• Poczytajmi.pl - zbiórka


          • "Nie masz czasu szukać czytelni, która zechce przygarnąć od Ciebie książki? A może Twoja biblioteka nie chce ich od Ciebie przyjąć? Nie chcesz lub nie możesz dźwigać ciężkich paczek? Zrobimy to wszystko za Ciebie. Zupełnie za darmo wyślemy do Ciebie kuriera, któremu przekażesz książki (paczkę możesz również bezpłatnie nadać w paczkomacie). Posegregujemy otrzymane od Ciebie książki i wyślemy do czytelni, szkół, szpitali, domów dziecka w całej Polsce."
            /źródło: poczytajmi.pl/

             
            W SP 7 zakończono zbiórkę książkek. Dzisiaj Łuaksz - uczeń klasy 6 spakował 6 kartonów książek, opisał je i zamówił kuriera. Już w piątek książki będą miały nowych właścicieli i będą mogły cieszyć oko nowych czytelników. MK
          • Warzywko na ząb


          • Czasami warto pomyśleć nad alternatywą dla słodkiego ptysia, czekoladowej babeczki czy domowej roboty szarlotki. Ograniczanie cukru w codziennej diecie to po prostu dbałość o nasze zdrowie.
             
            Nasz warzywny stół był kolorowy i zdrowy. Królowały na nim: chrupiące marchewki, koktajlowe pomidorki, słodkie papryki, złocista kukurydza, szpinakowe babeczki. Byli także śmiałkowie, którzy po raz pierwszy skusili się na warzywne kiełki. To nie było drugie śniadanie. To była prawdziwa bomba witaminowa! MK
          • Święty Mikołaj dla Seniora

          • LIST OD PANA JANKA:
            "Mam na imię Jan. Mam 72 lata i od 14 lat mieszkam w MDPS. Długi czas przebywałem w szpitalu na OIOM-ie, gdzie ciężko przebyłem COVID-19. Bardzo proszę Mikołaju o dobry zestaw do nebulizacji, ponieważ bardzo często muszę z niego korzystać. Chciałbym także dostać koszulki w rozmiarze XL. Bardzo dziękuję za dobre serce Mikołaju."


            LIST OD PANA EDZIA:
            "Mam na imię Edward, ale wszyscy mówią do mnie Edzio. Mam 81 lat. Wierzę w Ciebie Mikołaju i co roku wypatruję Cię przez okno. Dziękuję za zeszłoroczne prezenty, które sprawiły mi ogromną radość. Bardzo chciałbym w tym roku dostać elektryczną maszynkę do golenia. Marzę też o małej torbie podróżnej i kosmetyczce na przybory toaletowe. Lubię też słodycze. Już nie mogę się doczekać, aż znowu Cię zobaczę!"

            W tym roku realizacją marzeń pana Janka i pana Edzia zajęła się Grupa do Zadań Specjalnych z klasy 2b mocno wspierana przez Rodziców. Dziękujemy. Każdy z nas może zostać Świętym Mikołajem - tak mówią uczniowie. W ich kartach świątecznych dla Seniorów napotkałam na piękne zdanie: "Choć jestem jeszcze mała to i tak chcę pomagać na miarę swoich możliwości". MK

            Więcej o akcji:
          • Podróż do przeszłości.


          • 25 listopada mieliśmy niebywały zaszczyt poznać osobiście pana Aleksandra Spyrę, który jest założycielem Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Odkrywaliśmy tajniki druku. Obsługiwaliśmy także maszyny drukarskie! Dawniej proces tworzenia ulotek, gazet, książek to była żmudna praca. Wzbogaciliśmy nasz słownik o nowe wyrazy tj. linoryt, introligator. Muzeum Prasy Śląskiej to miejsce "z duszą", gdzie można poczuć szacunek do historii o Górnym Śląskim...


            Ten dzień był także okazją, by odwiedzić Zamek Pszczyński. Ogromne komnaty, bogato urządzone wnętrza, potężne myśliwskie trofea to tylko niektóre z elementów, które cieszyły nasze oko. Zamkowa przygoda to był dobry wybór na listopadową szarugę. MK
          • Bądź życzliwy każdego dnia!

