• Kubczek na moją złość.


          • Trudne emocje...
            Jak sobie z nimi radzić?
            Jak je przeżywać?
            Poszukiwaliśmy dziś odpowiedzi na to trudne pytanie?

             
            Niestety nie ma jednego, dobrego i właściwego rozwiązania. Jedno jest pewne - warto złości dać czas, bo z jego biegiem, powoli potrafi nas opuścić. Wtedy jesteśmy gotowi, by o tym porozmawiać. Rozmowa jest jak dobry lek, którego nie można przedawkować, więc zachęcamy do regularnego zażywania rozmów.

            "...tata czasami robi mi żarty, ale to takie żarty, które śmieszą tylko jego. Ja się bardzo wkurzam i zazwyczaj nie odzywam się do taty. Potem próbuję z nim rozmawiać, ale to nie jest łatwe. Teraz tata mnie bardziej rozumie. Żartuje coraz rzadziej. Jestem inny niż mój tata. Nie bawią mnie jego żarty." /zasłyszane podczas lekcji w kl. 2b/ MK
          • Za-czytaj się...


          • Uczniowie kl. 2b od kilku dni pracowali nad klasowym projektem czytelniczym.
             
            Wszystkich moli książkowych zapraszamy do swojej zamkowej czytelni, która znajduje na parterze. By zadbać o komfort czytelnika prosimy, by w czytelni znajdowała się tylko jedna osoba. Ściany zamku kryją ciekawe historie, które przydarzyły się np. królowej Julii lub królowi Dawidowi. Czas założyć koronę, a w rękę wziąć berło i przenieść się do innej krainy. Zapraszamy do skorzystania z naszej "żywej" czytelni. Drewniany drokowskaz, który pomaga odnaleźć czytelnikom drogę do wejścia przygotował Grześ wraz z tatą Mariuszem. Dziękujemy! MK
          • Paczki wielkanocne

          • W środę paczki dotarły do naszych małych pacjentów onkologicznych. Dzieci bardzo cieszyły się z wielkiego wydarzenia, z wielkimi uśmiechami na buziach odbierały prezenty od zająca wielkanocnego, przymierzały turbany i czapki. Mamy zaś, skorzystały z przygotowanych pakietów książek i znalazły coś dla siebie na chwilę wytchnienia.
            Zerknijcie w zdjęcia, zapraszam też na konto Stowarzyszenia Otoczka na facebooku, tam zobaczycie pełną relację.
            Jeszcze raz dziękuję za wsparcie i Wasze wielkie serca!!! DW





             
          • Sztolnia Królowa Luiza


          • Mieszkać na Górnym Śląsku i nie znać historii tego regionu? Nie wypada...
             
            Na lekcję historii 30 marca wybrali się uczniowie kl. 2b i 3b. Odwiedzili Zabrze. Nietypowo zwiedzali to śląskie miasto, bo spływali łodziami kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Mogli usłyszeć o bardzo ciężpiej pracy górników. W dawnych czasach w kopalni pracowały także dzieci i to od poniedziałku do niedzieli po 10 godzin dziennie; wówczas nikt nie słyszał o wolnych weekendach. Górnikom w pracy towarzyszyły kanarki, które swoim śpiewem rozweselały górnicze szychty. Kiedy kanarki milkły to był znak, że zawartość tlenu w powietrzu spada i konieczna jest ewakuacja.
            Górnicy pracowali w absolutnej ciszy. Nie wolno było im śpiewać ani gwizdać. Cisza zapewniała im możliwość wsłuchiwania się jak drewno, wykorzystane do obudowy,  "pracuje". Jeżeli zaczynało skrzypieć, trzeszczeć to był sygnał, że w wyrobisku robi się niebezpiecznie i należy się wycofać.
            Poznaliśmy także mikroklimat podziemnej rzeki. Spędziliśmy ponad 2 godziny w ciemności. To była wycieczka dla odważnych ludzi. Gratulujemy odwagi! MK
          • W królestwie części mowy - gramatyka języka polskiego metodą Montessori.


