumaczy: "Do koszyka pisanki wędrują,

      zobaczysz, wnusiu, na śniadanie na pewno ci posmakują".

      Dziadek z tatą też dzielnie mamie pomagają,

      od samego rana dom cały sprzątają.

      Fajnie jest być razem, szykować wszystko na święta,

      pomagać sobie, kochać bliskich, o wielkanocnych zwyczajach pamiętać.

      O jakich świętach była mowa w wierszu? Kto brał udział w przygotowaniach do świąt? Czy osoby z tej rodziny się kochają? Czy wy pomagacie swoim bliskim w przygotowaniach do świąt? W jaki sposób pomagacie? Jak czujecie się w święta, gdy przebywacie ze swoimi bliskimi? A teraz spróbujcie wymienić imiona waszych bliskich. Jak mają na imię mama, tata, siostry, bracia, babcie, dziadkowie?

      Teraz zobaczmy jakiej piosenki świątecznej uczyły się przedszkolaki. Wstańcie, aby razem z nimi pośpiewać i pokazywać.

      Ta piosenka nosi tytuł "Na Wielkanoc". Słowa napisała pani Urszula Piotrowska, a muzykę pani Magdalena Melnicka-Sypko. Oto tekst:

      1. Na Wielkanoc każdy zając maluje pisanki, a po bazie biegnie razem z cukrowym barankiem.

      Ref. La, la, la, la, la, la, z cukrowym barankiem. /x2

      2. Ma kurczątko ze święconką pleciony koszyczek, a ja wszystkim moim bliskim wesołych świąt życzę!

      Ref. La, la, la, la, la, la, wesołych świąt życzę. /x2

      Udanych przygotowań do Świąt! wink

    •                                     Galeria traktorów

    • Oto traktory wykonane przez dzieci wraz z rodzeństwem i rodzicami.
      Na początek fantastyczny traktor Michała, pomagała siostra Hania.

       

      Przepiękny traktor wykonała również Ala.

         

      Oto rewelacyjny traktor Kuby.

        

       

      Stylowy i dziewczęcy traktor Lenki.

      Wspaniały traktor Fryderyka wraz z urzekającą scenerią.

       

      Niepowtarzalny traktor Karola, pomagała siostra Ola.

       

      W naszej galerii traktorów nie może zabraknąć super traktoru Franka, przy którym pomagała cała rodzinka.

      Bartek z tatą również skonstruowali niesamowity traktor wink

         

      Brawo Kotki! yeslaugh


      • 03.04.2020

      • Dzisiaj zaczniemy od zagadki. Na zakończenie zajęć zapraszam Was do obejrzenia filmiku :)

         

        Czy zgadniecie co to jest?

        To jest biały napój,
        smaczny, bardzo zdrowy.
        Dostajemy go w prezencie
        od łaciatej krowy.

        Racja! To mleko

         

        Nie tylko krowa daje nam mleko. Ludzie wykorzystują również mleko kóz, owiec, a nawet wielbłądów.

         

        Teraz mam dla Was zadanie - pomożecie kocurowi Jacusiowi?  Kot Jacuś chciał Wam pokazać jakie produkty otrzymujemy z mleka. Ale czy Jacuś zrobił to poprawnie? Spróbujcie nazwać wszystkie produkty i zastanówcie się, co tutaj nie pasuje :)

        Tak! Na zdjęciu jest: ser żółty, serek do smarowania, ketchup, jogurt, masło i makaron. Oj Jacusiu, makaron i ketchup nie powstają z mleka. Makaron jest ze zboża, a ketchup z pomidorów.

         

        Tak to powinno wyglądać

         

        Zachęcam Was teraz do zabawy z malowaniem na mleku. Bedzie Wam potrzebne: miska, mleko, płyn do naczyń, barwniki ( ja użyłam do jaj, ale mogą być barwniki spożywcze lub farbki o rzadkiej konsystencji) oraz patyczki do uszu. Intsrukcja jest pokazana w filmiku. Zapraszam do oglądania i życzę udanej zabawy :)

         

        Podkład muzyczny w filmiku: Best Beat-I Love You.gr, znalezione na portalu YouTube.