          • 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzi się w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwianie ludzi na wzajemną życzliwość i wzbudzanie w nich pozytywnych emocji.
            W murach naszej szkoły także obchodziliśmy ten dzień w sposób wyjątkowy. Cały zeszły tydzień uczniowie mogli tworzyć życzliwe wiadomości i przesyłać pozdrowienia dla społeczności naszej szkoły. Ze wszystkich napisanych wiadomości powstał potężny Mural Życzliwości, który aktualnie zdobi nasz korytarz.
            Koniecznie zajrzyj - może znajdzie się tam wiadomość lub pozdrowienia i dla Ciebie😊
            Bądźmy życzliwi codziennie, nie tylko od święta! 😊
            KB/AK
              
          • Lekcje multimedialne w Kinie na Starówce dla klas 7-8.

          • O początkach kina braci Lumiere, efektach specjalnych i dziecku z Zespołem Downa. Lekcje w kinie.
            Realizację II części projektu filmowego "Lekcje w kine" zwieńczył udział uczniów klas 7 i 8 w pokazie "Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych" oraz projekcji filmu "Mój brat ściga dinozaury", którego polska premiera miała miejsce 20 sierpnia 2021 roku.
            Co ciekawe, inspiracją dla powstania filmu była bestsellerowa książka biograficzna Giacomo Mazzariola.



            "Od pierwszych dni życia małego Gio, Jack wierzy, że jego brat jest wyjątkowy, specjalny, po prostu najlepszy – niczym superbohater, który przybył z innej planety! Z czasem poznaje prawdę: Gio ma zespół Downa i dla Jacka staje się powodem do wstydu. Kiedy chłopak trafia do nowej szkoły, poznaje czarującą Ariannę i chce zaimponować kolegom z zespołu muzycznego. Postanawia więc ukrywać przed znajomymi istnienie swojego brata… , którego po prostu uśmiercił.  To z pewnością pełna dobrej energii opowieść o więzach rodzinnych, pokonywaniu barier, dojrzewaniu i prawdzie, która zawsze jest cenniejsza niż kłamstwo."


            Film nie tylko okazuje się opowieścią o tym, jak wygląda na co dzień życie rodziny z osobą niepełnosprawną, ale również porusza kwestię kształtowania się osobowości nastolatka pod wpływem rówieśników, strachu przed oceną i wstydu. W przypadku filmowego bohatera tym powodem jest brat z zespołem Downa, ale przecież może to być cokolwiek - pochodzenie, wygląd, status majątkowy rodziny.
            Film bez wątpienia poruszył naszych uczniów i skłonił do refleksji nad sensem ludzkich relacji i wartości, które powinny być drogowskazem, a nie przeszkodą w dążeniu do celu. Polecamy, to bez wątpienia dobre kino familijne. AR
          • Życzliwe Śniadanie



          • W listopadzie dużo mówi się o życzliwości okazywanej drugiemu człowiekowi. Można te słowa uzupełnić także działaniem. 
             
            W klasie 2b odbył się projekt edukacyjny pt. "Życzliwe Śniadanie". Zaczął się rozmową o życzliwości. Uczniowie poszukiwali przykładów ludzkiej życzliwości w swoim życiowym doświadczeniu. Później wylosowali osobę, dla której zrobią "życzliwe śniadanie". Najpierw czynności kulinarne poprzedzili wywiadem, by dowiedzieć się o preferencjach smakowych kolegi czy koleżanki; w ten sposób uczymy się także słuchać drugiego człowieka.
            Dziś w śniadaniowym menu pojawiły się: naleśniki, wytrwane babeczki, kanapki zrobione z chrupiącego chleba. Pomiędzy nimi dało się zauważyć różnokolorowe owoce i warzywa. Nie zabrakło też bakalii do chrupania i herbat z dodatkiem soku domowej roboty. Były ciche pomrukiwania: "Mmmm jakie to dobre." albo "Martyna! Trafiłaś absolutnie w moje smaki!". MK
          • Świąteczna sesja



          • Kadr, ujęcie, światło te pojęcia towarzyszyły nam w poniedziałkowy poranek. Była seria szczerych uśmiechów i klimat, który powoli zwiastuje rodzinne Święta Bożego Narodzenia. Mamy kilka wspaniałych zdjęć, które z pewnością znajdą honorowe miejsce w rodzinnym i klasowym albumie. Będziemy często wracać do tych chwil, które warto pielęgnować, bo budują w nas dobry nastrój i wywołują pozytywne emocje.
             