          • Klasy pierwsze poznawały tajniki polskiej gramatyki metodą Montessori.  IM
          • Matematyka metodą Montessori w klasie 1b.


          • Uczniowie klasy 1b poznają tajniki dodawania i odejmowania korzystając z pomocy dydaktycznych Montessori. Każdy kolor ma swoje znaczenie a uczniowie o tym wiedzą:) /IM
          • Przygotowania do świąt w 1b.


          • Uczniowie klasy 1b przygotowali na kiemasz świąteczny babki cytrynowe i jogurtowe.
            Chętnych na zakup było więcej aniżeli przygotowanych babek.
            Na każdym stole w okresie świąt a także w każdym koszyczku zagości samkowita
            babka wielkanocna. IM/AT
          • Natchnienie, czymkolwiek ono jest, rodzi się z bezustannego nie wiem - Wisława Szymborska

          • 29 marca 2023 roku w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany Szkolny Konkurs Recytatorski "Szymborska i Ty", będący zwieńczeniem działań twórczych Ogólnopolskiego Projektu Szkół "Mistrzyni Szymborska" z okazji stulecia urodzin Noblistki.





            Do konkursu przystąpiło dwudziestu uczniów z klas IV-VIII, którzy przez ostatni miesiąc sumiennie szlifowali "warsztat aktorski" - emisję głosu, dykcję, interpretację, przekaz artystyczny. Repertuar poetycki wybitny! Pojawiły się takie utwory poetyckie, jak: "Kot w pustym mieszkaniu", "W zatrzęsieniu", "Niektórzy lubią poezję", "Życie na poczekaniu", "Sto pociech", "Chmury", "Radość pisania", "Cebula", "Wieża Babel". I co z tego wyszło? A to, że mistrzowskie Jury doznało "poetyckiego zawrotu głowy", gdyż wykonania uczniów przerosły nasze oczekiwania. I tak przewodniczący komisji konkursowej, w składzie: pani Beata Śleziona, pani Elwira Kołodziejczyk-Duda oraz pan Piotr Krówka, wyłonili laureatów.


             
            I miejsce - Hanna Tetla 7a
            II miejsce - Martyna Bortlik 4a
            III miejsce - Zuzanna Zbyl 5b

            Wyróżnienia:
            Liliana Zyzak 5a
            Artur Górecki 8b
            Karolina Kowalik 6a
            Weronika Piekarczyk 7a
            Alicja Porada 8a



            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za niezapomniane wrażenia artystyczne,  zaangażowanie, wytrwałość, wiarę w swoje możliwości i odwagę. Jak się okazuje, i w naszej szkole

            "Niekórzy lubią poezję ...
            tylko co to takiego poezja.
            Niejedna chwiejna odpowiedź
            na to pytanie już padła.
            A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego
            jak zbawiennej poręczy."
            AR

             


             
          • Tradycja, Tradycja!

          • Centrum Edukacji Regionalnet to z pewnością miejsce, z którym kojarzą się nam takie wartości, jak: tradycja, tożsamość, dialekt śląski, kultywowanie zwyczajów i obyczajów naszej "małej ojczyzny", czyli regionu Górnego Śląska. Tym razem uczniowie z klasy 6a z zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach pt. "Wielkanoc", ktore przeprowadziły panie z CER. A wśród ciekawostek wielkanocnych - obok tradycji świąt od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Tygodnia,Triduum Paschalnego - pojawiły się zwyczaje regionalne, czyli pisanki i kraszanki, barwienie jajek, tradycyjny koszyk ze święconką, świąteczny krzyżyk palma wielkanocna z gałązek, zwyczaj lania wodą oraz Hazok (zajączek).



