• Czyścioszki...



          • 28 kwietnia odbyło się przedstawienie, podczas któego królował porządek. Działo się...
             
            Kurze były wszędzie, ale za pomocą miotełek i dobrych słów szybko pozbyliśmy się ich z czterech kątów. Pomimo, że sprzątanie nie należy do najbadziej ulubionych czynności to jednak jest konieczne, by było czysto i schludne...MK
          • Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "FOX"

          • 26 kwietnia w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "FOX". Do konkursu zgłosiło się 958 szkół i ponad 17 tysięcy uczniów z całego kraju! W naszej szkole w konkursie wzięło udział ponad 30 uczniów klas III-VIII. Teraz pozostaje nam już tylko czekać na wyniki. Fingers crossed! Trzymamy kciuki!

            ST

          • The Water Bottle Flip Challenge




          • The Water Bottle Flip to czynność polegająca na rzucaniu plastikowej butelki wody zazwyczaj pełnej lub częściowo wypełnionej cieczą w taki sposób, że butelka się obraca, próbując wylądować prosto na swoim dnie. Czynność ta stała się międzynarodowym trendem w 2016 roku. 
             
            Zapraszamy wszystkich zwolenników tej aktywności do zawodów w podrzucaniu butelki. Zawody odbęda się 11 maja w środę o godzinie 12:10 w sali nr 11. Zapisy do 06 maja u Oliwiera Grzegorczyka lub u p. Madzi. Butelki do wyzwania dostarcza organizator zawodów.

             
            Zapraszamy do zabawy!
          • Jesteśmy...

          •  

             


            „Śmierć zawsze jest nie na miejscu i zawsze nie w porę – za szybko, za rano, za nagle. Dopada w pracy, przed kąpielą, po obiedzie. Przychodzi w czwartek, a przecież mogłaby w sobotę. Nie pyta, nie uprzedza, nie dyskutuje. Przychodzi i zostawia ból. Ból, który ukoić mogą tylko wspomnienia, które chronią nas przed zimnym dotykiem samotności…"




            Składamy szczere wyrazy współczucia Rodzinom zmarłych Górników w wyniku wypadków w KWK „Pniówek” i KWK "Zofiówka". W tych trudnych chwilach solidaryzujemy się ze Wszystkimi, których dotknęła ta tragedia i przeżywamy ją w zadumie…
            Trwamy także w nadziei z Rodzinami rannych Gorników. Niech św. Barbara ma ich w swojej opiece.

            Społeczność ZSP 7 w Żorach

             
          • Eko w sobotę


          • Sobota minęła nam EKO.
             
            Jak to możliwie? Starsi uczniowie dla młodszych wyczarowali warsztaty recyklingowe czyli stworzyli  "coś z niczego". Drugie życie otrzymały plastikowe butelki, opakowania po jajkach, stare płyty CD, niechciane słoiki. Powstał spory składzik zabawek i to bez wizyty w supermarkecie. Młodzież wcieliła się w rolę tutorów i uczyła młodsze dzieci jak uporać się z zadaniem i czerpać z tego radość. Szkolne wężownice także miały swoje 5 minut. Sobota była czasem dla amatorów ogrodników. Rozsadzono kwiaty. Od dziś mamy już 30 naturalnych oczyszczaczy powietrza. Sansewierie górą! Kiedy inni wykonywali prace ogrodnicze pozostali badali fakturę różnorodnych mas plastycznych zrobionych na przykład z mąki ziemniaczanej. Patrząc na umorusane nosy, ręce i koszulki stwierdzamy, że "brudne dziecko to szczęśliwe dziecko". Bardzo dziękujemy p. A. Hupka za dostarczenie ziemi do przesadzania kwiatów. MK
            Fotoreportaż: Eko sobota - 23.04.2022
          • 23 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIAŻKI I PRAW AUTORSKICH

          • Dzień Książki jest ogólnoświatowym świętem organizowanym przez UNESCO. Jego celem jest promowanie literatury i czytelnictwa, a także ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. 

            Częste sięganie po lekturę pozwala trenować zdolności umysłowe, m.in. porównywanie, ocenianie, wnioskowanie, planowanie i przewidywanie czy koncentrację uwagi, znacząco rozwija też wyobraźnię i kreatywność. 

            Dzień Książki to wspaniała okazja, by zaszczepić w sobie miłość do książek, która na pewno zaowocuje w naszej dalszej edukacji i życiu.  

            Z tej okazji Mole Książkowe szczególnie zapraszają wszystkich uczniów do naszej szkolnej biblioteki. Od poniedziałki do czwartku na długich przerwach obiadowych będzie można: 
            - wypożyczyć książki 😀 
            - zabrać dla siebie zakładkę do książki 
            - samodzielnie wykonać zakładkę do książki 
            - zmierzyć się z quizem o książkach 
            - zobaczyć, jak powstaje książka 
            - podpowiedzieć nam, jaką książkę chcielibyście znaleźć na półce naszej szkolnej biblioteki, by była bogatsza o wasze ulubione tytuły. 