            Pani Aniu bardzo dziękujemy za zorganizowanie dla uczniów klasy 1b sesji fotograficznej. Czujemy ogromną wdzięczność, którą dzielimy się z Panią. IM/AT
          • “Czekolada u wszystkich wywołuje uśmiech – nawet u bankierów.”

          • Chyba nie ma takiej osoby, która nie lubi czekolady... a szczególnie dzieci ;)
            Ucznioiwe klasy 5B i 6B mieli niezwykłą okazję wziąć udział w warsztatach czekoladowych w Krakowskiej Manufakturze Czekolady, gdzie stworzyli własne czekladki i pralinki. Ależ było mnóstwo pomysłów, brudnych buzi i radości :) W takim miejscu czekolada smakuje wyjątkowo!
            A po tej przyjemnej pracy ucznioiwe mogli zobaczyć przepiękny, jesienny Kraków. Odwiedzili rynek, Barbakan, Kościół Mariacki, Sukiennice oraz Wawel ze Smokiem w roli głównej. 
            To był bardzo udany i przesłodki dzień :) 
            KB/SD/EKD
                   
          • Multisensoryczna wystawa dzieł sztuki Vincenta van Gogha w Katowicach.

          • Multisensoryczna wystawa Van Gogha w Katowicach

            W Galerii Szyb Wilson w Katowicach uczniowie klas VIa, VIIa, VIIIa mieli okazję spotkać się z niezwykłą wystawą multimedialną, której celem było poznanie sylwetki światowego artysty Vincenta van Gogha. Wystawa była dosłownym "zanurzeniem się" w świat obrazów fascynującego twórcy - ekscentrycznego i wraźliwego na piękno samotnika, żyjącego w XIX wieku. Wizualnej stronie towarzyszyła warstwa dźwiękowa - na nagraniu Robert Gulaczyk czytał intymne listy malarza, które pisał do swojego brata Theo. Całość dopełniła  muzyka wybitnych kompozytorów - Beethovena i Chopina. Wystawa to prawdziwa korespondencja sztuk - malarstwa, muzyki, sztuki, literatury, wykonana dzięki nowoczesnej technologii. W wydarzeniu można wziąć udział jeszcze tylko do 29 listopada 2022r. AR.

                  

          • Nuda? Z książką to się nie uda!


          • 17 listopada uczniowie klasy 2b zwiedzali zakamarki Miejskiej Biblioteki Publicznej i sprawdzali osobiście obszerny księgozbiór. W przyjaznej atmosferze poznawali zalety czytania książek, słuchali opowiadania o nudzie i wcale...się nie nudzili. 

            W chłodnej listopadowej aurze odwiedzili także Rynek, na którym toczą się od kilkunastu tygodni prace wykopaliskowe. Przeprowadzili krótki wywiad z panią archeolog i poznali odrobinę historii Żor. W prezencie otrzymali kilka odłamków glinianych naczyń, które powstały około XV wieku. Z pewnością wyeksponujemy w szkole te archeologiczne prezenty. MK
          • Poczta Patriotyczna z okazji 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

          • W ramach Ogólnopolskiego Projektu Patriotycznego "A to Polska właśnie...", zorganizowanego przez sieć nauczycieli polonistów z całej Polski, uczniowie klasy 6a napisali i wysłali do swoich rówieśników z polskich szkół życzenia patriotyczne oraz pozdrowienia z okazji Święta Niepodległości. Przygoda korespondencyjna z kartkami wymagała warsztatu redakcyjnego (nie codziennie wysyłamy kartki okolicznościowe w formie tradycyjnej) oraz poszerzyła kompetencje społeczne naszych uczniów.

              


            Owocem projektu, którego motto wywodzi się ze słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. "Wesele" (1901), stała się wystawa patriotyczna. Warto przytoczyć w tym miejscu fragment słynnej rozmowy Panny młodej z Poetą:
            POETA
            Po całym świecie
            możesz szukać Polski, panno młoda,
            i nigdzie jej nie najdziecie.
            PANNA MŁODA
            To może i szukać szkoda.
            POETA
            A jest jedna mała klatka –
            o, niech tak Jagusia przymknie
            rękę pod pierś.
            PANNA MŁODA
            To zakładka gorseta, zeszyta trochę przyciaśnie.
            POETA
            – A tam puka?
            PANNA MŁODA
            I cóz za tako nauka?
            Serce – !–?
            POETA
            A to Polska właśnie...



