Emocje towarzyszą nam bez przerwy, są z nami w każdej chwili życia i często ich nie dostrzegamy. Wpływają na zachowania, jak żyjemy, jakie interakcje podejmujemy, na nasze postrzeganie, ale też na to, jak inni nas widzą.
Wyróżniamy sześć podstawowych emocji: radość, smutek, wstręt, strach, zaskoczenie i złość, a w rozszerzonej wersji jeszcze: dumę, wstyd, zażenowanie i podniecenie. Bardziej złożone emocje zdaniem psychologów, powstają z połączenia tych podstawowych, podobnie jak kolory i mogą być ich setki, niektóre nawet ciężko nazwać. Jedne bywają przelotne, inne pozostają z nami na dłuższy czas.
Możemy wyróżnić pewien zakres emocji, grupując je w pewne kategorie, na przykład: emocje związane ze strachem to niepokój, przerażenie, onieśmielenie; emocje związane z radością to szczęście, satysfakcja, duma; emocje związane ze wstydem to zażenowanie i wyrzuty sumienia; emocje związane ze złością to irytacja, gniew, wściekłość itd.
Trudno zdefiniować czym są emocje; niby każdy to wie, ale gdyby zapytać wprost: co to są emocje, to odpowiedź nie przyszłaby łatwo. Charakterystyczne jest to, że pojawiają się nagle i wiążą się z jakimś wydarzeniem, myślami lub innym czynnikiem wywołującym. Można je porównać do drogowskazów, a w psychologicznym rozumieniu są to procesy, nadające wrażeniom subiektywną wartość i jakość.
Jeśli chcesz podzielić się swoimi emocjami, problemami, radościami lub smutkiem, potrzebujesz słuchacza, a nie wiesz z kim porozmawiać, zerknij na stronę szkoły do zakładki ZSP7. Znajdziesz tam SKRZYNKĘ NA SYGNAŁY. Elektroniczny wynalzek, dzieki któremu możesz napisać do Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia. Link podaję poniżej:
Warto rozmawiać :)
Szkolny Rzecznik Praw Ucznia
Dagmara Wańczura