        Malowanie na mleku Dawidka!

    • 02.04.2020

    • Każdy szanujący się rolnik ma... traktor. Właśnie traktor jest naszym dzisiejszym tematem.

      Na początek wierszyk o traktorze:

       

      "Traktor" C. P. Tarkowski

      Stoi traktor na podwórzu, zabłocony cały w kurzu.

      Latem pełni ważną rolę, bo wyjeżdża często w pole,

      ciągnie, orze i bronuje - bardzo ciężko tam pracuje.

       

      (rolnik orze - przygotowuje ziemię pod zasiew i bronuje - spulchnia ziemię)

      A teraz wykonamy swój własny traktor z tego co mamy pod ręką i na miejscu w domu.

      Przydatne będą: rolki po papierze toaletowym, pudełka po herbacie, pudełka po zapałkach, blok rysunkowy i techniczny, folia aluminiowa, mazaki, klej, nożyczki, kartonowe pudła (jeśli chcemy wykonać duży traktor)

      Potrzebujemy rolkę po papierze toaletowym do średniej wielkości traktora i pudełko zapałek, z którego robimy kabinę traktora. Do sklejenia elementów wystarczy klej do papieru w sztyfcie. Jeśli chcemy traktor w jeszcze mniejszej wersji to zamiast rolki po papierze wykorzystujemy pudełko po zapałkach, a jeśli chcemy ogromny traktor to będzie potrzebne pudło kartonowe. Okienko i komin możemy wykonać z folii aluminiowej. Tekturę, pudełko po zapałkach lub rolkę po papierze oklejamy papierem kolorowym, malujemy farbami lub w dowolny sposób ozdabiamy. Koła i felgi możemy wyciąć z kolorowego papieru lub wykorzystać papierowe talerze jednorazowe (jeśli robimy duży traktor). Przyklejamy je z boku traktora. Przyczepa może powstać z kolejnego pudełka po zapałkach (wersja mini), z rolki po papierze (średnia wielkość) lub z kolejnego pudła kartonowego. Koła przyczepy wycinamy z papieru. Przyczepę możemy również pomalować, ozdobić i przymocować  do traktora sznurkiem lub paskiem wyciętym z papieru. 

      Oto przykładowe modele:

      A oto propozycja bardziej zaawansowanego w budowie traktora:

      Wygląd i wykonanie naszego własnego traktora są zależne od inwencji i posiadanych w domu materiałów. Na koniec policzmy ile kół ma traktor? Kto ma ochotę liczy również w języku angielskim. Po więcej języka angielskiego zapraszam do English Corner - kącika języka angielskiego laugh

      Zachęcam do przesłania zdjęć wykonanych traktorów wink

    • Dziewczynki i chłopcy, panowie i panie, zapraszamy na oglądanie!

      • Ale jajeczna galeria!

      • Nasze maluchy udowodniły, że jajka mogą służyć i do nauki i do zabawy i do gotowania!

        Ale pychaaaa! Michał przyrządził omlet, Karolek wraz z siostrą jaja na twardo oraz jaja sadzone zapiekane w chlebku, a Fryderyk, mimo iż nie lubi jajek, upiekł z Babcią mini biszkopt z niezastąpioną niebieską polewą :)

        A czy już widzieliście profesjonalne liczenie Karola i zaangażowanie Kuby do nauki?

         

    • 32.03.2020

    • Dzisiaj powiemy sobie o... jajkach!

      Jak już zapewne wiecie, kury znoszą jajka. Ale nie tylko! Największe jaja znoszą strusie. Popatrzcie jakie są ogromne.

                                

                                                Jajo strusie i jajo kurze                                 Struś

       

      Nie tylko ptaki znoszą jaja. Robią to również żółwie, krokodyle czy węże.