            Korespondencja ze szkół z Krakowa, Warszawy, Kruszwicy, Siemianowic Śląskich to tylko niektóre z otrzymanych pozdrowień. Piękno polskich miast i miasteczek na widokówkach zamknięte można zobaczyć na wystawie. AR
          • Welcome to "Mixed Rabbits"!

          • Dnia 9 listopada, uczniowie klasy 5a zorganizowali prawdziwą restauracje! 

            Lila wcieliła się w rolę kelnerki, Miron został kelnerem, a pozostali uczniowie klientami.

            Zaproszono rodziców i nauczycieli. Wszyscy mogli zajadać się smaczną pizzą i naleśnikami. 

            Oczywiście, jak przystało na zagraniczną restaurację, wszystkie interakcje prowadzone były w języku angielskim! 

            Uczniowie spisali się na medal i już czekają na kolejny "praktyczny" projekt. 

            AK/ŁC

          • Święto Niepodległości z panią Elfrydą

          •  

            10 listopada świętowaliśmy Dzień Niepodległości z mieszkanką Osin panią Elfrydą, która zabrała nas w podróż do przeszłości. Miło było posłuchać jak to "pierwej bywało".
             
            Pani Elfryda jest niebywale pogodną, uśmiechniętą i życzliwą osobą. Posłuchaliśmy o dawnych czasach szkolnych. Poznaliśmy fragment wierszyka o bałwanku i piosenkę o rechtorach. Pani Elfryda zachęcała nas, by żyć ze sobą w zgodzie; cieszyć się tym, co mamy; doceniać ludzi, którzy są blisko nas. Zaszczyciła nas swoją obecnością, a my czujemy ogromną wdzięczność za to spotkanie, które wywołało w nas tak dużo chwil wzruszenia. Żyjmy tu i teraz...
             
            Pani Elfrydo dziękujemy za lekcję historii i piękną lekcję o tym jak żyć, by być szcześliwym.heart
             
            Spotkanie z panią Elfrydą było także świetną okazją do wspólnego śpiewania żołnierskich piosenek, a najmłodsi zaprezentowali się tańcząc kujawiaka. Dla łasuchów też coś się znalazło. Słodkie "paskudy" przyniosła dla nas pani Elfryda, a dodatkowo od rana działała Patriotyczna Kawiarenka. W tym dniu zadbaliśmy o wiele narodowych akcentów budując szacunek wobec ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę. MK
            Ten dzień nie byłby możliwy gdyby nie pomoc wielu dobrych ludzi otwartych na nasze pomysły. Dziękujemy pani Basi za pomoc w organizacji spotkania oraz Rodzicom zaangażowanym w wypiek słodkości. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup masztu flagowego dla SP 7. 
          • Ogródek wertykalny



          • Ogrodem wertykalnym nazywamy pionową instalację roślinną.

            Taka kwietna dekoracja pojawiła się w Siódemce dzięki ekologicznym insipracjom zaczerpniętnym w ramach odbywających się szkoleń Programu Erasmus+. Tym razem przedmiotem szkolenia, które odbywało się w Lizbonie było podejmowanie małych eko-kroków, które powoli zmieniają świadomość człowieka, co korzystnie wpłynie na środowisko naturalne. Powoli zachęcamy do zmian naszą małą społeczność. Może więcej naturalnych oczyszczaczy powietrza w domu? Zaprośmy roślinność do naszych domów. Niech będzie wokoło ZIELONO. MK
          • Shopping in practice!

          • Jak to jest robić zakupy w języku angielskim??

            Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy 6b, którzy wzięli udział w lekcji otwartej pt. "Zakupy w praktyce".

            Kamil wcielił się w rolę sprzedawcy w warzywniaku, a Beata w sprzedawczynie w sklepie odzieżowo-obuwniczym. Pozostali uczniowie byli klientami wybranych sklepów.

