Ekologiczne nawyki
- 22.10.2022 14:12
Październikowa sobota była czasem na ekologiczne rozmowy o potrzebie zrównoważonego rozwoju.
Dzieci wykonały materiałowe torby bez użycia igły i nitki. Ćwiczyły wiązanie supełków i swoją cierpliwość, bo to było czasochłonne i precyzyjne zajęcie. W ekologiczne torby zapakowały swoje zabawki, które przyniosły na "zabawkowy barter" czyli wymianę bezgotówkową. Czy zawsze należy kupować nowe zabawki? Może "zabawkowy barter" jest dobrym rozwiązaniem, by ograniczyć kupno i sprzedaż - z myślą o naszej planecie, która służy nam wszystkim, więc dobrze, by każdy z nas czasami pomyślał także o niej. Z ekologicznymi pozdrowieniami...MK- więcej
Dzień Ziemniaka
- 21.10.2022 22:37
ZJEM ZIEMNIAKA ZE SMAKIEM!
Suche patyczki, połamane gałązki, garść igliwia to podstawa, by wyjąć krzesiwo i wykrzesać samodzielnie ogień. Kiedy ogień strawi drewno zostaje żar. Do żaru wrzucamy ziemniaki i zaczyna się długi proces czekania, więc śpiewamy o jesieni przy akompaniamencie gitary. Jest klimat. Pachnie ognisko, opatulamy się kocem, siorbiemy z termosów gorącą herbatę. W końcu są! Wyjmowane pośpiesznie z żaru długim widelcem. Czekamy, aż przestygną. Rozglądamy się za solą. Zdejmujemy spieczoną skórkę i jemy, zajadamy się, wcinamy ze smakiem pieczone ziemniaki. Smaki dzieciństwa...polecamy każdemu. MK- więcej
Światowy Dzień Drzewa
- 21.10.2022 22:27
Poranek był chłodny. Pojawił się nawet przymrozek, ale jak się ma zapał do pracy, bo od razu robi się cieplej. W obejściu szkoły, w naszym małym owocowym zagajniku pojawiły się:
niskopienna czereśnia, aktinidia czyli "polskie kiwi", krzewy czarnych, białych i czerwonych porzeczek, borówki amerykańskie, jeżyny oraz miododajne kocimiętki i budleje.
Akcja związana z nasadzeniem nowych drzew i krzewów na terenie placówek oświatowych była możliwa dzięki wsparciu finansowym Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miasta Żory. Dziękujemy! Słowa podziękowania kierujemy także do pana Zenka i do pana Piotra, którzy pomogli nam wykonać prace ogrodnicze. MK- więcej
Czas na relaks.
- 20.10.2022 07:12
19 października to czas, który należał do Milenki. Uczennica klasy 2b, wraz z mamą Magdą, przygotowała zajęcia techniczne dla rówieśników.
Prosty przepis na gniotka: przygotuj porcję kulek hydrożelowych, które możesz zakupić w markecie na dziale ogrodniczym i balon. Cierpliwie napełnij balonik kuleczkami hydrożelowymi, które wcześniej były co najmniej 2 godziny w wodzie. Zawiąż balonik na supeł. Opcjonalnie można użyć mąki ziemniaczanej. To wszystko. Gniotek jest gotowy!
Gniotka możesz używać, gdy się zdenerwujesz, gdy chcesz odpocząć lub gdy masz ochotę na zabawę. Warto kreatywnie spędzać swój wolny czas i o tym właśnie przypomniała nam dziś Milenka wraz z mamą. DZIĘKUJEMY!!! MK- więcej
Spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem w szkole.
- 19.10.2022 21:15
- Już we wtorek 25 października 2022 roku w murach naszej szkoły, a konkretnie w świetlicy, powitamy Marcina Kozioła, autora książek detektywistycznych dla dzieci i młodzieży z serii "Detektywi na kółkach" - "Skrzynia władcy piorunów", "Tajemnica przeklętej harfy" oraz "Gwiazda Bladonosego".
Pisarz opowie nam o powieści "Skrzynia władcy piorunów", która wpisana została na listę lektur uzupełniających dla klas IV-VI. Bohaterami akcji są czternastolatkowie - Julia i Tom, pies- asystent niepełnosprawnej Julii oraz Nikola Tesla - serbski geniusz i wynalazca.
Uczniowie dowiedzą się również trochę o historii - "Szalonej historii komputerów" - laptopów, gier komputerowych i... jak to dawniej bywało...
Warto wiedzieć, że pisarz jest pierwszym polskim absolwentem „Szkoły Królów" – słynnej Gordonstoun w Szkocji. To własnie w tej szkole uczył się król Karol III, jego bracia i ojciec – książę Filip. Do tejże szkoły Marcin Kozioł dostał się dzięki stypendium, a uczył się w jednej klasie z najstarszym wnukiem królowej Elżbiety II.
Jak to się stało, że został pisarzem? Skąd czerpie inspiracje do swoich powieści? Kim naprawdę był Nikola Tesla - władcą piorunów? O te i inne ciekawostki uczniowie naszej szkoły będą mogli zapytać osobiście.
Będzie możliwość zakupu książek od autora.
Ceny książek z dedykacją i autografem po rabacie:
- "Gwiazda Blachonosego" - 25 zł
- "Tajemnica Przeklętej Harfy" - 30 zł
- "Skrzynia Władcy Piorunów" - 30 zł
- "Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka" - 25 zł
- książki z serii "Pogoda dla puchaczy" i "Stajnia pod tęczą" są po 20 zł
- "Szalona historia komputerów" - 30 zł
- "Bajka o bąkach i jednym trzmielu" - 30 zł
- "Psyjaciele" - 30 zł
Serdecznie zapraszamy uczniów, wychowawców i nauczycieli .
AR
- więcej