            Uczniowie mieli również okazję do wykonania własnej światecznej pisanki z użyciem nożyka, wyobraźni i własnej kreatywności. Powstały wielkanocne dzieła. Dziękujemy Paniom z CER za wspaniałą lekcję tradycji:)


            AR
          • W Krainie Dźwięków

          •  

            „Muzyka to najlepszy język do poruszenia serc ludzi na całym świecie.”
            29 marca uczniowie SP 7 uczestniczyli w przepięnej audycji umuzykalniającej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Muzycznej w Żorach.
            To była prawdziwa uczta muzyczna. Można było poczuć się jak w bajce. Spotkaliśmy wróżkę, która w ciekawy sposób opowiedziała nam o muzyce. Opowieściom towarzyszyła muzyka i taniec. Poznaliśmy młodych ludzi, dla których muzyka jest prawdziwą pasją.

            Czy wiesz, że możesz dołączyć do tego grona? Warto próbować. Nie nie tracisz, a możesz tak wiele zyskać. Szkoła Muzyczna prowadzi nabór na nowy rok szkolny. Przydatne szczegóły dotyczące rekrutacji znajdziesz tutaj:
            Zasady rekrutacji do Szkoły Muzycznej
          • W kręgu wielkanocnych tradycji...


          • Klasa 1b w trakcie przygotowań do Świąt Wielkanocnych. IM/AT
          • Oooo czy to omlet?

          •  

            Warto budować w dziecku poczucie sprawczości i poczucie samodzielności...

            Być może dobrą okazją do tego będą proste zajęcia kulinarne?
             
            Pokrój w kostkę doatki, które lubisz np. paprykę, cebulkę, pomidor, szynkę, ser. Na patelnię daj niewielką ilość tłuszczu. Delikatnie zarumień pokrojone w kostkę składki. W szklance rozmieszaj widelcem dwa jajka. Rozmieszane jajka wlej na patelnię. Smaż omlet z dwóch stron. Gotowy omlet można posypać szczypiorkiem lub koperkiem. Po takim śniadaniu Twój mózg nabierze chęci do pracy podczas lekcji.
            Do samodzielnego gotowania zachęca Oliwier z kl. 3b. Oczywiście pamiętajcie, by gotować pod czujnym okiem rodzica. Ma być smacznie, ale i bezpiecznie. MK
          • Prawie jak w sklepie...

          • W naszej szkole pojawił się automat z napojami, przekąskami i bułkami. Zapraszamy zainteresowane osoby do korzystania z oferty. Automat przyjmuje tylko monety. Istnieje możliwość płatności kartą. 
          • Świece dla Ukrainy


          • "Ćwiczmy w sobie mięsień dobra..."
             


            W SP 7 zbieramy stare, niedopalone /nikomu niepotrzebne/ świeczki, z których powstaną świece okopowe dla żołnierzy z Ukrainy. Świeczki można przynosić do sali nr 11 /na parterze/. Akcja trwa do 21 kwietnia. Dziękujemy za każdy ogarek... MK
             
          • Pyszna PASTA


          • Natalia przygotowała krótką, kulinarną podróż do Włoch. Efekty swojej pracy przedstawiła dzieciom z przedszkola. Czego ich nauczyła?
             
            ...że Włochy mają kształt buta.
            ...że lasagne to rodzaj makaronu i mięsnej zapiekanki.
            ...że makaronowe rurki to penne.
            ...że "prego" oznacza  "proszę".
            ...że makaron robi się z mąki i jajek.

             
            W przygotowaniu spotkania pomógł kolega Krzyś, który zrobił dla Natalii prezentację multimedialną o tym, jak robi się makaron. Z ciekawostek: robienie makaronu to nie jest łatwa sprawa - można nawet złamać wałek /u nas tak właśnie się to skończyłosmiley/. MK
          • Kiermasz Wielkanocny



          • Od 27 marca rozpoczynamy Kiermasz Wielkanocny.
            Miło nam będzie Ciebie gościć.
            Zapraszamy...
          • Rodzinne wierszowanie



          • Uczniowie klasy 2b wydali swój pierwszy tomik poezji pt. "Rodzinne Wierszowanie". Do poetyckiego wyzwania zasiadło 18 rodzin. Powstało 18 wierszy przeplatanych rymami, ilustracjami i dobrym słowem.
             