            Dzięki "praktycznym" zakupom, uczniowie utrwalili słownictwo oraz frazy językowe. Było mnóstwo świechu, dobrej zabawy i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

            Pod najwiekszą presją znalazł się Paweł, uczeń klasy 6a , który (nieplanowanie) musiał zrobić zakupy dla Pani Dyrektor. 

            Wszystkim zaanażowanym serdecznie dziękujemy!

            AK/SD

          • Podróż do USA


          • Zakręciliśmy globusem. Poznaliśmy nazwy kontynentów. Wzrok zatrzymaliśmy na ogromnych Stanach Zjednoczonych!
             
            Potem ukradkiem dowiedzieliśmy się, że "nasza" pani Agnieszka mieszkała w USA. Od pomysłu do działania nie musiało minąć dużo czasu. Zaprosiliśmy panią Agnieszkę na wywiad-rzekę, który poprowadził dla nas Ludwik z kl. 5a. 
            Z ciekawostek: Amerykanie lubią podawać puree ziemniaczane ze słodkimi piankami marshmallows. Podobno się tym zajadają. Może kiedyś sprawdzimy...
            Bardzo dziękujemy pani Agnieszce za poświęcony nam czas, nową porcję wiedzy i być może kiedyś ktoś z nas, zainspirowany opowieściami, odwiedzi Wielki Kanion Kolorado? MK
          • Pocieszajki...


          • Jak przeżywać trudne emocje?
            Jak trwać przy człowieku, który przeżywa trudne emocje?
            Mamy 8 lat i próbujemy się uczyć tej trudnej sztuki pocieszania.

             
            Dzieci dają przestrzeń i zgodę na rozmowy o trudnych sytuacjach, przeżywanym smutku, żalu, złości. Znajdźmy w sobie odwagę, by podejmować te trudne tematy i delikatnie je oswajać dając dzieciom proste narzędzia do radzenia sobie, kiedy pojawią się trudności w życiu. 

            W klasie 2b pojawił się Klasowy Słoik Pocieszenia, stworzony przez uczniów. Ma przynosić ulgę, kiedy jest nam naprawdę trudno. Autorami "pocieszajek" są dzieci, od których usłyszesz: "Płacz sobie, a ja będę przy Tobie." lub takie nie-zwykłe "Czy mogę zrobić Ci ciepłej herbaty z sokiem malinowym mojej babci? To zawsze poprawia mi nastrój..." MK
          • A może by tak akwarium?


          • Z inicjatywą założenia szkolnego akwarium wyszła uczennica Anna. 

            Październik to był czas planowania, i robienia zakupów. Cierpliwie krok po kroku budowano środowisko wodne dla nowych mieszkańców Siódemki.
            To czasochłonne zajęcie, ale kiedy obserwuje się, jak marzenie o szkolnym akwarium powoli staje się rzeczywistością to poświęcony czas i wysiłek stają się naprawdę opłacalne. Zachęcamy do odwiedzania Pracowni Przyrodniczej i poznawania dostojnych molinezji, barwnych gupików i  glonojadów, które ciągle zajęte są poszukiwaniem pożywienia. Niech świat rybek cieszy nasze oko i uspokaja nas wewnętrznie. MK
          • Szczęście na czterech łapach


          • Pani Aldona to człowiek o złotym sercu. Odpowiedziała na nasze zaproszenie i odwiedziła nas ze swoimi zwierzakami. Każdy piesek ma za sobą trudną historię ze szczęśliwym zakończeniem, bo w końcu znalazł dach nad głową i morze miłości.
             
            Przeszliśmy szkolenie jak bezpiecznie witać się z pieskiem. Karmiliśmy zwierzaki, które są ogromnymi łasuchami. Pieski pozwoliły się głaskać i tulić. Spotkanie było przepełnione okrzykami radości i ekscytacją. Trudno nam było siedzieć na kocyku, kiedy wzrok ciągle podążał za hasającymi pieskami, a nogi aż rwały się do biegu za czworonogami. Na szczęście pani Aldona była wyrozumiała, bo wie jak ważne dla dzieci jest przebywanie ze zwierzakami i ile radości to przynosi, więc był także czas na wspólne szaleństwo na trawie w towarzystwie piesków. Dziękujemy! MK