Tak śpiewali nasi przodkowie w przeszłości. My również przyłączamy się do obchodów trzech ważnych świąt państwowych. Naszym znakiem są kotyliony własnoręcznie wykonane. Przypominają nam one o naszych patriotycznych korzeniach oraz o historii naszego narodu. Polacy to MY!
Witaj maj, trzeci maj…
- 7
Jak podtrzymywać relacje na odległość?
W tym trudnym czasie ważne jest to, by pamiętać o wszystkich, którzy są dla nas ważni – o dużych i małych. Wystarczy telefon, sms, rozmowa video, wysłany list – w aktualnych czasach jest sporo możliwości.
Uczniowie 2b wiedząc o tym, postanowili zrobić coś wyjątkowego. Dzisiejszego dnia obchodził urodziny nasz kolega z klasy Oskar, dlatego wysłaliśmy mu urodzinową niespodziankę. Mimo wszystkich ograniczeń – byliśmy w tych chwilach razem ! Nie ma rzeczy niemożliwych! A ile radości dla wszystkich przy tym było 😊
Dbajcie o relacje na odległość – warto !
OSKAR – jeszcze raz – wszystkiego najlepszego ! 😊
W III b zawitała wiosna na dobre :)
- 10
Piątek z herbatką
Gdy kończy się tydzień szkolnej pracy czas na relaks. Może przy pysznej, aromatycznej herbatce? Hmm, no tak, ale jak ją zrobić? To jedno z dzisiejszych zadań uczniów pierwszej klasy. Przygotowanie składników, zaparzanie, mieszanie, przygotowanie dodatków to tylko niektóre czynności z którymi zmierzyli się pierwszoklasiści. Czy wiecie jak smakuje herbata z miodem, cytryną i kwiatem forsycji? Jeżeli nie, to koniecznie spróbujcie. Wszystko wyszło całkiem nieźle, a domownicy byli zaskoczeni i zachwyceni :)
17
Dla Was...
"Moja babcia dała mi kiedyś taką wskazówkę: Gdy czasy są trudne, poruszaj się do przodu małymi krokami. Rób to, co musisz, ale po trochu. Nie myśl o przyszłości, ani o tym, co może stać się jutro. Pozmywaj naczynia. Zetrzyj kurz. Napisz list. Ugotuj zupę. Zrób jeden krok i zatrzymaj się. Odpocznij. Doceń siebie. Zrób kolejny krok. Potem kolejny. Nie zauważysz tego, ale Twoje kroki staną się coraz dłuższe. Aż nadejdzie czas, kiedy będziesz mógł myśleć o przyszłości ze spokojem..."
Dyżur wakacyjny w przedszkolu (zmiana)
Jeżeli będzie możliwy powrót dzieci do przedszkoli w lipcu i sierpniu Przedszkole nr 7 w Żorach pełnić będzie dyżur dla swoich wychowanków zgodnie z obowiązującymi w tym czasie przepisami, pod warunkiem że do przedszkola zostanie zgłoszonych przynajmniej 25 dzieci.
W związku z zagrożeniem koronawirusem zapisy internetowe przymowane będą jedynie na adres mailowy przedszkola zsp7zory@poczta.onet.pl w terminie 01-10.06.2020 r.
Ponieważ część pracowników przedszkola będzie przebywać na urlopie, to zajęcia odbywać się będą w grupach mieszanych, pod kierunkiem nauczycieli naszego przedszkola, ale niekoniecznie prowadzących daną grupę w czasie roku szkolnego.
Prosimy rodziców o przemyślaną deklarację pobytu dziecka w przedszkolu na dyżurze, gdyż nie zgłoszenie się dziecka w określonym czasie w przedszkolu i nie usprawiedliwienie nieobecności będzie skutkować skreśleniem z listy.
Kamienne opowieści
Kamienie… zwykłe, mało znaczące kawałki skał, których pełno w parku, ogrodzie, pod naszymi nogami. Czy na pewno? Czy nasze spojrzenie na kamień musi być ciągle takie same? Otóż nie. Uczniowie pierwszej klasy wczoraj to sprawdzili. Każdy z nich poszukał w pobliżu swojego domu ciekawe okazy i w mig wyczarowali kamienne kwiaty, małpki, jeża, samochód, a nawet cały kamienny obraz. Wyobraźnia jest nieograniczona i każdy z nas potrafi ją doskonale wykorzystać.
11
Planeta Ziemia
„Ziemia uczy nas więcej o nas samych niż można wyczytać ze wszystkich książek. To dlatego, że stawia opór, nie poddaje się. Człowiek zmagając się z przeszkodą obnaża swoje ja i poznaje samego siebie”
Antoine de Saint-ExupéryMyślałaś/eś dzisiaj o naszej pięknej planecie?