            To niepowtarzalny tomik; jedyny w swoim rodzaju. Nakład rozszedł się jak ciepłe bułeczki. Dziękujemy za zaufanie, pełną akceptację dla naszych pomysłów. Czujemy się, jakby ktoś deliaktnie dmuchał w nasze skrzydła, a my wykorzystując tę siłę śmiało realizujemy swoje edukacyjne mini-projekty. W natarciu kolejne czytelnicze działanie, o którym niebawem będzie można przeczytać na stronie. MK
          • Światowy Tydzień Mózgu

          • W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Tydzień Mózgu. 
            Każdego dnia na uczniów czekały różne aktywności, w których mogli brać udział. 
            W aktywny poniedziałek biblioteka proponowała “Gimnastykę umysłu”. Na świetlicy można było pprzeprowadzić trenig mózgu a także kolorować mandale. W kosmiczny wtorek uczniowie mogli zrelaksować się podczas przerw na materacach przy sali gimnastycznej wsłuchując się w spokojną muzykę, a co najfajniejsze - można było przyjść do szkoły w piżamie z własną poduszką czy Przytulanką - wszystko to, aby uświadomić, jak ważny dla pracy naszego mózgu jest relaks. Środa była sportowa dzięki “Tańczącej przerwie” oraz gimnastyce śródlekcyjnej prowadzonej w klasach podczas lekcji przez nauczycieli fizjoterapeutów naszej szkoły. Odjazdowy czwartek spędziliśmy z grami planszowymi na przerwach a także na malowaniu kredą mandali przed budynkiem szkoły. Ale było kolorowo! W pozytywny piątek na łączniku powstał mural miłych słów, na którym uczniowie oraz nauczyciele wpisywali pozytywne myśli, dobre rady oraz miłe słowa dla całej społeczności szkolnej. Dodatkowo podczas tego tygodnia zostały przeprowadzone zajęcia tematyczne przez panią psycholog w klasie 5B a także trening uważności w klasach przez panią pedagog. 
            To był dobry tydzień dla mózgu każdego z nas 😊  

            Poniżej kilka wspomnień ze wspólnego świętowania 😊 

                      ​​​​​​
          • Wielkanocne podarki

          • „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz” (sentencja, autor nieznany)
            Piżamki, skarpety, kosmetyki, książki, słodkości... Mnóstwo rzeczy, które otrzymaliśmy od Was zapakowane zostały w piękne paczki i podpisane imionami pacjentów oddziału onkologii dziecięcej w Zabrzu. Uczniowie klasy 8a zadbali o estetykę i wykonali czekoladowniki. Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej zbiórki! Prezenty wywołają dużo radości na szpitalnych salach!
            W dniu dzisiejszym, paczki zostana przewiezione do pani Doroty Tucholskiej przedstawicielki Stwoarzyszenia Otoczka w Zabrzu, która w środy prowadzi zajęcia animacyjne na w/w oddziale i  wręczy pacjentom podarki, które przygotowaliśmy.



            Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy, za tak wielkie wsparcie zbiórki. Macie wielkie serca!!! DW
          • Cudze chwalicie, swego nie znacie

          • Zajęcia z fizjoterapeutą

            Klasa 3b miała okazję odwiedzić pewne ciekawe miejsce, które znajduje się w naszej szkole. Okazało się, że wiele dzieci było tu pierwszy raz. Gabinet ten to miejsce pracy p. Karoliny. Pani Karolina jest fizjoterapeutą. W bardzo ciekawy sposób przekazała nam, na czym polega jej praca i co zrobić, aby zostać fizjoterapeutą. Mieliśmy okazję spróbować wykonać niektóre ćwiczenia. Bardzo nam się podobało i na pewno jeszcze Panią odwiedzimy :) Dziękujemy za zaproszenie!

            AO, AS