       

      My dzisiaj zajmiemy się jajami kurzymi i metamatyką ;) Rodzicu,przygotuj 4 jaja i ułóż je w rzędzie. Zadaniem dziecka jest przeliczenie ich. Jeżeli się pomyli zróbcie to razem, następnie niech maluch zrobi to ponownie samodzielnie.

      Tak! Mamy 4 jaja, połączmy je teraz w pary - możecie użyć do tego np. kolorowego sznurka lub kredek. Ile par wyjdzie?

           Oczywiście 2 pary :)

       

      Z jaj możemy zrobić przepyszne śniadanie - jajo sadzone, na twardo, omlet lub jajecznice.

      Twoim zadaniem będzie zrobienie wspólnie z osobą dorosłą ulubionego dania z jajek. Kucharzu - do dzieła :)

      Ja na śniadanie wybrałam jajko sadzone- a ty?

      Ah data? Oczywiście Prima aprilis ;) Takie jaja! Komu z Was udało się już zrobić jakiś żart?

    • Nagłówek

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

      Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • 31.03.2020

      • Dzisiaj uczymy się i bawimy przy piosence "Rolnik sam w dolinie".

        ROLNIK SAM W DOLINIE

        Rolnik sam w dolinie, rolnik sam w dolinie.
        Hejże dzieci, hejże ha, rolnik sam w dolinie.


        Rolnik bierze żonę, rolnik bierze żonę,
        Hejże dzieci, hejże ha, rolnik bierze żonę.


        Żona bierze dziecko, żona bierze dziecko.
        Hejże dzieci, hejże ha, żona bierze dziecko.


        Dziecko bierze kotka, dziecko bierze kotka.
        Hejże dzieci, hejże ha, dziecko bierze kotka.


        Kotek bierze myszkę, kotek bierze myszkę.
        Hejże dzieci hejże ha, kotek bierze myszkę.


        Myszka bierze serek, myszka bierze serek.
        Hejże dzieci hejże ha, myszka bierze serek.

        Miłego dnia!

    • Zabawa z mąką :)

    • Popatrzcie jak Lena, Michał i Fryderyk świetnie się bawili.

       

    • 30.03.2020

    • Dzisiaj dowiemy się jak postaje chleb :)

      Zerknijcie na prezentacje, a poznacie historię, jak z ziarna uzyskujemy chleb!

      Od_ziarenka_do_bochenka.pptx

       

      Ułóż historyjkę obrazkową

      https://learningapps.org/display?v=pn2kzqvck20     <--- wejdź na ten link :)

       

      Już zapewne wiecie, że po zmieleniu ziarna powstaje mąka. Mąka może nie tylko służyć do wypieków, ale również do zabawy. Jest ona bardzo przyjemna w dotyku. Spróbujcie sami :) Potrzebna wam będzie miska, mąka oraz różne akcesoria np. łyżka czy kubeczek. Wsypujemy mąkę do miski i zaczynamy zabawę. Możesz liczyć ile łyżek mąki zmieści się do kubeczka, możesz bawić się w archeologa i wyszukiwać zakopanych skarbów, a możesz też w niej malować!

      Pamiętaj:

      - Im więcej mąki na podłodze tym mniej do zabawy :)

      - Łatwiej się rysuje, gdy w misce jest mniej mąki

      - Mąkę do zabawy możesz użyć kilkakrotnie, przechowuj ją w zamkniętym pojemniku

      - Posprzątaj po zabawie

       

  • Wiedzę o zwierzętach mieszkających na wsi można utrwalać na różne sposoby. A oto gospodarstwo rolne, które samodzielnie zbudował Michał :) Pozdrawiamy i dziękujemy za przesłane zdjęcia!

    • 27.03.2020

    • Tydzień "Zwierzęta na wiejskim podwórku" zakończymy piosenką "Stary Donald farmę miał". Z okazji obchodzonego dziś Dnia Teatru będziemy "odgrywać" role, czyli naśladować ruchy i odgłosy zwierząt, które miał stary Donald. Pomocne okażą się tekst i piosenka:

      1. Stary Donald farmę miał ija, ija o! A na tej farmie krowę miał ija, ija o!
      Krowa mu, mu, mu, mu, mu, mu, mu, mu, mu, mu, mu.

