...a jak u Was:)?
Czekamy na fotorelacje na: kontakt.zsp7@gmail.com
Dziękujemy. Jesteście Solidarni.
...a jak u Was:)?
Czekamy na fotorelacje na: kontakt.zsp7@gmail.com
Dziękujemy. Jesteście Solidarni.
Jesteśmy tu:
#SkarpetkoweWyzwanie odbywa się co roku 21 marca i wiąże się z Światowym Dniem Zespołu Downa. Tego dnia na znak uznania dla ludzkiej unikalności są noszone trzy różne skarpetki.
Wyzwanie skierowane jest do wszystkich, którzy chcą okazać solidarność i wsparcie dla osób z zespołem Downa oraz ich rodzin. Szerzy świadomość, że indywidualność ludzka czyni ten świat pięknym, bardziej kolorowym, interesującym i inspirującym.
Różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt skarpetki. Data 21. 03. również jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają jeden dodatkowy 21. chromosom. Mają trzy zamiast dwóch. To zaburzenie genetyczne jest fachowo nazywane trisomią 21. chromosomu.
Dołącz do corocznej akcji Siódemki. Załóż trzy różne skarpetki. Możesz przesłać zdjęcie na skrzynkę kontaktową ZSP 7: kontakt.zsp7@gmail.com Z nadesłanych zdjęć stworzymy skarpetkową galerię.
Czekamy na wiadomości od Was - Kadra ZSP 7.
Popatrz inaczej: https://www.youtube.com/watch?v=DZXKs6Z3TRw
Trzymajcie się!
3,5-letni Bartek z grupy Kotki wraz z rodzicami i młodszą siostrzyczką postanowił skorzystać z propozycji gier i zabaw na 16.marca znajdującej się na naszej stronie w zakładce Przedszkole->Propozycje gier i zabaw->Grupa Kotki. W tym tygodniu rodzina Bartka zapoznawała się z tematyką bezpieczeństwa korzystając z materiałów akcji "Dzieci uczą rodziców w domu". Materiały znajdują się pod linkiem https://zsp7zory.edupage.org/text58/?eqa=dGV4dD10ZXh0JTJGdGV4dDU4 oraz w poście poniżej. Brawo Bartuś!
Centrum Rozwoju Lokalnego -
organizator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" kontynuując swoją misję wspierania edukacji najmłodszych, a także wsparcia rodziców w procesie wychowania swoich pociech, przygotowało kolejny materiał wideo z poradami.
Wychowanie dzieci nie jest proste, ale mamy 10 wskazówek, które Ci pomogą.
Film "Wychowanie dzieci – 10 porad psychologa" to materiał, który podejmuje 10 bardzo ważnych kwestii dotyczących wychowania dzieci. W roli przewodnika
psycholog mgr Beata Liwowska.
Link do filmu: https://youtu.be/HxbYRBAKs7U
Korzystając z okazji przypominamy, że na stronie internetowej Centrum Rozwoju Lokalnego do
pobrania są darmowe materiały do nauki w domu. Nowe materiały będą się ukazywać w każdą środę
i każdy piątek aż do czasu, gdy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.
Link do materiałów: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/
Równolegle do akcji "Dwa telefony do babci i dziadka" (o której informacje znajdują się w poniżej na naszej stronie) rusza akcja "TelefonPogadania.pl".
TelefonPogadania.pl to miejsce, w którym dbamy, żeby nikt – bez względu na wiek – nie czuł się samotny. Chcesz dołączyć do grona TeleWolontariuszy i wywołać uśmiech na twarzach osób, które czują się samotne?" Zostać wolontariuszem możesz poprzez wypełnienie krótkiego formularza. Poszukiwani są wolontariusze do trzech grup: wolontariusze odpowiadający na telefony, koordynatorzy akcji oraz psychoterapeuci i trenerzy mający doświadczenie we wspieraniu osób starszych i/lub pracujący w telefonach zaufania. Formularz znajduje się pod adresem: https://www.telefonpogadania.pl/
Pomóc możesz również poprzez samo informowanie o akcji potencjalnych przyszłych beneficjentów. Pomysłami na rozpropagowanie akcji możesz podzielić się na facebooku wpisując w wyszukiwarkę TelefonPogadania.pl lub udostępnić akcję na swoim profilu na fb. Pomoc seniorom przyda się szczególnie teraz w okresie pandemii koronawirusa. Nie pozostawajmy obojętni.