Pamiętaj o niej każdego dnia - ona nie poradzi sobie bez Ciebie, dlatego chrońmy to, co najcenniejsze.2
Wystaw poidełko w ogrodzie.
- 9
W odpowiedzi na apel od dzisiaj w Osinach coraz więcej poidełek dla skrzydlatych przyjaciół. Zapraszamy do włączenia się w ekologiczną akcję.
"Jest susza, nie pada i się nie zanosi. Warto ustawić na balkonie lub w ogrodzie spodek czy miskę z wodą, wypełnioną kamieniami, ponieważ pszczoły nie mają co pić. 😞 🐝🐝🐝 Kamienie są ważne, żeby owady się nie potopiły i miały na czym się oprzeć."
Pamiętaj, by na bieżąco uzupełniać wodę w poidełku. Pszczoły podziękują Ci pysznym miodem.
Z ekologią za pan brat.
Co roku o tej samej porze, 22 kwietnia, nasza planeta ma swoje święto. Codziennie uczymy się jak o nią dbać, co my – pierwszaki- możemy dla niej zrobić. Okazuje się, że to nie takie trudne. Wiemy jak oszczędzać wodę, prąd. Potrafimy segregować śmieci. Dbamy o zwierzęta i zielone tereny, a na zakupy chodzimy z torbą wielokrotnego użytku. Dzisiaj dodatkowo - śpiewająco -utrwaliliśmy naszą wiedzę o Ziemi. Jesteśmy eko aby dobrze nam się tu żyło :)
18
Wolontariat w "Po-MOC"
Dlaczego działają jako Wolontariuszki w Szkolnym Klubie "Po-MOC"? Pomagają, bo pomaganie jest dobre. Pomagają, bo pomaganie jest ważne. Pomagają, bo pomagać może każdy i wszędzie. Pomagają, bo każda pomoc jest wartościowa. Pomagają, bo warto pomagać nie tylko dla innych, ale także dla siebie. Pomagają, bo każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat. Pomagają, bo sensowna pomoc działa długofalowo i zmienia coś więcej, niż tylko zewnętrzne okoliczności.
Od dziś Wolonatriuszki nie będą już anonimowe. Łatwo je będzie rozpoznać po klubowych koszulkach. Logo na koszulki zaprojektował ucznień klasy VII - Krzysztof Juszczak.
Zapraszamy!
Z wizytą w Woźniakówce - Ludzie z Pasją
- 24
20 marca uczniowie klasy 1a odwiedzili alpaki, które zadomowiły się u pana Bogusława i pani Marioli w Czechowicach-Dziedzicach. Pani Mariola o Syriuszu i Julku mogłaby opowiadać godzinami, a my tylko na tym skorzystaliśmy, bo znowu wiemy więcej... Alpaki przypominają lamy, ale są od nich mniejsze i mają duża grubszą wełnę. Żyją w Ameryce Południowej w Andach. Są bardzo płochliwe. Wełna alpak jest wyjątkowo lekka, miękka i delikatna i niezwykle wytrzymała; występuje w ponad 20 naturalnych kolorach. Alpaki mają tylko górne i w dodatku niezbyt ostre zęby. Potrafią więc uszczypnąć, ale nie ugryźć. Są skoczne niczym nasze tatrzańskie kozice. Uwaga - alpaki można głaskać oraz przytulać się do nich! To ważna infomacja, bo tulenie do aplak wzbudziło wśród dzieci wiele dobrych emocji i szczery uśmiech. Wszytskim zestresowanym i przemęczonym polecamy alpakoterapię:).
Coś z niczego
Szukamy sposobów na kreatywne spędzanie czasu w domu z wykorzystaniem rzeczy, które mamy pod ręką. I tak oto powstały ciekawe konstrukcje przestrzenne, które służą do świetnej zabawy. Mowa tu o kulodromach. Uczniowie 2b stworzyli je z rolek po papierze toaletowym i przyozdobili je według własnego pomysłu. Prawda, że świetne?
Może i Was zachęcimy do stworzenia czegoś takiego ? Zobaczcie efekty 😊5
Jak być w tym RAZEM ?
Parę bardzo dobrych pomysłów jak radzić sobie w dzisiejszych czasach mają Myślorysy. Zajrzyjcie i zastosujcie, to działa :)
Wszystkiego dobrego... :)
Przedszkole - dyżur wakacyjny
Informuję, że w lipcu i sierpniu Przedszkole nr 7 w Żorach pełni dyżur dla swoich wychowanków, pod warunkiem że do przedszkola zostanie zgłoszonych przynajmniej 25 dzieci.