            A dodatkowo zapraszamy do podjęcia wyzwania! 😊 
             
            Weź książkę i kocyk, idź na łąkę, do parku, do lasu i czytaj. 
            Co więcej, przeczytaj dzisiaj coś na głos, rodzeństwu, przyjacielowi, rodzicom, dziadkom.
             

            Powodzenia i zaczytanego dnia pełnego niezwykłych przygód. 
            Do zobaczenia w bibliotece,
            Mole Książkowe & KB 

          • Muzeum Dzwonków w SP 7



          • Jak powstawało Szkolne Muzeum Dzwonków?
            Etapami...

             
            Najpierw było zapoznanie się z instytucją muzeum i pojęciem eksponat. Potem w zaciszu domowym powstawały niepowtarzalne eksponaty przy asyście taty lub mamy. Wykorzystano puszki, filiżanki, doniczki, kubki. Było nawet spawanie!! Kolejnym etapem było stworzenie fiszek informacyjnych i produkcja biletów wstępu dla odwiedzających. Na koniec tworzenie wystawy. Podczas pracy nad projektem pojawiło się stwierzenie: "Ktoś musi pilnować eksponatów. Potrzebni są ochroniarze!". Wśród uczniów od razu wyłoniło się kilku śmiałków, którzy dbają o porządek i bezpieczeństwo na terenie muzeum. Prace zostały pomyślnie zakończone, więc zapraszamy do zwiedzania. MK
          • Ahoj marynarze!


          • W dniach 10-12 kwietnia Ludwik z klasy 4a wybrał się w podróż do Gdyni. Celem wyprawy było spotkanie z marynarzami w Centrum Operacji Morskich oraz w Akademii Marynarki Wojennej. 
             
            Wszystko zaczęło się prawie dwa lata temu. Fascynacja światem okrętów wojennych i łodzi podwodnych pojawiła się w czasie zajęć szkolnych. Kiedy uczeń wiedzą przerasta mistrza to warto poszukać przestrzeni i ludzi, którzy zapewnią dalszy rozwój pasji i zainteresowań. Postanowiliśmy napisać do marynarzy. Przy okazji powstał model ślizgacza, który wraz z listem i cichą nadzieją na spotkanie trafił do marynarzy. Czas pandemii "zamroził" na kilkanaście miesięcy nasz projekt, ale marynarze nie zapominają, więc kiedy blisko miesiąc temu odebraliśmy telefon z zaproszeniem do Gdyni poczuliśmy ogromną radość. Ta przygoda uczy nas, że warto spełniać marzenia, że warto otwierać się na świat, że warto pielęgnować w sobie i w uczniach ciekawość poznawania tego, co nowe. Wtedy nauka staje się jak ciekawa podróż, podczas której czas płynie szybko i nikt na pokładzie nie zaznaje nudy.

            Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ta podróż mogła się odbyć. Doświadczyliśmy ogromu dobra, ludzkiej wdzięczności i polskiej gościnności. To był dla nas prawdziwy zaszczyt i duża dawka wspomnień, które zostają z nami na zawsze, LJ&MK
            Reportaż: Wizyta w Gdyni.
            Artykuł: Wizyta w Gdyni.
             
            NIGDY  NIE  REZYGNUJ  ZE  SWOICH  MARZEŃ...
             
          • Świąteczne Życzenia


          • „…dlatego poprosiłem je, by dali mi jedno zdanie, które mogę ponieść do nas dorosłych, jako wskazówki, może refleksję na ten świąteczny czas.
            Oto kilka wskazówek od dzieci dla nas dorosłych...


            Ania – Żeby wystawić zakalec na stół.
            Ja - Wyjaśnisz ?
            Ania - Trzy lata temu robiłam ciasto; podobno był zakalec, więc mama nie wystawiła go na świąteczny stół; chyba się wstydziła przed rodziną; to trochę jakby mnie się wstydziła; od tamtego czasu nie robię ciast i nie lubię Świąt.
            Ja - Rozumiem...
            Ania - No i sałatkę, za grubo pokrojoną… Myślę, że jak na tyle potraw pojawi się jeden zakalec i jedna za grubo pokrojona sałatka i dzieciak zobaczy swoją "nieidealną" potrawę na tym cudownym świątecznym stole to będą to tak samo dobre Święta jak zawsze a może nawet lepsze…

            Maja - Nie przesuwać nas!
            Ja - Co znaczy nie przesuwać?
            Maja - No jak podchodzimy i chcemy się przytulić a zamiast tego ktoś nas przesuwa i mówi: nie kręć się pod nogami, nie teraz, nie przeszkadzaj, coś chciałaś?