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Od poniedziałku, tj. od 16 marca 2020 r. w celu wspierania samodzielnej pracy uczniów w domu uruchomione zostało w naszej szkole nauczanie on-line. Dla uczniów klas I-III nauczyciele i wychowawcy będą systematycznie przesyłać materiały do samodzielnego wykonania poprzez moduł Wiadomości dziennika elektronicznego Librus. Uczniom klas IV-VIII wszystkie materiały udostępniane będą wyłącznie poprzez stronę Zespołu (zsp7zory.edupage.org) w zakładce Szkoła On-line. Można tu będzie na bieżąco śledzić propozycje zadań i ćwiczeń, które publikują dla uczniów nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Wszystkie pytania i wątpliwości związane z nauczaniem on-line można przesyłać poprzez dziennik elektroniczny do nauczycieli przedmiotów lub na skrzynkę mailową biblioteka@zsp7.zory.pl.
W trosce o bezpieczeństwo publiczne i w związku z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w dniach od 16 marca 2020 r. zawieszone zostaje przyjmowanie klientów w siedzibie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 7 w Żorach.
W sprawach ważnych można kontaktować się pod numerem telefonu:
Sekretariat:
+48 605 615 120
32 434 26 11
Dyrektor Zespołu:
+48 603 153 405
lub mailowo:
zsp7zory@poczta.onet.pl
Załatwienie sprawy w siedzibie jednostki możliwe będzie jedynie po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się z pracownikiem.
Katarzyna Dudek
Dyrektor ZSP7
Choroba COVID-19, wywoływana przez koronawirusa SARS-Cov-2, jest szczególnie niebezpieczna dla starszych osób. Seniorzy muszą uważać, tymczasem - jak wiadomo - wirus przenosi się przez bliskie kontakty osobiste. Skoro należy ograniczyć wizyty u bliskich, podejmijmy inne ważne wyzwanie. Włączmy się w akcję społeczną Dziennika Zachodniego „Dwa telefony do babci"
Zadbajmy o naszych seniorów. Okażmy im czułą troskę,
szczególnie teraz...
Obejmijmy babcie, dziadków, mamy i ojców teleopieką rodzinną. Niech to będą regularne telefony, o określonej porze, rano i wieczorem, by seniorzy mieli pewność, że mają wsparcie. By nasze babcie, dziadkowie, rodzice w dojrzałym wieku, ale też sąsiedzi czy przyjaciele, mieli poczucie, że mają kogoś przy boku.
Społeczna odpowiedzialność nas wszystkich jest szczególnie ważna właśnie teraz,
gdy możemy się przyczynić do powstrzymania rozwoju epidemii.
KD
W ramch akcji Starsi uczą Młodszych dzisiaj z pulpy bananowej i pysznej czekolady deserowej powstały babeczki. Hania i Ola niczym wprawny dyrygent kierowały pracami kuchennymi. Każdy znał swoje miejsce i każdy wiedział co robić. Okazuje się, że dokładne odmierzenie 195 g cukru to wcale nie jest taka łatwa sprawa. Topienie masła także wymaga skupienia uwagi i zachowania należytych środków ostrożności. Jednak najtrudniejsze jest wyczekiwanie, aż wypieki się wystudzą i będą nadawały się do jedzenia. Bezapelacynie gotowanie uczy cierpliwości. Haniu, Olu dziękujemy za wrażenia i chęci do dzielenia się kulinarnym kunsztem. Brawo!
Informuję Państwa, że decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronowirusa od dnia 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na terenie naszego kraju zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
W dniach 12 i 13 marca br. przedszkole i szkoła, dzieciom, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki zorganizuje zajęcia opiekuńcze.
