Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
- 22.02.2023 19:09
- Corocznie 21 lutego obchodziny Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony w 1999 roku, aby podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata, a także zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych.
Obchody Dnia Języka Ojczystego są doskonałą okazją, aby uświadamiać uczniom klas 6 a i 6b konieczność ochrony dziedzictwa językowego i narodowego. Język polski pełni bowiem funkcję tożsamościową, kulturową. Rozwój najnowszych technologii informacyjno-telekomunikacyjnych nie służy językowi. Obserwujemy ubogi zasób leksykalny uczniów, liczne zapożyczenia - anglicyzmy w miejscu polskich odpowiedników, dążenie do skrótu komunikatu (totalna ekonomia słowa - oparta często o język ikon, emotikonów), puste slogany i frazesy czy żargon uczniowski daleki od normy językowej. Język wypowiedzi internetowej jest poddany presji "hejtowania": brutalizacja i wulgaryzacja języka sieci. Obserwuje się nagromadzenie - w wypowiedziach pisanych uczniów - błędów semantycznych, składniowych, stylistycznych, fleksyjnych, frazeologicznych, ortograficznych i interpunkcyjnych.
Utrwalajmy nieustannie poprawne formy:
wziąć, wyłączyć/włączyć, nienawidzić, poszedłem/wyszedłem, wzięłam/wziąłem, rok dwa tysiące dwudziesty trzeci, cofnąć się, jest napisane, w każdym razie, sweter, wiatr.
Wśród najczęstszych błędów językowych warto zwrócić uwagę na pleonazmy, czyli tak zwane "masło maślane", a zatem takie wyrażenia, w których jedna część wypowiedzi zawiera te same treści: trendy w modzie, wzajemna współpraca, fakty autentyczne, okres czasu, akwen wodny, kontynuować dalej, spadać w dół, banalnie proste, pełny komplet czy cofnąć się do tyłu. To oczywiście błędne sformułowania. Oprocz nich spotkać można również tautologie (Był patriotą i kochał swoją ojczyznę - powtarzanie tych samych treści), przekształcenia frazeologiczne i kontaminacje (Prawidłowo: W każdym razie ale Bądź co bądź). Nie myślimy o słodkich migdałach, a niebieskich, nie owijamy w wełnę, a w bawełnę.
Cóż, co roku mamy więcej i więcej pracy nad własnym językiem ojczystym. Aż chciałoby się podkreślić wagę słów Anny Onichimowskiej "Po co Wam tyle obcych języków, skoro nie umiecie porozumiewać się w swoim własnym?".
Niechaj w tym dniu zdecydowanie towarzyszy nam refleksja Czesława Miłosza:
"Moja wierna mowo,
może to jednak ja muszę ciebie ratować.
Więc będę dalej stawiać przed tobą miseczki z kolorami
jasnymi i czystymi jeżeli to możliwe,
bo w nieszczęściu potrzebny jakiś ład czy piękno".
AR
- więcej
Dzień Babci i Dziadka w klasie I a
- 19.02.2023 11:22
Dzień Babci i Dziadka jest już na stałe wpisany w kalendarz uroczystości szkolnych. Dni poprzedzające to ważne święto obfitowały w liczne próby oraz pracę nad prezentami dla dziadków. W tym roku uroczystość Dnia Babci i Dziadka odbyła się 10 lutego. Na zaproszenie dzieci z radością przybyli licznie babcie i dziadkowie, aby obejrzeć swoje wnuczęta podczas występów. Pierwszoklasiści przygotowali piękne wiersze i piosenki. Po części artystycznej ukochane wnuczęta w dowód pamięci i miłości, wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty. D/D K/S
- więcej
Szarpaki...
- 18.02.2023 12:43
Pocięte w szerokie pasy bawełaniane koszulki posłużyły ucznom z kl. 2b jako materiał do wykonania ekologicznej zabawki dla piesków z Azylu dla Bezdomnych Zwierząt w Żorach.
Najtrudniejszym elementem zadania było zaplatanie warkocza z materiału, ale problemy są po, żeby je rozwiązywać, więc wspólnymi siłami stowrzyliśmy kilkanaście szarpaków. Zabawki już dotarły do czworonogów i mamy nadzieję, że sprawiają radość nowym właścicielom.
Ponownie zrobiliśmy "coś z nieczego" a to dowód na to, że twórczej inwencji nam nie brakuje. Miło nam będze, jeżeli kogoś z Was zainsprujemy do działania. Pamiętajcie! Nie wyrzucajcie nikomu już niepotrzebnych koszulek. Zróbcie z nich eko użytek. MK- więcej
Konkurs SKRÓTY - część I
- 15.02.2023 21:58
- Ludwik z klasy 5a przygotował dla chętnych uczniów konkurs pt. "Czy znasz kody wybranych państw?". Jeżeli chcesz się zmierzyć z kodami: LU, XS, GR czy EE to zapraszamy do udziału. Konkursowe karty można pobrać ze stolika, który znjaduje się w szkolnym łączniku. Uzupełnione karty należy włożyć do oznakowanego pojemnika. Konkurs trwa do 01 marca. Przewidziano nagrody. Pora, by rozszyfrować jak koduje się Estonię, Norwegię, Rumunię, Finlandię czy Szwecję. Do dzieła! MK
W marcu przewidujemy II część konkursu, na którą pracuje już dla Was - Oliwier z klasy 3b. - więcej
Znikający atrament
- 15.02.2023 21:47
Puk! Puk!
Można? Mamy dla Was mały pokaz. Lubicie przeprowadzać eksperymenty?
Od razu usłyszeliśmy głośne TAK, więc Łukasz z klasy 6b zapoznał dzieci z grupy przedszkolnej z eksperymentem, podczas którego można było odkryć co się dzieje z atramentem w gorącej wodzie. Czary-mary ZNIKA! Na szczęście nie na zawsze, bo kiedy do wody dodaje się kilka kropel octu to atrament "wychodzi z ukrycia". Barwny eksperyment bardzo podobał się dzieciom. Poznawanie świata poprzez doświadczanie i eksperymentowanie to prawdziwa radość. Dziękujemy Łukaszowi za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawych zajęć. MK- więcej