      2. Stary Donald farmę miał ija, ija o! A na tej farmie świnkę miał ija, ija o! 
      Świnka chrum, chrum, chrum, chrum, chrum, chrum, chrum, chrum, chrum, chrum, chrum

      3. Stary Donald farmę miał ija, ija o! A na tej farmie pieska miał ija, ija o!
      Piesek hau, hau, hau, hau, hau, hau, hau, hau, hau, hau, hau.

      4. Stary Donald farmę miał ija, ija o! A na tej farmie kury miał ija, ija o! 
      Kury ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko.

      5. Stary Donald farmę miał ija, ija o! A na tej farmie gąskę miał ija, ija o! 
      Gąska gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę.

      6. Stary Donald farmę miał ija, ija o! A na tej farmie kaczkę miał ija, ija o! 
      Kaczka kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa.

      7. Stary Donald farmę miał ija, ija o! A na tej farmie owce miał ija, ija o!
      Owce be, be, be, be, be, be, be, be, be, be, be.

      8. Stary Donald farmę miał ija, ija o! A na tej farmie kotka miał ija, ija o!
      Kotek miau, miau, miau, miau, miau, miau, miau, miau, miau, miau, miau. Stary Donald farmę miał ija, ija o!

      Piosenka trwa około 4 minut. Pod powyższym linkiem znajduje się kilka innych piosenek, które dzieci znają z przedszkola (między innymi "Jedzie pociąg z daleka", "Jadą, jadą misie"). Po wysłuchaniu, odegraniu zwierzątek i zaśpiewaniu piosenki o starym Donaldzie zachęcam do skorzystania z pozostałych piosenek. Po tym tygodniu staliśmy się "specjalistami" od zwierząt mieszkających na wsi, przynajmniej w teorii ;)

    • 26.03.2020

    • Propozycja zabaw ruchowych z elementami metody ruchu rozwijającego wg. Weroniki Sherborne.

      Zabawy prowadzimy w wygodnych ubraniach, bez kapci, najlepiej na boso.

      1. Powitanie. Siadamy naprzeciwko dziecka. Śpiewamy piosenkę z pokazywaniem, najpierw dziecku, następnie dziecko wita rodzica.

      „Witaj (imię dziecka), witaj (imię dziecka),             – machamy ręką

      Jak się masz? Jak się masz?                                        - rozkładamy ręce

      Wszyscy Cię witamy, wszyscy cię witamy,               - machamy ręką

      Bądź wśród nas, bądź wśród nas                               - rozkładamy ręce

       

      przykład

      „Witaj Basiu , witaj Basiu,                                           – machamy ręką

      Jak się masz? Jak się masz?                                        - rozkładamy ręce

      Wszyscy Cię witamy, wszyscy cię witamy,               - machamy ręką

      Bądź wśród nas, bądź wśród nas                               - rozkładamy ręce

      2. Powitanie częściami ciała. Witamy się z dzieckiem poprzez dotyk:

      - dłońmi

      -paluszkami

      -stopami

      - łokciami

      - plecami

      3.  Przeciąganie się „jak najwyżej”

      Dziecko oraz rodzic leżą na plecach na podłodze. Wyciągają ręce i nogi jak najwyżej – tak jakby chcieli sięgnąć sufitu.

      4. Przepychanki

      Rodzic i dziecko siadają odwróceni do siebie plecami. Na umówiony sygnał  (np. start), uczestnicy próbują przepchnąć partnera w przeciwną stronę

      5. Naleśnik

      Do tego potrzebny nam będzie koc. Dziecko kładzie się na brzegu koca, a rodzic zawija go tworząc rulon. Dziecko ma za zdanie samodzielnie się wyswobodzić.

      A teraz zamiana – rodzicu, pozwól, aby Twoje dziecko wykonało naleśnika.