Proszę rodziców, którzy potrzebują wsparcia w tej formie o jak najszybsze zgłoszenie tego faktu w sekretariacie szkoły; tel.: 605615120.
Od dnia 16 do 25 marca dzieci nie przychodzą do szkoły i przedszkola.
Jednocześnie informuję, że począwszy od dnia 12 marca nie będą wydawane obiady.
O dalszym rozwoju sytuacji będę Państwa informowała za pomocą dziennika elektronicznego oraz przez stronę internetową szkoły.
Katarzyna Dudek
Dyrektor ZSP7
Świat zamknięty w dziecięcych książeczkach jest kolorowy - jakże inny od świata szpitalnego...
Może chcesz pomóc nam "pokolorować" świat Małych Pacjentów Oddziału Kardiologii w Rybniku?
W dniach 02-27 marca ogłaszamy zbiórkę książeczek dla Dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Książeczki można wkładać do kosza, który znajduje się przy drzwiach wejściowych SP 7. Prosimy, by podarowane książeczki były nowe /pozwoli to uniknąć ewentualnych infekcji, na które w sposób szczególny są narażeni Pacjenci z obniżoną odpornością/. Rozwińmy wspólnie język i wyobraźnię małych Dzieci...
Za włączenie się do akcji dziękują - Ania B., Lena i Weronika z kl. Va
Dzień Kobiet to ważne wydarzenie. Każda dziewczyna chciałaby być zauważona i doceniona w tym szczególnym dniu. Nie inaczej było dziś w pierwszej klasie. Już na początku dnia dało sie wyczuć świąteczną atmosferę! Chłopcy przyszli do szkoły w eleganckich koszulach, a dziewczynki w pięknych sukienkach. Przedstawiciele męskiej części klasy wyrecytowali piękne wiersze i wręczyli nam cudowne niespodzianki. Nasi mężczyźni nie zapomnieli również o innych Paniach pracujących w naszej szkole - każda została obdarowana herbacianym upominkiem.
Dziękujemy serdecznie chłopcom oraz mamie Bartosza, p. Marcie, która zainicjowała i koordynowała działania naszych pierwszaków. Ten dzień na dlugo pozostanie w naszej pamięci.
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.
Rekomendujemy unikanie uczestniczenia w imprezach masowych oraz zaniechania podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.
Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa.
W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami.
Apelujemy o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.
Prosimy o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.
Służby sanitarne i opieka zdrowotna pracują całą dobę i dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce.
Apelujemy o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych.
Źródło:
W sali przedszkolnej grupy "Kotki" (nr 22) powstał kącik regionalny. Został on utworzony w ramach działań innowacyjnych "Mały Ślonzok" i udziału w Konkursie – Edukacja regionalna w szkole "Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu... - Jan Paweł II" XI edycja ogólnopolska. Serdeczne podziękowania za współpracę i wypożyczenie eksponatów dla twóców ludowych z Osin: p. Zofii Przeliorz i p. Ludwika Wróbla oraz dla "Małej Ślonzoczki" Małgosi Niewadzi z grupy "Kotki" za pomoc w działaniu masła i biglowaniu.
PS. Na łostatnim zdjynciu yno udowomy że biglujymy - żelozko co mo dwiesta lot ni ma wrzawe ;)
W odpowiedzi na prośbę, która została skierowana pod adresem pracowników ZSP 7 mówimy TAK dla szkoły bez dzwonków.
09.03.2020 - "ciche przerwy" - START o 07:05
„Szkoły kojarzą nam się z wieloma rzeczami. Są to zadania domowe, przerwy, czy sprawdziany. Oprócz tego szkoły są znane z dzwonków, które...być może są zbędne? Hałas dzwonka sięga nawet 90 dB, przy czym niebezpieczne dla zdrowia jest już ok. 70-80 dB. Ponieważ każdego dnia w naszej szkole dzwoni około 20 dzwonków (każdy trwający około 5-6 sekund), to dziennie uczeń i pracownik przebywający w szkole od 7:05 do 16:00 jest narażony na prawie 2 minuty nieznośnego hałasu. Ponieważ nasza szkoła jest placówką promującą zdrowy styl życia, to czemu by nie odłożyć dzwonka do pudła i zadbać o swój słuch?