Zapisy mailem na adres zsp7zory@poczta.onet.pl lub sms nr . tel.: 605 615 120 przyjmowane są w terminie 04-22.05.2020 r.
Ponieważ część pracowników przedszkola będzie przebywać na urlopie. Zajęcia odbywać się będą w grupach mieszanych, pod kierunkiem nauczycieli tego przedszkola, ale niekoniecznie prowadzących daną grupę w czasie roku szkolnego.
Z wyrazami szacunku
Katarzyna Dudek
Dyrektor ZSP7
Święto liczby Pi
- 15
15 marca uczniowie klasy VII wzięli udział w Święcie liczby Pi, organizowanym przez Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Była to już trzynasta edycja tego święta, która przyciągnęła szerokie grono uczniów z pobliskich szkół.
Podczas festiwalu, uczniowie mogli odkrywać uroki nauk ścisłych, uczestnicząc w wykładach, warsztatach czy rożnego rodzaju pokazach.
Studenci chemii prezentując wielorakie doświadczenia, pokazali w jak prosty sposób można bawić się chemią. Wśród spektakularnych doświadczeń znalazły się m.in. : chemiczna lokomotywa parowa, chemiczny kameleon czy pokazy z suchym lodem.
Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w konkursie - w Chemicznych Milionerach - gdzie za zaprezentowaną wiedzę otrzymali cenne nagrody.
Szkoła muzyczna zaprasza...
KD
Zupa w Kato - o bezdomności...
- 39
"... często ludzi bezdomnych oceniamy jako słabszych. Takie stereotypowe podejście jest bardzo krzywdzące, ponieważ może, gdybyśmy znaleźli się w podobnym bardzo tragicznym splocie sytuacji życiowych – rozwód, depresja, zadłużenie czy problemy w rodzinie – też nie dalibyśmy sobie rady. Do takiego przekonania dochodzi fakt, że często osoby bezdomne są odpychające zewnętrznie – zniechęcają swoim wyglądem, żebrzą, mają problem z alkoholem czy też są agresywne. I często zdarza się tak, że nasze podejście do nich jest takie, jak do zdobywania informacji medialnych. Czytamy tylko nagłówki, a nie wchodzimy głębiej. Nie mamy czasu, by go poświęcić na to, aby spojrzeć i dostrzec, że bezdomni to tacy sami ludzie jak my, tylko w innym, bardzo trudnym momencie życiowym..."
Zaangażowaliśmy się w projekt "Zupa w Kato"... Jak to zrobić? Wystarczy chcieć, potem rozejrzeć się dookoła, oddać Komuś trochę wolnego czasu i tak po prostu dzieją się dobre rzeczy. Cieszymy się, że obdarzono nas zaufaniem i powierzono w czwartkowe popołudnie misję ugotowania krupniku i przyrządzenia kanapek dla 100 bezdomnych osób. Czasami brakuje słów, by oddać moc niektórych spotkań... Tak właśnie było dziś w centrum Katowic.
Trochę statystyki: 13 bochenków chleba, dwie margaryny, 3 zielone ogórki, 5 pęczków rzodkiewek, 7 pomidorów, 1,5 kg szynki, 1,5 kg żółtego sera, 8 kg ziemniaków, 3 kg marchewki, 2,5 kg pietruszki, 2,5 kg selera, 7 główek czosnku, 10 cebul, 4 udka, kurczak, 4 kg porcji rosołowych, 6 opakowań papryki słodkiej i ostrej, ziele angielskie, 4 kg kaszy, 4 pory, natka pietruszki. Meldujemy, że wszystko zostało zjedzone! Skromne i szczere DZIĘKUJĘ niezawodna Ekipo.
Światowy Dzień Zespołu Downa
„Urodzenie się dziecka z zespołem Downa jest naturalnym zjawiskiem zmienności biologicznej człowieka. Nie jest temu winien ani tata ani mama.” - tłumaczył już dawno prof. Lejeune. Nie można w zasadzie przewidzieć czy i komu urodzi się dziecko odmienne. Nie można zapobiec wystąpieniu nierozdzielenia się chromosomów 21. w komórce matczynej lub ojcowskiej, które zazwyczaj prowadzi do wykształcenia się fenotypu zespołu Downa.
21 marca /czwartek/ zapraszamy do udziału w Światowym Dniu Zespołu Downa. To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa i ma na celu między innymi wypracowanie wśród społeczeństwa postawy akceptacji i tolerancji wobec niepełnosprawności drugiego człowieka…W ten dzień zachęcamy do założenia skarpetek w różnych, wesołych kolorach /najlepiej trzech, bo przecież w ZD są 3 chromosomy w 21 parze…/. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.
Archiwum Aktualności