      Fryderyk prezentuje poprawnie zrobionego naleśnika :)

      6. Pożegnanie – po dobrej zabawie warto sobie podziękować za wspólne towarzystwo. Przytulcie się mocno i powiedzcie, że bardzo się kochacie ;)

    • 25.03.2020

    •  Dzisiaj zabawa naśladowcza przy wierszu "Krowa i mucha". Pogimnastykujemy buzię, a potem utrwalimy nazwy zwierząt na wiejskim podwórku oraz ich odgłosy.

      "Krowa i mucha" Patrycja Siewiera-Kozłowska

      Była sobie krowa mała, 

      która pożuć trawkę chciała.

      Trawka świeża i zielona, 

      krówka jest nią zachwycona.

      Najpierw wącha (wdech przez nos), 

      potem wzdycha (wydech przez usta z głośnych westchnieniem: aaach!)

      a nad trawką mucha bzyka. (bzzzz - zęby złączone, usta rozciągnięte)

      Żuje krówka swoją trawkę, (okrężne ruchy żuchwy) 

      Myśli: "chyba zjem dokładkę!"

      Lecz te myśli jej przerywa mucha, 

      która ciągle bzyka. (bzzz - zęby złączone, usta rozciągnięte)

      Krowa - pac! - ogonem muchę, (klaśnięcie i wymówienie słowa: pac)

      mucha brzęczy wciąż nad uchem! (bzzzz - zęby złączone, usta rozciągnięte)

      Tak dzień cały się bawiły,

      aż opadły całkiem z siły.

      Spróbuj odpowiedzieć na pytania: O jakich zwierzętach był wiersz? Co one robiły?

       Teraz utrwalimy nazwy zwierząt mieszkających na wiejskim podwórku oraz ich odgłosy. 

      "Głosy zwierząt" - zabawa słuchowa i ćwiczenie spostrzegawczości z wykorzystaniem bajki. 

      Na początek powiedz jakie odgłosy wydaje krowa, a jakie mucha? Jakie jest twoje ulubione zwierzę mieszkające na wsi? Czy potrafisz naśladować jego ruchy i odgłosy? Spróbuj. Brawo!

      A teraz rozpoznaj co to za zwierzątko. Naśladuj jego ruchy i odgłosy. Jeśli chcesz obejrzyj bajkę do końca:

      • 24.03.2020

      • Dzisiaj poznamy zwierzęta gospodarskie, zachęcamy wszystkie Kotki do obejrzenia bajki. Maluchu, czy rozpoznajesz zwierzęta z filmu? Spróbuj naśladować wydawane przez nie odgłosy.



    • 23.03.2020

    • NADESZŁA WIOSNA...

      Nadeszła długo oczekiwana przez nas wiosna (spring)!

      W tym szczególnym czasie zadbamy o swoje zdrowie. Jak możemy to zrobić? Spróbujemy zastosować się do poniższych zasad, a przy okazji uczyć się języka angielskiego:

      1. Zdrowie jest najważniejsze. (zdrowie - health)

      2. Walczę z bakteriami i wirusami dokładnie myjąc ręce.  (umyj ręce - wash your hands)

      3. Dbam o swoje zęby dokładnie je szczotkując 3 razy dziennie przez 3 minuty.  (szczotkuj zęby - brush your teeth)

      4. Dbam o codzienną porcję ruchu. (ćwicz - exercise)

      5. Zdrowo się odżywiam, jem regularnie. (jedz - eat)

      6. Dbam o odpoczynek i sen. (śpij - sleep)

      7. Gdy jestem chory idę z rodzicem do lekarza. (lekarz - doctor)

      8. Spędzam czas i bawię się z rodziną. (rodzina - family)

      Poznane zasady zdrowego trybu życia oraz nowe zwroty w j. angielskim możemy utrwalać przez cały tydzień.

      Pod tym linkiem: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/  (Lekcja 2 - Zdrowie - Pakiet materiałów) znajdują się karty pracy z zadaniami. Jest ich 8. Dobrym pomysłem jest wybór 1-2 kart dziennie i rozłożenie na cały tydzień. 