W naszej integracyjnej szkole uczą się osoby z nadwrażliwością słuchową, dla których dźwięk dzwonka jest koszmarem, przez co muszą wtedy zatykać sobie uszy lub chodzić do szkoły w słuchawkach wytłumiających nadmierny hałas.
Gdyby nie było dzwonków, uczniowie i nauczyciele bardziej pilnowaliby czasu, a ta umiejętność jest jedną z najważniejszych w dorosłym życiu. Przecież w dorosłym życiu /oprócz porannego dzwonka, który zwleka nas rano z łóżka do pracy/ ludzi nie porządkuje dzwonek a zwykły zegarek i umiejętność planowania i gospodarowania czasem.
Co ciekawe, zmiana ta również nie wymaga pieniędzy, bo polega na usunięciu czegoś już wprowadzonego, więc tym bardziej nie powinno być problemu ze zrealizowaniem tego pomysłu. Wymaga to na pewno otwartości na zmianę i samodyscypliny do momentu, aż nie przyzwyczaimy do nowych /lepszych?/ warunków pracy i nauki. Warto też zauważyć, że gdyby ta propozycja została rozpatrzona pozytywnie, to nasza szkoła byłaby pierwszą placówką w Żorach, która zdecydowała sie na pracę z wyłączeniem sygnałów dźwiękowych oznajmujących rozpoczęcie i zakończenie lekcji.
Mam nadzieję, że powyższymi argumentami zdołałem Państwa zachęcić do drobnego eksperymentu, który nic nie kosztuje, a być może będzie małym krokiem w kierunku poprawy jakości naszej pracy zorientowanej na funkcjonalność. Wierzę, że tych, którzy nie boją się zmian umocniłem w przekonaniu, że szkoła bez dzwonków jest w zasięgu ręki, a tych, którzy z rezerwą podchodzą do zmian chociaż w niewielkim procencie zainteresowałem tematem. Tylko działając razem możemy osiągnąć wiele...” /opracował O.S. pod kierunkiem M.K./
"I to chciałbym powiedzieć mojej córce, to chciałbym powiedzieć moim wnukom. Rówieśnikom mojej córki, moich wnuków, gdziekolwiek mieszkają: w Polsce, w Izraelu, w Ameryce, w Europie Zachodniej, w Europie Wschodniej. To bardzo ważne. /.../ Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana. Istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale demokracja na tym polega, że prawa mniejszości muszą być chronione. /.../ Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przekazanie: nie bądź obojętny."
Marian Turski
Całość przemówienia wygłoszonego z okazji 75-lecia wyzwolenia Obozu w Auschwitz:
Weź kredę do ręki i rysuj marzenia, Twój kolorowy świat, smutki - w zależności od nastroju. Zapraszamy do twórczego spędzania przerw. Pomogą Wam w tym tablice, które zagościły w naszej szkole. Niech Wam służą...
Julia i Zosia /wolontariuszki SP 7/ zaplanowały, przygotowały i przeprowadziły pierwsze warsztaty kulinarne dla chętnych uczniów klas I-III. W ruch poszły noże, deski, mikser i uczniowskie ręce jakże chętne do działania. Puszyste naleśniki "kolorowane" były wiśniowym dżemem, bitą śmietaną, borówkami, malinami i truskawkami. Amatorzy naleśników byli zadowoleni.
Grupa Kursantów była zdyscyplinowana i pilnie wykonywała zlecone zadania, ale nie od dziś wiadomo, że "jaki pan taki kram", więc gratulujemy Julce i Zosi panowania nad grupą oraz talentu kulinarnego! Już za tydzień kolejne spotaknie w wykonaniu Hani i Oli...
Powered by aSc EduPage