            Igor - Wyłączyć telewizor.
            Ja - Na całe święta ?
            Igor - Tak, może wtedy by usłyszeli…
            Ja - Co?
            Igor - ... jak ich nam brakuje.


            Julia- Zamiast krzyczeć to przytulić.
            Ja - A jak nie zdążymy i krzykniemy zapominając się…
            Julia - To przytulić dwa razy mocniej…

             

            Życzmy sobie stołów zastawionych z za grubo pokrojoną sałatką, zakalcem upieczonym z miłością. Życzmy sobie dobrych słów zawsze jak widzimy nasze kochane dzieciaki, a na to wszystko nie zapominajmy o podwójnych przytulasach nie tylko chwilach naszych słabości... Nie przegapiajmy tego, co naprawdę ważne w te Święta." /TZ/

          • Niezwykła Podróż



          • Dokąd marzysz pojechać? Ja swoje marzenia dobrze znam  i postanowiłam się nimi z Wami podzielić.  Zapraszam Was w podróż  dookoła świata .
        • WIZYTA W BIBLIOTECE
          • WIZYTA W BIBLIOTECE

          • Dzieci z klasy 1a odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Żorach. Celem wizyty było zapoznanie z pracą biblioteki, ze zgromadzonymi w niej zbiorami, zasadami korzystania z księgozbioru, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką. Uczniowie z wielkim entuzjazmem poznawały to niezwykłe dla nich miejsce.
          • Szlachetna lekcja


          • 07 kwietnia uczniowie klasy 1b i 2b wzięli udział w bardzo ciekawym spotkaniu, które przygotował dla nich Adam Starzec - kolekcjoner minerałów i szlachetnych kamieni. 

            To dzięki Adamowi wiemy, że dawniej poszukiwacze złota mylili je z bardzo podobnym do niego minerałem czyli pirytem, często nazywanym potocznie „złotem głupców” a piękne agaty są wykorzystywane do tworzenia unikatowej biżuterii. To tylko namiastka tego, o czym z ogromną pasją opowiadał nasz Gość, który z perfekcyjną dykcją wypowiadał skomplikowane nazwy swoich minerałów i kamieni. To było widać, że tym żyje. Bardzo dziękujemy, że Adam odpowiedział na nasze zaproszenie i znalazł dla czas, by pokazać swoją imponującą kolekcję. Cudownie było Cię gościć w naszych progach. Być może przed Tobą kariera geologa? Któż to wie...Powodzenia! MK
          • "Master of English"

          • 29 marca odbył się szkolny konkurs języka angielskiego "Master of English". Konkurs był dedykowany uczniom klas III-VIII. Wzięło w nim udział 17 uczniów. 

            Jury (w składzie: Alicja Gryt, Agnieszka Stykowska i Iwona Wróbel) wyłoniło "Mistrzów" języka angielskiego ZSP7. Oto wyniki według kategorii:

            Klasy III: I miejsce Igor Porada, wyróżnienie Antonina Motyka

            Klasy IV: I miejsce Idalia Gardynik, II miejsce ex aequo Milena Dąbrowska, Filip Budzik

            Klasy V: I miejsce ex aequo Ignacy Poskart i Maja Wołoszyn, II miejsce Gabriel Szczepański, III miejsce Antonina Wołczyk, wyróżnienia Julia Witkowska, Ewa Przybylska, Monika Palowska

            Klasy VII: wyróżnienie Nicola Adaszek

            Klasy VIII: I miejsce ex aequo Jan Damec i Szymon Grześczak, II miejsce ex aequo Aleksandra Jędrasiewicz i Hanna Wałach

            Gratulacje od zespołu nauczycieli języków obcych!

            ST

          • Dziś Międzynarodowy Dzień Książki dla DZIECI

          • Z tej okazji Mole Książkowe naszej szkoły buszowały w szkolnej bibliotece szukająć ciekawych i wartościowych książek na regale dla młodszych czytelników. Znalazły kilka dobrych pozycji, które chcą Wam polecić.
            Oto one:
            1. „Cecylka Knedelek czyli Książka Kucharska dla dzieci”  J. Krzyżanek – coś dla tych, którzy lubią spędzać czas w kuchni i odkrywać nowe smaki.
            2. Harry Potter i więzień Azkabanu" J.K. Rowling - dla tych, którzy lubią przenieść się w świat fantastyki i czarów.
            3. "Opowieści z Narni. Tom 5. Koń i jego chopiec" S.C. Lewis - dla tych, którzy się głodni niezwykłych przygód.
            4. "Wierszyki domowe" M. Rusinek - dla tych, którzy zachwycają się poezją.
            5. "Tytus, Romek i A'Tomek" H.J.Chmielewski - dla tych, którzy lubią wpaść w sidła komiksów.
            6. "Do dzieła! Papier" - dla tych, którzy lubią tworzyć coś kreatywnego.
            7. "Koala, który się trzymał" R.Bright - dla tych, którzy chcą się od czegoś uwolnić.
            8. "Animalium" J. Broom - dla tych, którzy lubią zgłębiać tajemnice naszej przyrody.

