W odpowiedzi na prośbę, która została skierowana pod adresem pracowników ZSP 7 mówimy TAK dla szkoły bez dzwonków.
09.03.2020 - "ciche przerwy" - START o 07:05
„Szkoły kojarzą nam się z wieloma rzeczami. Są to zadania domowe, przerwy, czy sprawdziany. Oprócz tego szkoły są znane z dzwonków, które...być może są zbędne? Hałas dzwonka sięga nawet 90 dB, przy czym niebezpieczne dla zdrowia jest już ok. 70-80 dB. Ponieważ każdego dnia w naszej szkole dzwoni około 20 dzwonków (każdy trwający około 5-6 sekund), to dziennie uczeń i pracownik przebywający w szkole od 7:05 do 16:00 jest narażony na prawie 2 minuty nieznośnego hałasu. Ponieważ nasza szkoła jest placówką promującą zdrowy styl życia, to czemu by nie odłożyć dzwonka do pudła i zadbać o swój słuch?
W naszej integracyjnej szkole uczą się osoby z nadwrażliwością słuchową, dla których dźwięk dzwonka jest koszmarem, przez co muszą wtedy zatykać sobie uszy lub chodzić do szkoły w słuchawkach wytłumiających nadmierny hałas.
Gdyby nie było dzwonków, uczniowie i nauczyciele bardziej pilnowaliby czasu, a ta umiejętność jest jedną z najważniejszych w dorosłym życiu. Przecież w dorosłym życiu /oprócz porannego dzwonka, który zwleka nas rano z łóżka do pracy/ ludzi nie porządkuje dzwonek a zwykły zegarek i umiejętność planowania i gospodarowania czasem.
Co ciekawe, zmiana ta również nie wymaga pieniędzy, bo polega na usunięciu czegoś już wprowadzonego, więc tym bardziej nie powinno być problemu ze zrealizowaniem tego pomysłu. Wymaga to na pewno otwartości na zmianę i samodyscypliny do momentu, aż nie przyzwyczaimy do nowych /lepszych?/ warunków pracy i nauki. Warto też zauważyć, że gdyby ta propozycja została rozpatrzona pozytywnie, to nasza szkoła byłaby pierwszą placówką w Żorach, która zdecydowała sie na pracę z wyłączeniem sygnałów dźwiękowych oznajmujących rozpoczęcie i zakończenie lekcji.
Mam nadzieję, że powyższymi argumentami zdołałem Państwa zachęcić do drobnego eksperymentu, który nic nie kosztuje, a być może będzie małym krokiem w kierunku poprawy jakości naszej pracy zorientowanej na funkcjonalność. Wierzę, że tych, którzy nie boją się zmian umocniłem w przekonaniu, że szkoła bez dzwonków jest w zasięgu ręki, a tych, którzy z rezerwą podchodzą do zmian chociaż w niewielkim procencie zainteresowałem tematem. Tylko działając razem możemy osiągnąć wiele...” /opracował O.S. pod kierunkiem M.K./