      Przypominam o konkursie na Facebooku, w którym do wygrania ciekawe nagrody. By wziąć w nim udział trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami:   (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego)

      Udanego tygodnia! Have a nice week!

    • Galeria zdjęć Kotków

    • Powstały przepiękne i pomysłowe prace - wiosenne bazie!

      Przedstawiamy prace:

      - Bartusia

      -Fryderyka

      -Karolka i jego siostry Oli

      - oraz prace Michałka i jego siostry Hani :)

    • 20.03.2020

    • Bazie na 3 sposoby... a może i więcej! Dzisiaj proponujemy wykonanie pracy plastycznej.

      1. Na kartce papieru namaluj pędzlem lub paluszkiem trzy kreski, które będą gałązkami. Użyj do tego brązowej farby. Możesz również zrobić gałązki z kawałków brązowego papieru np. papieru do pieczenia

      2. Wybierz jeden ze sposobów na ozdobienie gałązek baziami:

      - zamocz patyczek do uszu lub paluszek w białej farbie i rób "pieczątki" na gałązce

      - wykonaj bazie za pomocą białej plasteliny

      - wykonaj bazie za pomocą waty. Pamiętaj smaruj klejem kartkę, a nie watę, inaczej Twoje paluszki nie będą miały łatwo się jej pozbyć :)

      A może masz inny pomysł na bazie?

    • 19.03.2020

    • We love English!

      Wiem, że uwielbiacie język angielski :) Dzisiaj uczymy się i utrwalamy Starter mojego autorstwa. Niektórzy z Was bardzo dobrze go już znają:

      "Make a circle" 

      Make a circle, make a circle like the sun. (Zrób kółeczko, zrób kółeczko jak słoneczko.)

      Make a circle, make a circle like the sun. (Zrób kółeczko, zrób kółeczko jak słoneczko.)

      Wave, wave, wave, (Machaj, machaj, machaj)

      Jump, jump, jump, (Skacz, skacz, skacz)

      Nod, nod, nod, (Kiwaj głową, kiwaj, kiwaj)

      Stomp, stomp, stomp, (Tup, tup, tup)

      Clap, clap, clap, (Klaszcz w dłonie, klaszcz, klaszcz)

      Turn around. (Obróć się)

      Make a circle, make a circle like the sun... (Zrób kółeczko, zrób kółeczko jak słoneczko.)

      And... sit down everyone. (I... usiądźcie wszyscy.)

      20.03.2020 utrudnienie: zmieniamy kolejność poleceń i obserwujemy czy i jak Maluch reaguje ;)

    • 18.03.2020

    • Maluszki, dzisiaj czekają na Was zabawy ruchowe. Rodzicu, propozycję ćwiczeń znajdziesz pod linkiem.

      http://zdrowoisportowo.edu.pl/2020/03/18/dzieci-trenuja-w-domu-dzien-3/?utm_source=FreshMail&utm_medium=email&utm_campaign=33_98_Zdrowo_i_Sportowo_2019_2020_z_dnia_18.03.2020

    • 17.03.2020

    • Ptaki przylatujące na wiosnę do Polski

      Które ptaki wracają do naszego kraju na wiosnę? Jak wyglądają ich gniazda? A może nie budują ich wcale? Dowiesz sie tego z poniższej prezentacji. Dzieci, spróbujcie zapamiętać nazwy minimum trzech gatunków ptaków przedstawionych w prezentacji :)

      Ptaki_przylatujace_na_wiosne_PREZENTACJA(1).pptx

       

    • 16.03.2020

    •  

      "DZIECI UCZĄ RODZICÓW W DOMU"

      Zachęcam do udziału w ogólnopolskiej akcji "Dzieci uczą rodziców w domu".

       "Jestem bezpiecznym uczniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem"

      Pod wskazanym linkiem znajdują się bezpłatne materiały do pobrania, w tym prezentacja i 4 karty pracy. Dobrym pomysłem jest realizowanie 1 karty pracy dziennie. Materiały można pobrać pod adresem: 

      https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/