            Oprócz tych wymienionych powyżej pozycji jest jeszcze mnóstwo innych, do których warto sięgnać. Koniecznie zajrzyjcie do naszej szkolnej biblioteki i znajdźcie coś dla siebie.
            Zaczytanego dnia życzą Mole Książkowe 😊
            KB

          • Wielkanocny Kiermasz

          •  
            Z A P R O S Z E N  I E
             
             
            Od 04 kwietnia w SP 7 będzie trwał Wielkanocny Kiermasz.

            Zainteresowanych zapraszamy na parter na długich przerwach. Miło nam będzie Was gościć pośród wiosennych wianków, kolorowych pisanek i zielonych stroików.
          • Żywa Okładka

          • 01 kwietnia w warunkach szkolnych utworzyliśmy studio fotograficzne, by wcielić w życie nasz projekt "Żywa okładka". Zdjęcia z uczniami SP 7 imitujące okładki dziecięcych książek to będzie prezent urodzinowy dla naszej biblioteki, która w tym roku obchodzi 75-lecie urodzin. Teraz zdjęcia czeka metamorfoza i za jakiś czas będzie można zobczyć efekty.

            Takie huczne świętowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie chęć współpracy pani Joanny Durczok ze Studia Fotograficznego "LOMO". Móc podpatrywać człowieka, dla którego praca jest pasją to prawdziwa przyjemność. Pani Asia to właściwy człowiek na właściwym miejscu z niebywale empatycznym podejściem do młodych modeli i modelek. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że dzieli się Pani z nami pomysłami, wiedzą i czasem.
            Bardzo dziękujemy uczniom i rodzicom za przygotowanie się do sesji. MK&DW
          • Prima Aprilis na wesoło

          • 01 kwietnia był Szkolnym Dniem bez Plecaka
            Dziękujemy za dystans do siebie, twórcze pomysły na alternatywę do plecaka i chęci do tego, że chcecie i potraficie się bawić. 
          • Skansen Wsi Pszczyńskiej

          • 31 marca uczniowie klasy 1b wyruszyli na poznawanie świata. Czas spędzili w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej. Odwiedzili kilka drewnianych chat, a w nich dowiedzieli się, że żelazko ma duszę, że w dawnych czasach pościel krochmalono i używano magla, że spichlerz to rodzaj spiżarni, że domy nie miały toalet, że balia i tarka służyły do prania. To była taka podróż do przeszłości...
            Na poddaszu, w przytulnym i ciepłym miejscu dzieci wzięły udział w spotkaniu z zielarką. Zapach ziół unosił się w powietrzu. Było aromatycznie, kiedy w moździerzu rozcierano rozmaryn, tymianek, oregano i mieszano z gruboziarnistą solą. Taka ziołowa sól doskonale pasuje do kanapki z serem i pomidorem. Do tego kubek gorącej, ziołowej herbaty dosłodzony miodem. To wszystko jest naszym dobrym wspomnieniem po wizycie w Pszczynie. Polecamy także przytulną kawiarenkę Cafe Cug, gdzie można zjeśc sorbet truskawkowy lub maślanego rogalika. Ach lubimy podróżować...MK
          • Do it yourself czyli zrób to sam.

          • Zaczęło się od męskich opowieści jak to pod czujnym okiem taty demontował w domu zepsuty piec. Było w tej opowieści tyle szczerości, tyle zaangażowania i dziecięcej pasji, że...kolejne zajęcia poświęciliśmy na majsterkowanie. Zaopatrzeni przez tatę Tomka w narzędzia: łom, młotek, wkrętarka, śrubkręt i z zachowaniem należytych zasad bezpieczeństwa i ostrożności przerobiliśmy klasę na warsztat. Nie trzeba było długo czekać, by z listewek powstał unikatowy wieszak na klucze, który dumnie prezentuje się w sali nr 11. DIY czyli zrób to sam - pozwól dziecku majsterkować, bo to przynosi radość, doświadczenie, buduje samodzielność. Możesz mówić dziecku, że potrafi być samodzielne, ale jeżeli tego nie przeżyje, nie odczuje, nie zrobi to nigdy w to nie uwierzy... Same słowa to za mało.OG&MK