O sztuce dzielenia się...
- 14.02.2023 21:15
Starsi Młodszym....czyli głośne czytanie Krzysia dla dzieci z przedszkola.Krzyś od kilku dni przygotowywał czytelniczą niespodziankę dla dzieci z przedszkola. Z ogromnym przejęciem wprowadził dzieci w świat wiewiórek Cyryla i Błażeja, które nie potrafiły się ze sobą dzielić. Przedszkolaki z uwagą słuchały opowieści i aktywnie odpowiadały na pytania. Zgodnie twierdziły, że warto nauczyć się trudnej sztuki dzielenia się. Dowiedziały się także, że przednie zęby wiewiórek nigdy nie przestają rosnąć. Krzyś zaskoczył kolegów także infomacją o polatuchach czyli latających wiewiórkach. Przedszkolaki z zaangażowaniem kolorowały także dary lasu (cichutko pod nosem je nazywając: grzyb, jarzębina, jagody, żołędzie, kasztany...). Krzyś bardzo dziękuję za tak miłe przyjęcie! MK- więcej
Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Wisławy Szymborskiej - 29 marca 2023r.
- 13.02.2023 17:34
- Zapraszamy chętnych uczniów klas IV-VIII do udziału w Szkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji "SZYMBORSKA i TY". Nauczyciele poloniści pomogą w doborze odpowiedniego utworu poetyckiego, ćwiczeniach dykcji, emisji głosu oraz w głosowej interpretacji. Celem konkursu jest rozwijanie wrażliwości poetyckiej w ramach Projektu "Mistrzyni Szymborska", stwarzanie okazji do promowania talentów uczniów naszej szkoły, a także oswajanie kandydatów ze sceną i publicznością:)
Regulamin Konkursu:
1. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni uczniowie klas IV-VIII.
2. Kandydaci powinni opanować na pamięć wybrany przez siebie lub zaproponowany przez nauczyciela wiersz Wisławy Szymborskiej
(dopuszcza się w klasach młodszych wiersz noblisty - Czesława Miłosza).
3. W trakcie konkursu Jury wyłoni zwycięzców: I, II, III miejsca oraz wyróżnienia, przyzna nagrody i dyplomy.
Kryteria oceniania:-stopień opanowania pamięciowego tekstu ( 0 - 5 punktów)
-interpretacja, wrażenie i przekaz artystyczny (0 - 5 punktów)
-dykcja, wymowa i intonacja (0 - 4 punktów)
-dobór repertuaru, zrozumienie treści, stopień trudności (0 - 4 punktów).
Zachęcamy i motywujemy do udziału:)
"Nic dwa razy się nie zdarza...".
AR - więcej
Balladyna Juliusza Słowackiego na deskach Teatru Nowego w Zabrzu
- 11.02.2023 17:37
- Piątek, 10 lutego 2023r.... tymczasem w Teatrze Nowym w Zabrzu, uczniowie klas 7a, 8a i 8b uczestniczą w nowoczesnym, odważnym, momentami szokującym interpretacją sceniczną, spektaklu teatralnym "Balladyna" (Reżyseria: Ingmar Villqist) na motywach ponadczasowej tragedii wielkiego romantyka.
Uczniowie pod wrażeniem nowatorstwa i odwagi aktorskiej, takich kreacji chyba się nie spodziewali. Cóż całość uwspółcześniona, muzyka rockowa, kostiumy sceniczne rodem z Matrixa, lecz problematyka zbrodni, winy i kary, skomplikowanych ludzkich relacji ta sama, wciąż przerażąjąco aktualna.
Wnikliwy czytelnik dzieła Słowackiego od razu wychwyci w sztuce zmiany - te wprowadzone (charakteryzacja bohaterów, psychologia postaci), jak również te pominięte (bohaterowie Filon czy Gralon oraz fragmenty tekstu literackiego). Postaci literackie - Goplana, Chochlik, Skierka, Alina - nie przypominają już tych literackich, lecz współtworzą inną wartość interpretacyjną.
Jednak "pomimo trudnego dla współczesnego odbiorcy języka spektakl nie pozwala na jakąkolwiek nudę czy chwilowe zmęczenie. Umiejętnie utrzymuje widza w napięciu, zmuszając go do refleksji i odpowiedzi na podstawowe pytanie: Czy mechanizmy rządzące światem tytułowej Balladyny bliskie są naszym czasom?
AR - więcej
Jak oswoić smutek?
- 09.02.2023 22:20
"Dzieci nie potrafią się jeszcze tak do końca kontrolować, nie potrafią ocenić swojego zachowania, za to bardzo łatwo dają się ponieść emocjom. Nierzadko te emocje są trudne i bardzo gwałtowne w odbiorze. Dlatego rolą mądrych, kochających opiekunów jest pomóc dziecku poznawać własne emocje i radzić sobie z nimi."
Oswajania i radzenia sobie z trudnymi emocjami uczyli się dziś uczniowie kl. 2b pod czujnym okiem Ani z kl. 8a. Wyobrażenie smutku przelewali na papier. Oglądali fragment filmu "W głowie się nie mieści". Rozmawali o smutku. Usłyszeli, że każdy może płakać i płacz wcale nie jest oznaką słabości. Rozwiązywali smutne problemy pluszaka, a częstując się czekoladą uważnie słuchali o hormonach szczęścia. MK- więcej
Asamblaż w klasie 7
- 09.02.2023 16:34
- Asamblaż – forma artystyczna, będąca odmianą kolażu, według której tworzy się trójwymiarowe kompozycje z przedmiotów gotowych.
Uczniowie klasy 7a kreatywnie działali podczas lekcji plastyki tworząc swoje dzieła z przedmiotów, które stały się bezużyteczne. I tak powstała choinka ze starej lotki, Mikołaj z nieużywanych płyt CD, telewizor ze starych kartonów, drzewko z monet, guzikowe kompozycje czy modne stroje z nieużywanych tkanin. Trójwymiarowe kompozycje można podziwiać w cali nr 17. Zapraszamy :) DW
- więcej